Jump to content

Skrbništvo nad djetetom


Lgvimana

Preporučene objave

Lijep pozdrav.

Unaprijed se ispričavam ako je ova tema već bila.

Naime situacija je sljedeća. Pred godinu i pol dana sam ušao u vezu sa rastavljenom  ženom sa dvoje djece. Sve je u početku bilo prekrasno, slagali smo se i imali čak i zajedničke vizije i snove za ostatak života. Onda nam se dogodilo dijete i bio sam presretan na tu vijest ali od tada je sve krenulo nizbrdo. Moje dijete ima sada 3 mjeseca i volim ga više od svega na svijetu. Problem je sad tu majka. Još trenutno živimo u izvanbračnoj zajednici kao podstanari u kojoj ja financiram 80 posto svega, od hrane, odjeće, stanarine, ona samo dio režija jer cijela njena plaća ode na kredit, na raznorazne rate i cigarete. Volim ju i njezinu djecu ali ona mene ne poštuje ni 5 posto. Kad bi sjeli razgovarat o problemu to inače završi okretanjem leđa i šutnji po par dana jer tko sam ja da njoj soli pamet. Kad sam ušao u vezu njena djeca nisu imala puno odgoja, nisu ni ruke prije jela znali oprati a kamoli pustiti vodu poslije wc-a. Uveo sam nekog osnovnog bontona to su svi primjetili. Jer joj valjda to nije bilo u interesu nego joj je najvažnije bilo da ima kaj obući i tu svoju malodobnu djecu vuči po raznim kafićima gdje bi se djeca igrala na podu od lokala. Većinu slobodnog vrememena provodi na mobitelu i na cigareti dok joj njeno dvoje djece u susjednoj sobi divlja kao da su pušteni sa lanca.... Uglavnom duga priča koja ne završava dobro, a kako bi i završila dobro kad usred razgovora se digne i reče da joj je dijete gladno a ona njemu da vrečicu čipsa za večeru. Mislim da neću moći dugo ovako izdržati jer ne pristaje na nikakve kompromise osim ako ne idu njoj u prilog.

 

Moje pitanje kao oca: kolike su moje šanse  za skrbništvo na mojim djetetom? Redovita primanja imam, rješeno stambeno pitanje kod mojih roditelja koji su uvjek tu bili i uskakali kad je bilo potrebno.

Jer ne želim da moje dijete odraste u takvoj okolini di je majci najbitnije da ujutro stavi šminku na lice i otići popit kavu u obližnji kafić nego staviti na stol djeci za jest... 

Ne potražujem nikakvu alimentaciju a isto tako ne želim uskratiti djetetu viđanje sa majkom kako je njoj bilo uskraćeno.

Znam da sam se jako zeznuo a smatram da moje dijete ne mora trpiti posljedice zbog moje gluposti jer sam bio naivan i mislio da će sve bit u redu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Lgvimana je napisao:

...Moje pitanje kao oca: kolike su moje šanse  za skrbništvo na mojim djetetom? Redovita primanja imam, rješeno stambeno pitanje kod mojih roditelja koji su uvjek tu bili i uskakali kad je bilo potrebno.

Isto tolike koliko i njezine, Vama jednostavno drugo ne preostaje nego trpiti to što navodite ili napustiti tu i takvu izvanbračnu zajednicu, te, ako je nemoguć dogovor oko skrbništva nad Vašim zajedničkim djetetom, pokretanje postupka pri nadležnom CZSS radi provođenja medijacije i možebitno potpisivanja Plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi (čl. 106. ObZ), a ako niti u CZSS, pomoću medijatora, ne dođe do dogovora, neće Vam ništa drugo preostati već pokretanje sudskog postupka radi donošenja odluke o roditeljskoj skrbi za zajedničko Vam mld. dijete, a Zapisnik CZSS o provedenoj medijaciji, koji ne smije biti stariji od šest mjeseci (šest mjeseci Vam je rok za pokretanje sudskog postupka od provedene medijacije) Vam je temelj za pokretanje sudskog postupka, te će sud, sagledavši sve činjenice koje prvenstveno idu u korist prava djeteta, donijeti odluku kojem od roditelja će se dodijeliti dijete na odgoj i daljnju skrb, dok će drugom roditelju odrediti vrijeme provođenja i kontaktiranja sa djetetom, kao i, naravno, sukladno čl. 310 ObZ. plaćanje uzdržavanja (alimentacije) za dijete...

Inače Vam sugeriram da još jednom popričate sa izvanbračnom suprugom i priopćite joj da baš nije u zavidnoj situaciji, naravno, ako je tako kako opisujete, možda se urazumi i smiri, tj. i sama shvati da to što radi ne vodi ničemu...

Sretno Vam..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Lgvimana je napisao:

Moje pitanje kao oca: kolike su moje šanse  za skrbništvo na mojim djetetom? Redovita primanja imam, rješeno stambeno pitanje kod mojih roditelja koji su uvjek tu bili i uskakali kad je bilo potrebno.

Ne potražujem nikakvu alimentaciju a isto tako ne želim uskratiti djetetu viđanje sa majkom kako je njoj bilo uskraćeno.

 

Kad govorimo o skrbništvu nad djetetom, statistički pokazatelji u Hrvatskoj ne idu u prilog očevima. Prema zadnjim podacima cca 84 % djece povjereno je na zajednički život majkama, 5,9 % djece je pod zajedničkom skrbi, cca 9 % djece povjereno je očevima. No ovdje je bitno da li ste vi zaista spremni na jednu dugotrajnu, financijski i emocionalnu iscrpljujuću borbu, kako bi dijete bilo povjereno vama na zajednički život ili se izborili da budete jedan od ovih 5,9 % roditelja koji podjednako viđaju djecu? Ako ste na sve to spremni onda šanse postoje. Ako očekujete rješenje "preko noći" onda šansi nema.

Kakav vam je to argumenat da alimentaciju ne potražujete?! Alimentacija ionako ne pripada roditelju već djetetu, to je pravo djeteta! Odricati se alimentacije u ime djeteta nisam siguran koliko je ispravno?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Skrbništvo nad djetetom
prije 5 sati , Gringo je napisao:

Kad govorimo o skrbništvu nad djetetom, statistički pokazatelji u Hrvatskoj ne idu u prilog očevima. Prema zadnjim podacima cca 84 % djece povjereno je na zajednički život majkama, 5,9 % djece je pod zajedničkom skrbi, cca 9 % djece povjereno je očevima. No ovdje je bitno da li ste vi zaista spremni na jednu dugotrajnu, financijski i emocionalnu iscrpljujuću borbu, kako bi dijete bilo povjereno vama na zajednički život ili se izborili da budete jedan od ovih 5,9 % roditelja koji podjednako viđaju djecu? Ako ste na sve to spremni onda šanse postoje. Ako očekujete rješenje "preko noći" onda šansi nema.

Kakav vam je to argumenat da alimentaciju ne potražujete?! Alimentacija ionako ne pripada roditelju već djetetu, to je pravo djeteta! Odricati se alimentacije u ime djeteta nisam siguran koliko je ispravno?!

U potpunosti se slažem s ovim: s obzirom na dob djeteta, institucije će biti sklonije majci, ali nemojte odustajati od svog djeteta i borbi za njega.

Pravo na uzdržavanje je pravo djeteta i ne možete se na štetu djeteta odreći tog prava, također je u pravu komentator Gringo (naravno, neki odlučuju to pravo ne potraživati, ali s obzirom da prisilna naplata uzdržavanja ima prednost pred svime, uvijek ćete u korist djeteta moći naplatiti taj iznos, samo ako ne odustanete od prisilne naplate).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija