Jump to content

Stipendije / Javni Natječaji


moops

Preporučene objave

Pozdrav,

Ako je na krivom mjestu, nadam se da nije problem premjestiti.

Zanima me postoji li neki zakon koji definira na koji način se u vezi javnih natječaja specifičnije javnih natječaja za stipendije u hrvatskoj, rješavaju prigovori odnosno žalbe na osobe koje su dobile stipendiju ili koje nisu dobile stipendiju.
Da li u takvim pravilnicima ima odgovora na ova pitanja, i ako nema, tko onda odlučuje o odgovorima na njih i može li se na to žaliti?

Da li je negdje definirano što znači nepravovaljanja ili nepravodobna prijava na jedan takav natječaj?
Da li u slučaju te nepravovaljane prijave postoji definiran način na koji se može ta prijava ispraviti u pravovaljanu?
Da li GDPR odredbe utječu na ovakve natječaje, ili vrijede generalno na sve što ima veze sa obradom podataka, i da li se te odredbe protive određenim zakonima koji definiraju odgovore na gornja pitanja.

Npr: ako osoba ne priloži sve potrebne podatke koje je voditelj natječaja propisao, postoji li način za ispravak? postoji li način da se nadopuni dokumentacija, ili ovisi o dobroj volji voditelja natječaja?
Postoji li neki zakon ili GDPR odredba koja sprječava situacije u kojoj se radi o nekakvoj pogrešci, ili krivom manipuliranju osobnih podataka te se to može jednostavno i ispraviti, zatražiti od voditelja natječaja da to napravi.
Ili je odogovr na to pitanje jedino privatna tužba, tj. tužba, što realno ide u nedogled i ništa se ne postiže, a pogotovo ne na vrijeme?
 

Da li je prema GDPR odredbama moguće naknadno povući određene privole, podatke koji su dati u svrhu natječaja voditelju, a da li ih je moguće i povući bez posljedica? da li je moguće doći do neke pravde, ako nepravilnosti,

postoje, ili je opet jedini odgovor, privatna tužba a ne neki dobro definirani proces po kojem se svaki ili barem odredeni takvi natječaji provode?

 

Hvala na čitanju,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nepravovaljana je svaka prijava koja ne udovoljava uvjetima traženima u natječaju. Načelno, nema ispravka nepotpune ili pogrešne prijave, već je udovoljavanje formalnim uvjetima preduvjet da se razdvoje oni koji ulaze na listu kandidata od onih koji ne ulaze na listu kandidata. Uvjeti su objektivni i ne ovise od volje onoga koji provjerava ispravnost dokumentacije, inače čemu formalni uvjeti ako će ionako biti primljen bilo tko, tko jest i tko nije dostavio valjanu dokumentaciju?

Ako ste prilikom predaje dokumentacije potpisali privolu da ćete dopustiti da se Vaši osobni podaci koriste i obrađuju u tu svrhu, onda na toj privoli mora pisati, i obično piše, da u bilo kojem trenutku svoju privolu možete bez posljedica povući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Nepravovaljana je svaka prijava koja ne udovoljava uvjetima traženima u natječaju. Načelno, nema ispravka nepotpune ili pogrešne prijave, već je udovoljavanje formalnim uvjetima preduvjet da se razdvoje oni koji ulaze na listu kandidata od onih koji ne ulaze na listu kandidata. Uvjeti su objektivni i ne ovise od volje onoga koji provjerava ispravnost dokumentacije, inače čemu formalni uvjeti ako će ionako biti primljen bilo tko, tko jest i tko nije dostavio valjanu dokumentaciju?

Ako ste prilikom predaje dokumentacije potpisali privolu da ćete dopustiti da se Vaši osobni podaci koriste i obrađuju u tu svrhu, onda na toj privoli mora pisati, i obično piše, da u bilo kojem trenutku svoju privolu možete bez posljedica povući.

Hvala, dakle, u opčenitom slučaju, ako ja privolu za jedan dio podataka povučem (zasebna privola o prihodima, članova kučanstva) i to bez posljedica, bi li to značilo da ja mogu donjeti novi podatak, zamjenski koji se tražio u natječaju. Ili se ovo bez posljedica odnosi na nešto drugo, dakle ne na to da ipak prijava može postati valjana? Jer posljedica povlačenja privole povlači da je prijava nepravovaljana, jer nedostaje provjera za jedan od uvjeta natječaja.


Još me zanima, prema GDPR, postoji način da se preda zahtjev za ispraljanje netočnih podataka, da li bi se to odnosilo na ovaj slučaj, gdje je osoba u sklopu predaje dokumentacije prijave za natječaj određen dio ispunila krivo, tj. postoji greška. I da li bi se to manifestiralo ispravljanjem te greške te bi tako prijava postala pravovaljana ako bi se takav zahtjev (za ispravljanje pogreške) prihvatio.

Jasno mi je da su uvjeti objektivni, i formalni i da se tako stvara lista kandidata, ali smatram da to nije ljudski, usljed pogreške u prijavi, uskratiti osobi mogućnost ikakvog ispravka dokumentacije, koliko god sitna bila, te tako stvarati nepravedniju listu kandidata od stvarnog stanja. Dakle, praktički, prednost dajemo osobama koje su savršene, totalno koncetrirane poznaju sve propise i zakone, troše 50h vremena da ispravno ispune prijavu za natječaj. A stipendija se dijeli za socijalni status.
 

Što se mene osobno tiče, ja trošim vrijeme na ovakve stvari, provjeravam dokumentaciju sto puta, nosim ju na pregled, provjeravam da li su svi papiri točni (ove godine se dosta ljudi zeznulo, jer je trebala posebna potvrda koju treba tražiti od fakulteta, i zbog te potvrde su također odbijeni) ali zar je stvarno potrebno da se to sve radi ako se jednostavno i u razumnom vremenu može ispraviti bilo kakva greška, mislim broj ljudi koji se prijave za ovakve stipendije se može pobrojati u stotinama a zalbe u desetinama.

Čisto da napomenem, samo sam znatiželjan, ne govorim nikome kako da radi svoj posao, ovo je moje osobno mišljenje i nadam se da nisam  nikog povrijedio njime ;)
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija