Jump to content

Alimentacija-djete s pos.potrebam


ivana40

Preporučene objave

Bivsi trazi smanjit alimentaciju..razlog mu je preseljenje u novi grad djevojci,zatim novi poso u tom gradu. Samohrana majka sam dvoje djece..jedno je djete s poseb.potrebama. i dali ja imam pravo trazit uzdrzavanje jer neradim zbog sina?  Uz to sve kroz dvije god.ce ostvarit bivsi neku sportsku mirovinu..ulazi li ona u prosjek primanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ivana, naveli ste dosta toga, ali niste sve činjenice po kojima bi Vam se dao adekvatan odgovor..

- Što se tiče traženja smanjenja uzdržavanja Vašeg bivšeg supruga, to je njegovo pravo, no, ne vidim osnove temeljem kojih bi se i udovoljilo tom  zahtjevu, a to što navodite (....razlog mu je preseljenje u novi grad djevojci,zatim novi poso u tom gradu..), niti u kojem slučaju ne mogu biti razlozi zbog kojih bi mu sud udovoljio njegovom zahtjevu i smanjio mu uzdržavanje, jedino ako bi mu taj posao bio manje plaćen od posla koji je imao prilikom donošenja postojeće odluke, tada bi mu se moglo smanjiti uzdržavanje temeljem manjih primanja,

- Što se tiče Vašeg uzdržavanja od strane bivšeg supruga...vjerojatno nebi imali na to pravo, jer supružnik ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje od strane drugog supružnika do završetka postupka razvoda braka, iznimno bivši bračni drug, ako u brakorazvodnom postupku nije podnesen takav zahtjev, može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka ako su pretpostavke za uzdržavanje postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod (točnije od razvoda braka) i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje, koji rok Vam je, vjerojatno, protekao (čl. 297. st. 1. i 2. Obiteljskog zakona)  
 

- Da, išla bi Vam i ta mirovina u prosjek primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, po tome Vi nebi imali pravo podnijeti zahtijev za uzdržavanje od strane svog bivšeg supruga, u zastari je..

Što se tiče uzdržavanja djeteta, on ima pravo tražiti smanjenje uzdržavanja, ali nije rečeno da će mu biti udovoljeno tom zahtjevu, koliko sada plaća na ime uzdržavanja?

Što se tiče djeteta sa posebnim potrebama, on će njemu biti cijeli život dužan plaćati uzdržavanje što ne znači da, nažalost, nema pravo tražiti umanjenje, a što, opet, ne znači da će mu isto biti i odobreno...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samovoljno je placao 2.400 za oboje..onda si je razmislio i smanjio po dogovorenom rijesenju na 2.ooo tis za oboje. Znam da ce placat cjeli zivot sinu..a kcerki dok ide na fax a poslije ne.

A sad si oce jos smanjit...jer ko sto rekla otiso iz Zg..i promjenio posao. Uz to nedrzi se plana roditeljstva..sam bira kak mu pase.

I s punim pravom sam ljuta i neodustajem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kćerki će plaćati sve dok se redovito školuje (srednja škola, fax..) i godinu dana po završetku školovanja ako se nebi mogla zaposliti u tih godinu dana, a najduže do navršenih 26 godina života,

Mislim da mu nikako ne može proći zahtjev (tužba) za smanjenje uzdržavanja s obzirom da i sada, kako navodite, plaća ispod minimuma predviđenog tablicom za određivanje uzdržavanja, dapače, po tome bi Vi mogli ići tužbom za povećanje uzdržavanja....no kako sam naprijed napisao, on može podnijeti takav zahtjev (tužbu), ako to napravi, Vi, kad budete odgovarali na tužbu, podnesite protutužbu za uvećanje uzdržavanja s obzirom da  plaća uzdržavanje ispod zakonskog minimuma, a možete i bez obzira da li će to učiniti, Vi pokrenuti postupak za povećanjem uzdržavanja, poglavito što se radi o bolesnom djetetu...

Sretno Vam...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 7 sati , ivana40 je napisao:

Logicno najavi se promjena...a ne dva dana prije isplate alimentacije reci da nema vise po ovom datumu vec drugom.  I sad cete reci da ima on puno pravo mjenjat datume samo tako..bez suda itd?

Poštovana ivana40 možda ste pogrešno shvatili prethodne odgovore, Vaš bivši suprug ne može  samostalno mijenjati datum uplate uzdržavanja (alimentacije), već se pridržavati datuma u postojećoj odluci, ali može tražiti izmjenu  odluke, tj. da se u istoj prolongira datum uplate uzdržavanja na neki drugi temeljem izmjenjenih okolnosti (datuma njegovih primanja)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem ja vas..al eto nije trazio nista. Sam javio sms da nema isplata sad kako pise u planu 10og .vec cekaj 15ti i posle. Eto kak je javio.  I od mene se trazi razumjevanje..kak on naglasava.

Iskreno nemam ja vise volje komunicirat s njim..a pogotovo da vidja sina s kojim nema nikaksv odnos .al eto moram.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , ivana40 je napisao:

...Iskreno nemam ja vise volje komunicirat s njim..a pogotovo da vidja sina s kojim nema nikaksv odnos .al eto moram....

Poštovana, kako i sama navodite, morate i trebate komunicirati radi dobrobiti Vaše djece, ma koliko Vam to teško padalo, u potpousti Vas razumjem...
Što se tiče izmjene datuma plaćanja uzdržavanja, odgovoreno Vam je u prethodnim postovima, možete ga upozoriti na tu činjenicu (poštivanja datuma), a ako mu to ne odgovara uputiti ga da traži prolongiranje istog, no ako se na to ogluši i počne plaćati "po svome", obratiti se nadležnom CZSS koji nadgleda provođenje odluke, kako bi ga oni pozvali i upozorili..

Iskreno, sada iznosim samo svoje mišljenje, ako sada prihvatite da umjesto 10-og u mjesecu plati, kako njemu odgovara, 15-og, za kratko vrijeme može zatražiti da plati 20-og itd. itd. i na kraju može jednostavno prestati plaćati i što onda, ne mora biti, ali može, opreza nikad dosta...?

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Majka sam četvero djece sad u dobi od 21,18,17,16 god....a razvod je krenio 2008 g.gdje sam morala otici iz obiteljske kuce u podstanare gdje sam dan i danas sto znaci djeca su bila 10 god mlada,svi malodobni. Otac ni dan danas ni kune neda,djecu nikad vidio jer ga nezanima a ja u ovih 11 god vise prosla rocista da mogu radit tamo. 

Pravomocnom presudom razvodom braka treba placat oko 3800kn mjesecno ,nista...podizem kaznenu u drž.odvj.2011 i rjesi se tek 2016 ...u meduvremenu czzs mi placa 2300 privremeno uzdrzavanje 3 god.prestaje i to ..tuzim babu i dida i placaju mi oni 2000 mjesecno i nakon pola god did umre .. 

Dobijem pravomocnu presudu za placanje alimentacije gdje je dobio rok od godinu dana da dobrovoljno plati djeci( dug je oko 230tisuca kuna) on neplati opozove mu se presuda u zatvorsku kaznu gdje evo to je sad u toku a on samo pise opravdanja da je bolestan toboze a nije...

2016 g odluceno je da mora platit dug i svaki tekuci mjesec placat djeci,sobzirom da neplaca ni dug ni tekuci mjesec da li ja moram sad ponovo dizat kaznenu prijavu? 

Jer jos dvoje djece je maloljetno

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako još uvijek ne plaća, možete ponovno podići kaznenu prijavu, da, međutim, bojim se da to neće na njega djelovati poučno, ako ga ni odsluženje zatvorske kazne nije dovelo pameti.

Jos nije stiga u zatvor ...cekam sad odluku suca jer vec se jednom opravda ....pa cemo vidit sta ce se dogodit...vjerovatno nista kao i dosad😅

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako teška situacija, ali škola za sve koji se nađu u sličnoj situaciji, kaznena prijava nikada nije dobra opcija u rješavanju ovakve situacije, jednostavno, treba pokrenuti ovršni postupak temeljem ovršne isprave ili ići direktnom naplatom preko FINA-e, naravno, ako ima primanja i ako je, temeljem toga, ovrha moguća...

Djeca nemaju nikakve koristi od njegovog kažnjavanja, a tko je "tvrdoglav" kao u konkretnom slučaju, niti kazneni progon i kažnjavanje ga neće opametiti....

Vama sada, kad ste već išli kaznenom prijavom, ne preostaje ništa drugo nego, kako Vam to sugerira i poštovana Ruby, ponovo pokrenuti kazneni progon, tj. podići kaznenu prijavu, a učinci su stvarno upitni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da... ovrsni postupak je napravljen ali sobzirom da nista nije na njemu i nema primanja nista od toga....sad je u tijeku ostavinska radprava zbog smrti oca ali i on tu osporava majci i sestri oporuku pa je otislo na sud jer djeca samo mogu cekat da naslijedi i to ovrsit samo on i zbog toga kupuje vrime pa se sudi sa svima...tako da nakon 11 god imam osjecaj da tu kraja nema...

Treba se sudit dva desetljeca i sto ste rekli i opet upitno..

Tesko je to sve razumit ali opet treba u tome naci pozitivnu stranu a to je da su djeca ziva i zdrava,odgojila ih u dobrom duhu,okrenit se i radovat se zivotu i bit zahvalan sto smo se rjesili takve osobe ionako na kraju svatko dobije sto zasluzi 😉

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Gabriela 2000 je napisao:

.... to je da su djeca ziva i zdrava,odgojila ih u dobrom duhu,okrenit se i radovat se zivotu...

Da, to je najbitnije da su djeca živa i zdrava i da su odgojena na adekvatan način, na čemu Vam čestitam, radovati se životu, a sve ostalo će se već nekako riješiti...mora, ali nikako ne mogu shvatiti takvog roditelja, pa zašto je onda imao djecu, što su mu ona kriva, kako će se sresti sa njima i da li će mu biti ugodno, ma, neznam što bi rekao, oprostite...Sretno Vama i Vašoj djeci..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija