Jump to content

Potvrde o školovanju djece


brainsurfer

Preporučene objave

Otac sam kceri od 20g, kojoj redovno placam alimentaciju, po svem meni poznatom sada bi trebala biti 2 godina fakulteta. Medjutim, ne postoji komunikacija, te ona i njezina majka su se oglusile na sve pokusaje da saznam ista o njenom statusu na fakultetu.  Imam li pravni alat da saznam takve informacije? 

Takođe imam i mladju kcer (srednjoskolku, 2 razred) , i stvar je ista.

Sto da ucinim, hvala 

uređeno: od brainsurfer
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predlažem Vam da sačinite dopis i dostavite fakultetu, odnosno srednjoj školi, te da se u istome pozovete na čl. 290. st. 5. Obiteljskog zakona. Ostavite školskoj ustanovi neki rok u kojemu da Vam se očituje, i predajte bilo osobno, bilo poštom preporučeno uz dostavnicu.

Uzdržavanje punoljetnog djeteta

Članak 290.

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi, odnosno polazi sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, odnosno program za osnovno obrazovanje ili program srednjoškolskog obrazovanja odraslih te redovito i uredno ispunjava svoje obveze, a najdulje do navršene dvadeset šeste godine života djeteta.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti, roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja ako dijete nije navršilo dvadeset šest godina.

(3) Obveza uzdržavanja punoljetnog djeteta iz stavka 2. ovoga članka prestat će i prije isteka godine dana od prestanka obrazovanja u trenutku kad dijete navrši dvadeset i šest godina.

(4) Punoljetno dijete koje zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nije sposobno za rad roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

(5) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovu obrazovanju, odnosno zaposlenju.

(6) Smatra se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega puno vam hvala.

Želio bi vas samo još nešto pitat ; vi navodite 

Citiraj

Ostavite školskoj ustanovi neki rok u kojemu da Vam se očituje, i predajte bilo osobno, bilo poštom preporučeno uz dostavnicu.

 

mislim, šta u protivnom - ako se ne očituju? 

Usput, fakultet sam kontaktirao, jer znam koji je, i odmah su mi odgovorili da dođem osobno u tajništvo.

Kod srednjoškolke postoji manji tehnički problem - ne znam točno koja je srednja škola, u Zg imaju barem tri ekonomske...

Još jednom, puno vam hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predlažem da pošaljete na sve tri i stavite upit - je li ta i ta ide u tu školu i je li upisana u školsku godinu tu i tu. Ako se ne jave u ostavljenom roku, uvijek se možete javiti inspekcijama (upravnoj, prosvjetnoj) i prijaviti ustanovu (to se odnosi na škole) da ne posluju u skladu s zakonom, ali moje je iskustvo da, barem srednje škole, obično reagiraju na dopise. Za fakultete ne mogu tvrditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu tvrditi da Vam školske ustanove u EU ne bi udovoljile i odgovorile na upit, samo smatram da, s obzirom da ih ne obvezuje hrvatski Obiteljski zakon, na to ne bi moglo obvezati. Međutim, moguće je da takva obveza, ili barem preporuka, postoji putem središnjih tijela po Haškoj konvenciji o međunarodnoj naplati uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Išao sam malo pregledat članak O.z. koji ste mi predložili, pa sam našao i ovo :

Članak 291.

(1) Dijete koje ima prihode dužno je pridonositi za svoje uzdržavanje.

(2) Punoljetno dijete koje prima uzdržavanje radi obrazovanja dužno je obavijestiti roditelje o redovitom ispunjavanju obveza najkasnije do 1. studenoga za svaku školsku, odnosno akademsku godinu.

evo, recimo, moje dijete ima odvjetnika koji je zastupa, defacto po ovome on je to bio dužan meni dostaviti...

Očito da ču pisanom formom morati tražiti od njega te podatke na uvid. Zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, brainsurfer je napisao:

..Očito da ču pisanom formom morati tražiti od njega te podatke na uvid...

Da, primjenom čl. 291. st. 2. Obiteljskog zakona, Vaše punoljetno dijete Vas je dužno izvjestiti o svom školovanju i redovitom ispunjavanju obveza...mišljenja sam da Vam je to najbolja solucija, pisanim putem zatražiti te podatke od njega i pozvati se na citirani članak, što će Vam, u daljnjem možebitnom postupku, moći poslužiti kao relevantni dokaz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nevjerovatno je da ja nemam nikava prava, ali imam sve obaveze. 

 

 

Da li sud od nje traži ikakve dokaze o školovanju? Može se desit da ona na jesen u upiše sljedeću godinu? I šta onda? Kakav uopće status studenta treba imat, il je to naprosto kako god bude pa do 26-e...

strasno...prestrasno

tražio sam ih dokumentaciju da pokusam maloj sredit stipendiju (cca 500kn) - ni odgovorili mi nisu :I

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, brainsurfer je napisao:

Nevjerovatno je da ja nemam nikava prava, ali imam sve obaveze. 

 

Poštovani, tko Vam kaže da Vi nemate nikakva prava, Vi imate sva prava koja su Vam Zakonom i Ustavom RH predviđena i zagarantirana, kao i svi drugi, no nažalost, dosta od nas nezna za svoja prava i nezna kako se "izboriti" za njih, a to, oni koji znaju iskoristiti, nažalost, maksimalno koriste, no, nije predmet teme, pa neću o tome..

Ona bi, upravo primjenom citiranog članka ObZ, zbog promjenjenih okolnosti koje utječu na stečeno pravo na uzdržavanje, trebala izvjestiti i sud i Vas, kao obveznika plaćanja uzdržavanja, no mnogi to ne čine, zato Vam je moja preporuka da Vi to sami činite, tj. "kontrolirate" da li će se upisati na daljnje studiranje...

Što se tiče statusa studenta, može biti redovni, ali i izvanredni student, bitno je da redovito ispunjava svoje obveze na fax-u

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Predlažem da pošaljete na sve tri i stavite upit - je li ta i ta ide u tu školu i je li upisana u školsku godinu tu i tu. Ako se ne jave u ostavljenom roku, uvijek se možete javiti inspekcijama (upravnoj, prosvjetnoj) i prijaviti ustanovu (to se odnosi na škole) da ne posluju u skladu s zakonom, ali moje je iskustvo da, barem srednje škole, obično reagiraju na dopise. Za fakultete ne mogu tvrditi.

postoji tehnički problem,

mi navodimo članak 290.5, a on je za punoljetno djete. 

šta primjeniti za maloljetno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija