Jump to content
teacher

Zasnivanje radnog odnosa u školi

Preporučene objave

molim Vas tumačenje sljedećeg:

KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOŠKOLSKIM USTANOVAMA

V. ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA

Članak 24.

(5) Kada se u školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je dužan razmotriti ispunjava li neki od zaposlenika te škole uvjete tog radnog mjesta te ukoliko ispunjava te uvjete, ponudit će se prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi) izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja, i to zaposleniku koji u školi radi najmanje 12 mjeseci na temelju ugovora o radu sklopljenoga na najmanje polovicu od punog radnog vremena tjedno na neodređeno vrijeme, a drugima može ponuditi.

Moje konkretno pitanje je, može li učiteljica razredne nastave s pojačanim engleskim jezikom koja je zaposlena na neodređeno vrijeme na radnom mjestu učiteljice razredne nastave, samo prijeći na upražnjeno radno mjesto učiteljice engleskog jezika (zbog odlaska u mirovinu)  u istoj školi, bez natječaja, s obzirom da, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoškolskim ustanovama članak 105. (5) poslove učitelja predmetne nastave može obavljati osoba koja je završila studijski program nastavničkog smjera odgovarajućeg nastavnog predmeta na razini diplomskog sveučilišnog studija, te da učitelj razredne nastave na kojem mjestu je ova osoba zaposlena ne ispunjava uvjete za radno mjesto učitelja engleskog jezika.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 18 minuta, teacher je napisao:

molim Vas tumačenje sljedećeg:

KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOŠKOLSKIM USTANOVAMA

V. ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA

Članak 24.

(5) Kada se u školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je dužan razmotriti ispunjava li neki od zaposlenika te škole uvjete tog radnog mjesta te ukoliko ispunjava te uvjete, ponudit će se prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi) izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja, i to zaposleniku koji u školi radi najmanje 12 mjeseci na temelju ugovora o radu sklopljenoga na najmanje polovicu od punog radnog vremena tjedno na neodređeno vrijeme, a drugima može ponuditi.

Moje konkretno pitanje je, može li učiteljica razredne nastave s pojačanim engleskim jezikom koja je zaposlena na neodređeno vrijeme na radnom mjestu učiteljice razredne nastave, samo prijeći na upražnjeno radno mjesto učiteljice engleskog jezika (zbog odlaska u mirovinu)  u istoj školi, bez natječaja, s obzirom da, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoškolskim ustanovama članak 105. (5) poslove učitelja predmetne nastave može obavljati osoba koja je završila studijski program nastavničkog smjera odgovarajućeg nastavnog predmeta na razini diplomskog sveučilišnog studija, te da učitelj razredne nastave na kojem mjestu je ova osoba zaposlena ne ispunjava uvjete za radno mjesto učitelja engleskog jezika.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Sukladno članku 24. st. 5. Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama (Narodne novine broj 51/18.) Kada se u školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je dužan razmotriti ispunjava li neki od zaposlenika te škole uvjete tog radnog mjesta te ukoliko ispunjava te uvjete, ponudit će se prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi) izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja, i to zaposleniku koji u školi radi najmanje 12 mjeseci na temelju ugovora o radu sklopljenoga na najmanje polovicu od punog radnog vremena tjedno na neodređeno vrijeme, a drugima može ponuditi.

U praksi to znači da se stavi poziv na oglasnu ploču škole, a oni koji ispunjavaju uvjete napišu zamolbu odnosno iskažu interes za navedeno mjesto. Posebno napominjem DA RAVNATELJ NIJE I DUŽAN zaposliti takvu osobu (iz usta prosvjetne inspektorice).

Uređeno od gala385

Podijeli ovu objavu

Imam sličnu situaciju. Na temelju istog članka, domar jedan jedini u školi je zaposlen na neodređeno na pola radnog vremena, na temelju prethodno dobivenog odobrenja za to radno mjesto. Odobrenje je izdano na pola radnog vremena. U školi su potrebna dva domara. Jedan je natječajem riješen po prvom odobrenju. Čim je došlo odobrenje ministarstva za raspisivanje drugog natječaja na puno radno vrijeme, domaru koji je bio ravno 20 dana u stalnom radnom odnosu je ponuđena puno radno vrijeme po tom članku iz kolektivnog ugovora a po tom drugom odobrenju na puno radno vrijeme će se raspisati natječaj na pola radnog vremena.

Je li to po zakonu?

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , minimoe je napisao:

Imam sličnu situaciju. Na temelju istog članka, domar jedan jedini u školi je zaposlen na neodređeno na pola radnog vremena, na temelju prethodno dobivenog odobrenja za to radno mjesto. Odobrenje je izdano na pola radnog vremena. U školi su potrebna dva domara. Jedan je natječajem riješen po prvom odobrenju. Čim je došlo odobrenje ministarstva za raspisivanje drugog natječaja na puno radno vrijeme, domaru koji je bio ravno 20 dana u stalnom radnom odnosu je ponuđena puno radno vrijeme po tom članku iz kolektivnog ugovora a po tom drugom odobrenju na puno radno vrijeme će se raspisati natječaj na pola radnog vremena.

Je li to po zakonu?

Da. Situacija na kraju gore citiranog članka "a drugima može ponuditi",  obzirom da nije ispunjen uvjet od 12 mjeseci rada.

Uređeno od gala385

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, gala385 je napisao:

Da. Situacija na kraju gore citiranog članka "a drugima može ponuditi",  obzirom da nije ispunjen uvjet od 12 mjeseci rada.

Što je s odobrenjima? Veže li se pojedino odobrenje za pojedino radno mjesto? Da li se na temelju sadržaja iz odobrenja ministarstva mora objaviti natječaj po uvjetima iz odobrenja?

Podijeli ovu objavu

Suglasnost MZO vezana je uz radno mjesto, a ne čovjeka. Sadržaj prethodne suglasnosti MZO je praktički naziv radnog mjesta i broj sati. Uvjeti natječaja za domara propisani su Pravilnikom o radu/sistematizacijom + ako je ložač ispit...

Podijeli ovu objavu

Prije 58 minuta, gala385 je napisao:

Suglasnost MZO vezana je uz radno mjesto, a ne čovjeka. Sadržaj prethodne suglasnosti MZO je praktički naziv radnog mjesta i broj sati. Uvjeti natječaja za domara propisani su Pravilnikom o radu/sistematizacijom + ako je ložač ispit...

Pogledala sam pravilnik o radu. navedeni su uvjeti za domara-sss tehničkog smjera. u natječaju piše 

• diplomu, odnosno dokaz o stečenoj stručnoj spremi.

nije se poštovao uvjet iz pravilnika o radu. 

tj. zaposlila se osoba sa završenom večernjom školom, bez SSS. 

je li to nepravilnost zbog kojeg bi prosvjetna inspekcija mogla poništiti natječaj?

Podijeli ovu objavu

Nemoguće utvrditi bez uvida u natječajnu dokumentaciju, a takvo pravo ima osoba prijavljena na natječaj. Večernja škola je valjda doškolovanje za sss. Uvjeti navedeni u natječaju moraju odgovarati uvjetima u internim aktima tj Pravilniku o radu. Ravnatelji rijetko kad griješe....

Podijeli ovu objavu

Prije 1 minutu, gala385 je napisao:

Nemoguće utvrditi bez uvida u natječajnu dokumentaciju, a takvo pravo ima osoba prijavljena na natječaj. Večernja škola je valjda doškolovanje za sss. Uvjeti navedeni u natječaju moraju odgovarati uvjetima u internim aktima tj Pravilniku o radu. Ravnatelji rijetko kad griješe....

Da li ravnatelji griješe ili ne, ne znam ali u natječaju je moralo stajati ono što piše u pravilniku.

Zatražit ću mišljenje ministarstva, Vama hvala na odgovorima.

Podijeli ovu objavu

Prije 4 minuta, minimoe je napisao:

Da li ravnatelji griješe ili ne, ne znam ali u natječaju je moralo stajati ono što piše u pravilniku.

Zatražit ću mišljenje ministarstva, Vama hvala na odgovorima.

Dobit ćete ga nikada od strane pravne službe MZO. Izvršite uvid u dokumentaciju izabranog kanidata i ako je izabrana osoba bez uvjeta - mail inspekciji....isto tako, škola je mogla donijeti novi pravilnik i ne postaviti ga na stranicu. Kazna je - staviti na stranicu.

Uređeno od gala385

Podijeli ovu objavu

Prije 39 minuta, gala385 je napisao:

Dobit ćete ga nikada od strane pravne službe MZO. Izvršite uvid u dokumentaciju izabranog kanidata i ako je izabrana osoba bez uvjeta - mail inspekciji....isto tako, škola je mogla donijeti novi pravilnik i ne postaviti ga na stranicu. Kazna je - staviti na stranicu.

Ne bih se složila s Vama. Imam važeći pravilnik jer sam član školskog odbora, predstavnik osnivača. Natječaj je namješten za osobu koja je bila dugo na zamjeni radnika na bolovanju koji je stekao uvjete za mirovinu. Stiže odobrenje, pa natječaj..i sve ostalo znate. Smeta me to namještanje natječaja iako nemam nikakvog osobnog interesa, ali smatram da se radi nepošteno i pogoduje je određenoj osobi od strane drugih članova šo zaposlenika. Oštećen je kandidat koji će se javiti na drugi natječaj.

Zanima me to što ste napisali - mail inspekciji. Utvrdi li inspekcija nepravilnosti, trebalo bi ići na poništenje natječaja. Natječaj je pisan za osobu koja se primila u radni odnos. Znalo se koju školu ima i koje certifikate. Ali osoba nema uvjet iz pravilnika o radu koji jasno kaže da je uvjet srednaj škola tehničkog smjera.

Uređeno od minimoe

Podijeli ovu objavu

Prije 1 minutu, minimoe je napisao:

Ne bih se složila s Vama. Imam važeći pravilnik jer sam član školskog odbora, predstavnik osnivača. 

Tada je  Vaša jedina obveza bila dati ili uskratiti suglasnost za navedeno radno mjesto. Bez ulaženja u to zašto ovaj ili onaj kandidat niti vas to treba zanimati. Ravnatelj odlučuje o zasnivanju radnog odnosa. Uostalom, na sjednici ŠO ste trebali dobiti sve materijale.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, gala385 je napisao:

Tada je  Vaša jedina obveza bila dati ili uskratiti suglasnost za navedeno radno mjesto. Bez ulaženja u to zašto ovaj ili onaj kandidat niti vas to treba zanimati. Ravnatelj odlučuje o zasnivanju radnog odnosa. Uostalom, na sjednici ŠO ste trebali dobiti sve materijale.

Znam. Ima nas 7. Ja nisam bila na tom odboru kad se odlučivalo. Nisam dala suglasnost ali većina je. Isto smatram da se "legalno" namjestilo. Ali, događa se svuda oko nas. Pozdrav!

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio tajnik1111
      Pozdrav,

Tajnik škole. Nova sam u ovom poslu. Imam par pitanja ako je ko voljan pomoci da me uputi

• objavio TamaraSol
      Poštovani
      Krov prokišnjava te ga treba sanirati. Plan je angažirati tvrtku koja se bavi tim poslovima, te skinuti postojeći crijep, letve ispod crijepova te zaštitnu foliju i postaviti sve novo.
      Nikakve druge izmjene se neće raditi. Zanima me da li je potrebna građevinska ili neka druga dozvola ili nešto prije početka radova?

LP

• objavio Zoran888
      Ne znam u koju grupu da ovo svrstam, pa molim admina da prebaci u pripadnu grupu.
      Grad Samobor je proširivao školska igrališta. Tako je osvanulo igralište 5 m od međe. Buka je nesnosna. Mjerili smo buku kod ovlaštene firme, buka je iznad dozvoljene. Sanitarna inspekcija kaže da su sportske aktivnosti izvan Zakona o zaštiti od buke, a Ministarstvo zdravstva nas upućuje na komunalnog redara koji kaže da je buka u ingerenciji sanitarne. U uvjetima gradnje grada Samobora nema minimalne udaljenosti igrališta od međe. Ima li kakav pravilnik kojim je to propisano? Kome da se više žalimo?
      Hvala
    • objavio neno32
      Pozdrav, 
      u školi u kojoj radim predstoje redovni izbori za prestavnika te vezano uz to imam par nedoumica vezanih uz pravo glasa koje bi volio da mi netko razjasni.

Pravilnik o postupku izbora radničkog vijeća, u članku 11. propisuje obaveze poslodavca :
      "(1) Poslodavac je dužan u roku od tri radna dana od dana primitka zahtjeva predsjednika izbornog odbora, dostaviti mu odvojeno popis radnika koji su u radnom odnosu na dan izrade popisa i koji su članovi njegovih upravnih i nadzornih tijela ili su članovi njihovih obitelji ili su ovlašteni da zastupati ga u odnosu na kod njega zaposlene radnike te popis ostalih radnika koji su u radnom odnosu na dan izrade popisa."

Zakon o radu, u glavi 3, sudjelovanje radnika u odlučivanju, u članku 145. propisuje  biračko pravo 
      (1) Pravo birati i biti birani imaju svi radnici zaposleni kod određenoga poslodavca.
      (2) Pravo birati i biti birani nemaju članovi upravnih i nadzornih organa poslodavca i članovi njihovih obitelji te radnici iz članka 131. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
      (3) Članovima obitelji u smislu stavka 2. ovoga članka smatraju se članovi uže obitelji iz članka 86. stavka 3. ovoga Zakona.
      (4) Odredba stavka 2. ovoga članka ne odnosi se na predstavnike radnika u organima poslodavca.
      (5) Izborni odbor utvrđuje listu radnika koji imaju biračko pravo

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama u članku 118. propisuje
      (1) Školom upravlja školski odbor, a učeničkim domom domski odbor (u daljnjem tekstu: školski odbor).

u članku 119:
      (1) Školski odbor ima sedam članova, od kojih jednog člana bira i razrješuje radničko vijeće, a ako radničko vijeće nije utemeljeno, imenuju ga i opozivaju radnici neposrednim i tajnim glasovanjem, na način propisan Zakonom o radu za izbor radničkog vijeća koje ima samo jednog člana, a ostalih šest članova imenuje i razrješava: – učiteljsko, nastavničko, odnosno odgajateljsko vijeće dva člana iz reda učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, – vijeće roditelja jednog člana iz reda roditelja koji nije radnik škole, – osnivač tri člana samostalno
      i članak 125
      (1) Ravnatelj je poslovodni i stručni voditelj školske ustanove.

Konačno pitanje je dali pravo glasa imaju članovi školskog odbora i ravnatelj. Moja pretpostavka kao učitelja, a ne pravnika  je da pravo glasa nemaju ni ravnatelj ni školski odbor, osim po članku 145. ZOR-a stavak 4, tj osobe koja je izabrana u školski odbor iz radničkog vijeća, te da ravnatelj kao poslovodni voditelj ustanove i da dva člana izabrana iz reda učiteljskog vijeća, a ne radničkog vijeća nemaju pravo glasa, dali sam u pravu?
    • objavio Firula001
      Poštovani imam jedan problem sa ugovorom o radu.Ugovor je sklopljen na određeno vrijeme u trajanju od jedne godine.Došao sam ovdje u hrvatsku raditi na radnu vizu od godinu dana.Imam ponudu za bolje plaćen plaćen posao i bolje radne uvjete ali u ugovoru postoje dva članka koja neznam protumačiti niti mi je jasno da ovo može biti zakonito.Molim vas da mi objasnite:
      Članak 3 i članak 13
      Članak 3 mi je jasan ali ovo u članku 13 je nebuloza i nigdje to nisam vidio da u slučaju otkaza poslodavcu moram isplatiti 4 svoje mjesečne plaće u roku od 15 dana u slučaju da dam otkaz??
      Ugovor je sklopila hrvatska tvrtka iz samobora.

• Online korisnici

• Napravi novi...