Jump to content

Ispitivanje prostora i procjena rizika


dulbamboocha

Preporučene objave

Imam jedno pitanje. Upravo sam otvorio obrt, djelatnost mog obrta je web dizajn i internet oglašavanje, a poslovni prostor u kom obavljam obrt i koji je i sjedište obrta je u mom vlasništvu (poslovni prostor je u dvorištu kuće u kojoj živim, jedna od nusprostorija). Samozaposlena sam osoba preko mjere HZZ-a za samozapošljavanje, dakle, nemam nijednog radnika.
Da li moram napraviti nekakav elaborat ispitivanja prostora i procjenu rizika od strane ovlaštene tvrtke? I da li podliježem zakonu o zaštiti na radu?
Hvala unaprijed!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, dulbamboocha je napisao:
Imam jedno pitanje. Upravo sam otvorio obrt, djelatnost mog obrta je web dizajn i internet oglašavanje, a poslovni prostor u kom obavljam obrt i koji je i sjedište obrta je u mom vlasništvu (poslovni prostor je u dvorištu kuće u kojoj živim, jedna od nusprostorija). Samozaposlena sam osoba preko mjere HZZ-a za samozapošljavanje, dakle, nemam nijednog radnika.
Da li moram napraviti nekakav elaborat ispitivanja prostora i procjenu rizika od strane ovlaštene tvrtke? I da li podliježem zakonu o zaštiti na radu?
Hvala unaprijed!

Poštovani,

Za svaki poslovni prostor je potrebno ishođenje MTU, za neke poslovne prostore su složeniji uvjeti a za neke jednostavniji.

Obratite se nadležnom županijskom uredu, oni će Vam sve precizno objasniti što je neophodno za Vašu djelatnost.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovu djelatnost ne morate dobiti rješenje o MTU, ali ti uvjeti moraju biti zadovoljeni, za to ste sami odgovorni. Pretpostavljam da nemate drugih instalacija osim struje. Trebalo bi izvaditi atest o ispravnosti el instalacija(ili ako je netko već bio u tom prostorru koristiti njegov jer vrijejdi 4 godine). Ako imate plin onda i atest o ispravnosti plinskih instalacija(vrijedi 5 godina, ako imate od prije).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nije nikad bio poslovni prostor već samo stambeni, u čijem sklopu imam i opremljeno kupatilo sa plinskim instalacijama. Znači bez obzira da li mi prostor, gdje držim računalo bilo u dnevnoj sobi ili u nusprostoriji u dvorištu, za taj prostor moram napraviti ateste, jel tako? Malo glupo po meni, ali šta da se radi. Hvala puno na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo je vjerojatno da će za Vašu djelatnost inspekcija doći u kontrolu prostora, imaju oni prečeg posla. Ali na Vama je odluka. Nekad ovi iz Plinare znaju obaviti tu kontrolu po službenoj dužnosti za stambene prostore, pa to možda negdje i imate. Ja znam da su kod mene kod kuće bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, dulbamboocha je napisao:
Moram li napraviti nekakav elaborat ispitivanja prostora i procjenu rizika od strane ovlaštene tvrtke? I da li podliježem zakonu o zaštiti na radu?
Hvala unaprijed!

Pozdrav svima i svako dobro u 2019. 
Mene zanima ista stvar. Naime, ja otvaram obrt kao drugu djelatnost i bit će registrirane sljedeće djelatnosti: 
- 85.59 ostalo obrazovanje i poučavanje d.n. 
- 82.19 lektura i korektura
- 32.99 izrada suvenira
- 85.60 savjetovanje u području obrazovanja
-58.11 izdavanje knjiga.

Jesu li meni potrebni minimalni tehnički uvjeti i podliježem li ja Zakonu o zaštiti na radu?
Dobila sam informaciju da ne podliježem ako sama radim, međutim ako želim zaposliti povremeno nekoga preko studentskog ugovora ili ugovora o djelu, da tada podliježem. Također, na što se sve misli pod tom "zaštitom i radu" te minimalnim tehničkim uvjetima, s obzirom na to da je riječ samo o struji i vodi u prostoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve najbolje svima u 2019!

Ja sam poslao upit Ministarstvu rada i mirovinskog sustava vezano za moj gore navedeni problem i rekli su da ne podliježem zakonu o zaštiti na radu, a ne moram ni obavkljati kojekakva ispitivanja prostora. Evo točne prepiske e-mailova između njih i mene pa možda nekome pomogne:

Poštovani,
upravo sam otvorio paušalni obrt kao samozaposlena osoba. Djelatnost mog paušalnog obrta je web dizajn i internet oglašavanje, a prostor u kom obavljam obrt i koji je i sjedište obrta je u mom vlasništvu (prostor je u dvorištu moje kuće, moja bivša momačka soba u kojoj bi bilo samo računalo i printer). Samozaposlena sam osoba preko mjere HZZ-a za samozapošljavanje, dakle, nemam nijednog radnika, a niti planiram imati.
 

Knjigovođa mi je rekao, ali nije 100% siguran u to, da bih trebao napraviti ispitivanje električnih instalacija prostora. Pa ako je ikako moguće da mi odgovorite da li ja kao samozaposlena osoba moram obaviti ispitivanje električnih instalacija za prostor u sklopu moje kuće i za takvu djelatnost? U prilogu vam dostavljam odgovor vašeg ministarstva za istu tematiku, ali je iz 2014.g.

Hvala vam unaprijed na odgovoru!
 

Poštovani,

 

Nastavno na Vaš upit, kada fizičke osobe kao vlasnici obrta sami obavljaju poslove te za njih ne obavljaju poslove radnici ni osobe na radu, iste nisu obvezne primjenjivati odredbe Zakona o zaštiti na radu i propise donesene na temelju njega, budući da se ne smatraju poslodavcem u smislu odredbe članka 3. stavka 1. podstavka 15. Zakona o zaštiti na radu („Narodne novine“, broj 71/14, 118/14, 94/18 i 96/18; u nastavku: Zakon), tj. u navedenom slučaju ne postoji odnos poslodavac – radnik odnosno osoba na radu. Odredba članka 4. stavak 2. Zakona propisuje da se odredbe iz ovog Zakona ne odnose na obrtnika koji obrt obavlja sam kao niti na poslodavca kojeg zastupa jedna fizička osoba koja je ujedno i jedini radnik kod poslodavca, osim kada za njih obavljaju određene aktivnosti osobe na radu. Slijedom navedenog, na Vas se ne primjenjuju odredbe navedenog Zakona te niste obvezni ispitivati sredstva rada, odnosno električne instalacije u radnom prostoru. 

 

S poštovanjem,

 

 

image.png.436b91aa425f0d46f7720d5176b2e64f.png

 

KABINET MINISTRA

Ulica grada Vukovara 78

HR – 10000 Zagreb

tel:  +385 1 6106 727, 6106 310

fax: +385 1 6109 300

web: www.mrms.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija