Jump to content

HRVI i rad na pola radnog vremena


ro-la

Preporučene objave

Da li HRVI sa 30-40 % i profesionalnom nesposobnošcu imaju pravo raditi na pola radnog vremena i da im se ujedno isplacuje cijeli iznos mirovine?

U zakonu se spominje samo hrvi sa opcom nesposobnošcu i mogućnost rada 3,5 sata pri cemu im ostaje cijela mirovina za isplatu.

uređeno: od ro-la
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, johnny bravo je napisao:

Pozdrav, ja imam opcu nesposobnost za rad zbog ptsp-a. Mogu li ja zamrznuti mirovinu i zaposliti se? Gubim li sva prava u tom slucaju? Razmisljao sam raditi kao taxi vozac ili slicno. hvala svima na pomoci.

-korisnicima invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti i zbog opće nesposobnosti za rad nastale djelomično ili u potpunosti  u vezi s obranom suvereniteta RH za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti manje od 3,5 sata dnevno  mirovina se ne obustavlja, a mirovinski faktor iznosi 1,0

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je vazno, ne na 3,5 sata vec manje od 3,5 sata, citiram sa stranica HZMO-a:

"Rad uz mirovinu

PITANJE
Pravo na invalidsku mirovine zbog opće nesposobnosti za rad priznato mi je prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, počevši od 15. lipnja 2016. Mogu li se zaposliti, a da mi se mirovina ne obustavi? Hoće li mi se zbog toga smanjiti polazni  faktor i hoću li primati umanjenu mirovinu.

ODGOVOR
Kao korisnik invalidske mirovine koju ste ostvarili prema ranijem ZOPHBDR-u imate pravo na rad uz mirovinu. Međutim, mirovina se neće obustaviti ako se kao korisnik invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad zaposlite u trajanju manjem od 3,5 sati dnevno. U slučaju ako se zaposlite u trajanju od 3,5 sati dnevno, mirovina će vam se obustaviti.  
Polazni faktor prema kojem je bila određena vaša mirovina nije promjenjiv. Polazni faktor prema ZOPHBDR-u ovisi o tome jeste li bili pripadnik gardijske postrojbe  i specijalne policije u vrijeme obrane suvereniteta Republike Hrvatske ili dragovoljac, HRVI iz Domovinskog rata."
uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Našao sam posao noćnog čuvara, radi se samo subotu i nedjelju po 8 sati, međutim njihov knjigovođa inzistira da me tako i prijavi pošto imaju sve na nekakav otisak prsta iz kojeg je vidljivo radno vrijeme njihovih zaposlenika. E sad da li se ta 3,5 sata odnose doslovno za rad svaki dan ili se računaju kroz fond sati za cijeli mjesec ili godinu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Našao sam posao noćnog čuvara, radi se samo subotu i nedjelju po 8 sati, međutim njihov knjigovođa inzistira da me tako i prijavi pošto imaju sve na nekakav otisak prsta iz kojeg je vidljivo radno vrijeme njihovih zaposlenika. E sad da li se ta 3,5 sata odnose doslovno za rad svaki dan ili se računaju kroz fond sati za cijeli mjesec ili godinu ?

Članak 37.

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(2) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomično bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(3) Osobama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,6667.

(4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

 

(6) Osobama iz stavaka 4. i 5. ovoga članka za vrijeme zaposlenja mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 1,0.

(7) Nakon zaposlenja ili početka obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, kao ni nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje osobe iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka ne podliježu kontrolnom pregledu.

(8) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, ako po toj osnovi navrše najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako su ispunjeni uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu, može se priznati pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu.

(9) U slučaju iz stavaka 4. i 5. ovoga članka, razdoblje zaposlenja ne uračunava se u mirovinski staž niti se nakon prestanka zaposlenja određuje novi iznos invalidske mirovine.

_________________________________________________

AMEN !

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ja kao radnik na nepuno radno vrijeme (3 h i 29 min) imam ista prava kao i radnik na puno radno vrijeme ? članak 63 zakona o radu govori da imam međutim pošto knjigovođa nije pravnik nije mi znala precizno odgovoriti. Ona mi kaže da ako po članku 63. imam ista prava kao radnik na punom radnom vremenu tj. da imam pravo na preraspodjelu rada koja za P.R.V. iznosi 60 sati tjedno iako u ugovoru stoji da je dnevni rad 8 sati. Dakle DA LI IMAM PRAVO NA PRERASPODJELU RADNOG vremena i da li mogu dva dana u tjednu raditi duže od navedenih 3h i 29 min ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Kompa je napisao:

Članak 37.

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(2) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomično bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(3) Osobama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,6667.

(4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

 

(6) Osobama iz stavaka 4. i 5. ovoga članka za vrijeme zaposlenja mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 1,0.

(7) Nakon zaposlenja ili početka obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, kao ni nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje osobe iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka ne podliježu kontrolnom pregledu.

(8) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, ako po toj osnovi navrše najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako su ispunjeni uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu, može se priznati pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu.

(9) U slučaju iz stavaka 4. i 5. ovoga članka, razdoblje zaposlenja ne uračunava se u mirovinski staž niti se nakon prestanka zaposlenja određuje novi iznos invalidske mirovine.

_________________________________________________

AMEN !

Poštovani Kompa;

U invalidskoj sam mirovini,opća nesposobnost za rad na osnovu ptsp-a,pitanje je ako se zaposlim u jednoj tvrtki koja se bavi raznošenjem letaka (prospekti) ne na ugovor o radu već nekakav "ugovor o djelu"dali ću imati problema sa isplatom mirovine.Radi se 2 dana u tjednu po par sati. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ntpr je napisao:

Poštovani Kompa;

U invalidskoj sam mirovini,opća nesposobnost za rad na osnovu ptsp-a,pitanje je ako se zaposlim u jednoj tvrtki koja se bavi raznošenjem letaka (prospekti) ne na ugovor o radu već nekakav "ugovor o djelu"dali ću imati problema sa isplatom mirovine.Radi se 2 dana u tjednu po par sati. Unaprijed hvala.

Raznosi poštovani ntpr,

Kad je Ugovor o djelu može bez problema u vezi isplate mirovine.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ntpr je napisao:

Poštovani Kompa;

U invalidskoj sam mirovini,opća nesposobnost za rad na osnovu ptsp-a,pitanje je ako se zaposlim u jednoj tvrtki koja se bavi raznošenjem letaka (prospekti) ne na ugovor o radu već nekakav "ugovor o djelu"dali ću imati problema sa isplatom mirovine.Radi se 2 dana u tjednu po par sati. Unaprijed hvala.

Ugovor o djelu može,  ALI ugovor o djelu ne smije imati obilježja ugovora o radu, odnosno taj posao ne smije imati obilježja stalnog posla ili zanimanja. 

Znači,  tu i tamo,  ne svaki dan odraditi neki posao na koji se ne dolazi svaki dan , već jednom ili dva puta tjedno, tu je ugovor o djelu. Otvori se žiro račun i novci vam se uplaćuju na isti.  Vezano za isto ne bi smjelo biti problema vezano oko mirovine jer je ugovor o djelu puno ajmo to tako nazvati , manji nego ugovor o radu što se tiče mirovine.  A ako se može ugovoriti ugovor o radu do 3.5 sati dnevno onda može ( a moglo se i prije ) ugovoriti i ugovor o djelu bez štete za mirovinu. 

Neka me netko od forumaša ispravi ako griješim.

Ako bi išli na ugovor o radu onda pročitajte gore navedeni članak 37. pa se nađite u njemu. 

I ja sam u potrazi za nekakvim poslom do 3.5 sati dnevno.  

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ntpr je napisao:

Poštovani Kompa;

U invalidskoj sam mirovini,opća nesposobnost za rad na osnovu ptsp-a,pitanje je ako se zaposlim u jednoj tvrtki koja se bavi raznošenjem letaka (prospekti) ne na ugovor o radu već nekakav "ugovor o djelu"dali ću imati problema sa isplatom mirovine.Radi se 2 dana u tjednu po par sati. Unaprijed hvala.

 

Prije 52 minuta, prof je napisao:

Raznosi poštovani ntpr,

Kad je Ugovor o djelu može bez problema u vezi isplate mirovine.

Lijep pozdrav

A kad kroz takav rad na "ugovor o djelu" zaradis bruto cca 97000,00 ili vise kuna, to ti se priznaje u 1 godinu rada, pa mozes zatraziti da ti se mirovina ponovo preracuna, na "ugovor o djelu" poslodavac placa i smanjenji doprinos za mirovinsko pa s toga postoji i osnova za preracun mirovine kad se steku uvjeti (nakon prestanka takvog rada morate imati minimalno 1 godina radnog staza).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , grg4 je napisao:

kakva je situacija ako bi se posao obavljao izvan granica EU, konkretno, kanada?

govorim o 3 sata dnevno, naravno.

Naše zakonodavstvo je reklo svoje.  Ne spominju se granice. 

 Isto moraš vidjeti i sa zakonodavstvom Kanade.

Viza, radna dozvola i slične stvari. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da radi se o drugom dohodku i od 01.01.2017.god. placaju se doprinosi, citiram:

"Obračun doprinosa

Na sve primitke od drugog dohotka od 1. siječnja 2017. plaćaju se dva obvezna doprinosa: doprinos za mirovinsko osiguranje – prema stopi od 10 posto (za osobe osigurane u drugom stupu: 7,5 posto + 2,5 posto ) i doprinos za zdravstveno osiguranje – prema stopi od 7,5 posto. Isplatitelj drugog dohotka obveznik je doprinosa za zdravstveno osiguranje koji se plaća na osnovicu, a primatelj drugog dohotka obveznik je doprinosa za mirovinsko osiguranje koji se obračunava iz osnovice. Oba doprinosa obračunava isplatitelj drugog dohotka i uplaćuje na propisane uplatne račune. Od 1. siječnja 2017. godine više nisu oslobođeni doprinosa: primici prema osnovi drugog dohotka koji se isplaćuju umirovljenicima, autorske naknade i naknade za isporučeno umjetničko djelo isplaćene osobama koje nisu osigurane kao samostalni umjetnici. Osnovica za obračunavanje i plaćanje doprinosa je isplaćeni primitak od drugog dohotka. Kod primitaka kod kojih se pri utvrđivanju osnovice za porez na dohodak priznaju paušalni izdaci u visini 30 posto (autorske naknade, primici nerezidenata od djelatnosti povezane s tiskom, radijem, televizijom, zabavnim priredbama) ili 55 posto (naknada za isporučeno umjetničko djelo) osnovica za obračunavanje obveznih doprinosa je primitak umanjen za paušalne izdatke. Doprinos iz primitka i doprinos na primitak obračunavaju se na istu osnovicu. Osnovica za obračun poreza na dohodak je primitak umanjen za paušalni izdatak i za plaćene doprinose iz primitka (doprinosi za mirovinsko osiguranje)."

Na sve primitke od drugog dohotka od 1. siječnja 2017. obvezno se plaća doprinos za mirovinsko osiguranje prema stopi od 10% i doprinos za zdravstveno osiguranje prema stopi od 7,5%. Takvi primici koji se isplaćuju umirovljenicima, autorske naknade i naknade za isporučeno umjetničko djelo više nisu oslobođeni doprinosa.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , buda2 je napisao:

Štovani prof , da li poslodavac koji zaposli umirovljenika na ugovor o djelu mora platiti mirovinsko i socijalno za istog ?

Ma kaj te briga za poslodavca i njegove obaveze prema državi.

Ti se brini da on tebi isplati dogovorenu neto svotu novca za dogovoreni posao. A to oko plaćanja raznih nameta državi, neka si on vodi brigu. Na kraju , krajeva ima zato i računovođu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja sam sklopio ugovor s poslodavcem za rad dva dana u tjednu po 8 sati u komadu. U ugovoru je navedeno rad na 3,5 sati a ne manje od 3,5 i poslodavac se pozvao na članak 63 i 66 zakona o radu. Pa sad kako bude, najveće zlo je da mogu ostati bez mirovine za taj mjesec

Članak 63.

(1) Poslodavac je dužan radniku koji je kod njega zaposlen na temelju ugovora o radu za nepuno radno vrijeme, osigurati iste uvjete rada kao i radniku koji je sklopio ugovor o radu za puno radno vrijeme s istim poslodavcem ili prema posebnom propisu s njim povezanim poslodavcem, s istim ili sličnim stručnim znanjima i vještinama, a koji obavlja iste ili slične poslove.

(2) Ako kod poslodavca iz stavka 1. ovoga članka nema radnika koji je sklopio ugovor o radu za puno radno vrijeme s istim ili sličnim stručnim znanjima i vještinama, a koji obavlja iste ili slične poslove, poslodavac je dužan radniku koji je kod njega zaposlen na temelju ugovora o radu za nepuno radno vrijeme, osigurati uvjete uređene kolektivnim ugovorom ili drugim propisom koji ga obvezuje, a koji su utvrđeni za radnika koji je sklopio ugovor o radu za puno radno vrijeme te obavlja slične poslove i ima slična stručna znanja i vještine.

(3) Ako kolektivnim ugovorom ili drugim propisom koji obvezuju poslodavca nisu uređeni uvjeti rada na način iz stavka 2. ovoga članka, poslodavac je radniku koji je kod njega zaposlen na temelju ugovora o radu za nepuno radno vrijeme, dužan osigurati primjerene uvjete rada kao radniku koji je sklopio ugovor o radu za puno radno vrijeme, a koji obavlja slične poslove i ima slična stručna znanja i vještine.

(4) Poslodavac je dužan radnicima koji imaju sklopljene ugovore o radu za nepuno radno vrijeme, omogućiti usavršavanje i obrazovanje pod istim uvjetima kao i radnicima koji imaju sklopljene ugovore o radu za puno radno vrijeme

 

Članak 66.

(1) Radno vrijeme radnika može se rasporediti u jednakom, odnosno nejednakom trajanju po danima, tjednima, odnosno mjesecima.

(2) Ako je radno vrijeme radnika raspoređeno u nejednakom trajanju, ono tijekom jednog razdoblja može trajati duže, a tijekom drugog razdoblja kraće od punog, odnosno nepunog radnog vremena.

(3) Raspored radnog vremena utvrđuje se propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(4) Ako raspored radnog vremena nije utvrđen na način iz stavka 3. ovoga članka, o rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom.

(5) Ako je radno vrijeme radnika nejednako raspoređeno, razdoblje takvog rasporeda ne može biti kraće od mjesec dana niti duže od jedne godine, te tijekom tako utvrđenog rasporeda, radno vrijeme mora odgovarati radnikovom ugovorenom punom ili nepunom radnom vremenu.

(6) Ako je radno vrijeme radnika nejednako raspoređeno, radnik u tjednu može raditi najviše do pedeset sati, uključujući prekovremeni rad.

(7) Ako je radno vrijeme radnika nejednako raspoređeno, radnik može raditi najviše do šezdeset sati tjedno, ako je tako ugovoreno kolektivnim ugovorom, uključujući prekovremeni rad.

(8) Ako je radno vrijeme radnika nejednako raspoređeno, radnik u svakom razdoblju od četiri uzastopna mjeseca, ne smije raditi duže od prosječno četrdeset osam sati tjedno, uključujući prekovremeni rad.

(9) Nejednaki raspored radnog vremena može se kolektivnim ugovorom urediti kao ukupan fond radnih sati u razdoblju trajanja nejednakog rasporeda, bez ograničenja iz stavaka 6. i 7. ovoga članka, ali ukupan fond sati, uključujući i prekovremeni rad, ne može biti veći od prosječnih četrdeset pet sati tjedno u razdoblju od četiri mjeseca.

(10) Razdoblje iz stavaka 8. i 9. ovoga članka može se kolektivnim ugovorom ugovoriti za razdoblje od šest mjeseci.

(11) Tijekom razdoblja trajanja nejednakog rasporeda radnog vremena, raspored radnika može se promijeniti samo za preostalo utvrđeno razdoblje nejednakog rasporeda radnog vremena.

(12) Ako i prije isteka utvrđenog razdoblja nejednakog rasporeda radnog vremena, radno vrijeme radnika već odgovara njegovu ugovorenom punom, odnosno nepunom radnom vremenu, poslodavac će tom radniku, tijekom preostalog utvrđenog razdoblja naložiti prekovremeni rad, ako ima potrebu za radom toga radnika.

(13) Ako je radnik kojem radni odnos prestaje zbog isteka ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme radio duže od prosječnog ugovorenog punog, odnosno nepunog radnog vremena, broj sati veći od prosječnog ugovorenog punog, odnosno nepunog radnog vremena smatrat će se prekovremenim radom.

(14) Razdoblja godišnjeg odmora i privremene spriječenosti za rad ne uračunavaju se u razdoblje od četiri mjeseca, odnosno šest mjeseci iz stavaka 8., 9. i 10. ovoga članka.

(15) Poslodavac mora obavijestiti radnika o njegovu rasporedu ili promjeni njegova rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju prijeke potrebe za radom radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisnici, nemojte sami i proizvoljno tumačiti propise, molim Vas mislite i na ovo:

Korisniku invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, odnosno potpunog gubitka radne sposobnosti koji se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje isplata mirovine se obustavlja i podliježe obveznom kontrolnom pregledu. Ako se na kontrolnom pregledu utvrdi da invalidnost ne postoji jer se zdravstveno stanje poboljšalo, osoba gubi pravo na invalidsku mirovinu.

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4306

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također:

Korisniku prevedene invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, odnosno potpunog gubitka radne sposobnosti na starosnu mirovinu također se obustavlja isplata mirovine za vrijeme zaposlenja ili počne obavljati djelatnost na osnovi koje postoji obveza mirovinskog osiguranja i podliježe obveznom kontrolnom pregledu.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , prof je napisao:

Također:

Korisniku prevedene invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, odnosno potpunog gubitka radne sposobnosti na starosnu mirovinu također se obustavlja isplata mirovine za vrijeme zaposlenja ili počne obavljati djelatnost na osnovi koje postoji obveza mirovinskog osiguranja i podliježe obveznom kontrolnom pregledu.
 

Poštovani prof na moju žalost opet ste u pravu, pravnik je računovođi poslao dopis da se za nas primjenjuje zakon  ZOPHBDR a ne zakon o radu, eto katastrofa ali vidio sam oglas da jedna zaštitarska tvrtka baš traži branitelje na 3,5 sata pa ću opet probati L.P.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, drazen28 je napisao:

Poštovani     

 Prijevremena starosna po posebnim propisima za policijske djelatnike.Nakon tog datuma imaju pravo raditi bez obustave.Takvo objašnjenje iz mirovinskog sam dobio te me poslodavac nemože prijaviti.To se odnosi i na djelatne vojne osobe i djelatnike na razminiranju i suce i sl.     

Poštovani drazen,

To bi bilo izvan svakog zdravog razuma. Odgovor iz HZMO ste dobili u pisanom obliku ili usmeno ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani drazen,

Kad ste se sa tim pitanjem obratili u HZMO ?

Ovo piše na strnicama HZMO:

Rad i korištenje mirovine 
Proširuje se mogućnost rada uz istovremeno korištenje mirovine:    
 
- korisniku starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika uz rad do polovice punog radnog vremena (i bez prestanka radnog odnosa uz izmjenu ugovora o radu)  uz isplatu pune mirovine
- korisniku starosne mirovine ostvarene ili određene prema posebnim propisima o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba i propisu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja koji se tijekom korištenja zaposle do polovice punog radnog vremena uz isplatu pune mirovine, a ako se zaposle s punim radnim vremenom uz isplatu 50% mirovine
- korisniku prijevremene starosne koji se zaposli  do polovice punog radnog vremena uz isplatu  pune mirovine 
 
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profesore

Moj potencijalni poslodavac je zatražio odgovor u pisanom obliku.Inaće su iz HZMO usmeno odgovorili da su to

odlučili na kolegiju.Samo da napomenem da moj kolega sa isto staža i na istim poslovima,sa  istom visinom mirovine koji je otišao godinu kasnije može raditi bez obustave mirovine. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, drazen28 je napisao:

Moj potencijalni poslodavac je zatražio odgovor u pisanom obliku .Inače su iz HZMO usmeno odgovorili da su to odlučili na kolegiju.Samo da napomenem da moj kolega sa isto staža i na istim poslovima,sa  istom visinom mirovine koji je otišao godinu kasnije može raditi bez obustave mirovine. 

Nemam takva iskustva kod mojih kolega umirovljenih DVO do tog datuma, a i on sam bezvezno je određen, tada nije bilo promjene Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS.

Jasno mi je da su svi korisnici starosnih mirovina DVO i PS (bez obzira na nadnevak umirovljenja) prije morali  zamrznuti mirovinu ako su željeli raditi.  Živjeli su samo od plaće ali zato su i donesene izmjene i dopune novim ZOMO, upravo da se to otkloni ta razlika u odnosu na druge korisnike starosnih mirovina po ZOMO.

Gdje se vidi njihovo takvo razdvajanje i blentavo tumačenje novog Zakona o mirovinskom osiguranju, molim Vas provjerite moja prethodnu objavu sa njihovih stranica, spominju se samo mirovine ostvarene po posebnom propisu za DVO i PS ?

Molim Vas ako ste u prilici, dostavite mi kopiju njihovog odgovora Vašem potencijalnom poslodavcu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani drazene,

Negdje 6. ili 7. 12. 1999.g. došlo je do promjene našeg zakona (za DVO i PS) kad su nastale znatne promjene u izračunu mirovina (formuli) a samit time i znatnog smanjenja iznosa mirovina po novom izračunu.

Navedeno mi je dobro poznato jer sam se od tada uključio u praćenje mirovinskih zakona.

Lijep pozdrav

PS

Uh, zar već 20. godina.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je odgovor Savjetovališta za branitelje Grad Zagreb na upit u vezi rada branitelja i HRVI.

 

Poštovani,
vezano za Vaš upit o mogućnosti rada uz istodobnu isplatu mirovine,
dajemo slijedeći odgovor.
Novim Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima
njihovih obitelji od  1. siječnja 2019. predviđena je mogućnost rada
uz istodobnu isplatu mirovine u punom iznosu za korisnike invalidske
mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti, odnosno opće
nesposobnosti za rad kojima je invalidnost djelomično ili u potpunosti
uzrokovana okolnostima iz Domovinskog rata, ako se zaposle do 3,5 sata
dnevno. Korisnici invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne
sposobnosti, odnosno profesionalne nesposobnost za rad mogu kao i do
sada raditi i za vrijeme zaposlenja( neovisno o radnom vremenu)
primati umanjeni iznos mirovine, dakle ne mogu za vrijeme zaposlenje
primati mirovinu u punom iznosu. Također, kod invalidskih mirovine
nije predviđena mogućnost ponovnog izračuna temeljem naknadno
navršenog staža nakon umirovljenja.

S poštovanje,
Savjetovalište za hrvatske branitelje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , ro-la je napisao:

Ovo je odgovor Savjetovališta za branitelje Grad Zagreb na upit u vezi rada branitelja i HRVI.

 

Poštovani,
vezano za Vaš upit o mogućnosti rada uz istodobnu isplatu mirovine,
dajemo slijedeći odgovor.
Novim Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima
njihovih obitelji od  1. siječnja 2019. predviđena je mogućnost rada
uz istodobnu isplatu mirovine u punom iznosu za korisnike invalidske
mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti, odnosno opće
nesposobnosti za rad kojima je invalidnost djelomično ili u potpunosti
uzrokovana okolnostima iz Domovinskog rata, ako se zaposle do 3,5 sata
dnevno. Korisnici invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne
sposobnosti, odnosno profesionalne nesposobnost za rad mogu kao i do
sada raditi i za vrijeme zaposlenja( neovisno o radnom vremenu)
primati umanjeni iznos mirovine, dakle ne mogu za vrijeme zaposlenje
primati mirovinu u punom iznosu. Također, kod invalidskih mirovine
nije predviđena mogućnost ponovnog izračuna temeljem naknadno
navršenog staža nakon umirovljenja.

S poštovanje,
Savjetovalište za hrvatske branitelje

To sve piše i u novom zakonu o pravima HR branitelja ! 

Članak 37.

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(2) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomično bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(3) Osobama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,6667.

(4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

 

(6) Osobama iz stavaka 4. i 5. ovoga članka za vrijeme zaposlenja mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 1,0.

(7) Nakon zaposlenja ili početka obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, kao ni nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje osobe iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka ne podliježu kontrolnom pregledu.

(8) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, ako po toj osnovi navrše najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako su ispunjeni uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu, može se priznati pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu.

(9) U slučaju iz stavaka 4. i 5. ovoga članka, razdoblje zaposlenja ne uračunava se u mirovinski staž niti se nakon prestanka zaposlenja određuje novi iznos invalidske mirovine.

 

prije 13 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Poštovani prof na moju žalost opet ste u pravu, pravnik je računovođi poslao dopis da se za nas primjenjuje zakon  ZOPHBDR a ne zakon o radu, eto katastrofa ali vidio sam oglas da jedna zaštitarska tvrtka baš traži branitelje na 3,5 sata pa ću opet probati L.P.

Samo pazi u ugovoru koji sklopiš s budućim poslodavcem, MORA pisati manje od 3.5 sati. Znači mora pisati maximalno 3:29 sati !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, buda2 je napisao:

Kako su donijeli/izglasali ovaj zakon tako u narednom periodu mogu drugi a onda bi moglo biti 😭😭😭😭.

Prvo : tržište rada je deficitu sa radnom snagom i tom deficitu se ne vidi kraja .

Drugo : ovo je pravna država i temelji se na pravu, na Ustavu i zakonu. 

Ne može te vlada RH dovesti u zabludu pa da ti jedan dan ili godinu dana, da pravo da radiš na do 3.5 sati bez ikakvih komisija, a onda da promjeni zakone pa da te pozove na komisije jer si POŠTIVAO zakone !

Bez obzira o kojoj se vladi radilo !

A što se tiče revizija , tu te može uvijek pozvati ! U svakom trenutku. Bilo koga. I onoga koji će raditi do 3.5 sati i onoga koji neće raditi do 3.5 sati.

Ne razumijem čega se bojite ako je sve po zakonu ?

Eno vam primjer bivšeg ministra branitelja iz bivše vlade RH ( neću ga imenovati jer svi znamo na koga mislim ) . I dan danas je u Saboru RH i prima plaću od 15.000 kn iako je baš iz mirovine iz "opće" došao na mjesto ministra.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Kompa,

1.Nisam zainteresirana strana, nemam opću nesposobnost.

2.Nije me strah Ustava i zakona

3.Strah me je onih koji donose Ustav  i zakone

4.Posebno me strah onih koji provode zakone (u povjerenju, onih iz HZMO)

5.Ima još jedan primjer općeg invalidskog branitelja, ministra od 7. dana, isto iz bivše Vlade

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, prof je napisao:

Poštovani Kompa,

1.Nisam zainteresirana strana, nemam opću nesposobnost.

2.Nije me strah Ustava i zakona

3.Strah me je onih koji donose Ustav  i zakone

4.Posebno me strah onih koji provode zakone (u povjerenju, onih iz HZMO)

5.Ima još jedan primjer općeg invalidskog branitelja, ministra od 7. dana, isto iz bivše Vlade

No, ovaj je iz one bivše vlade, prije te bivše vlade od tog ministra od 7 dana,  i još je u Saboru na plaći od 15000 kn, na punom radnom vremenu. 

I nikome ništa. 

I to je bio tako iz opće na posao godinama prije donošenja ovog zakona od ove godine. 

Znači on može i to mimo zakona a mi ne bi smjeli po zakonu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , buda2 je napisao:

Kako su donijeli/izglasali ovaj zakon tako u narednom periodu mogu drugi a onda bi moglo biti

ne samo drugi,već i isti....

prije 4 sati , Kompa je napisao:

Prvo : tržište rada je deficitu sa radnom snagom i tom deficitu se ne vidi kraja .

koliko ja znam ima preko 150 000 nezaposlenih....problem što se neki zale da nemaju radnika je sasvim druga priča i nije realna i to je priča za mase....bolje bi bilo da razmisle o plaćama...o uvjetima rada...o skolovanju nepotrebnih zanimanja i ne školovanju potrebnih itd..itd...

prije 5 sati , Kompa je napisao:

A što se tiče revizija , tu te može uvijek pozvati ! U svakom trenutku. Bilo koga. I onoga koji će raditi do 3.5 sati i onoga koji neće raditi do 3.5 sati.

točno...i onda vještak onog koji je radio po zakonu proglasi sposobnim i on neće sigurno napisati da je to zbog toga što je radio po zakonu već će kao i dosad napisati što god želi i nikome ne odgovarati...

e sad jel znate zašto je baš stavljeno manje od 3,5 sati?....zato da se izbjegne problem oko opće nesposobnosti...osoba se umirovljava kad je nesposobna više od 50% u odnosu na zdravu osobu...i iz toga prozlazi da osoba može raditi 3 sata a da ipak bude nesposobna za rad........međutim to su granične situacije i puno ovisi o politici pa se sa razlogom ljudi i boje...

dobro se sjećamo prijašnjih vremena gdje si i sa ptsp-om dobijali dozvole za oružje ,pa neki i legalizirali...pa onda promjenom zakona/pravilnika ostali isto tako po zakonu bez tog oružja....da ne govorim o tome da se malo pomalo čuje priča i o oduzumanju vozačkih što sad po zakonu mogu imati...

prije 5 sati , Kompa je napisao:

Eno vam primjer bivšeg ministra branitelja

primjer je loš....prvo što ima ona "što je jupiteru dozvoljeno nije volu"......a drugo,šta i da izgubi pravo na vojnu mirovinu...imat će pravo na zastupničku...

ali kompa da ne budem protiv tvog mišljenja i ja sam mišljenja da ipak neće biti posljedica jer branitelji imaju podosta godina i sve manje ima smisla praviti revizije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Mister-X je napisao:

ne samo drugi,već i isti....

koliko ja znam ima preko 150 000 nezaposlenih....problem što se neki zale da nemaju radnika je sasvim druga priča i nije realna i to je priča za mase....bolje bi bilo da razmisle o plaćama...o uvjetima rada...o skolovanju nepotrebnih zanimanja i ne školovanju potrebnih itd..itd...

točno...i onda vještak onog koji je radio po zakonu proglasi sposobnim i on neće sigurno napisati da je to zbog toga što je radio po zakonu već će kao i dosad napisati što god želi i nikome ne odgovarati...

e sad jel znate zašto je baš stavljeno manje od 3,5 sati?....zato da se izbjegne problem oko opće nesposobnosti...osoba se umirovljava kad je nesposobna više od 50% u odnosu na zdravu osobu...i iz toga prozlazi da osoba može raditi 3 sata a da ipak bude nesposobna za rad........međutim to su granične situacije i puno ovisi o politici pa se sa razlogom ljudi i boje...

dobro se sjećamo prijašnjih vremena gdje si i sa ptsp-om dobijali dozvole za oružje ,pa neki i legalizirali...pa onda promjenom zakona/pravilnika ostali isto tako po zakonu bez tog oružja....da ne govorim o tome da se malo pomalo čuje priča i o oduzumanju vozačkih što sad po zakonu mogu imati...

primjer je loš....prvo što ima ona "što je jupiteru dozvoljeno nije volu"......a drugo,šta i da izgubi pravo na vojnu mirovinu...imat će pravo na zastupničku...

ali kompa da ne budem protiv tvog mišljenja i ja sam mišljenja da ipak neće biti posljedica jer branitelji imaju podosta godina i sve manje ima smisla praviti revizije

https://tockanai.hr/biznis/aktualno/zaposljavanje-stranaca-u-2019-19060/

Za zapošljavanje stranaca u 2019. odobrena kvota od 65.100 dozvola

O ovome ja pišem. 

Zato i je dozvoljen rad svim umirovljenicima.

Nema tko raditi. 

A Što se tiče saborske mirovine to su dva pitanja.  Prvo ako je ilegalno bez zakonskog uporišta bio u saboru pa i vladi i to iz opće mirovine,  onda je i ta saborska mirovina ilegalna . Ali koliko znam one su ukinute. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Kompa je napisao:

Za zapošljavanje stranaca u 2019. odobrena kvota od 65.100 dozvola

O ovome ja pišem. 

Zato i je dozvoljen rad svim umirovljenicima.

Nema tko raditi. 

a zašto po tvome nema tko raditi?....baš me zanima tvoje viđenje zašto nema tko raditi..ili zašto neće ..ili zašto je otišlo par stotina tisuca napolje raditi...kad si već stavio link gdje su sa uvođenjem radne snage oduševljeni poslodovci...možda si mogao staviti i link gdje ljudi rade za 2 750 kn....ili link gdje čistaćice ,sobarice itd odlaze iz slavonije na more za 3,4 tisuće kn plaće...možda se ljudi pobunili da neće više da rade za 3 000kn,pa je tu problem,a ne da nema radne snage...

uvođenje da umirovljnici mogu raditi i uvoz radne snage je samo da cijena rade više ne raste i da ljudi nastave raditi za minimalce.....ja oko sebe dobro vidim za koliko ljudi rade i kako teško dolaze do posla,a te propagande kako je dobro i kako ljudi imaju posla samo neće da rade to mogu nekome drugome pričati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Mister-X je napisao:

a zašto po tvome nema tko raditi?....baš me zanima tvoje viđenje zašto nema tko raditi..ili zašto neće ..ili zašto je otišlo par stotina tisuca napolje raditi...kad si već stavio link gdje su sa uvođenjem radne snage oduševljeni poslodovci...možda si mogao staviti i link gdje ljudi rade za 2 750 kn....ili link gdje čistaćice ,sobarice itd odlaze iz slavonije na more za 3,4 tisuće kn plaće...možda se ljudi pobunili da neće više da rade za 3 000kn,pa je tu problem,a ne da nema radne snage...

uvođenje da umirovljnici mogu raditi i uvoz radne snage je samo da cijena rade više ne raste i da ljudi nastave raditi za minimalce.....ja oko sebe dobro vidim za koliko ljudi rade i kako teško dolaze do posla,a te propagande kako je dobro i kako ljudi imaju posla samo neće da rade to mogu nekome drugome pričati...

Misliš da u Njemačkoj ljudi koji su NKV imaju puno više novaca nego u RH , tj. da im ostane puno više dok plate režije i hranu ? Imaju oni koji imaju, oni koji su KV,  VŠS i VSS stručnu spremu, oni imaju , oni NKV baš i nemaju puno veće plaće nego u RH, odnosno ne ostane im puno više od plaće, ali se zato puno više narade.

Što se pak tiče plaća u RH, one nisu sve baš 3000 kn ( čak više ni u trgovini ). Velika većina ljudi koji rade u turizmu i ugostiteljstvu imaju minimum 5000 pa i do 15000 kn (zavisi od posla ). No problem je u prijavi . Većina ih je prijavljena na 3000 ili 4000 kn, dok ostalo dobivaju na ruke.  To je javna tajna i veliki problem i za te ljude koji rade i za državu. 

No, to nije moj posao pa da ih prijavljujem.

Ja sam onom objavom  u broju radnih dozvola želio skrenuti pozornost na ono što si ti naglasio o broju nezaposlenih u RH. Zašto je izdano ovoliko radnih dozvola ako ima duplo više nezaposlenih ? Ima ljudi koji se drže one :  " Bolje feta kruha u hladu, nego dvije na suncu". 

Evo ovdje kod mene ima čovjek , čak 2 njih koja znam.  Imaju oko 40, 45 godina,  nemaju radnog staža , primaju socijalu i oni sretni.  Ovaj jedan ima čak i auto ali nije na njegovom imenu nego na imenu od pak jednog drugog susjeda.  Njih dva ni ne pomišljaju naći posao jer kažu da im je ok.

Na burzi rada ima puno ljudi koji samo čekaju 65. godinu života da bi otišli u mirovinu jer im fali koja godina. Takvi radi godina života nisu više za radno tržište. A Ima i onih koji neće raditi ništa osim svoje struke. I To je ok. 

Nisu umirovljenici dobili sada bez veze mogućnost zaposlenja.  

Nema tko raditi ili pak neće. 

Treba riješit prijave koje su kod većine privatnika pola / pola.  Siva zona. 

 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PRAVNA SIGURNOST

Pridružujem se onima koji tvrde da ne smiju uzeti pravo na mirovinu, onima koji imaju opću nesposobnost, ako postupe po ovom zakonu i zaposle se na radno vrijeme sukladno Zakonu.

A pogotovo ako mirovinu primaju dulje od 5g.

Nakon tog roka revizije ostvarenog prava  više nema.

Nisam potpuno siguran, ali mislim da je to regulirano Zakonom o obveznim odnosima.

Pravnici me mogu demantirati, ako nisam u pravu.

Primjer iz prakse, čovjeku su ukinuli ( oduzeli) mirovinu i pozvali ga na reviziju zbog toga što ga je netko prijavio da se ranio sam u ratu.

Primao je mirovinu 10-tak godina.

Zvali ga na reviziju koja je potvrdila to rješenje i činjenice.

Uzeo odvjetnika i dao državu RH na sud. ( sad točno koji ne znam). Sudio se 4-5 godina.

Konačna Odluka je bila da s obzirom na gore spomenutih 5 godina, da mu nisu smjeli dirati pravo na mirovinu .

Vratili mu mirovinu i sve zaostatke s kamatama. Nekih 200.000,00 kn

Jako velike novce je država „ fasovala“ na takvim predmetima i sumnjam da bi više ikoga dirali, pogotovo nakon što smo ušli u EU.

U  EU postoji Sud za ljudska prava koja sva kršenja ljudskih prava koji proizilaze i iz pravne stečevine domicilne  zemlje i EU teško sankcionira.

Nažalost naša država svake godine ogromne novce  ( u milionskim iznosima) daje za odštetu pojedincima zbog kršenja ljudskih prava  koju prouzrokuju nesposobni činovnici i usijane glave koje misle da mogu provoditi  i tumačiti zakone kako njima paše ( ili državi).

Taj  sud je  jedna od najvećih blagodati za našu državu koje smo dobili ulaskom u EU.

uređeno: od revizor
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, revizor je napisao:

PRAVNA SIGURNOST

Pridružujem se onima koji tvrde da ne smiju uzeti pravo na mirovinu, onima koji imaju opću nesposobnost, ako postupe po ovom zakonu i zaposle se na radno vrijeme sukladno Zakonu.

A pogotovo ako mirovinu primaju dulje od 5g.

Nakon tog roka revizije ostvarenog prava  više nema.

Nisam potpuno siguran, ali mislim da je to regulirano Zakonom o obveznim odnosima.

Pravnici me mogu demantirati, ako nisam u pravu.

Primjer iz prakse, čovjeku su ukinuli ( oduzeli) mirovinu i pozvali ga na reviziju zbog toga što ga je netko prijavio da se ranio sam u ratu.

Primao je mirovinu 10-tak godina.

Zvali ga na reviziju koja je potvrdila to rješenje i činjenice.

Uzeo odvjetnika i dao državu RH na sud. ( sad točno koji ne znam). Sudio se 4-5 godina.

Konačna Odluka je bila da s obzirom na gore spomenutih 5 godina, da mu nisu smjeli dirati pravo na mirovinu .

Vratili mu mirovinu i sve zaostatke s kamatama. Nekih 200.000,00 kn

Jako velike novce je država „ fasovala“ na takvim predmetima i sumnjam da bi više ikoga dirali, pogotovo nakon što smo ušli u EU.

U  EU postoji Sud za ljudska prava koja sva kršenja ljudskih prava koji proizilaze i iz pravne stečevine domicilne  zemlje i EU teško sankcionira.

Nažalost naša država svake godine ogromne novce  ( u milionskim iznosima) daje za odštetu pojedincima zbog kršenja ljudskih prava  koju prouzrokuju nesposobni činovnici i usijane glave koje misle da mogu provoditi  i tumačiti zakone kako njima paše ( ili državi).

Taj  sud je  jedna od najvećih blagodati za našu državu koje smo dobili ulaskom u EU.

Imaš pravo poštovani revizor za rok od 5 godina. 

Evo i dokaz ;:

Sabor dao rok od 5 godina za reviziju invalidskih mirovina

 

http://hr.n1info.com/Vijesti/a316685/Sabor-dao-rok-od-5-godina-za-reviziju-invalidskih-mirovina.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

 

Poštovani Kompa zahvaljujem na objavi pisanog odgovora o radu na 3,49 sata (mislim da je 49 zatipak), tako dobar post ne bi trebalo zatrpavati.

Mislim da bi bilo dobro radi boljeg razumijevanja i posljedica novog zakona trebalo poslati upit i inspekciji rada ili nekome tko nadgleda zakon o radu.

Svugdje u EU svaki rad pa i rad na skraćeno radno vrijeme reguliran je Zakonom o radu tako da je meni ne shvatljivo da je ovaj rad reguliran samo ZOPHBDR ! Nigdje se ne navode prava i obveze koje imaju radnici na skraćenom radnom vremenu (pauza, godišnji odmor, radni raspored, preraspodjela rada...itd.)

Zahvaljujem na trudu L.P.

 

 

uređeno: od mobiliziranidragovoljacZNG
pravopis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

 

Više puta je u pisanom službenom odgovoru HZMO-a, spomenuto baš 3,49.

Zato jer zakon o HB kaže manje od 3,5 sati.

Vjerujem da su u HZMO-u, točno stavili baš 3,49.

Na to vrijeme, sam i osobno dao do znanja u nekoliko svojih objava kada sam citirao isti zakon - manje od 3,5 sati ! 

Ovo je pravo rada nas umirovljenika u općoj invalidskoj mirovini,  isključivo i jedino dozvoljeno ovim zakonom ZOPHBDR.

Tako da tko god od HRVI bude radio na do 3,5 sati.  Neka dobro provjeri ugovor koji potpisuje i što piše u istom ugovoru ! 

Za one u općoj mora pisati da je dnevni rad manji od 3,5 sati,  točnije da je max 3,49 sati i da se isto pravo rada temelji na ZOPHBDR, a ne o Zakonu o radu ili nekom drugom zakonu !

Čitajte Što potpisujete da vam HZMO ne bi obustavio isplatu mirovine !

Sretno !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj zakon o radu RVI-a  je čista diskriminacija, zato što je on postavljen iznad Zakona o radu i ne regulira ništa osim radnog vremena.

Zakonom o radu koji regulira odnose radnik-poslodavac piše da svaki radnik koji radi nepuno radno vrijeme ima ista prava kao i radnik u punom radnom vremenu međutim ZORHBDR kaže da NEMA !

Ispada da smo onda mi totalno DISKRIMINIRANI i nezaštićeni u odnosu na ostale radnike pošto se na nas NE odnosi Zakon o radu već ZORHBDR.

Znači da poslodavac ne mora poštovati niti jednu točku od 230 članaka ZOR niti ih se može kazniti a mi podliježemo sankcijama !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, gonzo-stari je napisao:

Ako ćemo baš tjerati mak na konac, ne smije pisati 3,49 sati jer je to 3 sata i 49 minuta. Mora pisati manje od 3,5 sata ili 3, 29 minuta.

To 3.5 se čita tri i pol sata. A manje od toga bi bilo 3.49 , znači čitalo bi se manje od tri i pol sati.

Uglavnom, kod ugovara i u ugovoru trebalo bi nedvojbeno pisati i brojkama i slovima tri sata i dvadeset devet minuta ( 3 : 29 ) ili nekako drugačije,  recimo manje  od tri i pol sata ( 3.49 ).

Jer u zakonu piše manje od 3.5 sati. A manje od toga navedenog u zakonu može pisati i 3.49 i 3:29, smo bi trebalo te brojke svakako pojasniti riječima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Ovaj zakon o radu RVI-a  je čista diskriminacija, zato što je on postavljen iznad Zakona o radu i ne regulira ništa osim radnog vremena.

Zakonom o radu koji regulira odnose radnik-poslodavac piše da svaki radnik koji radi nepuno radno vrijeme ima ista prava kao i radnik u punom radnom vremenu međutim ZORHBDR kaže da NEMA !

Ispada da smo onda mi totalno DISKRIMINIRANI i nezaštićeni u odnosu na ostale radnike pošto se na nas NE odnosi Zakon o radu već ZORHBDR.

Znači da poslodavac ne mora poštovati niti jednu točku od 230 članaka ZOR niti ih se može kazniti a mi podliježemo sankcijama !

Zaštičeni smo samim time što smo u mirovini, tako da nas se taj zakon o radu ne tiče jer mi smo po zanimanju umirovljenici,  a ne to što ćemo naći i raditi.  Mi smo stalno, cijelo vrijeme , umirovljenici. 

Ako nam se ne svidi kod određenog poslodavca,  dignemo sidro i odemo,  mirovna je svejedno tu. 

U bilo kojem trenutku nismo izgubili status umirovljenika,, odnosno nismo dobili status radnika da bi nas " kačio " Zakon o radu kao ostale koji rade na 1/2 radnog vremena. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kužiim ja tebe, kužiš ti i mene. Samo sam malo paranoičan što se tumačenja raznih odredbi tiče. Nikad neću zaboraviti profesoricu hrvatskog jezika kada je rekla da je čovjek zbog zareza otišao Bogu na istinu. Bio osuđen na smrt vješanjem, u zadnjem trenutku su shvatili da je nevin i brzo pošalju poruku u kojoj je trebalo pisati "Ne objesite ga", ali je netko stavio zarez pa je poruka bila "Ne, objesite ga" i ode on na polaganje računa samo zbog zareza. Svatko tumači kako njemu paše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Kompa je napisao:

Zaštičeni smo samim time što smo u mirovini, tako da nas se taj zakon o radu ne tiče jer mi smo po zanimanju umirovljenici,  a ne to što ćemo naći i raditi.  Mi smo stalno, cijelo vrijeme , umirovljenici. 

Ako nam se ne svidi kod određenog poslodavca,  dignemo sidro i odemo,  mirovna je svejedno tu. 

U bilo kojem trenutku nismo izgubili status umirovljenika,, odnosno nismo dobili status radnika da bi nas " kačio " Zakon o radu kao ostale koji rade na 1/2 radnog vremena. 

Po toj logici i ovih 10000 umirovljenika koji rade isto se u svakom trenutku mogu ponovo umiroviti jer oni nisu radnici nego kao i mi umirovljenici a njih ipak štiti ZOR, to je diskriminacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Po toj logici i ovih 10000 umirovljenika koji rade isto se u svakom trenutku mogu ponovo umiroviti jer oni nisu radnici nego kao i mi umirovljenici a njih ipak štiti ZOR, to je diskriminacija

Oni nisu branitelji, hrvi, oni ne spadaju pod ovaj zakon pod koji spadamo mi.

Mi se u tom Zakonu o radu ni ne spominjemo kao određena kategorija, samo u ovom zakonu o pravima HR branitelja.

To je tako kada u RH ima više zakona vezano za više kategorija građana, a ne jedan zakon vezano za jedno, npr. kao u ovom slučaju. 

Ne znam detaljnije, nisam pravnik. To je moje osobno mišljenje. 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Dobar dan ! Malo da dignem temu...U kumulativnoj sam  mirovini -opća NzR (70% rat/ 30% mir) HRVI 30% (ptsp)....pročitao sam sve o ovoj temi,na ovom podforumu.Zakon govori jedno ,a moguća stvarnost moze biti sasvim nesto drugo, U PRAKSI,u svezi rada HRVI do 3,5h/dnevno....

Zanima me da li netko od HRVI radi (i gdje ako nije tajna) do 3,5h dnevno,kako je to regulirao sa HZMO i poslodavcem....? HVALA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Lost je napisao:

Pa kreneš voziti za Uber recimo 3h dnevno tako radi jedan moj poznanik a sad ako ćeš se svega bojati ne valja zakon je jasan opća do 3,5 h prof do 4 h bez diranja mirovine naglasak na do 

 

Poznam par uberovaca i svi voze oko 10 sati dnevno, sumnjam da se može nešto zaraditi za 3 sata a ako misle voziti više od toga bolje im je da se boje pošto se svaka vožnja naplaćuje putem aplikacije i na svakom računu se vidi početak i kraj vožnje a sve to završava u poreznoj upravi (fiskalizacija)

Tko misli da inspektori rada nemaju pristup tim računima stvarno je naivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pričamo o legalnom radu od 3,5 h i radu do 4 h a ne o radu od 10h  ovo je zamišljeno kao dodatni prihod uz mirovinu a ne osnovno primanje za koje stvarno treba potegnuti 10 h rada. Računica je jednostavna recimo radite 4 h po 25 kn neto to je 100 kn po danu odradite 20 dana to je legalnih i pristojnih 2000 na mirovinu koja je bila cca 3000 evo vas na razini primanja prosvjetnih radnika stvar je samo percepcije dali ti je dovoljno 2000 na mirovinu ili 6000 kn 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Lost je napisao:

Pričamo o legalnom radu od 3,5 h i radu do 4 h a ne o radu od 10h  ovo je zamišljeno kao dodatni prihod uz mirovinu a ne osnovno primanje za koje stvarno treba potegnuti 10 h rada. Računica je jednostavna recimo radite 4 h po 25 kn neto to je 100 kn po danu odradite 20 dana to je legalnih i pristojnih 2000 na mirovinu koja je bila cca 3000 evo vas na razini primanja prosvjetnih radnika stvar je samo percepcije dali ti je dovoljno 2000 na mirovinu ili 6000 kn 

Poznanik mi vozi Bolt i Uber a i ja se vozim s njima pa kratimo vožnju pričom. Tko nema svoj auto i firmu vozi za nekoga tko ima. Firma košta, mora imati nekog prijavljenog na puno radno vrijeme, direktora i upravitelja prometa koji ima VSS prometnog smjera, vozilo ne starije od 2014 koje podliježe periodičkom tehničkom pregledu i atest za taxi. Neko tko sve to ima plaća vozačima 30 % od prometa ako su na aplikaciji dnevno do 8 sati a 35 % ako su preko osam sati tj. 12 koliko im dozvoljava aplikacija. Na jedan auto idu 2 vozača koji se smjenjuju svakih 12 sati, jedan tjedan noć drugi tjedan dan. Ako nema kiše promet se za 12 sati kreće oko 500 kn a subotom navečer oko 1000 kn. To da se za 3,5 sati zaradi 100 kn je moguće jedino subotom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Poznanik mi vozi Bolt i Uber a i ja se vozim s njima pa kratimo vožnju pričom. Tko nema svoj auto i firmu vozi za nekoga tko ima. Firma košta, mora imati nekog prijavljenog na puno radno vrijeme, direktora i upravitelja prometa koji ima VSS prometnog smjera, vozilo ne starije od 2014 koje podliježe periodičkom tehničkom pregledu i atest za taxi. Neko tko sve to ima plaća vozačima 30 % od prometa ako su na aplikaciji dnevno do 8 sati a 35 % ako su preko osam sati tj. 12 koliko im dozvoljava aplikacija. Na jedan auto idu 2 vozača koji se smjenjuju svakih 12 sati, jedan tjedan noć drugi tjedan dan. Ako nema kiše promet se za 12 sati kreće oko 500 kn a subotom navečer oko 1000 kn. To da se za 3,5 sati zaradi 100 kn je moguće jedino subotom

Ovdje nije bit koliko se sveukupno zaradi , već legalni rad do 3,5 sati ( zakonom određeno),samo što te nitko neće uzeti za rad " do pauze".ostalih 4 ( ili više sati ) treba platiti na crno.a i treba naći gazdu kojem tako odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

pozz,,u starosnoj sam mirovini ,kao DVO od 2015. 10 01.2019. zaposlio sam se u zaštitarskoj firmi na pola radnog vremena,,,i sve je bilo ok do danas kad sam na e građani vidio da dugujem porez u visini 2700 kuna,, poslodavac, kad sam potpisivao ugovor, mi je rekao da se za mene ne plača nikakav porez nego samo mirovinsko i zdrastveno, što mi je i prikazano na platnoj listi,, sve stavke i na platoj listi i na obrascu na e poreznoj koji se odnose na porez su nula,, e sad,, što se tu desilo,,, i tko mora podmiriti porezno dugovanje,poslodavac ili ja iz svog đepa,,,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Gillet je napisao:

pozz,,u starosnoj sam mirovini ,kao DVO od 2015. 10 01.2019. zaposlio sam se u zaštitarskoj firmi na pola radnog vremena,,,i sve je bilo ok do danas kad sam na e građani vidio da dugujem porez u visini 2700 kuna,, poslodavac, kad sam potpisivao ugovor, mi je rekao da se za mene ne plača nikakav porez nego samo mirovinsko i zdrastveno, što mi je i prikazano na platnoj listi,, sve stavke i na platoj listi i na obrascu na e poreznoj koji se odnose na porez su nula,, e sad,, što se tu desilo,,, i tko mora podmiriti porezno dugovanje,poslodavac ili ja iz svog đepa,,,,

Nažalost Ti.mirovina + dohodak - porezni odbitak.na ostalo plaćaš porez i prirez ( ako ga grad ima ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija