Jump to content

Problemi s vlasništvom auta


disupare

Preporučene objave

Poštovani,

Nalazim se u zeznutoj situaciji.

Naime, otac mi je "poklonio" rabljeni automobil kada sam položio vozački prije godinu dana. Međutim, nije to napravio na normalan način, nego u njegovom stilu, pokušavajući izbjeći svaki mogući trošak. Tako je, kako bi izbjegao porez na prijenos vlasništva, sklopio dogovor sa dugogodišnjom poznanicom koja se htjela riješiti auta da ona meni napiše punomoć na auto, a on njoj "oprosti" odgovarajuću količinu novca (otprilike vrijednost auta) koju mu je dugovala. Koliko ja znam taj dogovor je uspostavljen verbalno. 

U međuvremenu ja sam se s ocem posvađao i nismo više u kontaktu, a broj od originalne vlasnice auta nemam.

 

U punomoći piše da imam pravo:

-upravljati vozilom u zemlji i inozemstvu;

-obavljati tehničke preglede i registraciju;

-odjaviti ga i prijaviti na MUP-u;

-sačiniti i potpisati kupoprodajni ugovor, izvršiti kupoprodaju, te primiti kupovninu bez daljnjeg pitanja ili odobrena Opunomoćitelja;

-ishoditi procjenu, pregovarati i ostvariti naplatu od osiguravajućih društava u slučaju eventualne štete.

 

Točno tim riječima. Također piše da odgovaram za sve eventualne štete, prekršaje itd. te da punomoć vrijedi neograničeno od dana ovjere. Opunomoćiteljica je potpisala taj ugovor pred javnim bilježnikom. 

 

Koliko ja znam to je jedino što je učinjeno što se tiče auta, ne postoji nikakav kupoprodajni ugovor, niti je obavljen ikakav prijenos vlasništva. U prometnoj dozvoli i dalje je navedena Opunomoćiteljica kao vlasnik, kao i u polici osiguranja koju smo otac i ja obnovili uz pomoć punomoći prije 6 mjeseci dok smo još bili u kontaktu. 

 

Mene zanima kako da taj auto sada riješim tih svih komplikacija i prebacim ga na sebe ako je to uopće moguće? U slučaju da me kamera uslika kako prebrzo vozim ili nešto slično, (što se možda već dogodilo s obzirom da auto vozim skoro godinu dana) nemam kako kontaktirati vlasnicu niti ona mene. Također, jednog dana volio bih taj auto moći i prodati, a osim toga čuo sam i da bez obzira što piše u punomoći, na tehničkom znaju tražiti osobnu vlasnika a to, logično, nemam. 

Što mi je činiti?

Hvala vam unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim u cemu je problem, imas punomoc vlasnice da auto mozes prodati. Uzmez kupoprodajni ugovor, popunis ga na nacin da je gospodja prodavatelj, a ti kupac, po punomoci potpisujes se na mjesto prodavateljice. Ugovor ne treba ovjeravati kod biljeznika, samo sa dokumentima i kupoprodajnim prijepis na novog vlasnika se obavlja u STP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, esigente je napisao:

Ne vidim u cemu je problem, imas punomoc vlasnice da auto mozes prodati. Uzmez kupoprodajni ugovor, popunis ga na nacin da je gospodja prodavatelj, a ti kupac, po punomoci potpisujes se na mjesto prodavateljice. Ugovor ne treba ovjeravati kod biljeznika, samo sa dokumentima i kupoprodajnim prijepis na novog vlasnika se obavlja u STP.

Nije da postoji neki problem nego sam mlad pa pitam da nešto ne pogriješim. Hvala, ovako nešto mi je trebalo. Moram li platiti onda nekakav porez na tu prodaju samome sebi i je li bitno koju cifru napišem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija