Jump to content

Bazna stanica na krovu zgrade

rmogut

Preporučene objave

Pozdrav svima,

pokušati ću ukratko objasniti činjenično stanje, a unaprijed se ispričavam na duljem postu.

Stambeno-poslovna zgrada koja se nalazi u kulturno-povijesnoj cjelini etažirana je 2007. godine i imala je 6 suvlasnika. Rekonstrukcija zgrade napravljena je od 2008. do 2009. godine za koju je izdana lokacijska dozvola (koji su potpisali svi suvlasnici i neposredni susjedi) i potvrda glavnog projekta. U tom trenutku nije bio potpisan Međuvlasnički ugovor, Ugovor o upravljanju zgradom i nije postojao predstavnik suvlasnika.

Jedan od suvlasnika, vlasnik posebnog dijela tavanskog prostora, iznajmio je zajednički krov teleoperateru za postavljanje antenskog prihvata bazne stanice koja je postavljena tijekom rekonstrukcije zgrade i zakamuflirana je u lažni dimnjak.

2017. godine potpisan je Međuvlasnički ugovor, jer smo moja obitelj i ja otkupili suvlasnički dio od jednog suvlasnika i time smo postali većinski suvlasnici po udjelu u vlasništvu, donijeli smo odluku o Kućnom redu i potpisali Ugovor o upravljanju zgradom.

Krajem 2018. godine smo sasvim slučajno saznali za baznu stanicu koja je postavljena na zajednički krov zgrade o kojoj uopće nismo bili obaviješteni. U postupku smo dobivanja svih relevantnih informacija po ZPPI, a u vezi dokumentacije o postavljenoj baznoj stanici (HAKOM, Ministarstvo zdravstva, Upravni odjel grada, konzervatorski odjel).

Za sada smo sigurni da teleoperater ima dozvolu HAKOMA-a i Ministarstva zdravstva ali sumnjamo da ima rješenje konzervatorskog odjela kao i uporabnu dozvolu.

Napominjem da sa suvlasnikom koji je iznajmio zajednički dio zgrade nismo u dobrim odnosima makar bi htio sve dogovorno riješiti u cilju dobrosusjedskih odnosa.

Kao predstavnik suvlasnika, a u cilju zaštite prava svih ostalih suvlasnika, koje su mi opcije tj. pravna sredstva protiv:

a) teleoperatera koji je postavio antenski prihvat sa baznom stanicom,

b) suvlasnika koji je „dogovorio“ zakup zajedničkog krova?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći i sugestijama.

Robert

20181215_123336_resized.jpg

20181215_152249_resized.jpg

Dijeli na drugim stranicama
Prije 12 minuta, rmogut je napisao:

Jedan od suvlasnika, vlasnik posebnog dijela tavanskog prostora, iznajmio je zajednički krov teleoperateru za postavljanje antenskog prihvata bazne stanice koja je postavljena tijekom rekonstrukcije zgrade i zakamuflirana je u lažni dimnjak.

Jeste li pokušali kao predstavnik suvlasnika tražiti na uvid dokument kojega je taj suvlasnik potpisao sa teleoperaterom? To bi bio prvi korak da vidite tko, što i pod kojim uvjetima je ovdje poslovao.

Krov zgrade je zajednički prostor i kao takvog ga nitko ne bi smio koristiti u privatne svrhe. Također sam mišljenja da je teleoperater potpisao nelegalan ugovor jer je trebao suglasnost ostalih suvlasnika zgrade (50%+1). U ovisnosti o trajanju ugovora treba suglasnost svih suvlasnika (na rok duži od godinu dana).

http://bit.ly/DZN_javno

Prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

Zato je nužno doći do primjerka tog ugovora da bi se moglo bilo što dalje poduzimati.

Znajući po kojem ključu rade teleoperateri u Hrvatskoj, izbjegavat će i izbjeći davanje ugovora na uvid, kao i svaku drugu odgovornost, barem za sada.

www.fb.com/zagrebbz

prije 14 sati , rmogut je napisao:

Nisam tražio dokumente na uvid jer sumnjam da bi mi dao.

Po njegovom shvaćanju on je iznajmio tavanski prostor.

Molimo adresu bazne stanice kako bi je objavili na našoj Facebook stranici, ako ste za.

www.facebook.com/zagrebbz

Osim dobrovoljnog načina, postoje i drugi načini da se dođe do ugovora. Treba ponuditi mirno rješavanje, a ako ne ide, onda se prava ostvaruju posredstvom suda. Teleoperateru bi trebalo biti u interesu da uredi ovo stanje, stoga treba pokušati. Možda je i teleoperate u zabludi, jer za sada nije poznato u čije ime je taj suvlasnik potpisao ugovor. Tko kaže da se nije predstavio kao predstavnik suvlasnika i slično.

Hvala za link.

Kada sam shvatio da postoji bazna stanica za koju zna jako malo ljudi, dao sam si truda i proučavao tu tematiku. Uglavnom, sivo područje koje teleoperateri iskorištavaju....

Kontaktirao sam HAKOM koji dolazi na mjerenje EM polja jer smo u području povećane osjetljivosti.

Kontaktirati ću teleoperatera. Međutim bojim se da će nas pokušati ignorirati.

Što napraviti sa suvlasnikom koji je uzimao zakup?

Prije 5 minuta, jarun.vukasova je napisao:

Molimo adresu bazne stanice kako bi je objavili na našoj Facebook stranici, ako ste za.

Za sada ne želim javno objaviti lokaciju dok ne dobijem dokumentaciju po ZPPI. Nakon toga ću Vas kontaktirati i sve proslijediti.

Prije 8 minuta, rmogut je napisao:

Hvala za link.

Kada sam shvatio da postoji bazna stanica za koju zna jako malo ljudi, dao sam si truda i proučavao tu tematiku. Uglavnom, sivo područje koje teleoperateri iskorištavaju....

Kontaktirao sam HAKOM koji dolazi na mjerenje EM polja jer smo u području povećane osjetljivosti.

Kontaktirati ću teleoperatera. Međutim bojim se da će nas pokušati ignorirati.

Što napraviti sa suvlasnikom koji je uzimao zakup?

Za sada ne želim javno objaviti lokaciju dok ne dobijem dokumentaciju po ZPPI. Nakon toga ću Vas kontaktirati i sve proslijediti.

Rauzumijemo, svakako želimo pomoći da se jednom regulira postavljanje baznih stanica kako je to u svom civiliziranom svijetu.
Svakako nas kontaktirajte.

#zagrebbz

www.zagrebbz.simplesite.com

Prije 14 minuta, zao je napisao:

Odgovor trebate dobiti u roku od 15 dana, ako ga ne dobijete obratite se i Povjereniku za informiranje i "prostudirajte" Zakon o pravu na pristup informacijama. Odmah da Vam kažem da ne očekivate previše od tog Povjerenika, ali je zato tu Upravni sud. Sretno...  https://www.zakon.hr/z/126/Zakon-o-pravu-na-pristup-informacijama

Hvala Zao. Sa zahtjevima po ZZPI za sada imam dobrih iskustva ali to ovisi i o tijelu javne vlasti koji (ne)odgovaraju.

Kada ne odgovore, žalba zbog "šutnje uprave" uvijek riješi stvar.

prije 4 sati , jarun.vukasova je napisao:

Prije 3 minuta, zao je napisao:

Da ne gubite vrijeme, podnesite zahtjev i službeniku za informiranje toga operatera (ako ga imaju) osim zahtjeva samom operateru. Zivkajte ih telefonom ili još bolje otiđite do njih (ako ste u mogućnosti) I DOSAĐUJTE IIM (radi odgovora)

Koliko znam, teleoperater nije tijelo javne vlasti nego trgovačko društvo i nemaju službenika za informiranje.

Kontaktirati ću ih sa preporučenim pismom sa povratnicom. I čekati ću da se izjasne.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: bedak2021
      Lijep pozdrav,
      nakon provedene ostavinske rasprave iza smrti mog oca saznao sam da je bio vlasnik stana u kojemu je živio s mojom majkom (i ja nekad s njom). Kako sam prihvatio nasljedstvo, stan ćemo naslijediti moja majka i ja 1/2 - 1/2.
      Odnosi u obitelji su bili vrlo loši, za smrt oca nisam bio uopće informiran, a bilo kakav miran dogovor s majkom je nemoguć oko bilo čega. Ne pričamo već osam godina, itd.
      Stan je garsonijera, prije nego što sam otišao od obitelji, stan je redovito bio izlagan šteti zbog ponašanja moje majke. Izazivala je požare, poplavila stan bar dva puta, uništila parket, potrgala namještaj, itd. Prema mojim spoznajama takvo ponašanje se nastavilo i u godinama nakon što sam prestao tamo živjeti i pogoršalo. Osim toga krala je od obitelji, bacala tuđu hranu u smeće, i sl.  Svađe su bile na dnevnoj bazi. Kada smo živjeli tamo zajedno, moj otac, majka i ja bili smo susjedi iz pakla. U prošlosti je majka svojim neodgovornim ponašanjem (curenje vode) stvarala štetu i stanovima ispod.

Moja majka je nemoguća osoba za život, a ne namjeram živjeti s njom u polovici te garsonijere jer bi nakon jednog dana vjerojatno završio na psihijatriji dok bi mi ona pokrala sve stvare ili uništila.  S druge strane, nema mi smisla ulagati u stan gdje će drugi suvlasnik uništavati ga redovito u nadi da ću ga naslijedit jednog dana kada majka umre za 10-20 godina.

Moja majka je u mirovini, ja nemam redovitih primanja i živim kao podstanar te me užasava mogućnost da plaćam njene ogromne režije i štetu koja čini stanu. Za parničenje bih morao posuđivati novac od drugih.
      ____________________________________________________________________________________________________
      Sada kada sam opisao situaciju molim za par sugestija i odgovora. Kao vlasnik polovice tog stana koje su moje mogućnosti?
      Kao prvo kako doći do ključa od stana? Vrlo je moguće da će me odbiti pustiti u njega, a teško da će samoinicijativno mi dati kopiju ključa. Znači li to da ću kada suvlasništvo bude finalizirano morati zvati policiju ukoliko (bolje rečeno kada) me ne bude htjela pustiti u stan? Podizati tužbu protiv nje?
      Mogu li pokušati iznajmljivati moju polovicu stana njoj za korištenje? Ako da, kako će to ispasti, jer sam 100% siguran da neće htjeti surađivati i odbiti će svaku ponudu. Mogu li što poduzeti da je prisilim na unajmljivanje moje polovice stana?
      Nadalje, ne znam što drugo učiniti ukoliko moja majka ne želi unajmljivati polovicu stana od mene. Iznajmljivati pola stana u kojem živi starija osoba nemogućeg ponašanja koja se potpuno neodgovorno ponaša prema vlastitoj i tuđoj imovini i zdravlju vjerojatno je nemoguća misija.
      Mogu li praktičn prodati svoju polovicu stana? Kako je moja majka umirovljenica koja nije imala mnogo staža i financijski je iznimno neodgovorna, sumnjam da uopće ima novca za otkup, a kamoli da li bi pristala na njega ili pristala na određenu procjenu vrijednosti.  Što onda poduzeti u tom slučaju?
      Kako utvrditi vrijednost polovice stane? Ako unajmim procjenjivača, ispada li da je vrijednost stana onda polovica stana ili će morati doći do spora kome pripada kuhinja, kupaona i sl. Stan je na atraktivnoj lokaciji i razmjerno nov, ali je potpuno uništavan tijekom godine nemara i nebrige za njega. Ne znam može li ispasti da je nečiji dio stana manje ili više vrijedan.
      Koji su mi mehanizmi pravne prisile dostupni da polovicu stana pokušam prodati ili joj dati u najam? Naglašavam da sporazumni dogovor s mojom majkom nije moguć jer je blago rečeno teška osoba.
      Što ako (ili bolje rečeno) mi zapriječi ulazak u stan ili odbije ulazak procjenjivaču?

Unaprijed hvala
    • objavio: Ivan8964
      Imam pitanje vezano za komasaciju pa bi bio zahvalan na savjetu.
      Komasacijom koja je u tijeku brat i ja smo dogovorno podijelili nekoliko isprepletenih čestica kod kojih smo suvlasnici. Uz njih svaki još ima po jednu česticu u svom vlasništvu (vlasništvo 1/1 - njegove je 500m2, a moja 1200m2).
      Podijelili smo se tako da je svatko dobio jednaku kvadraturu čestica kojih smo suvlasnici. No, 3 godine kasnije brat sada želi dijeliti i čestice koje su vlasništvu 1/1. Moja čestica je veća od njegove za 700 kvadrata i ja to ne dam jer mi je to otac prepisao 20 godina prije smrti i sve je provedeno u katastru, gruntovnici…dakle, on nema ništa s time, kao ni ja s njegovom česticom.
      S obzirom da smo korak do zaključenja komasacije to će vjerojatno završiti na sudu.
      Zanima me da li meni sud može narediti da dijelim s bratom česticu koja je u mom vlasništvu ili će sud dijeliti samo ono što je u suvlasništvu. Isto me zanima da li je moguće putem suda vratiti sve čestice nazad u stanje kakvo je bilo prije komasacije.
    • objavio: Emi1999
      Pozdrav,
      Stanje
      Iza jednog, pa drugog roditelja ostalo nas je troje nasljednika (brat, sestra i polubrat, ako je bitno) U nasljeđe su nam ostale tri kuće Svatko od nas troje živi u jednoj od tih kuća Svi imamo 1/3 suvlasništva nad svakom kućom "u krug" Ostavinska je već provedena, "davno"  
      Naš cilj
      Želimo stvari srediti tako da svatko bude "gazda doma svoga" i voljeli izbjeći plaćanje poreza ako je moguće. Da, voljeli bismo to izbjeći legalno.
      Kuće su na tri različite lokacije po Hrvatskoj i različite su vrijednosti, ali nam nije bitno i ne bi bilo doplate, isplate, ...

Razno
      Čitao sam malo upise i odgovore po Legalisu i neke zakone i zbunjen sam Čudno, jel?
      https://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina "POGLAVLJE IV. POREZNA OSLOBOĐENJA" članak 13 piše:
      "8. osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva."

Pitanja
      Odnosi li se gornji članak i na našu situaciju? Ako da, kako da pravno to sredimo - bilježnik, sud, ..? Načuo sam i o instituciji "Odreknuće" - ako se gornji članak ne može primijeniti na nas razvrgnućemo, može li Odreknuće biti put kojim trebamo krenuti? Hvala!
      LP

• objavio: megan18
      Pozdrav. 
      Planiramo kupiti veću parcelu sa građevinom, medjutim nema ucrtani put. 
      Put bi prolazio po drugoj maloj čestici koju bi dobili kupnjom parcele sa građevinom, te imali bismo udio 1/2 te manje parcele..
      Ostali suvlasnici parcele (njih 4) se sa time slažu, no rečeno nam je da ne možemo dobiti pravo služnosti puta ukoliko smo suvlasnici te čestice? 
      Da li je to točno, te na koji način onda riješiti put do naše parcele odnosno građevine? 
      Hvalaa!!

• objavio: Ariela100
      Pozdrav,
      U vlasničkom listu navodim se kao jedan od suvlasnika jedne parcele koja je podijeljena na više čestica. Pojednostavljeno, nekad je ta parcela imala oznaku 1702, a sada ima 1702/1, 1702/2, 1702/3, 1702/4 i 1702/5, što je provedeno sukladno stanju u katastru. U katastru sam ja jedini posjednik čestica /2, /4 i /5, te sam za čestice /4 i /5  dobila rješenje o urbanističkoj suglasnosti. Neki od suvlasnika upisanih u vlasničkom listu su preminuli, a neki su živi, no u katastru su upisani uistinu pravni nasljednici. Čestice /4 i /5 bi htjela prodati, ali kupac želi te čestice u zasebnom vlasničkom listu. Da li se to može uraditi podnošenjem prijedloga za otpis tih čestica iz postojećeg ZK uloška i formiranjem novog ZK uloška samo za te čestice?
      Ako da, da li mi je za to potrebna suglasnost ostalih suvlasnika parcele ili ne i što je uopće potrebno priložiti uz takav prijedlog (parcelacijski elaborat)? Da li se moje čestice u pravnom prometu smatraju idealnim dijelom stvari, u odnosu kojeg imam ovlaštenja kao vlasnik? Znam da ostali suvlasnici imaju pravo prvokupa, pa bi ih trebala na neki način obavijestiti da ja to želim prodati po toj i toj cijeni, te ako se nitko ne odazove tek onda mogu po toj istoj cijeni prodati čestice nekom trećem. Kupac želi da se te čestice izdvoje iz sadašnjeg vlasničkog lista, jer bi mu stanje tako bilo čišće, budući da strahuje da bi ga drugi suvlasnici mogli kočiti prilikom dobivanja građevinske dozvole za gradnju.
      Uglavnom...pojasnit ću dodatno ako bude potrebno.
      Unaprijed hvala.
  • Napravi novi...