Jump to content

Jos jedna EOS situacija


BlackMarlin

Preporučene objave

Pozdrav svima :)

Imam situaciju s ovim "ljudima" iz eos matrixa. Naime, godinama sam radio na crno i prošlo ljeto sam se napokon zaposlio na ugovor. Već 3 mjeseca mi se skida dio plaće za eos. Zaobišli su finu i išli direkt na mojeg poslodavca. Kad sam nazvao, rekli su mi da se radi o tele2 dugu iz 2013.

Uzeli su mi preko 3.500 kuna do sada i rekli da je ukupni dug jos 8.600kn. Pristali su mi otpisati kamatu ako platim sve odjednom. Mislio sam se dogovoriti za neki fer iznos od 4, max 5 tisuća kuna. Dobio sam pismo namjere u kojem su mi napisali da je glavnica 3.100kn, ali su upisali kamatu i traže me 7.200kn gotovine jednokratno. Baš su me razveselili popustom. 

Malo sam se informirao online i ići ću na savjetovanje kod pravnika u udrugu blokirani. Zanima me i pomoć članova foruma. 

Kako sam čitao, možda bih mogao tražiti moratorij jer ja nikad nisam dobio ovršnu obavijest čime su navodno prekršili članak 18 i 19 Ustava uskrativši mi pravo žalbe (oni kažu da je to bilo stavljeno na oglasnu ploču nekog suda pa ae prizna) i još neki zakoni. 

Kako kako se može dozvoliti zakonski da je kamata veća od glavnice? 

Usput, kako oni mogu s obzirom na novi zakon o zaštiti osobnih podataka samo tako dobiti podatke gdje radim i uknjižiti se mimo fine, bez obavijesti i išta? Kako se moja privatnost štiti ako u praksi svatko može sve saznati?

Ne bježim od svog duga, ali nisam imao ni 1/3 duga koji oni žele naplatiti. Postoji li način da natjeram poslodavca da prestane njima prosljeđivati dio moje plaće ili bilo šta drugo što mogu učiniti, ako ništa da i ja njima malo otežam lihvarenje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Kako sam čitao, možda bih mogao tražiti moratorij jer ja nikad nisam dobio ovršnu obavijest čime su navodno prekršili članak 18 i 19 Ustava uskrativši mi pravo žalbe (oni kažu da je to bilo stavljeno na oglasnu ploču nekog suda pa ae prizna) i još neki zakoni. 

Ustav je najviši propis, ali pojedinosti su riješene zakonima i drugim aktima. Oglašavanje na oglasnoj ploči je zakonski način dostave. Možeš otići na sud napraviti uvid u spis i vidjeti je li sve napravljeno kako treba, jer je moguće da su negdje pogriješili. 

Stanuješ na adresi na kojoj si prijavljen? Uredno preuzimaš poštu?

 

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Kako kako se može dozvoliti zakonski da je kamata veća od glavnice?

Dozvoljeno je.

 

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Usput, kako oni mogu s obzirom na novi zakon o zaštiti osobnih podataka samo tako dobiti podatke gdje radim i uknjižiti se mimo fine, bez obavijesti i išta? Kako se moja privatnost štiti ako u praksi svatko može sve saznati?

Zakon štiti neovlašten pristup podacima, ali ako su oni preuzeli dug, ovlašteni su preuzeti i tvoje podatke.

 

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Postoji li način da natjeram poslodavca da prestane njima prosljeđivati dio moje plaće ili bilo šta drugo što mogu učiniti, ako ništa da i ja njima malo otežam lihvarenje? 

Na temelju čega poslodavac njima uplaćuje i koliko ti uzima od plaće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Zaobišli su finu i išli direkt na mojeg poslodavca

Ovo je o.k., jer ovrhovoditelj bira predmet ovrhe.

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Mislio sam se dogovoriti za neki fer iznos od 4, max 5 tisuća kuna. Dobio sam pismo namjere u kojem su mi napisali da je glavnica 3.100kn, ali su upisali kamatu i traže me 7.200kn gotovine jednokratno

Zašto mislite da je Vaša ponuda fer? Od kada datira taj dug kada imate tolike kamate?

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

možda bih mogao tražiti moratorij jer ja nikad nisam dobio ovršnu obavijest čime su navodno prekršili članak 18 i 19 Ustava uskrativši mi pravo žalbe (oni kažu da je to bilo stavljeno na oglasnu ploču nekog suda pa ae prizna) i još neki zakoni. 

Nema moratorija, ni ovršne obavijesti, a ni žalbe u ovakvim slučajevima. Vama je trebalo biti uručeno rješenje o ovrsi na koje bi imali pravo prigovora u roku od 8 dana. Dostava se obavlja po odredbama Ovršnog zakona i Zakona o parničnom postupku, ako je bilo kršenja može se tražiti ukidanje klauzule pravomoćnosti i ovršnosti. Da bi se u ovo upustili, trebate napraviti uvid u svoj spis kod javnog bilježnika i detaljno vidjeti kako Vam je izvršena dostava. U protivnom, ako niste sigurni da li je bilo propusta, ulazite u sudski postupak i idete u dodatne troškove.

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Kako kako se može dozvoliti zakonski da je kamata veća od glavnice? 

Do ovoga dolazi kada se radi o višegodišnjim dugovanjima.

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Usput, kako oni mogu s obzirom na novi zakon o zaštiti osobnih podataka samo tako dobiti podatke gdje radim i uknjižiti se mimo fine, bez obavijesti i išta? Kako se moja privatnost štiti ako u praksi svatko može sve saznati?

Zakon i dalje štiti osobne podatke, ali oni su postali vlasnici Vašeg duga i kao takvi imaju opravdani pravni interes pa temeljem toga mogu imati pristup.

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Ne bježim od svog duga, ali nisam imao ni 1/3 duga koji oni žele naplatiti. 

Tražite da Vam obrazlože taj dug odnosno na ime čega je koji iznos. 1/3 je glavnica, a ostalo bi trebale biti kamate i eventualno nekakvi troškovi.

prije 12 sati , BlackMarlin je napisao:

Postoji li način da natjeram poslodavca da prestane njima prosljeđivati dio moje plaće ili bilo šta drugo što mogu učiniti, ako ništa da i ja njima malo otežam lihvarenje? 

Ne. Ukoliko bi poslodavac prestao postupati, tada bi oni mogli od suda tražiti da se poslodavca kazni tj. da on podmiri Vaš dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija