Jump to content

Sanacija krovišta


Tinkerbell19

Preporučene objave

Večer!

Nadam se da sam stavila pitanje u dobru rubriku.

Mijenjali smo krovište, tj. promjena crijepa. Radili smo to uz pomoć 3 prijatelja. Susjed nas je prijavio, izašla je građevinska inspekcija, uzeli su izjave i sada se moramo dodatno očitovati, tj. dostaviti dokumentaciju koju mi nemamo, osim uporabne dozvole za kuću i ZK izvadak. Inspekcija nije zatekla nikoga na krovu, krov je bio samo "raskriven", prijatelji su nezaposleni-što su naknadno i utvrdili da nisu ničiji zaposlenici. Savjetovano nam je da napravimo sa nekom firmom ugovor kao da su nam oni radili, a prijatelji su samo dodavali crijep, što meni nema smisla jer po tome ispada da su prijatelji možda i neprijavljeni radnici od te firme.

Interesira me sljedeće;

1. Jesmo li smjeli mijenjati crijep sami ili smo bili obavezni angažirati firmu?

2. Ako smo morali uzeti firmu, interesira me u kojem zakonu/pravilniku to piše?

3. Jesmo li trebali tražiti neku dozvolu i od koga za promjenu crijepa?

4. Kako se postaviti u našem slučaju, što očekivati (kazne??) ?

S obzirom da imamo tako divnog sugrađanina, a čekaju nas još neki radovi oko kuće (fasada i uređenje dvorišta) koje radove u principu građanin može izvoditi samostalno, tj. bez angažiranja  firme? Ja sam iskreno šokirana sa činjenicom da navodno ne smijemo sami zamijeniti crijep ako nam prokišnjava :o  

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Tinkerbell19 je napisao:

1. ...ili smo bili obavezni angažirati firmu?

Da.

prije 19 sati , Tinkerbell19 je napisao:

2. Ako smo morali uzeti firmu, interesira me u kojem zakonu/pravilniku to piše?

U Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima podredno izvedenim iz Zakona o gradnji koji u čl.53 određuje tko je izvođač.

prije 19 sati , Tinkerbell19 je napisao:

3. Jesmo li trebali tražiti neku dozvolu i od koga za promjenu crijepa?

Samo za izmjenu crijepa, ne.

prije 19 sati , Tinkerbell19 je napisao:

4. Kako se postaviti u našem slučaju, što očekivati (kazne??) ?

Zakon o gradnji za vlasnika građevine ne predviđa nekakove posebne, ali za izvođača da, u čl.167 st.3.

prije 19 sati , Tinkerbell19 je napisao:

S obzirom da imamo tako divnog sugrađanina, a čekaju nas još neki radovi oko kuće (fasada i uređenje dvorišta) koje radove u principu građanin može izvoditi samostalno, tj. bez angažiranja  firme?

U biti, skoro pa nikakve.

Citiraj

Ja sam iskreno šokirana sa činjenicom da navodno ne smijemo sami zamijeniti crijep ako nam prokišnjava :o 

Dva crijepa, pet ili deset nije nekakav problem, no izmjena cijelog krovišta je.

Sve je to davno zakonski regulirano, no naravno da je nama ljudima lakše ne znati propise, ne željeti ih saznati, a ako ih i znamo povesti se time da zašto bi plaćali nekome nešto kad imam par prijatelja koji to naprave jeftinije ili đabe. Dok ne naletimo na "divne sugrađanine".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spitfire, hvala na odgovorima.

Bili smo danas kod građevinskog inspektora. Pokrenut će optužni prijedlog prema čl. 162. Zakona o gradnji : i tu navodi u obavijesti zbog "izvođenja radova na izgradnji građevina, a nije registriran za obavljanje djelatnosti."

U principu danas sam saznala da je prvotno kod nas bila inspekcija rada (nisam bila kod kuće, a roditelji nisu znali koja je inspekcija bila), koja je slučaj proslijedila građevinskoj inspekciji budući da ona navodno nije "pronašla" ništa što bi bilo u njenoj domeni, a zapisnik sadrži i par netočnih navoda pa ćemo o tome na sudu vjerojatno. 

Nadam se da ćemo proći sa nekom opomenom, sudskim troškovima ili???

Još me zanima smije li, u ovom slučaju konkretno inspekcija rada, fotografirati kuću i hodati okolo po dvorištu i tek se naknadno javiti i predstaviti?

Hvala još jednom

;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija