Jump to content

Prozor - jeli potrebna dozvola?


ColdNight

Preporučene objave

Lijep pozdrav!

Susjed je napravio prozor tik ispred moje kuće.. Zanima me samo jeli mu bila potrebna neka dozvola? Priložio sam slike. Na prvoj slici crvenim krugom je označen prozor kojeg je on napravio. Strijelica je razdaljina otprilike između njegovog prozora i moje kuće, jedva da ima 1 metar.

 

Unaprijed hvala.

rsz_01.jpg

rsz_102.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije pitanja o bilo kakovim dozvolama bitno je ono što porpisuje prostorni plan. Tako u odredbama za provođenje može pisati da se kosi otvori (ležeći krovni prozori isl.) čiji je kut u odnosu na vertikalnu ravninu manji od 45 stupnjeva razmještaju se najmanje 3 m za obiteljske stambene zgrade u odnosu na među, a ako je taj kut 45 ili veći mogu se slobodno razmještati...

Dakle, za početak bi trbalo biti zadovoljeno ono što piše u odredbama PP.

Što se tiće dozvola, po postavljenim slikama mišljenja sam da bi u ovom slučaju mrljavljenja po krovu trebao barem glavni projekt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , ColdNight je napisao:

Recimo da dotičnom treba glavni projekt. Može li ga on naknadno ivaditi?

Ako nađe nekoga kome je dovoljno zanimljivo to napraviti, može.

, ColdNight je napisao:

Ako ne, što da se radi? Odstranjuje se prozor ili..?

Ovisi što se utvrdi u eventualnom inspekcijskom postupku. Može se narediti uklanjanje ukoliko ne odgovara odredbama PP ili ak odgovara, usklađivanje s propisima, dakle ishodovanje projekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani Cold,

Potpuno se slažem sa objavom uvaženog Spitfire ali Vas upozoravam da pazite prije poduzimanja radnji prema susjedu, prema slici i na Vašoj kući imate prozor koji nikako nije definiran projektom i moguće su primjedbe i na njega.

Lijep pozdrav

Zar je nebitna stavka da su na mojoj kući otvori nastali u 80-tim prošlog stoljeća te da je čitava kuća legalizirana? Kod susjeda je kuća također legalizirana, ali je prozor naknadno napravljen ove godine, tj. 2018-te?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da je bitna, samo to prije niste spomenuli. Ukoliko je, kao što kažete, legalizirana prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama i sam vaš prozor bi trebao biti legaliziran i oko toga se više ne bi moglo postavljati pitanje. Za susjedov da, jer je rađen (ako je bez projekta i/ili ne odgovara propisima iz PP) nakon legalizacije građevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani

Kupila sam stan na 2 katu etažirane stambene zgrade od 4 kata. Problem je što niti na jednoj etaži u hodniku nema prozora niti bilo kakvog otvora i ventilacije gdje bi se stubišta provjetravala. Na dva kata ima staglena cigla otvor veličine cca 40cmx180cm. Na koji način se umjesto tih otvora može postaviti zamagljeni prozor bar 60x60 cm. Zid na kojem se otvori nalaze graniči sa privatnim dvorištem. Da li i kakve su dozvole i suglasnosti potrebne. Zgrada je izgrađena 1998 g.

uređeno: od dana44
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Nažalost, prema opisanome ne biste mogli postaviti nikakav prozor bio on zamagljen ili ne.

Uvaženi Spitfire, zašto ste mišljenja da ne može? 
U skladu sa PP, Pravilnkom o jednostavnim građevinama, još ako uzmemo u obzir što se smatra, odnosno ne smatra otvorima prema prostornom planu možda bi i bilo moguće? 
Isto tako radi se o zajedničkom dijelu zgradu gdje bi bila nužna suglasnost svih suvlasnika zajedničkog dijela zgrade. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , mutavi je napisao:

Uvaženi Spitfire, zašto ste mišljenja da ne može? 

 

prije 19 sati , dana44 je napisao:

Zid na kojem se otvori nalaze graniči sa privatnim dvorištem.

Što ja shvačam kao da je zid na međi sa susjednom parcelom. Ne znam baš da neki pp u tome slučaju dopušta pomične otvore (prozore), osim ako nisu otvor od staklene cigle ili bilo što drugo neprozirno i nepomično. Tko zna jesu li zadovoljeni uvjeti za uopće bilo kakove otvore ili je to dodano u stilu app.

No, ukoliko sam dobro shvatio pitanje, jedinu mogučnost vidim (ako se radi o ravnom krovu) u ugradnji svjetlarnika koji po potrebi može poslužiti i u svrhu ventilacije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki i dopuštaju: "otvorima na zgradi ne smatraju se; prozori proizvodne veličine do 120 x 60 cm ostakljeni neprozirnim staklom i s otvaranjem oko horizontalne osi prema unutra, ventilacijski otvori za prirodnu ventilaciju svijetlog promjera do 15 cm odnosno svijetle dijagonale do 20 cm"

prije 1 sat, Spitfire je napisao:

Tko zna jesu li zadovoljeni uvjeti za uopće bilo kakove otvore ili je to dodano u stilu app.

Istina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mutavi je napisao:

Neki i dopuštaju: "otvorima na zgradi ne smatraju se; prozori proizvodne veličine do 120 x 60 cm ostakljeni neprozirnim staklom i s otvaranjem oko horizontalne osi prema unutra, ventilacijski otvori za prirodnu ventilaciju svijetlog promjera do 15 cm odnosno svijetle dijagonale do 20 cm"

OK, moguće ali do 1m udaljenosti od međe. Nisam pročitao baš sve pp u RH, ali svi oni koje jesam, posebno niže razine i detaljniji jasno kažu za višestambene zgrade "Zid građevine koji se izvodi uz dvorišnu među građevne čestice mora biti puni konstruktivni zid
bez ikakvih otvora. Zid se mora izvesti na način da završni sloj zida prema van bude u ravnini međe..."

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija