Jump to content

Neutemeljena ovrha

beliazaris
 Dijeli

Preporučene objave

Postovani,

zanimaju me neke opcenite stvari o ovrhi i postupku prije nje. 

I. Cesto se desava da nam npr. HEP toplinarstvo i ini salju racune koji su izdani na jedan datum, a u stvarnosti poslani 7 dana kasnije. Rok za naplatu se time skracuje za polovicu. Prema meni potrosac moze u tom slucaju odbiti placanje ev. trazenih zateznih kamata (ako racun kasnije podmiri) s time da posalje preporuceno pismo s povratnicom trazitelju u kojem navodi da je racun primio kasnije(s nadnevkom) te stoga rok tece od tog dana primitka. Opcenito mislim da trazitelj nikako ne moze dokazati kada je poslao racun, da li je uopce stigao osim ako ga ne posalje preporuceno, sto se u praksi ne radi.

II. Recimo da trazbina nije opravdana. Dakle npr. HT me trazi 400 kuna, medjutim ja tvrdim da je 300 kuna dug a ostalo mora obrazloziti (bez obzira koji je razlog- npr. krivi izracun). Do primitka tog obrazlozenja potrosac nije duzan podmiriti dug ukoliko je podnio prigovor racunu. Ukoliko trazitelj svejedno posalje prijetnju ovrhom ili samu ovrhu (i preko javnog biljeznika), potrosac je moze odbiti (bez posebnog obrasca) s obrazlozenjem da trazbina nije opravdana u cijelosti ili djelomicno, i tada se postupak kod javnog biljeznika zavrsava te HT mora pokrenuti parnicni postupak na sudu. Da li HT ima rok od 3 g da ga pokrene  nakon zadnjeg pisma a zatim slijedi zastara?

III. Praksa koju provode pojedini trazitelji prema kojoj postoji rok od mjesec dana na zalbu na racun nije zakonski osnovana. Prema EU potrosac  ima pravo 3 g da prigovori neosnovanom racunu. 

Da li je gornje vidjenje ispravno?

Hvala

Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , beliazaris je napisao:

Opcenito mislim da trazitelj nikako ne moze dokazati kada je poslao racun, da li je uopce stigao osim ako ga ne posalje preporuceno, sto se u praksi ne radi.

Samo je pitanje, kako će potrošač dokazati kada je zaprimio taj račun.

samu ovrhu (i preko javnog biljeznika), potrosac je moze odbiti (bez posebnog obrasca) s obrazlozenjem da trazbina nije opravdana u cijelosti ili djelomicno, i tada se postupak kod javnog biljeznika zavrsava te HT mora pokrenuti parnicni postupak na sudu.

Na rješenje o ovrsi u ovakvim slučajevima, dužnik ima pravo uložiti prigovor, a po primitku istoga javni bilježnik spisa šalje na sud (ovršni odjel) da odluči o prigovoru. Ukoliko je prigovor pravovremen i ukoliko je izjavljen u skladu sa dozvoljenim žalbenim razlozima tj. ukoliko je dopušten, ovršni sud rješenje o ovrsi javnog bilježnika stavlja izvan snage i postupak se nastavlja pred parničnim sudom kao u povodu prigovora protiv platnog naloga.

Da li HT ima rok od 3 g da ga pokrene  nakon zadnjeg pisma a zatim slijedi zastara?

Ne, ovršni sud odlučuje da li se predmet upućuje u parnicu.

Praksa koju provode pojedini trazitelji prema kojoj postoji rok od mjesec dana na zalbu na racun nije zakonski osnovana. Prema EU potrosac  ima pravo 3 g da prigovori neosnovanom racunu. 

Na što ovdje točno mislite. Pisani prigovor potrošača ili?

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

"Samo je pitanje, kako će potrošač dokazati kada je zaprimio taj račun".

To me cudi jer je prema europskom pravu to duzan dokazati pruzatelj usluge a ne potrosac. 

"Na što ovdje točno mislite. Pisani prigovor potrošača ili?" Tako je na pisani prigovor potrosaca. 

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Napravi novi...

Važna informacija