Jump to content

OIB - državljani Bosne i Hercegovine


Domagoj81

Preporučene objave

Građevinska tvrtka ima u planu zaposliti dvije osobe, državljane Bosne i Hercegovine.
 
Jedna osoba je po struci elektrotehničar računalne tehnike. S tim zanimanjem ne može biti zaposlena kod nas, niti isto postoji na onoj listi kvota za zapošljavanje.
 
Osoba bi išla na prekvalifikaciju na jedno učilište u Zagrebu, međutim uvjet za upis je da osoba ima pripadajući OIB.
 
Zanima me da li je moguće da se osobi dodjeli oib prije zaposlenja tj. prije dobivanja dozvole za boravak i rad?
 
Kakva je procedura?

 

Hvala
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pišem o nečemu što se događalo od 2011. do petog mjeseca 2014.

Stranci bi nam poslali ovjerenu punomoć da naša firma u njihovo ime može zatražiti OIB, fotokopiju svog dokumenta (sve stranice pasoša ili osobne) te imena i prezimena roditelja.
Mi bismo ispunili ZAHTJEV ZA ODREĐIVANJEM I DODJELJIVANJEM OSOBNOGA IDENTIFIKACIJSKOG BROJA i predali ga u Poreznu upravu s punomoći i kopijom dokumenta te izjavom na memorandumu firme da će zaposlenik (ime i prezime, broj osobne, izdana od..) preuzeti potvrdu o OIB-u.
Njihovi OIB-i su nam trebali kod isplate honorara kako bismo mogli prijaviti plaćene poreze, doprinose...
Desetke OIB-a smo tako tada dobili. Kasnije nam više nisu trebali pa ne znam je li se nešto promijenilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, NutCoco je napisao:

Stranci bi nam poslali ovjerenu punomoć da naša firma u njihovo ime može zatražiti OIB

Dodjela OIB-a stranim fizičkim i pravnim osobama odobrena je kod prijave boravka na području RH – tada strana fizička osoba odlazi u Ministarstvo unutarnjih poslova (Mup) i kada je nastao povod za praćenje – tada strana osoba (fizička i pravna) odlazi u Poreznu upravu. Ima nekoliko razloga za praćenje, a u Vašem slučaju je to bila situacija kada strana osoba postaje poreznim obveznikom prema posebnom propisu tj. obračun drugog dohotka, obračun poreza po odbitku itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Domagoj81 je napisao:

Zanima me da li je moguće da se osobi dodjeli oib prije zaposlenja tj. prije dobivanja dozvole za boravak i rad?

Možda da od učilište u Zagrebu, gdje bi osoba išla na prekvalifikaciju, zatražite podataka na osnovu kojega propisa traže da osoba ima OIB.  Ovo iz razloga, jer se OIB može dobiti kada je nastao povod za praćenje – tada strana osoba odlazi u Poreznu upravu i u ovom slučaju dobiva OIB na svoj zahtjeva, ali samo ako joj je potreban radi obveza koje su propisane posebnim zakonima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija