Jump to content

Držanje oružja - osobna sigurnost


mukice

Preporučene objave

Poštovani,

imam nekoliko pitanja glede prava koja ostvarujem sa ishođenih oružanim listom za držanje oružja u vidu osobne zaštite pa bi vas ljubazno zamolio da me uputite u relevantne zakone jer moje tumačenje zakona o oružju ne daje nikakve rezultate:

1. Da li oružje mogu prenositi na streljanu u bilo kakvom obliku kako bi mogao kontiunirano testiranti njegovu ispravnost i vježbati gađanje

2. Na koji način se oružje mora držati u sefu na prebivalištu? (Odvojeno streljivo, šanžer, pištolj i sl.)

3. U kojem slučaju se oružje može koristiti i na koji način u slučaju ugroze?

Pitam za držanje jer je nošenje gotovo nemoguće ishoditi ukoliko niste službena osoba i nemate prijavljene relevantne prijetnje bez obzira na visinu rizika kojoj ste izloženi.

Unaprijed se zahvaljujem na vašem nesebično odvojenom vremenu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.možeš,u njegovu koferu

2.streljivo i okvir posebno a pištolj posebno (treba ima 2 pretinca koji se zaključavaju)

3.u slučaju napada,ali to ti je preširoka tema vezana za nužnu obranu i prekoračenje iste.prijetit mu možeš s čime god te napadne a upotrebit ga ovisi o kakvom se slučaju radi.kod nas je debelo različito nego kod amerikanaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Puno hvala Sivko, izvrstan odgovor.

Drugo pitanje. Ukoliko imam dozvolu za drzanje, ali ne i za nosenje (Samoobrana); kakva ce biti kazna ako pistolj imam napunjen kod sebe (sakriven) za samoobranu?

Zakon mi je tu nejasan, ako dobro shvacam, po tom pitanju zakon ne poznaje razliku izmedju fizickih osoba koje imaju bilo kakvu i nikakvu dozvolu.

Moze help?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, mukice je napisao:

Drugo pitanje. Ukoliko imam dozvolu za drzanje, ali ne i za nosenje (Samoobrana); kakva ce biti kazna ako pistolj imam napunjen kod sebe (sakriven) za samoobranu?

Zakon mi je tu nejasan, ako dobro shvacam, po tom pitanju zakon ne poznaje razliku izmedju fizickih osoba koje imaju bilo kakvu i nikakvu dozvolu.

u principu bi ti bio više kažnjen jer bi ti bila uz kaznu oduzeta i dozvola ...međutim da se ne ljutiš na zakon zbog ovog drugog koji uopče nema dozvolu,kad ti prvi put uzmu dozvolu već si drugi put u istom položaju kao i ovaj koji je bez dozvole :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno. Koliko je tesko nakon toga nazad do oruzja i dozvole?
 

Mislim kakve su druge opcije ako ti je sigurnost ugrozena, a ne mozes dobiti dozvolu za nosenje jer te jos nitko nije upucao/prebio na cesti (nemas zabiljezenih ozbiljnih prijetnji, iako komisija to razumije, zao im je al je tako :) )

uređeno: od mukice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon toga jako teško do dozvole i oružja, da ne kažem nikako.

Ako ti je sigurnost toliko ugrožena da ti treba oružje, onda bi trebala promjena životnih navika, a ne oružje radi zaštite. Naravno, osim ako radiš s novcem ili neke druge specifične poslove sl., ali onda bi mogao dobiti i dozvolu za nošenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li postoji neko rješenje? Možda pokretanje upravnog postupka, da li ima neki dobar odvjetnik sa iskustvom za preporuku?

Zakon nece biti blazi, pretpostavljam jer se drzava boji naoruzanog naroda, nisam po tom pitanju pametan. Oni sa druge strane zakona svakako imaju oruzje, tako da vjerujem da zakon nije restriktivan zbog njih.

 

uređeno: od mukice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi su pogresnog uvjerenja da ce im oruzje pomoci u kriznim situacijama. Koliko vam moze pomoci, jos vise vam moze odmoci. Meni su savjetovali konzervu graska jer je sud u slucaju nuzde naklonjeniji kad imas konzervu nego oruzje :smijeh: ali salu na stranu.

Ukoliko smatrate da vam je sigurnost u tolikoj mjeri ugrozena, radije upisite tecaj KRAV-MAGA ili nesto slicno, a onda se mozete odbraniti i listom papira sta god protivnik drzao u rukama. Dugorocno je ovo sigurniji ulog, nego cekati da se zakon promijeni ili da proucavate kolike su vam kazne i kakve su sankcije, a da ne govorim ako niste doista vjesti, da ste i osobno ugrozeni vlastitim oruzjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

U nijednom tom slučaju ti vatreno oružje ne bi pomoglo (razbojnicima je bolje ne pružati otpor, a provalnici ne napadaju, nego bježe ako ima stanara), tako da je za samoobranu uvijek bolji npr. sprej suzavac.

Što se tiče ovog što te zanima, nabave za samoobranu, sada se traži stvarna opasnost, a sam strah to nije, tako da ti to neće biti osnova za dobiti odobrenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija