Jump to content

Oporuka i zakonsko nasljeđivanje


puizinanardo21

Preporučene objave

Za početak, ne znam da li sam dobro shvatio pitanje jer je malo nejasno postavljeno. 

Ako nitko nije osporio oporuku i doneseno je rješenje o nasljeđivanju prema kojemu troje nasljednika nasljeđuje kuću, ta kuća je po smrti ostavitelja, a temeljem oporuke, postala njihovo suvlasništvo. 

Ako se oporuka odnosila samo na kuću, a ostavitelj je u času smrti imao i neku drugu imovinu na koju se oporuka ne odnosi, ta imovina se raspoređuje zakonskim nasljednicima. 

Dakle, ako su svi nasljednici prihvatili oporuku i nitko se ne poziva na nužni dio, oporučni nasljednici su naslijedili kuću i zakonski nasljednici ne mogu potraživati neke udjele u toj kući. Što se tiče ostale imovine, nju nasljeđuju zakonski nasljednici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, LjuboZG je napisao:

Za početak, ne znam da li sam dobro shvatio pitanje jer je malo nejasno postavljeno. 

Ako nitko nije osporio oporuku i doneseno je rješenje o nasljeđivanju prema kojemu troje nasljednika nasljeđuje kuću, ta kuća je po smrti ostavitelja, a temeljem oporuke, postala njihovo suvlasništvo. 

Ako se oporuka odnosila samo na kuću, a ostavitelj je u času smrti imao i neku drugu imovinu na koju se oporuka ne odnosi, ta imovina se raspoređuje zakonskim nasljednicima. 

Dakle, ako su svi nasljednici prihvatili oporuku i nitko se ne poziva na nužni dio, oporučni nasljednici su naslijedili kuću i zakonski nasljednici ne mogu potraživati neke udjele u toj kući. Što se tiče ostale imovine, nju nasljeđuju zakonski nasljednici. 

Nema druge imovine. Radi se o tome da su jednu kuću nasljedili po prihvačenoj oporuci ,ali su ostali i zakonski nasljednici u nejednakim djelovima. Ali bez obzira na njih,svi su namireni u nužnom djelu.

Hvala prijatelju na odgovoru,puno si mi pomoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, puizinanardo21 je napisao:

Troje suvlasnika su nasljedili kuću na temelju oporuke i na temelju zakona.

Ako su svi suvlasnici priznali i prihvatili oporuku, dali se kasnije mogu pozivati na temelju zakona, a svi su suvlasnici u posjedu prema oporuci.

nitko se ne poziva na nužni dio.

POSTOJE NASLJEDNICI  A, B,C, .D                                                                                                   str1
IMOVINA SE SASTOJI OD STAN1 I STAN2.
IMOVINU SU NASLJEDILI TEMELJEM OPORUKE, KOJU SU PRIZNALI I PRIHVATILI (DJEDOVA OPORUKA) .
OSOBA A NASLJEDILA JE STAN.1 , A OSOBE B,C ,D  STAN2.
STAN 1 DJEDOVA STARINA, A STAN2 STJECANO U BRAKU(DJEDA I BAKE).
OSOBA A , TRAŽI I ZAKONSKI DIO U STAN2,POŠTO JE BAKA UMRLA BEZ OPORUKE PRIJE DJEDA.  SADA SVE OSOBE ULAZE U STAN2 SA ZAKONSKIM DJELOVIMA .
SVAKA OSOBA JE NASLJEDILA 4/165 DJELA STAN2.
OSOBA A PRODAJE 4/165 DJELA OSOBI BI IZLAZI IZ STANA2.
SADA OSTAJU OSOBE B,C ,D .
OSOBA B IMA 8/165 DJELA,A OSOBE C i D  PO 4/165 DJELA.
OSOBE B,C i D SU PRIHVATILE OPORUKU , I JOŠ DAVNE 1975 GOD, PODJELILI STAN2 I UŠLI U POSJED  PO OPORUCI.
PITANJE;  ako smo priznali oporuku i prihvatili oporuku,šta se dešava  sa djelovima po zakonu?   Inace svi su namireni u nužnom djelu.         

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija