Jump to content

Bračna/izvanbračna zajednica i imovina


Mara81

Preporučene objave

Poštovani, bila bih zahvalna ako mi odgovorite na meni dva važna pitanja. Prvo, u kući mog izvanbračnog partnera još uvijek stanuje bivša supruga i ne želi podmirivati visoke režijske troškove, jer kuća nije "njena". U kući živi i jedna kćer sa svojim partnerom koja također ne želi više plaćati sama sve troškove. Druga njegova djeca su  protiv toga da je izbaci iz kuće jer je skoro cijeli život proživjela u toj kući nema gdje drugdje ići. Ni on zapravo ne želi nju izbaciti na ulicu, a kako je nemoguć bilo kakav dogovor s njom, on joj je zaprijetio da će dati isključiti plin, struju i vodu, ukoliko neće podmirivati troškove. Inače vodi se sudski spor oko podjele imovine, pa tako i za kuću. Dok se ne donese presuda, kuća i dalje stoji na mog partnera koju je on naslijedio od svojih pokojnih roditelja. Molim vas  za savjet da li postoji bilo kakvo rješenje da se ova stvar mirno riješi. Drugo, moj partner da bi zaštitio određenu imovinu (financijsku i nekretnine) od svoje bivše supruge (inače prijeti da će sve rasprodati i novac potrošiti) želi istu prenijeti na mene (onu imovinu koja nije predmet spora). Zanima me da li ona može tražiti naplatu svojih potraživanja preko mene kao sadašnje izvanbračne partnerice, odnosno da se naplati od imovine koju je on prebacio na mene (jer on nema toliko koliko ona traži) i najvažnije, kako da ja zaštitim sebe odnosno sve ono što ja posjedujem i što sam stekla svojim radom, jer prijeti da će i meni sve oduzeti.

Hvala na odgovoru.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Bračna/izvanbračna zajednica i imovina
prije 7 sati , Mara81 je napisao:

Poštovani, bila bih zahvalna ako mi odgovorite na meni dva važna pitanja. Prvo, u kući mog izvanbračnog partnera još uvijek stanuje bivša supruga i ne želi podmirivati visoke režijske troškove, jer kuća nije "njena".

Poštovana, sada ću ja Vama postaviti par protupitanja, temeljem čega ste zaključili da kuća nije njezina, ako se još uvijek vodi postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine u koju spada, kako navodite, i ta kuća?

 

prije 7 sati , Mara81 je napisao:

 ...U kući živi i jedna kćer sa svojim partnerom koja također ne želi više plaćati sama sve troškove. Druga njegova djeca su  protiv toga da je izbaci iz kuće jer je skoro cijeli život proživjela u toj kući nema gdje drugdje ići. Ni on zapravo ne želi nju izbaciti na ulicu,...

A temeljem čega bi ju mogao izbaciti iz kuće kad je ista predmet spora (postupka) utvrđivanja i podjele bračne stečevine?

 

prije 7 sati , Mara81 je napisao:

... Dok se ne donese presuda, kuća i dalje stoji na mog partnera koju je on naslijedio od svojih pokojnih roditelja...

Nebitno na koga se kuća vodi, ali ovo što navodite da je on naslijedio od svojih roditelja, ako je tome stvarno tako, to mijenja kompletnu situaciju, jer kuća ne predstavlja bračnu stečevinu i ne može biti predmet spora za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine, kako Vi navodite, već je njegova osobna imovina, ako je tako, on ima pravo tražiti sudsko iseljenje bivše supruge iz iste, nikako je sam izbacivati, samo po sudskoj odluci...

 

prije 7 sati , Mara81 je napisao:

....Drugo, moj partner da bi zaštitio određenu imovinu (financijsku i nekretnine) od svoje bivše supruge (inače prijeti da će sve rasprodati i novac potrošiti) želi istu prenijeti na mene (onu imovinu koja nije predmet spora). Zanima me da li ona može tražiti naplatu svojih potraživanja preko mene kao sadašnje izvanbračne partnerice, odnosno da se naplati od imovine koju je on prebacio na mene (jer on nema toliko koliko ona traži) i najvažnije, kako da ja zaštitim sebe odnosno sve ono što ja posjedujem i što sam stekla svojim radom, jer prijeti da će i meni sve oduzeti....

Iskreno, nejasna situacija kao i postavljeno pitanje, naravno da ima pravo i može, ako je on nešto "prepisao" na Vas darovnim ugovorom isl., a postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine nije završio (u tijeku je) ona može pobijati taj ugovor kao ništavan..., a ove njegove prijetnje naspram njoj koje navodite, mogu samo pogoršati ionako lošu situaciju...

Po završetku postupka utvrđivanja i podjele bračne stečevine, on će, sudskim putem, imati pravo tražiti plaćanja režija i ostalog sukladno postotku koji joj pripadne temeljem bračne stečevine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, zahvaljujem na brzom odgovoru. Da pojasnim, kuću su izgradili njegovi roditelji dok još nije bio u braku i ista je poslije njihove smrti pripala njemu. Ona traži pola kuće, pravdajući to time što je u njoj provela više od 25 godina života. Što se tiče savjeta da on ima pravo tražiti sudskim putem naplatu režijskih troškova, lako je to reći. Ona namjerno stvara vrlo visoke mjesečne troškove (struja - 2500,00 plin - 3000,00 kn i slično). To treba platiti, a sudski su postupci dugotrajni. Ja sam pitala za imovinu koju on želi meni darovati, a koja nije predmet spora, nije mi jasno iz vašeg odgovora, temeljem čega bi ona imala pravo to sudski pobijati. Uzgred ta imovina je također nasljedstvo od njegovih pokojnih roditelja, znači nisu je oni zajedno stvorili. S obzirom da prijeti da će i mene uništiti i financijski i materijalno, zanimalo me kako da ja sebe zaštitim, odnosno da li ona, pod uvjetom da se neće moći naplatiti od bivšeg supruga, može tražiti preko suda da se naplati preko mene kao njegove izvanbračne partnerice. Nadam se da je sada malo jasnije.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Načelno, ona se u slučaju uspjeha u sporu (koji, čini mi se, nije izgledan) neće moći, a niti imati potrebe naplatiti iz Vaše imovine (pa čak ni one njegove koju bi on prebacio na Vas), već i zbog toga što će se ona moći naplatiti iz njegove polovice kuće...Dakle, ne može preko suda tražiti naplatu od Vas kao izvanbračnr partnerice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slažem sa Vama poštovana Ruby, samo je nemože izbaciti iz stana bez suda i sudskog naloga, a što, vjerojatno, neće moći postići ako je, kako pokretačica teme navodi, isti predmet spora, mada po navodima nebi spadao u bračnu stečevinu, već u njegovu osobnu imovinu, kako i Vi navodite, a što se tiče stvari koje nisu predmet spora, kako pokretačica teme navodi, nikad se nezna što još može biti predmet spora do pravomoćnog rješenja istog, momentalno nije, ali se tužbeni zahtijev uvijek može ispraviti, tj. proširiti do donošenja pravomoćne sudske odluke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija