Jump to content

Omjer 30% 70%


Frabato

Preporučene objave

Pozdrav,

nadam se da ću ovdje dobiti savjet da više ne budem guska u magli, te se unaprijed zahvaljujem.

 

Ovako, 

Dragovoljac sam od 7. mjeseca '91 s više od 800 dana borbenog sektora. Prijavio sam se odmah iz srednje škole u 1. Gardijsku Brigadu.

E sad, dobio sam status HRVI 40% na osnovu PTSP-a i opću nesposobnost za rad. U mirovini sam od 2001. Kontinuirano se liječim od 1995. Bolnička liječenja, ambulantna i sve to pod dijagnozom PTSP-a.

Omjer invalidnosti koji sam dobio je 30% rat i 70% civilstvo. I to je ono što meni nikako nije jasno. 

Napominjem opet, i mirovinu i invalidnost sam dobio na osnovu PTSP-a i samo toga. Nikakvih bolesti nikad nisam imao prije rata. 

2014. sam išao novu procjenu omjera. U tvrtkovoj me je dočekala neka baba, cinična, bezobrazna. Doslovno mi rekla da malo hodam, popisala mi je tetovaže????? i to je bilo to. Rješenje nakon toga je bilo negativno i ostalo je na 30-70. Nisam se žalio, i ovo mi je bilo previše i ne mogu trčati od ureda do ureda da bih u svakom dobio drugačiju informaciju i bio poslan u drugi ured (zato sam prvo povečanje i tražio tek 2014.).

 

Ako mi netko može pojasniti kako to da je omjer takav kakav je, kad je moja bolest u potpunosti posljedica rata? Svi nalazi to govore, a i moje godine, ratni put itd. 

I drugo pitanje je, je li normalno/po pravilima da me na novoj procjeni opet dočeka samo jedna baba s medicine rada i ona odlučuje o mom statusu? Odnosno, kako bi ta procjena trebala izgledati ako se provodi po pravilima?

Pitam jer sam upravo sad pričao s Uredom za Branitelje i čovjek mi kaže da to mora biti komisija od najmanje 3 člana. 

Trenutačno sam ponovo u postupku za novu procjenu omjera, najvjerojatnije će me zvati ovaj mjesec ili početak iduće godine (tražili su da moja dr. opće prakse pošalje obrazac IN-1 novijeg datuma, iako je ovaj bio od 10 mjeseca kad sam počeo s novim postupkom, u toj sam fazi). To ću im dostaviti u Ponedjeljak. No volio bih biti spreman ovaj put bar da znam jel to mene netko u nezdrav mozak ili to stvarno tako ide.

 

Još jednom, unaprijed hvala na svakoj pomoći i savjetu.

 

Frabato

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Frabato je napisao:

Pozdrav,

nadam se da ću ovdje dobiti savjet da više ne budem guska u magli, te se unaprijed zahvaljujem.

 

Ovako, 

Dragovoljac sam od 7. mjeseca '91 s više od 800 dana borbenog sektora. Prijavio sam se odmah iz srednje škole u 1. Gardijsku Brigadu.

E sad, dobio sam status HRVI 40% na osnovu PTSP-a i opću nesposobnost za rad. U mirovini sam od 2001. Kontinuirano se liječim od 1995. Bolnička liječenja, ambulantna i sve to pod dijagnozom PTSP-a.

Omjer invalidnosti koji sam dobio je 30% rat i 70% civilstvo. I to je ono što meni nikako nije jasno. 

Napominjem opet, i mirovinu i invalidnost sam dobio na osnovu PTSP-a i samo toga. Nikakvih bolesti nikad nisam imao prije rata. 

2014. sam išao novu procjenu omjera. U tvrtkovoj me je dočekala neka baba, cinična, bezobrazna. Doslovno mi rekla da malo hodam, popisala mi je tetovaže????? i to je bilo to. Rješenje nakon toga je bilo negativno i ostalo je na 30-70. Nisam se žalio, i ovo mi je bilo previše i ne mogu trčati od ureda do ureda da bih u svakom dobio drugačiju informaciju i bio poslan u drugi ured (zato sam prvo povečanje i tražio tek 2014.).

 

Ako mi netko može pojasniti kako to da je omjer takav kakav je, kad je moja bolest u potpunosti posljedica rata? Svi nalazi to govore, a i moje godine, ratni put itd. 

I drugo pitanje je, je li normalno/po pravilima da me na novoj procjeni opet dočeka samo jedna baba s medicine rada i ona odlučuje o mom statusu? Odnosno, kako bi ta procjena trebala izgledati ako se provodi po pravilima?

Pitam jer sam upravo sad pričao s Uredom za Branitelje i čovjek mi kaže da to mora biti komisija od najmanje 3 člana. 

Trenutačno sam ponovo u postupku za novu procjenu omjera, najvjerojatnije će me zvati ovaj mjesec ili početak iduće godine (tražili su da moja dr. opće prakse pošalje obrazac IN-1 novijeg datuma, iako je ovaj bio od 10 mjeseca kad sam počeo s novim postupkom, u toj sam fazi). To ću im dostaviti u Ponedjeljak. No volio bih biti spreman ovaj put bar da znam jel to mene netko u nezdrav mozak ili to stvarno tako ide.

 

Još jednom, unaprijed hvala na svakoj pomoći i savjetu.

 

Frabato

 

Zakoni su se mijenjali što se tiče invalidske komisije. 

Tako da je onda bilo tako,  jedan član komisije od čijeg je raspoloženja ovisila sudbina nečije mirovine. Istina.  Ali , naše , mirovine po Zakonu o pravima Hr branitelja su uvijek i oduvijek nakon te prve komisije išle na drugo stupanjsku koja je bila konačna. 

Uglavnom,  danas se vještačenja rade po novim zakonima. 

Sretno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 5 sati , Frabato je napisao:

Ako mi netko može pojasniti kako to da je omjer takav kakav je, kad je moja bolest u potpunosti posljedica rata? Svi nalazi to govore, a i moje godine, ratni put itd. 

I drugo pitanje je, je li normalno/po pravilima da me na novoj procjeni opet dočeka samo jedna baba s medicine rada i ona odlučuje o mom statusu? Odnosno, kako bi ta procjena trebala izgledati ako se provodi po pravilima?

Pitam jer sam upravo sad pričao s Uredom za Branitelje i čovjek mi kaže da to mora biti komisija od najmanje 3 člana. 

Takav način vještačenja radne spsobnosti je proveden prema pravilima tj. Uredbi o medicinskom vještačenju i provodi se na isti način već godinama pa i danas se provodi tako.. Jedina razlika je u tome što se nakon 2014. godine vještači funkcionalna sposobnost, a ne kao do tada prema onom što piše na papiru. Znači invalidnost na papiru nema veze s određenim spsobnostima ili nesposobnostima organizma tako da tu nastaje mnogo problema. Ovisi na kakvog se vještaka natrefiš, ako je loše volje tebi će biti još lošije.

Komisija od tri člana je kada se vještači pravo na status HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Kompa @gonzo-stari 

Hvala na odgovorima.

Moram priznati da mi i dalje nikako nije jasna logika svega toga (al to je moja glupost što upće tražim logiku u sustavu), no tako je kako je.

Tri izvora informacija, tri različita tumačenja i objašnjenja. Sva tri, bar meni nemaju smisla (razgovarao sa kao što rekoh s centrom za branitelje, pa s jednom pravnicom koja je godinama radila u Ministarstvu Branitelja i sad ovdje) Npr. kakva funkcionalna sposobnost kad je meni zapečačeno da sam trajno nesposoban? Ja samo idem zbog nebuloznog omjera rat civilstvo. Sve ostalo je jasno, i ne tražim nikakva povećanja invalidnosti i sl.

Uglavnom, sve je kao što je i bilo, bacaju nas od nemila do nedraga dok ili ne odustanemo ili ne puknemo. 

Stvarno se nikad nisam uživljavao u te zakone, niti u prava koja imam, i mirovinu i invalidnost sam dobio samo zato jer je moja socijalna radnica sve sama potegla, skupila papire i poslala, a ja sam se samo javio na komisiju. Ja sam sebe zavaravao da ću se izvući i da ću biti funkcionalna osoba opet jednog dana, no to su bile puste sanje. 

Samo se nadam da me baba nece baciti u raspamećeno stanje svojim pristupom i da ne bude nekog sr... (s moje strane). Nema mi druge nego se dobro zakucat lijekovima i molit Boga da ne kaze koju krivu. 

 

Hvala jošjednom.

Pozdrav.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mladiću, meni je jednom predsjednik komisije rekao "ne talasaj", kada sam zanavljao postupak. Shvatio sam nešto kasnije da je čovjek bio u pravu, dakle, ne ulazeću u tvoje zdravstvene probleme, s a omjerom 30-70 znam da kao bivši "tigar" imaš pristojnu mirovinu, ali vjerojatno po tvom mišljenju zaslužuješ više za samo 800 dana borbenog sektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ecwashere je napisao:

Mladiću, meni je jednom predsjednik komisije rekao "ne talasaj", kada sam zanavljao postupak. Shvatio sam nešto kasnije da je čovjek bio u pravu, dakle, ne ulazeću u tvoje zdravstvene probleme, s a omjerom 30-70 znam da kao bivši "tigar" imaš pristojnu mirovinu, ali vjerojatno po tvom mišljenju zaslužuješ više za samo 800 dana borbenog sektora.

Nije naveo čin ali preko 4000 nema. A sad to što su izmislili "ostalo" i na tome nam skidaju zasluženo, ko je kriv? Oni koji su pokrali pa nema para za nas. Tak je kak je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , beni je napisao:

Nije naveo čin ali preko 4000 nema. A sad to što su izmislili "ostalo" i na tome nam skidaju zasluženo, ko je kriv? Oni koji su pokrali pa nema para za nas. Tak je kak je.

Problem u maloj mirovini je civilni dio zbog malo staža ako ga uopće i ima.To nije napisao.Nije mi jasno kako prije nije išao na pogoršanje

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , ecwashere je napisao:

Mladiću, meni je jednom predsjednik komisije rekao "ne talasaj", kada sam zanavljao postupak. Shvatio sam nešto kasnije da je čovjek bio u pravu, dakle, ne ulazeću u tvoje zdravstvene probleme, s a omjerom 30-70 znam da kao bivši "tigar" imaš pristojnu mirovinu, ali vjerojatno po tvom mišljenju zaslužuješ više za samo 800 dana borbenog sektora.

Gle majstore. Kao prvo ne znam zašto Tigar pod navodnicima. Kao drugo, nitko nije ni tražio da ulaziš u moje zdravstvene probleme. Treće, kakve veze ima visina mirovine s mojim pitanjem? 

Razlozi zbog kojih tražim reviziju su isto nebitni i najvjerojatnije tebi nepojmljivi, isto tako ne možeš pojmiti ni kakvo je moje mišljenje i stavovi, niti iskustva u "samo" 800 dana borbenog sektora. Jer kao i što sam kažes, ti si jedan od onih koji "ne talasaju" kad im se kaže, a ja sam sušta suprotnost.

Stvarno mi nije jasan razlog i smisao tvog posta, osim trolanja.

Nemoj, prijatelju, nije ni vrijeme ni mjesto. 

 

prije 15 sati , beroduba je napisao:

Problem u maloj mirovini je civilni dio zbog malo staža ako ga uopće i ima.To nije napisao.Nije mi jasno kako prije nije išao na pogoršanje

 

Imam samo godinu i pol dana staža van vojske. Pokušao sam privatni posao dok sam još umišljao da ću ozdraviti, ali to je neslavno propalo. Nisam išao ranije iz vlastitih razloga koji su nebitni za temu. 

No zašto svi ovdje govorite o visini mirovine, a moje pitanje je o omjeru vojno/civilno? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cilj nije bio trolanje već samo dobronamjerna opaska o uzaludnom trudu "borbe" protiv liječnika i raznih komisija. Vjeruj mi da ovom forumu nitko više nema volje objašnjavati "ratno-civilne omjere", pogotovo sada više od 20 godina od kraja rata. Forum pratim od samih početaka, petnaestak godina aktivan kroz razne vrlo dobro ustrojene udruge koje su zaista pomagale i pomogle braniteljima u mom gradu, nagledao se i naslušao svakakvih priča i sudbina. A rat, imam nešto preko 1900 dana borbenog, geler u glavi, metak u butini, 20% RVI od ranjavanja i 0% od komorbiditetnog PTSP-a, visoku mirovinu od 2007.g. i spavam kao beba (jer ne talasam). Živ bio!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, ecwashere je napisao:

Cilj nije bio trolanje već samo dobronamjerna opaska o uzaludnom trudu "borbe" protiv liječnika i raznih komisija. Vjeruj mi da ovom forumu nitko više nema volje objašnjavati "ratno-civilne omjere", pogotovo sada više od 20 godina od kraja rata. Forum pratim od samih početaka, petnaestak godina aktivan kroz razne vrlo dobro ustrojene udruge koje su zaista pomagale i pomogle braniteljima u mom gradu, nagledao se i naslušao svakakvih priča i sudbina. A rat, imam nešto preko 1900 dana borbenog, geler u glavi, metak u butini, 20% RVI od ranjavanja i 0% od komorbiditetnog PTSP-a, visoku mirovinu od 2007.g. i spavam kao beba (jer ne talasam). Živ bio!

Živ bio i ti meni !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Labyrinth je napisao:

Frabato potpuno Vas razumijem.Vi imate 40% HRVI-a i sa razlogom pitate kako Vam je omjer u mirovinskom 30/70.Dok drugi imaju manji HRVI a veći omjer u mirovinskom.Kako to?Jel ima kakav pravilnik po kojem vještače u mirovinskom?

Upravo to. Nije mi jasno kako može biti takav omjer ako je i moja invalidnost i nesposobnost za rad isključivo zbog teške forme PTSP-a koji je nastao kao posljedica ratnih djelovanja. Nikad prije nisam radio, jer otišao sam odmah iz srednje škole, nikad nisam imao nikakvih psihičkih trauma van rata. Otkuda uopće civilni dio? 

Ne znam kako drugi imaju, ali mi ovo moje nema smisla ni logike. Potpuno kontradiktorne odluke.

Što se tiče pravilnika to i mene zanima, jer ovo je van svake pameti da vještačenje vrši specijalist s medicine rada, koji nema pojma o bolesti zbog koje ja tražim reviziju. On nije stručan čak ni za davanje mišljenja o mojoj bolesti, a kamoli za donošenje procjene. I stvarno bih volio znati koja su moja prava tamo kad dođem. 

Ja sam očekivao zadnji put da će neki psihijatar ili psiholog pogledati moje nalaze i napraviti neki intervju. Netko tko bar razumije nalaze iz tog područja, da će sjediti neki oblik komisije, kao što je to bilo za invalidnost. A ne da ću šetati i da će mi popisivati tetovaže jedna baba. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Frabato je napisao:

Upravo to. Nije mi jasno kako može biti takav omjer ako je i moja invalidnost i nesposobnost za rad isključivo zbog teške forme PTSP-a koji je nastao kao posljedica ratnih djelovanja. Nikad prije nisam radio, jer otišao sam odmah iz srednje škole, nikad nisam imao nikakvih psihičkih trauma van rata. Otkuda uopće civilni dio? 

Ne znam kako drugi imaju, ali mi ovo moje nema smisla ni logike. Potpuno kontradiktorne odluke.

Što se tiče pravilnika to i mene zanima, jer ovo je van svake pameti da vještačenje vrši specijalist s medicine rada, koji nema pojma o bolesti zbog koje ja tražim reviziju. On nije stručan čak ni za davanje mišljenja o mojoj bolesti, a kamoli za donošenje procjene. I stvarno bih volio znati koja su moja prava tamo kad dođem. 

Ja sam očekivao zadnji put da će neki psihijatar ili psiholog pogledati moje nalaze i napraviti neki intervju. Netko tko bar razumije nalaze iz tog područja, da će sjediti neki oblik komisije, kao što je to bilo za invalidnost. A ne da ću šetati i da će mi popisivati tetovaže jedna baba. 

 

 

Probao sam ti pojednostaviti ali vidim da te muči ono sto i sve.  Omjer u korist rata povecava mirovinu odnosno opterecuje drzavu. Sad zbroji 2 i 2 i zaboravi pravilnike logiku razum pravednost zasluženo stvarno zdravstveno stanje...

Nema para i izmislja se svasta da civilni dio bude veći.  Usput za civilno nine vazno koliko si radio jet se racuna kao da imas 40 g staza.

Jel sad kužiš?

Isto je i meni i ne zivciram se vise. Obnavljam postupak pa ako netko u komisiji taj dan bude dobre volje dkbit cu vise na rat. I to ti je tako. Ko tigar tigru: ko nas je tjero?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova država je splet nemogućih mogućnosti i svemogućih nemogućnosti tako da su ova pitanja iznad pomalo filozofska. Zakoni su od početka stvaranja države pogrešno napisani i takve greške je teško popraviti. Uvijek oni zadnji u redu glođu kost jer se na njima ispravlja nepravda iako nisu ništa krivi.

Upravo sad, beni je napisao:

Nema para i izmislja se svasta da civilni dio bude veći.  Usput za civilno nine vazno koliko si radio jet se racuna kao da imas 40 g staza

Krivo si napisao, bitno je koliko si radio jer se taj dio računa po godinama staža i prosjeku plaće uvećano za određeni postotak ovisno o broju dana. 40 godina se uzima u obzir pri izračunu vojnog dijela jer je to ozljeda na radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, gonzo-stari je napisao:

Ova država je splet nemogućih mogućnosti i svemogućih nemogućnosti tako da su ova pitanja iznad pomalo filozofska. Zakoni su od početka stvaranja države pogrešno napisani i takve greške je teško popraviti. Uvijek oni zadnji u redu glođu kost jer se na njima ispravlja nepravda iako nisu ništa krivi.

Krivo si napisao, bitno je koliko si radio jer se taj dio računa po godinama staža i prosjeku plaće uvećano za određeni postotak ovisno o broju dana. 40 godina se uzima u obzir pri izračunu vojnog dijela jer je to ozljeda na radu.

U pravu si. Moj bed. Već mi se spava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, gonzo-stari je napisao:

Ova država je splet nemogućih mogućnosti i svemogućih nemogućnosti tako da su ova pitanja iznad pomalo filozofska. Zakoni su od početka stvaranja države pogrešno napisani i takve greške je teško popraviti. Uvijek oni zadnji u redu glođu kost jer se na njima ispravlja nepravda iako nisu ništa krivi.

Krivo si napisao, bitno je koliko si radio jer se taj dio računa po godinama staža i prosjeku plaće uvećano za određeni postotak ovisno o broju dana. 40 godina se uzima u obzir pri izračunu vojnog dijela jer je to ozljeda na radu.

Sve nas vještače u mirovinskom doktori koji nisu psihijatri.Neko sa 20% HRVI-a dobije u mirovinskom vještačenju100% opću rat.Neko 50/50.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , ecwashere je napisao:

Mladiću, meni je jednom predsjednik komisije rekao "ne talasaj", kada sam zanavljao postupak. Shvatio sam nešto kasnije da je čovjek bio u pravu, dakle, ne ulazeću u tvoje zdravstvene probleme, s a omjerom 30-70 znam da kao bivši "tigar" imaš pristojnu mirovinu, ali vjerojatno po tvom mišljenju zaslužuješ više za samo 800 dana borbenog sektora.

samo 800?....nečijih 50 dana može biti opasnije od nečijih 2000 dana...svi mi znamo kako se dobija status branitelja ,pa i borbenog sektora .....s obzirom da osobu ne znamo ,ne možemo to podcjenivati

bivši tigar -apsolutno nema veze sa pristojnom mirovinom.....možeš ti biti tigar ili zmaj koliko hočeš ,ali ako pripadnik ,da sad ne podcjenjujem ,neke pričuvne postrojbe dobije 100%,a tigar 30% zna se tko ima pristojnu mirovinu..

da li zaslužuje veću?.....pa kazeš da si bio aktivan u udrugama i oko tih stvari...pa dobro znaš koliko ih tuče dobru mirovinu,a rata ni vidio..

prije 6 sati , ecwashere je napisao:

A rat, imam nešto preko 1900 dana borbenog, geler u glavi, metak u butini, 20% RVI od ranjavanja i 0% od komorbiditetnog PTSP-a, visoku mirovinu od 2007.g. i spavam kao beba (jer ne talasam). Živ bio!

e ovdje te i razumijem...dosta branitelja koji su ranjeni smatraju da su oboljeli od ptps-a privilegirani,odnosno ne zaslužuju iste mirovine kao oni....i da ....ako branitelj na ptsp dobije 100% ima skoro istu kao i onaj ranjen......to je sad jedna druga priča ,jel to u redu ili nije,ali to je sad druga tema.... ovdje kod ovakih slučajave se radi o tome što postoji problem kod ptspa što neki imaju 100%,a drugi npr 30%....i tu je problem..

, Frabato je napisao:

Dragovoljac sam od 7. mjeseca '91 s više od 800 dana borbenog sektora. Prijavio sam se odmah iz srednje škole u 1. Gardijsku Brigadu.

 

prije 7 sati , Frabato je napisao:

Imam samo godinu i pol dana staža van vojske. Pokušao sam privatni posao dok sam još umišljao da ću ozdraviti, ali to je neslavno propalo. Nisam išao ranije iz vlastitih razloga koji su nebitni za temu. 

No zašto svi ovdje govorite o visini mirovine, a moje pitanje je o omjeru vojno/civilno? 

za utjehu nisi jedini...nije uopče jasno kako netko tko ode mlad u rat dobije 30%,a netko drugi dobije 100%....da to ima neke veze sa dužinom boravka u stresnim situacijama i slično (a trebalo bi i neki kažu da je tako) onda bi bilo jasno....međutim svi znamo da kriterija skor da nema...jednostavno je dojam da na taj način se skida visina mirovina...

i što je još gore skida se braniteljima koji su mladi otišli u rat jer oni uz taj mali omjer još skoro da i nemaju staža,što je onda za obračun katasrofa...

međutim to nikoga ne zanima,pa čak ni uduge koje bi ili su trebale postavit ta pitanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima, da sad ne nabrajam sve tko je odgovarao.

Sad bar znam kako je u praksi. Ja stvarno teško podnosim te komisije i teško se odlučujem uopće podnijeti zahtjev. 

U biti i ovaj su odradile moja žena i moja doktorica. Ovo je tek drugi put da podnosim, i oba puta su odradile one sva ta podnošenja zahtjeva, ja se samo "lječim" i gledam ne upadati u neprilike. Nikad lova nije bila u pitanju. Ja sam u spreman ostati  na istoj visini mirovine, ali ne želim da me se posredno smatra ludim jer sam otišao u rat, a to je upravo ono što mi ovaj omjer poručuje. 

Postavio sam pitanje ovdje jer me je zadnji put baba razbucala, nisam napravio ništa tamo sva sreća, ali sam završio u bolnici nakon tog iskustva. pukao kad sam došao kući, i sad me je frka što bi moglo biti ako se netko bude ponašao kao ona i ovaj put. 

Al kao što sam negdje gore napisao, zakucat ću se lijekovima i pokušat ostati hladne glave bez obzira na provokacije i podsmjehe. 

 

Sretno svima u borbama s vjetrenjačama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Frabato je napisao:

Gle majstore. Kao prvo ne znam zašto Tigar pod navodnicima. Kao drugo, nitko nije ni tražio da ulaziš u moje zdravstvene probleme. Treće, kakve veze ima visina mirovine s mojim pitanjem? 

Razlozi zbog kojih tražim reviziju su isto nebitni i najvjerojatnije tebi nepojmljivi, isto tako ne možeš pojmiti ni kakvo je moje mišljenje i stavovi, niti iskustva u "samo" 800 dana borbenog sektora. Jer kao i što sam kažes, ti si jedan od onih koji "ne talasaju" kad im se kaže, a ja sam sušta suprotnost.

Stvarno mi nije jasan razlog i smisao tvog posta, osim trolanja.

Nemoj, prijatelju, nije ni vrijeme ni mjesto. 

 

Imam samo godinu i pol dana staža van vojske. Pokušao sam privatni posao dok sam još umišljao da ću ozdraviti, ali to je neslavno propalo. Nisam išao ranije iz vlastitih razloga koji su nebitni za temu. 

No zašto svi ovdje govorite o visini mirovine, a moje pitanje je o omjeru vojno/civilno? 

Ako povečanje vojnog dijela mirovine nije "povečanje" mirovine ,što je to onda kod Tebe ? Samo statifakcija da su bio u DR i kao takav obolio ( da se vidi da imaš velik vojni omjer ) ???

Na komisiji,temeljem medicinske dokumentacuje "određuju" se stresne situacije koje su dovele do psihičkih poremečaja.e sad šta kome i kako piše u nalazima o tom potom.vještak je taj koji određuje "težinu" bolesti a time i omjer.

Nitko nije bio psihički bolestan prije DRa, pa bi svi trebali imati 100% vojnog dijela.Da li je to uopće moguće ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

Nitko nije bio psihički bolestan prije DRa, pa bi svi trebali imati 100% vojnog dijela.Da li je to uopće moguće ???

a misliš da je u redu da netko ima 100% ,a netko 30%...bez jasnih kriterija kako i zašto..

glavni problem je što taj omjer ima veliki uticaj na mirovinu...a što je tragično najviše ima uticaja kod mladih osoba koje su otišle u rat jer imaju malo staža...

zakon je tako formuliran da o nečijoj mirovini najviše uticaja ima vještak,a ne rat ili postignuće u ratu....npr. steknete status dragvoljca i zahvaljujući omjeru nije isto biti dragovoljac sa 30 % ili 100%...ili steknete čin...itd...ne vrednuje se rat,nego omjer koji određuje vještak...

prije 1 sat , buda2 je napisao:

vještak je taj koji određuje "težinu" bolesti a time i omjer.

e da je to baš tako.....svi znamo ili bar neki znaju šta se događa na vještaćenju...od toga da je vidljivo da je vještak nepripremljen ,da je samo površno pregledao domuntaciju do toga da kažu " dat cu ti 50% jer ako dam više Oni u zagrebu će to skinuti"....

i posljedica svega je da imamo branitelje sličnih uvjeta (iste postrojbe i silčno) a imaju mirovine po par tisuća razlike...i to nije dobro...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Frabato je napisao:

Hvala svima, da sad ne nabrajam sve tko je odgovarao.

Sad bar znam kako je u praksi. Ja stvarno teško podnosim te komisije i teško se odlučujem uopće podnijeti zahtjev. 

U biti i ovaj su odradile moja žena i moja doktorica. Ovo je tek drugi put da podnosim, i oba puta su odradile one sva ta podnošenja zahtjeva, ja se samo "lječim" i gledam ne upadati u neprilike. Nikad lova nije bila u pitanju. Ja sam u spreman ostati  na istoj visini mirovine, ali ne želim da me se posredno smatra ludim jer sam otišao u rat, a to je upravo ono što mi ovaj omjer poručuje. 

Postavio sam pitanje ovdje jer me je zadnji put baba razbucala, nisam napravio ništa tamo sva sreća, ali sam završio u bolnici nakon tog iskustva. pukao kad sam došao kući, i sad me je frka što bi moglo biti ako se netko bude ponašao kao ona i ovaj put. 

Al kao što sam negdje gore napisao, zakucat ću se lijekovima i pokušat ostati hladne glave bez obzira na provokacije i podsmjehe. 

 

Sretno svima u borbama s vjetrenjačama.

Na žalost tebe ne shvaćaju niti mnogi branitelji a kamoli liječnici vještaci. Evo ja sam igrom slučaja u svom skromnom ratnom putu vidio obadvije strane pa sam objektivan pa ću ti objasniti svoja zapažanja i poglede na tvoj problem. Pošto sam bio u sanitetu išao sam na ispomoć po Banovini 91. Kada sam dolazio po ranjenike iz rezervnih sastava i domobrana tu nisam doživio nikakav stres, ranjenika je bilo malo većinom od minobacačkih granata a ponekad i samoranjavanja, linija razdvajana je bila daleko, ljudi normalni, obiteljski, raspoloženi. Kada sam išao po ranjene i poginule kod Tigrova i Gromova hvatala me jeza i strah, ne samo od neprijatelja nego i od naših. Linija razdvajanja je bila nikakva, veliki nebranjeni međuprostori između rezervista i njih, mrtvih ko u priči, mislim da su Gromovi u 9. mj. imali oko 80 poginulih a o ranjenicima u kakvom su stanju bili da i ne govorim. Meni su držali uperenu pušku u glavu i rekli da će me ubiti ako ranjenik iskrvari a ja nisam niti bolničar već vozač ! Ti mladi Tigrovi su izgledali poput zombija, tupog pogleda i bezizražajnih lica. U onakvoj atmosferi i okolnostima nemoguće je da netko ostane normalan. I dolazim ja nakon par godina u HVIDRU i bira se predsjednik javi se neki ranjeni Tigar iznese svoj ratni put. Nakon njega javi se neki iz 99. brigade i kaže: gledajte svaka čast vama i na vašem kratkom ratnom putu za koji ste bili za razliku od mene dobro plačeni i moj ratni put je tri puta duži....itd. itd. E točno tako komisija gleda tebe i tvoj ratni put

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Mister-X je napisao:

 

Mister- X , ne tvrdim u postu da je u redu da netko ima 20% a netko 100% vojnog dijela ,jer je činjenica ( kao što sam naveo u postu ) da nitko nije bio bolestan prije DR ,a nije moguće da svi imaju 100% iz financijskih razloga ( mjerodavni su napisali takav zakon) .e to morate pitati nadležne kako je "propisan" kriterij za određivanje težine traume a time je određena i visina mirovine , uz ostale parametre ( dragovoljac,čin).kad bi svi branitelji imali 100% vojnog dijela svaka mirovina bi bila veća za. minimalno 1ooo kuna. ali sve je to netko unaprijed izračunao pa vještaci onda određuju omjere.da toga nema vještaci ne bi bili ni potrebni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija