Jump to content
dinamo82

Kupoprodajni ugovor umjesto darovnog

Preporučene objave

Dakle, zar nije "pametnije" ukoliko roditelj želi cijelu svoju imovinu ostaviti određenom djetetu, da s njim sklopi kupoprodajni ugovor na recimo simboličnih par kuna, umjesto darovnog ugovora koji se može pobijati nužnim dijelom?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Aha, evo sam sam shvatio da se onda plaća ipak porez na promet nekretnina prema procjeni.
A kad je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa roditeljem onda se prilikom smrti roditelja ne plaća porez ili plaća?

Podijeli ovu objavu

Premješteno u odgovarajući PF.

Ključ Vam je naplatno-besplatno. Doživotno i dosmrtno uzdržavanje su naplatni, dvostranoobvezni ugovori (jedan daje imovinu, a drugi uzdržavanje), i tu se plaća porez na promet nekretnina, kao i kod kupoprodaje, a čas nastanka obveze je, kao što piše u čl. 17. Zakona o porezu na promet nekretnina, tren sklapanja ugovora kod dosmrtnog uzdržavanja, a čas smrti primatelja uzdržavanja kod doživotnog uzdržavanja.

Uređujem zato što sam sad vidjela da pišete "s roditeljem": onda temeljem čl. 13. toč. 7. Zakona o porezu na promet nekretnina vrijedi oslobođenje od poreza (bračni drug, potomci i preci u uspravnoj liniji, posvojenici i posvojitelji primatelja uzdržavanja)

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...