Jump to content

privatni put radovi - suglasnost SVIH suvlasnika ?


hr1u00

Preporučene objave

Poštovani,

Gradim kuću na  parceli u drugom redu od javne prometnice. Od javne prometnice do moje parcele vodi privatni put (upisan u ZK kao zasebna čestica - put) u suvlasništvu više suvlasnika, uključujući i mene, u idealnim dijelovima.. Put je napravljen baš sa svrhom stvaranja puta za parcele u drugom redu, nastao je odvajanjem dijelova svojih parcela svih nas suvlasnika. E sad, ja trebam do kuće tim privatnim putem dovesti struju, vodu, kanalizaciju, telefon itd. Svi ostali suvlasnici su mi spremni dati suglasnost osim jednog naravno, kako to već biva. Ne postoji mogućnost ikakvog dogovora s njime u bilo kojoj formi i on svoju suglasnost ne želi dati . Svi mi ostali suvlasnici imamo 75% udjela, on 25%.

Zanima me da li mogu bez njegove suglasnosti, a bez da riskiram njegovu tužbu pokrenuti radove na prokopu kanala dužinom tog privatnog puta kako bi položio instalacije ?


Znam da mi je druga opcija da ja njega tužim, s 99% da ću ostvariti to pravo na sudu, ali to je krajnja opcija.

 

Hvala unaprijed

Lp

 

 

uređeno: od hr1u00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, hr1u00 je napisao:

Zanima me da li mogu bez njegove suglasnosti, a bez da riskiram njegovu tužbu pokrenuti radove na prokopu kanala dužinom tog privatnog puta kako bi položio instalacije ?

Kao što ste naveli, bez rizika tužbe, teško.

 

Prije 44 minuta, hr1u00 je napisao:

Znam da mi je druga opcija da ja njega tužim, s 99% da ću ostvariti to pravo na sudu, ali to je krajnja opcija.

Tako da vam preostaje ova opcija temeljena na čl.225 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru, Spitfire.

nažalost, tako nešto sam i pretpostavljao. Nikad mi neće biti jasno zašto se investitore zakonski može dovoditi u takvu situaciju iz nekakvih prizemnih razloga.

zakonski bi barem trebalo stvoriti mehanizam da se mogu napraviti takvi radovi barem na česticama koje se već i  vode kao putevi, koje su stvorene s tom namjerom od tih istih koji naknadno ne dozvoljavaju, i za čestice di već postoji natpolovična suglasnost suvlasnika ,a posebno ako se radi o idealnim dijelovima di nitko ništa ne gubi faktički. Posebno što će takava investicija na zajedničkom putu omogućiti tim istim suvlasnicima da se sutra oni spoje na te iste instalacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Načelno bih se mogao složiti, no ZVDSP nudi određena prava i obveze (kao i ograničenja), kako u dijelu vlasništva vaše nekretnine tako i suvlasništvu druge.

A o ovome,

Prije 16 minuta, hr1u00 je napisao:

Posebno što će takava investicija na zajedničkom putu omogućiti tim istim suvlasnicima da se sutra oni spoje na te iste instalacije

mogu reči da to nije ništa čudno, sto ljudi sto čudi pa se ne kaže bez razloga "suvlasništvo je majka svih svađa".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija