Jump to content

Zasnivanje radnog odnosa u školi


teacher

Preporučene objave

molim Vas tumačenje sljedećeg:

KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOŠKOLSKIM USTANOVAMA

V. ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA

Članak 24.

(5) Kada se u školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je dužan razmotriti ispunjava li neki od zaposlenika te škole uvjete tog radnog mjesta te ukoliko ispunjava te uvjete, ponudit će se prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi) izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja, i to zaposleniku koji u školi radi najmanje 12 mjeseci na temelju ugovora o radu sklopljenoga na najmanje polovicu od punog radnog vremena tjedno na neodređeno vrijeme, a drugima može ponuditi.

 

Moje konkretno pitanje je, može li učiteljica razredne nastave s pojačanim engleskim jezikom koja je zaposlena na neodređeno vrijeme na radnom mjestu učiteljice razredne nastave, samo prijeći na upražnjeno radno mjesto učiteljice engleskog jezika (zbog odlaska u mirovinu)  u istoj školi, bez natječaja, s obzirom da, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoškolskim ustanovama članak 105. (5) poslove učitelja predmetne nastave može obavljati osoba koja je završila studijski program nastavničkog smjera odgovarajućeg nastavnog predmeta na razini diplomskog sveučilišnog studija, te da učitelj razredne nastave na kojem mjestu je ova osoba zaposlena ne ispunjava uvjete za radno mjesto učitelja engleskog jezika.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, teacher je napisao:

molim Vas tumačenje sljedećeg:

KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOŠKOLSKIM USTANOVAMA

V. ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA

Članak 24.

(5) Kada se u školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je dužan razmotriti ispunjava li neki od zaposlenika te škole uvjete tog radnog mjesta te ukoliko ispunjava te uvjete, ponudit će se prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi) izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja, i to zaposleniku koji u školi radi najmanje 12 mjeseci na temelju ugovora o radu sklopljenoga na najmanje polovicu od punog radnog vremena tjedno na neodređeno vrijeme, a drugima može ponuditi.

 

Moje konkretno pitanje je, može li učiteljica razredne nastave s pojačanim engleskim jezikom koja je zaposlena na neodređeno vrijeme na radnom mjestu učiteljice razredne nastave, samo prijeći na upražnjeno radno mjesto učiteljice engleskog jezika (zbog odlaska u mirovinu)  u istoj školi, bez natječaja, s obzirom da, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoškolskim ustanovama članak 105. (5) poslove učitelja predmetne nastave može obavljati osoba koja je završila studijski program nastavničkog smjera odgovarajućeg nastavnog predmeta na razini diplomskog sveučilišnog studija, te da učitelj razredne nastave na kojem mjestu je ova osoba zaposlena ne ispunjava uvjete za radno mjesto učitelja engleskog jezika.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Sukladno članku 24. st. 5. Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama (Narodne novine broj 51/18.) Kada se u školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je dužan razmotriti ispunjava li neki od zaposlenika te škole uvjete tog radnog mjesta te ukoliko ispunjava te uvjete, ponudit će se prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi) izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja, i to zaposleniku koji u školi radi najmanje 12 mjeseci na temelju ugovora o radu sklopljenoga na najmanje polovicu od punog radnog vremena tjedno na neodređeno vrijeme, a drugima može ponuditi.

U praksi to znači da se stavi poziv na oglasnu ploču škole, a oni koji ispunjavaju uvjete napišu zamolbu odnosno iskažu interes za navedeno mjesto. Posebno napominjem DA RAVNATELJ NIJE I DUŽAN zaposliti takvu osobu (iz usta prosvjetne inspektorice).

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Imam sličnu situaciju. Na temelju istog članka, domar jedan jedini u školi je zaposlen na neodređeno na pola radnog vremena, na temelju prethodno dobivenog odobrenja za to radno mjesto. Odobrenje je izdano na pola radnog vremena. U školi su potrebna dva domara. Jedan je natječajem riješen po prvom odobrenju. Čim je došlo odobrenje ministarstva za raspisivanje drugog natječaja na puno radno vrijeme, domaru koji je bio ravno 20 dana u stalnom radnom odnosu je ponuđena puno radno vrijeme po tom članku iz kolektivnog ugovora a po tom drugom odobrenju na puno radno vrijeme će se raspisati natječaj na pola radnog vremena.

Je li to po zakonu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , minimoe je napisao:

Imam sličnu situaciju. Na temelju istog članka, domar jedan jedini u školi je zaposlen na neodređeno na pola radnog vremena, na temelju prethodno dobivenog odobrenja za to radno mjesto. Odobrenje je izdano na pola radnog vremena. U školi su potrebna dva domara. Jedan je natječajem riješen po prvom odobrenju. Čim je došlo odobrenje ministarstva za raspisivanje drugog natječaja na puno radno vrijeme, domaru koji je bio ravno 20 dana u stalnom radnom odnosu je ponuđena puno radno vrijeme po tom članku iz kolektivnog ugovora a po tom drugom odobrenju na puno radno vrijeme će se raspisati natječaj na pola radnog vremena.

Je li to po zakonu?

Da. Situacija na kraju gore citiranog članka "a drugima može ponuditi",  obzirom da nije ispunjen uvjet od 12 mjeseci rada.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, gala385 je napisao:

Da. Situacija na kraju gore citiranog članka "a drugima može ponuditi",  obzirom da nije ispunjen uvjet od 12 mjeseci rada.

Što je s odobrenjima? Veže li se pojedino odobrenje za pojedino radno mjesto? Da li se na temelju sadržaja iz odobrenja ministarstva mora objaviti natječaj po uvjetima iz odobrenja?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, gala385 je napisao:

Suglasnost MZO vezana je uz radno mjesto, a ne čovjeka. Sadržaj prethodne suglasnosti MZO je praktički naziv radnog mjesta i broj sati. Uvjeti natječaja za domara propisani su Pravilnikom o radu/sistematizacijom + ako je ložač ispit...

Pogledala sam pravilnik o radu. navedeni su uvjeti za domara-sss tehničkog smjera. u natječaju piše 

  • diplomu, odnosno dokaz o stečenoj stručnoj spremi.

nije se poštovao uvjet iz pravilnika o radu. 

tj. zaposlila se osoba sa završenom večernjom školom, bez SSS. 

je li to nepravilnost zbog kojeg bi prosvjetna inspekcija mogla poništiti natječaj?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, gala385 je napisao:

Nemoguće utvrditi bez uvida u natječajnu dokumentaciju, a takvo pravo ima osoba prijavljena na natječaj. Večernja škola je valjda doškolovanje za sss. Uvjeti navedeni u natječaju moraju odgovarati uvjetima u internim aktima tj Pravilniku o radu. Ravnatelji rijetko kad griješe....

Da li ravnatelji griješe ili ne, ne znam ali u natječaju je moralo stajati ono što piše u pravilniku.

Zatražit ću mišljenje ministarstva, Vama hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, minimoe je napisao:

Da li ravnatelji griješe ili ne, ne znam ali u natječaju je moralo stajati ono što piše u pravilniku.

Zatražit ću mišljenje ministarstva, Vama hvala na odgovorima.

Dobit ćete ga nikada od strane pravne službe MZO. Izvršite uvid u dokumentaciju izabranog kanidata i ako je izabrana osoba bez uvjeta - mail inspekciji....isto tako, škola je mogla donijeti novi pravilnik i ne postaviti ga na stranicu. Kazna je - staviti na stranicu.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, gala385 je napisao:

Dobit ćete ga nikada od strane pravne službe MZO. Izvršite uvid u dokumentaciju izabranog kanidata i ako je izabrana osoba bez uvjeta - mail inspekciji....isto tako, škola je mogla donijeti novi pravilnik i ne postaviti ga na stranicu. Kazna je - staviti na stranicu.

Ne bih se složila s Vama. Imam važeći pravilnik jer sam član školskog odbora, predstavnik osnivača. Natječaj je namješten za osobu koja je bila dugo na zamjeni radnika na bolovanju koji je stekao uvjete za mirovinu. Stiže odobrenje, pa natječaj..i sve ostalo znate. Smeta me to namještanje natječaja iako nemam nikakvog osobnog interesa, ali smatram da se radi nepošteno i pogoduje je određenoj osobi od strane drugih članova šo zaposlenika. Oštećen je kandidat koji će se javiti na drugi natječaj.

Zanima me to što ste napisali - mail inspekciji. Utvrdi li inspekcija nepravilnosti, trebalo bi ići na poništenje natječaja. Natječaj je pisan za osobu koja se primila u radni odnos. Znalo se koju školu ima i koje certifikate. Ali osoba nema uvjet iz pravilnika o radu koji jasno kaže da je uvjet srednaj škola tehničkog smjera.

uređeno: od minimoe
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, minimoe je napisao:

Ne bih se složila s Vama. Imam važeći pravilnik jer sam član školskog odbora, predstavnik osnivača. 

Tada je  Vaša jedina obveza bila dati ili uskratiti suglasnost za navedeno radno mjesto. Bez ulaženja u to zašto ovaj ili onaj kandidat niti vas to treba zanimati. Ravnatelj odlučuje o zasnivanju radnog odnosa. Uostalom, na sjednici ŠO ste trebali dobiti sve materijale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, gala385 je napisao:

Tada je  Vaša jedina obveza bila dati ili uskratiti suglasnost za navedeno radno mjesto. Bez ulaženja u to zašto ovaj ili onaj kandidat niti vas to treba zanimati. Ravnatelj odlučuje o zasnivanju radnog odnosa. Uostalom, na sjednici ŠO ste trebali dobiti sve materijale.

Znam. Ima nas 7. Ja nisam bila na tom odboru kad se odlučivalo. Nisam dala suglasnost ali većina je. Isto smatram da se "legalno" namjestilo. Ali, događa se svuda oko nas. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija