Jump to content

Razvod braka


Nigovic59

Preporučene objave

Poštovani, kćer se razvodi krivnjom supruga, ne znam koliko je to bitno i možda se i dogovore o sporazumnom razvodu. Međutim, on joj osporava bilo šta, pa me zanima da li ima neka prava i koja.

Počeli su živjeti u Zagrebu zajedno nevjenčano u 11-om mj.2011.godine. Sadašnji suprug je kupio stan u koji se sele u drugom mj.2012. te se oboje prijavljuju na tu adresu. U petom mj.2016. su se vjenčali. Za to vrijeme je kćer radila u Sisku od 09-og mj.2012. - 11.mj.2012.i od 03.mj.2013.-07-og mj.2014. i sve vrijeme bila kod mene. To pišem zato što tvrdi da je on nju uzdržavao dok nije radila i da zato nema pravo na ništa. Još je u 2016.godini radila 6 mjeseci od 06.2016 - 11.2016. Dok su bili nevjenčani, kupili smo joj u stan regal i neke sitnice za 20 tisuća kuna, od novaca dobivenih u svatovima, a imali smo svatove u rodnom gradu zetovom i u Sisku, zet je dio vratio mami za kupljene garaže, ne znam točno da li ih je kupio dok su bili nevjenčani, ali postoji mogućnost, a od novca dobivenog u Sisku kožnu garnituru. Zet ima veliku plaću, ali su svi novci bili kod njega, ulaže u razne fondove..Kćer nije imala uvid u ništa, novci su bili kod njega. Dok se nije udala i kada nije radila, znala je biti po tjedan dana kod nas, a odlazila je sa punim torbama hrane, većinom za nju, boluje od ulceroznog kolitisa i mora paziti na prehranu. Kada se udala, ja sam prestala kupovati, ali sam za svaki naš dolazak na ručak, ja nosila sve, od deserta do glavnog jela. Muka mi je uopće pisati takve stvari, ali samo zato da objasnim kako nije baš onako kako on govori. Od sedmog mjeseca 2018. ponovo radi,profesor je hrv.jezika i knjiž. i lektor, ali se nije uspijevala nikako zaposliti, uprkos nebrojenim molbama. I sada ne radi u struci. Zet kaže da nema pravo baš na ništa, ako izađe iz stana, mora u podstanare sa plaćom od 5 tisuća kuna. Molim Vaše mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nebitno tko je kriv za razvod braka, sud utvrđuje da li su se stekli uvjeti (utvrđuje činjenice) na temelju kojih se razvodi brak, ne i krivca...

Razvidno je da su oni, za vrijeme stjecanja stana, živjeli u izvanbračnoj zajednici koja se definira kao zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja traje najmanje tri godine, a kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete ili je nastavljena sklapanjem braka, iz čega bi proizlazilo da bi isti predstavljao zajedničku stečevinu, samim tim i suvlasništvo obadvoje u omjeru 50:50, sve ostalo što opisujete je irelevantno za utvrđivanje i podjelu zajedničke bračne stečevine koji postupak može pokrenuti za vrijeme trajanja samog postupka za  razvod braka, kao i po završetku istog (nema zastare), a u kojem bi se utvrđivalo što predstavlja zajedničku, odnosno, bračnu stečevinu (pa i za navedeni stan)...

Što se tiče njezinog izlaska iz stana, on nju nemože "izbaciti na ulicu" bez sudskog rješenja, a koje, zasigurno, neće dobiti do završetka postupka za  utvrđivanje i podjelu bračne stečevine, naravno, ako se takav postupak pokrene..

Ona može pokrenuti i izvanparnični postupak Zahtijevom za upis vlasništva (suvlasništva) temeljem bračne stečevine, no ako joj to ne prođe, sud će je uputiti na parnični postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine..
 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pregovori u svezi čega, mirnog (dogovornog) rješavanja bračne stečevine?

Ako je to, to bi bila i moja sugestija, jer su postupci za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine, dosta dugotrajni, komplicirani, a time i skupi, pa se svakako, za obadvoje, više isplati riješavati dogovornim putem, nego sudskim postupkom...

Trebali bi sačiniti Ugovor o podjeli bračne stečevine, u isti staviti što smatraju bračnom stečevinom, na koji način je dijele (kako navodite isplatom,...navesti ime bračnog druga koji će vršiti isplatu i prema kojem bračnom drugu...od po 2.000,00 kn mjesečno u trajanju 24 mjeseca, s time da, po isplati cjelokupnog iznosa, predmet bračne stečevine pripada u stvarno i neotuđivo vlasništvo .... napisati kojem bračnom drugu..I na kraju, obvezno staviti , da potpisnici (strane) Ugovora u budućnosti više neće imati nikakva potraživanja jedan naspram drugog temeljem bračne stečevine (predmeta ugovora)..navesti u koliko primjeraka je sastavljen (svakoj po dva ili već koliko hoćete)..navesti da ugovorne strane dragovoljno prihvaćaju prava i obveze koje proizlaze iz ugovora stavljanjem vlastoručnih potpisa na isti i ovjerom kod JB), to bi Vam bilo, otprilike, tako nekako, no, to bi trebali svesti pod članke da bi odgovaralo formi Ugovora, zato Vam je moja sugestija da se obrate nekoj osobi koja to zna adekvatno sačiniti kako nebi ostalo "nekakvih repova"...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija