Jump to content

Potpuno skrbništvo


Sonjiska

Preporučene objave

Poštovani,

majka sam 15-godišnje kćerke, non-stop samohrana. Otac kćerke je jedva malo sudjelovao u odgoju svaki drugi vikend kada je mogao. U školu nikada nije išao na informacije, niti je vodio računa o redovitim zdravstvenim pregledima. 1,5 godinu je plaćao alimentaciju. Sada je otišao u komunu na odvikavanje od droge gdje je potpisao da će biti 2 godine. Zanima me da li je moguće dobiti potpuno skrbništvo, kako bi glasio naziv toga predmeta i što treba navesti kao bitan razlog. Ima li išta o tome u Obiteljskom zakonu? 

p.s. unatoč svim mojim upozorenjima CSS-u da otac ne vodi računa o svojim obvezama i pravima, i dalje je dobio pravo viđenja kćeri kao i svaki normalan otac koji uistinu brine o svojem djetetu zbog naklonjenosti CSS-a i njegove odvjetnice koja je ujedno i njegova susjeda. Tako je bilo do sada, dok nije otišao u komunu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Čula sam da postoji i djelomična "potpuna" skrb, odn. da jedan roditelj može tražiti da sam odlučuje u određenim pitanjima kao npr.: odlučivanje o promjeni prezimena. Tako su mi zadnji puta objasnili u CSS-u, ali ne u potpunosti, još čekam da me pozovu na savjetovanje. S obzirom da njima ne vjerujem, obraćam se vama za pomoć. 

 

p.s. zanima me, pravno gledajući, da li je izvanparnični postupak nešto što se pokreće prijedlogom ili zahtjevom ili tužbom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, u skladu s odredbom čl. 105. Obiteljskog zakona, možete djelomično samostalno ostvarivati pravo na roditeljsku skrb samo u odnosu na pojedina pitanja, ali na temelju sudske odluke. Dakle, za svako takvo pitanje (izrada osobne iskaznice djetetu, promjena prezimena), morali biste pokrenuti izvanparnični postupak pred sudom protiv drugog roditelja (kojemu bi se on morao odazvati, što neće, jer je u komuni). Najčešće se radi o postupcima pred institucijama, za sve ostalo (upis u školu, putovanje s djetetom) možete samostalno ostvarivati roditeljsku skrb dok drugog roditelja nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro vecer! Molim Vas da mi odgovorite, oni koji znaju. Naime, prema pravomocnoj sudskoj presudi o skrbi nad djetetom dijete je u potpunoj skrbi kod oca dok majka ima neke pogodnosti, odnosno vidjanje sa djetetom za vrijeme zimskih i ljetnih praznika. Dijete se nalazi sa ocem u Austriji na adresi na kojoj je prijavljen otac, a ima hrvatsko drzavljanstvo i samo upisanu austrijsku adresu u putovnicu. Obzirom da je otac prekrsio pravomocnu sudsku presudu i sada za vrijeme zimskih praznika nije dao dijete majci mozete li savjetovati sto ciniti? Da li pokrenuti obnovu postupka i traziti ponovno ovrhu nad djetetom da pripadne majci u potpunu skrbi ili nesto drugo? Takodjer, moze li se postupak pokrenuti iz Hrvatske ili ce se isti morati pokretati u Austriji?

Hvala lijepo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je, prilikom donošenja sudske odluke, sudu bila poznata ta činjenica da se će se dijete nalaziti kod oca, tj, na adresi u inozemstvu gdje je otac prijavljen?

Možete ga, temeljem sudske odluke (presude), kazneno prijaviti radi nepoštivanja iste, tj. kršenja prava djeteta, naravno, i Vaša prava koja su Vam zagarantirana tom sudskom odlukom i to pri nadležnim ODO-u u Hrvatskoj ili podnesti prijavu policiji (bolje direktno u ODO-u), dakako, Vaše pravo je i pokretanje ovrhe nad djetetom i to pred sudom koji je donio prvobitnu, važeću, odluku,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Matejko231 je napisao:

Hvala Zeljac. Papiri od prije su trenutno kod odvjetnice pa cemo vidjeti sto ona kaze, ali mislim da ce tako biti!

Odlično, ona ima najbolji uvid u kompletnu situaciju i vjerujem da će istu riješiti na adekvatan način na Vaše i zadovoljstvo Vašeg djeteta..

Nemate što zahvaljivati, još jednom sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matejko231 je napisao:

Dobro vecer! Molim Vas da mi odgovorite, oni koji znaju. Naime, prema pravomocnoj sudskoj presudi o skrbi nad djetetom dijete je u potpunoj skrbi kod oca dok majka ima neke pogodnosti, odnosno vidjanje sa djetetom za vrijeme zimskih i ljetnih praznika. Dijete se nalazi sa ocem u Austriji na adresi na kojoj je prijavljen otac, a ima hrvatsko drzavljanstvo i samo upisanu austrijsku adresu u putovnicu. Obzirom da je otac prekrsio pravomocnu sudsku presudu i sada za vrijeme zimskih praznika nije dao dijete majci mozete li savjetovati sto ciniti? Da li pokrenuti obnovu postupka i traziti ponovno ovrhu nad djetetom da pripadne majci u potpunu skrbi ili nesto drugo? Takodjer, moze li se postupak pokrenuti iz Hrvatske ili ce se isti morati pokretati u Austriji?

Hvala lijepo

Samo bih Vas htjela dopuniti: održavanje osobnih odnosa s djetetom nije "pogodnost" majke, već se radi o zajedničkom skrbništvu oba roditelja, time da kod jednog roditelja dijete živi, a s drugim održava osobne odnose. Dakle, majka ima jednaka prava u odnosu na dijete kao i otac, samo što s njime ne živi. U tom smislu je, da, moguće i tražiti ovrhu nad djetetom, moguće je tražiti promjenu odluke o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti, pred hrvatskim sudovima, s obzirom da su oni donijeli odluku i prvi put, pretpostavljam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Da se nadovezem na prije napisano. Podnjeta je kaznena prijava protiv oca za prijetnju, nasilje u obitelji, krsenje prava djeteta i nepostivanje sudske odluke. Takodjer, upucen je dopis u CZSS od strane majke da trazi obavezno savjetovanje prije pokretanja tuzbe i sada. Centar je bio susretljiv prema ocu pa mu je poslao dopis u austriju da se izjasni o terminu kada moze doci u Hrvatsku da obave pred Centrom obavezno savjetovanje na sto je od sa svojim odvjetnikom ulozio zalbu radi mjesta nadleznosti i trazi da se to obavi u austriji. Sada CZSS istrazuje njegovu adresu i sve i zapravo cekamo sto ce CZSS reci iako smo savjetovani da se tuzba pokrene i prije  savjetovanja pred Centrom obzirom da on ne postuje sudsku odluku i ponasa se tako kako se ponasa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija