Jump to content

posjed neželjenog


alexjohnson

Preporučene objave

Poštovani,

nakon okončanja ostavinske rasaprave doznao sam da sam u posjedu jedne njive koja nije pripala meni. Radi se o tome da sam nekada koristio poljoprivredno osiguranje pa sam se morao upisati na očevu česticu. Zatražio sam brisanje jer ne želim biti teret na nečemu što nije moje, ali su mi na katastru i gruntovni tvrdili da sa tom česticom ne štimaju neke mjere još it 1966 godine i da se mora provesti postupak. Vlasnik čestice mi je nedostupan a vjerujem i nezainteresiran, pa neznam kako izaći iz te ludosti koja me upoće ne zanima??

Ukoliko neko ima kakvu ideju, prije nego angažiram odvetnika, zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da me zbunjuju pojmovi posjeda i vlasništva u Vašem upitu, pokušat ću pojasniti: Vi ste nasljeđivanjem stekli vlasništvo nad česticom kojoj se ne smatrate vlasnikom? Eventualni posjednik, a kojega Vi smatrate pravim vlasnikom te nekretnine, nepoznat Vam je, i mislite da bi bio nezainteresiran za uređenje zemljišnoknjižnog stanja?

Nažalost, zaista ne možete napustiti vlasništvo nečega o čemu se vode javne evidencije, ne može na toj čestici u zemljišnoj knjizi stajati: vlasnik nepoznat/ne postoji. Jedina Vam je opcija ili da istražite tko ima u posjedu navedenu česticu, pa da mu istu darujete ili na drugi način prepustite (ako je on voljan platiti porez na promet nekretnina), ili da zasad stanje održite takvim kakvo je, čekajući kad će eventualno općina na čijem se području nalazi čestica imati sredstva da provede nove izmjere (neke općine su to provele), pa će se posjednik u tom postupku upisati kao vlasnik, a Vas će se izostaviti. 

Zasad Vas vlasništvo ništa ne košta (do uvođenja poreza na promet nekretnina), ali slažem se, vlasništvo obvezuje, bit ćete dužni održavati tu nekretninu, pa bi bilo dobro da barem obiđete i vidite o čemu se radi, možda se radi o nekretnini vrjednijoj nego što mislite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Matrix je napisao:

Riješenje bi valjalo tražiti kroz odredbe čl.172 st 2 i 3 ZV

Moram priznati da na izvedbu ovoga nisam naletjela u praksi, pretpostavljam da bi odreknućem onda nekretnina pripala prethodnom vlasniku (negdje nalazim i Republici Hrvatskoj, ali ne vidim po kojoj osnovi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Moram priznati da me zbunjuju pojmovi posjeda i vlasništva u Vašem upitu, pokušat ću pojasniti: Vi ste nasljeđivanjem stekli vlasništvo nad česticom kojoj se ne smatrate vlasnikom? Eventualni posjednik, a kojega Vi smatrate pravim vlasnikom te nekretnine, nepoznat Vam je, i mislite da bi bio nezainteresiran za uređenje zemljišnoknjižnog stanja?

Nažalost, zaista ne možete napustiti vlasništvo nečega o čemu se vode javne evidencije, ne može na toj čestici u zemljišnoj knjizi stajati: vlasnik nepoznat/ne postoji. Jedina Vam je opcija ili da istražite tko ima u posjedu navedenu česticu, pa da mu istu darujete ili na drugi način prepustite (ako je on voljan platiti porez na promet nekretnina), ili da zasad stanje održite takvim kakvo je, čekajući kad će eventualno općina na čijem se području nalazi čestica imati sredstva da provede nove izmjere (neke općine su to provele), pa će se posjednik u tom postupku upisati kao vlasnik, a Vas će se izostaviti. 

Zasad Vas vlasništvo ništa ne košta (do uvođenja poreza na promet nekretnina), ali slažem se, vlasništvo obvezuje, bit ćete dužni održavati tu nekretninu, pa bi bilo dobro da barem obiđete i vidite o čemu se radi, možda se radi o nekretnini vrjednijoj nego što mislite.

Hvala na komentaru, ali da malo pojasnim : ja nasljeđivanjem NISAM stekao vlasništvo, nego se na navedenoj čestici vodim da sam u posjedu i toga bih se želio rješiti ali mi nedaju zbog neke nesređenosti u mjerama čestice. Upravo se radi o tome da vlasnik njivu ne održava, pa bih ja mogao snositi kakve troškove. Možda je čudno, svi bi htjeli tuđe a ja se želim rješiti tog statusa posjednika pa nemogu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, alexjohnson je napisao:

ali su mi na katastru i gruntovni tvrdili da sa tom česticom ne štimaju neke mjere još it 1966 godine i da se mora provesti postupak.

Biti će potrebno uskladiti stanje, a isto je moguće jedino geodetskim elaboratom. 

 

Kada je okončana ostaniska rasprava? 
Dali je nasljednik upisan već kao vlasnik u zemljišne knjige? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući ste upisani u Pl, možete pokrenuti upravni postupak u katastru, glede promjene nositelja prava na zemljištu uz priloženi vlasnički list. 

Druga je stvar, nazovimo "tehničke prirode" što podaci nisu usklađeni pa ih kako navodite, nije moguće provesti. 

U čemu je konkretno razlika? Koja oznaka k.č. je grutnovnici, a koja u katastru? Da li su površine jednake? 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mutavi je napisao:

Budući ste upisani u Pl, možete pokrenuti upravni postupak u katastru, glede promjene nositelja prava na zemljištu uz priloženi vlasnički list. 

Druga je stvar, nazovimo "tehničke prirode" što podaci nisu usklađeni pa ih kako navodite, nije moguće provesti. 

U čemu je konkretno razlika? Koja oznaka k.č. je grutnovnici, a koja u katastru? Da li su površine jednake? 

 

 

 

u ZK ulošku navedena su dvije čestice i dva  vlasnika(nisam ja!) svaki ima 1/2 suvlasničkog dijela ukupna površina 1663čkv,  a u posjedovnom listu(ja!) na jednoj od tih čestica površina je 2219m2

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Tonči je napisao:

Mislim da je naj jednostavnije da izvadite iz zemljišnika vlasnički list na kojem su upisani ti vlasnici i pošaljete ga u katastar i zatražite promjenu. Oni će upisati u posjedovni list stvarne vlasnik a vi će te postići što ste željeli. Nećete više biti posjednik!

Hvala, probat ću to pa da vidimo što će smislit ovaj puta!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija