Jump to content

Braniteljska mirovina


Antena1958

Preporučene objave

Poštovani Antena,

-Za tih 500 dana borbenog sektora bili ste u radnom odnosu, jeli je to uključeno u ovih 40.g. 5.mj. efektivnog rada ?

-Znate li možda prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž koji je lako dobiti na e građanin ?

-Jeli je neophodan odlazak u mirovinu odmah u 1.mjesecu 2019.g. ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Antena1958 je napisao:

Poštovani! Rođen sam 19.12.1958 goodine.Imam 40 godina i 5 mjeseci staža plus 500 dana HV borbeni sektor. Zanima me dali 1.1.2019 mogu u starosnu mirovinu. Zahvaljujem.

Dok ne odgovorite na pitanja koja vam je postavio postovani prof,  vama kao informacija postoje tri mogucnosti

- ako u ovih 40 godina i 5 mjeseci staza osiguranja niste uracunali dupli staz od 1 godine 4 mjeseca i 20 dana ucestvovanje u DR onda bez problema prema clanku 28. ZOPHBDR-a, taj staz vam se uracunava u ukupni staz i imate preko 41 godine potrebnog staza osiguranja te bi mogli odmah sa 01.01.2019.god. u "starosnu mirovinu za dugogodisnje osiguranike"

- ako ste vecu u tih ukupnih 40 godina i 5 mjeseci uracunali taj dupli staz od 1 godine 4 mjeseca i 20 dana, a jos ste u radnom odnosu i redovito primate placu u "starosnu mirovinu za dugogodisnje osiguranike" moci cete sredinom 2019.god. kad steknete jos cca 7 mjeseci radnog staza i navrsite tih ukupnih potrebnih 41 godinu staza.

- kad navrsite 19.12.2018.god. 60 godina starosti mozete u "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju od 0,15% po nedostajecem mjesecu do uvjeta potrebnih godina za starosnu mirovinu 65 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , prof je napisao:

Poštovani Antena,

-Za tih 500 dana borbenog sektora bili ste u radnom odnosu, jeli je to uključeno u ovih 40.g. 5.mj. efektivnog rada ?

-Znate li možda prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž koji je lako dobiti na e građanin ?

-Jeli je neophodan odlazak u mirovinu odmah u 1.mjesecu 2019.g. ?

Lijep pozdrav

Poštovani! Da bio sam u radnom odnosu za za tih 500 dana borbenog sektora. Znači imam 40.g.5mjeseci efektivnog staža + 500 dana borbenog sektora(ako se to udvostrući 1000 dana). Kada zbrojim sve skupa  civilni staž +HV iznosi na kraju 2018g. 43 godine staža i 60 godina starosti.Zanima me dali imam pravo na starosnu  mirovinu  civilnu ili braniteljsku.Pretpostavljam da bi braniteljska mirovina bila veća od civilne.Postavili ste mi pitanje dali je neophodan odlazak.Ja radim kod sadašnjeg poslodavca zadnjih 8 godina i prijavljen sam na minimalac,tako smatram da nebi puno izgbio odlaskom u mirovinu.Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Antena1958 je napisao:

Poštovani! Da bio sam u radnom odnosu za za tih 500 dana borbenog sektora. Znači imam 40.g.5mjeseci efektivnog staža + 500 dana borbenog sektora(ako se to udvostrući 1000 dana). Kada zbrojim sve skupa  civilni staž +HV iznosi na kraju 2018g. 43 godine staža i 60 godina starosti.Zanima me dali imam pravo na starosnu  mirovinu  civilnu ili braniteljsku.Pretpostavljam da bi braniteljska mirovina bila veća od civilne.Postavili ste mi pitanje dali je neophodan odlazak.Ja radim kod sadašnjeg poslodavca zadnjih 8 godina i prijavljen sam na minimalac,tako smatram da nebi puno izgbio odlaskom u mirovinu.Lijepi pozdrav.

Postovani kao sto sam vam vec gore odgovorio prema clanku 28. ZOPHBDR-a  imate pravo da vam se vrijeme provedeno u DR u dvostrukom trajanju prizna u potreban staz za starosnu mirovinu za dugogodisnje osiguranike, staz u jedanostrukom trajanju tih 1 godina 4 mjeseca i 20 dana vam je vec automatski priznat u redovnom efektivnom radnom stazu u tih 40 godina i 5 mjeseci, a taj dvostruki staz tih 1 godina 4 mjeseca i 20 dana (500 dana) se pridodaje na postojeci efektivan staz, tako da ukupno za obracun mirovine imate 41 godinu 9 mjeseci i 20 dana staza.

Da bi bili u potpunosti sigurni otidjite sto prije u najblizu ispostavu HZMO-a i od njihovog pravnika zatrazite informaciju dali po clanku 28. ZOPHBDR-a imate pravo sa 01.01.2019.god otici u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Antena1958 je napisao:

.Zanima me dali imam pravo na starosnu  mirovinu  civilnu ili braniteljsku.Pretpostavljam da bi braniteljska mirovina bila veća od civilne.

tesko je izracunati mirovinu na pamet na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza), ako je u Fini izvadio "log i pass" na e-gradjani moze si dati izracunati mirovinu preko stranica HZMO-a, ako nema sifru za e-gradjani prvo ravno u Finu.

Kad dobijete izracun od HZMO-a i saznate "prosjecni vrjednosni bod" onda se lako izracuna i braniteljska i civilna mirovina.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, Antena1958 je napisao:

Poštovani! Da bio sam u radnom odnosu za za tih 500 dana borbenog sektora. Znači imam 40.g.5mjeseci efektivnog staža + 500 dana borbenog sektora(ako se to udvostrući 1000 dana). Kada zbrojim sve skupa  civilni staž +HV iznosi na kraju 2018g. 43 godine staža i 60 godina starosti.Zanima me dali imam pravo na starosnu  mirovinu  civilnu ili braniteljsku.Pretpostavljam da bi braniteljska mirovina bila veća od civilne.Postavili ste mi pitanje dali je neophodan odlazak.Ja radim kod sadašnjeg poslodavca zadnjih 8 godina i prijavljen sam na minimalac,tako smatram da nebi puno izgbio odlaskom u mirovinu.Lijepi pozdrav.

Poštovani Antena,

Nema udvostručavanja kako Vi radite.

Imate 40.g.5.mj. efektivnog staža za priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika. Treba Vam još raditi  najmanje 7.mj. da ostvarite efektivnih 41.g. da izbjegnete penalizacije.

Ako se 01.08.2019. odlučite za mirovinu, iznosi istih bi izgledali kao u privitku a mirovinski staž od 41.g. i 15.dana pri izračunu mirovine bio bi uvećan za 500 dana borbenog sektora u jednostrukom trajanju.

Lijep pozdrav

Antena.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:

tesko je izracunati mirovinu na pamet na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza), ako je u Fini izvadio "log i pass" na e-gradjani moze si dati izracunati mirovinu preko stranica HZMO-a, ako nema sifru za e-gradjani prvo ravno u Finu.

Kad dobijete izracun od HZMO-a i saznate "prosjecni vrjednosni bod" onda se lako izracuna i braniteljska i civilna mirovina.

Poštovani! Veliko hvala na uloženom trudu.L.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija