Jump to content

braniteljski dodatak


smucek

Preporučene objave

Poštovani smucek,

Samo iz Vaše objave ima mi puno nepoznanica ali sam ipak pokušao simulirati da ste primali prosječnu plaću tijekom cijelo radnog staža i da ste primali minimalnu plaću u tri situacije:

1.Nakon otkaza ne radite i na 60.rođendan zatražite priznavanje prava na prijevremene mirovine po općem propisu ZOMO i po braniteljskom zakonu, iznosi prijevremenih mirovina izgledaju kao u prilogu:

 

smucek prijevremene mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAHVALJUJEM NA PROŠLOM ISCRPNOM ODGOVORU PROFU SVSKS ČAST:tikvan:

MALA DOPUNA PA AKO MOŽE JOŠ JEDNOM

POSLODAVAC ĆE MI OTKAZATI UGOVOR O RADU 0106.2019.. IMAMT ĆU 59 GODINA 20.05. I 39g I 8mj 22 dana RADNOG STAŽA PLS 14mj I 21d BRANITELJSKOG STAŽA-BORBENI SEKTOR. ČASNIK -POTVRDA MINISTARSTVA

ZANIMA ME KAD NAPUNIM 60 GODINA (PRVI UVIJET ZA PRIJEVREMENU MIROVINU) PRIBRAJA LI SE BRANITELJSKI STAŽ RADNOM STAŽU ZA ISPUNJENJE DRUGOG UVJETA-41 GODIND STAŽA-ZA PRIJEVREMENU PUNU MIROVINU.

PROSJEK BRUT0 PLAČE ZADNJA TRI MJESECA 12 715 kn

 

LP

SMUCEK

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani smucek,

Nemam podatak kad punite 60.g. ali je jasno da 01.06.2019.g. imate ukupni mirovinski staž od 40.g. 11.mj. 13.d. ako sam dobro izračunao.

Kako ste očito navalili u mirovinu, nakon 01.06.2019.g. kad napunite 60. rođendan morate se još pobrinuti za nepunih 1.mjesec radnog staža radi ostvarivanja prava na priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Također imate pravo na priznavanje prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO.

Kako je pred nama turistička sezona nadam se da nećete imati problema da negdje odraditi taj 1.mjesec, ne brinite se možete raditi i za minimalac, ne ulazi Vam u prosjek za određivanje prosječnog vrijednosnog boda (PVB) tijekom ukupnog radnog staža.

Pribraja se beneficirani staž – borbeni sektor efektivnom radnom stažu samo za ostvarivanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, za priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO se ne priznaje.

Priznavanje starosne mirovine po ZOMO je uvjetovano samo sa efektivnim i produženim osiguranjem.

Možda bi baš produženo osiguranje od 1.mjeseca nakon 01.06.2019.g. za Vas bilo rješenje ostvarivanje onih nedostajućih mjesec dana staža, njegov trošak je oko 600 kn na mjesec.

Podatak o iznosu tri posljednje bruto plaće nije dovoljan za izračun mirovine.

Za izračun mirovine budućem umirovljeniku trebaju se znati njegov prosječni vrijednosni bod (PVB) za sve godine njegovog radnog staža, ako ste već u FINI izvadili pristup e-građanin možete dati izračunati mirovinu na stranicama HZMO, ako nemate "log i pass" za e-građanin, prvo otiđite u najbližu FINU i ostvarite pristup e-građanin.

starosna mirovina.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , smucek je napisao:

ZAHVALJUJEM NA PROŠLOM ISCRPNOM ODGOVORU PROFU SVSKS ČAST:tikvan:

MALA DOPUNA PA AKO MOŽE JOŠ JEDNOM

POSLODAVAC ĆE MI OTKAZATI UGOVOR O RADU 0106.2019.. IMAMT ĆU 59 GODINA 20.05. I 39g I 8mj 22 dana RADNOG STAŽA PLS 14mj I 21d BRANITELJSKOG STAŽA-BORBENI SEKTOR. ČASNIK -POTVRDA MINISTARSTVA

ZANIMA ME KAD NAPUNIM 60 GODINA (PRVI UVIJET ZA PRIJEVREMENU MIROVINU) PRIBRAJA LI SE BRANITELJSKI STAŽ RADNOM STAŽU ZA ISPUNJENJE DRUGOG UVJETA-41 GODIND STAŽA-ZA PRIJEVREMENU PUNU MIROVINU.

PROSJEK BRUT0 PLAČE ZADNJA TRI MJESECA 12 715 kn

 

LP

SMUCEK

 

prije 10 sati , prof je napisao:

Poštovani smucek,

Nemam podatak kad punite 60.g. ali je jasno da 01.06.2019.g. imate ukupni mirovinski staž od 40.g. 11.mj. 13.d. ako sam dobro izračunao.

Kako ste očito navalili u mirovinu, nakon 01.06.2019.g. kad napunite 60. rođendan morate se još pobrinuti za nepunih 1.mjesec radnog staža radi ostvarivanja prava na priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Također imate pravo na priznavanje prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO.

 

Postovani prof, kako nemate podatke pa lijepo vam je velikim stampanim slovina napisao da 20.05.2019.god puni 59 godina starosti, sto znaci da ce moci u mirovinu tek iza 20.05.2020.god., kad navrsi jos tih jednu godinu zivota, nadam se da ce u tih skoro godinu dana odraditi negdje nedostajucih njesec dana radnog staza za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOHBDR-u, a dotle cemo vec i znati dali ce vrijeme provedeno u DR biti priznato i za opce mirovine po ZOMO-u.

U krajnjem slucaju rijesenje mu je da se nakon sto dobije otkaz i prijavi se na burzu rada automatski zatrazi i placanje produzenog osiguranja te nakon cca 2 uplate za dva mjeseca zatrazi da prestane placati jer ce onda staza imati dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani smucek,

Zbog Vaših velikih slova i velikih brojki, na što su upozorili cijenjeni drot13 i malicovjek izveo sam dodatnu raščlambu Vaše situacije i došao do interesantnih zaključaka, makar i dalje nije poznat PVB za ukupni radni staž, simulirao sam situaciju da Vam on iznosi 1,0000.

1.Vi u mirovinu ne možete prije 20.05.2020.g. kad Vam je 60. rođendan:

a.U tom razdoblju morate odraditi još 1.mjesec rada ili produženog osiguranja da bi ostvarili  ukupnih 41.g. ukupnog mirovinskog staža a temeljem toga pravo na priznavanje starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u iznosu od 3.013 kn kao povoljniju od prijevremene starosne po općem propisu ZOMO.

1. smucek mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

c. Radite i dalje do 31.08.2020.g. i ostvarite potrebnih 41.g. efektivnog mirovinskog staža, kad ostvarujete prvi uvjet priznavanja svih starosnih mirovina, znači i po općem propisu ZOMO. Iznos starosne mirovine po općem propisu ZOMO sada je povoljniji za isplatu i iznosi 3.518 kn.

Ako treba mogu naknadno komentirat ali mislim da je i ovo dovoljno.                                            Najprije radite ili plaćate produženo mirovinsko osiguranje od 01.06.2019.g. do 19.05.2020.g. u iznosu od cca 600 kn mjesečno od naknade sa biroa za zapošljavanje.

Nakon toga radite od 20.05.2020. do 31.08.2020.g. i ostvarujete pravo i na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u iznosu od 3.518 kn, kao povoljniju u odnosu na starosnu braniteljsku.

Znači morate raditi 3.mjeseca i 11.dana nakon prvog uvjeta za neku mirovinu a iznos mirovine Vam raste 505  kn (sa crtom, lakše se diše).

Prethodno ste radili skoro 41.g. efektivnog staža + 14.mj.i 21d. beneficija iz Domovinskog rata i za sve to zaslužili 3.013  kn mirovine a sada za samo 3. mjeseca rada mirovina Vam raste za još 505  kn ??

Sve je na Vama, Vaš izbor.

Da znam pisati, sigurno bi napisao:

Ludog li Načelnika, ludih li zakona, lude li države.

Lijep pozdrav

 

3. smucek mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija