Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


Alojzija43

Preporučene objave

Postovani , Muz i ja imamo sklopljen Ugovor o dozivotnom uzdravanju sa mojim bratom , mi svoj dio obaveza ispunjavamo - imamo dokaze , on ima problema sa alkoholom , vise puta ljecen u Psihijatarskoj Bolnici - dosta puta nas je  policija zvala ili iz bolnice nas zvali da su ga nasli alkoholiziranog . mi smo  sve poduzeli da pomognemo . Sada  nakon  5 godina kako je ugovor sklopljen ( u vrijeme sklapanja ugovora bio je priseban i nije pio)  on zeli raskinuti ugovor - razlog navodi da zeli slobodu jer ne zeli da kada pije da mu itko smeta tj vodi brigu , misli ako raskine ugovor da moze raditi sto hoce ,,, govori kako njemu nitko ne treba i da on moze sam -  u dosta starijoj dobi je , te da ide na sud . Zanima me koji je proces ako nas da na sud ? Da li mi mozemo traziti odstetu za sve ove godine sto smo vodili brigu ? - od vodjenja  kod Dokrota , kuhanja, pranja itd - dokaza imamo ,  jer ovo sto radi je cisti njegov hir ,

Hvala lijepa 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Raskid ugovora o doživotnom uzdržavanju
, Alojzija43 je napisao:

Zanima me koji je proces ako nas da na sud ?

Činjenica da bi se raskid ugovora zatražio sudskim putem ne znači po automatizmu da bi sud udovoljio tužbenom zahtjevu.

 

, Alojzija43 je napisao:

Da li mi mozemo traziti odstetu za sve ove godine sto smo vodili brigu ?

Da,protutužbenim zahtjevom čija opstojnost prvenstveno ovisi o osnovanosti zahtjeva tužitelja,odnosno stranke koja zahtijeva raskid ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa .....  

Zanima me da li je moguće napraviti novi Ugovor o doživotnom udržavanju sa novom osobom , a takav ugovor već postoji sa drugom osobom i taj ugovor je sudski potvrdjen i upisana je osoba u katastru tj da ugovor postoji? Naime ja imam sklopljen ugovor o doživotnom udržavanju sa bratom, on se sada prijeti da ce uzeti drugu osobu tj sklopiti ugovor - misli da ce tako riješiti da naš ugovor postane nevažeči  , sa time da ja imam sve moguće dokaze da nisam prekršila ugovor tj da sam vodila brigu o bratu od kuhanja,pranja,vodjenja doktorima itd. Hvala lijepa ....LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • drot13 je promijenio naziv u Ugovor o doživotnom uzdržavanju

da ali pitanja su razlićita i situacija .... drugo pitanje da li je moguće napraviti novi Ugovor o doživotnom udržavanju sa novom osobom , a takav ugovor već postoji sa drugom osobom i taj ugovor je sudski potvrdjen i upisana je osoba u katastru tj da ugovor postoji? jer sada je došao na tu ideju da izbjegne sud ... misli da će tako riješiti situaciju tj da ce izmedju nas ugovor biti ponisten ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Alojzija43 je napisao:

ja imam sklopljen ugovor o doživotnom udržavanju sa bratom, on se sada prijeti da ce uzeti drugu osobu tj sklopiti ugovor - misli da ce tako riješiti da naš ugovor postane nevažeči

Nema zapreke da primatelj uzdržavanja sklopi novi ugovor sa trečom osobom,no takva poduzeta radnja neče staviti izvan snage raniji ugovor,međutim opasnost se krije u tome što primatelj uzdržavanja za svog života ili nakon njegove smrti osoba koja za to ima pravni interes može sudskim putem  utvrđivati ništavost ugovora sa činjeničnim osnovom da Vi kao davatelj uzdržavanja niste izvršavali svoje obveza davanja uzdržavanja prema zaključenom ugovoru, pa je upravo iz tog razloga  primatelj uzdržavanja morao zaključiti drugi ugovor s drugom osobom koja mu je davala uzdržavanje,tvrdeči da ste Vi konkretnm ugovorom imali namjeru ostvariti samo imovinsku korist,a ne i uzdržavati davatelja uzdržavanja,odnosno bi se poteglo pitanje nemoralne pobude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za odgovor ,,,,, ja kao davatelj ispunjavam svoje obveze i imam sve moguce dokaze / od bolnica.doktora,policije ,ljudi itd , ja vec vodim brigu 6 godina - znacu nije to malo ,,, malo je poduza prica sto se tice primatelja , samo mi nije jasno ako vec ugovor postoji  a nije raskinut kako se moze napraviti novi ? kako se to ne vidi u sudu ili katastru da ugovor vec postoji  te da se to sprijeci ? znaci da primatelj umre ,a napravio je novi ugovor ja kao prvi davatelj imat cu problema sa tom drugom osobom - sudski ? i ako do toga dodje sto s e onda desava ?  Ja imam dokaze da sam izvrsavala svoje obveze ,, recimo i ta osoba sto onda ? 

uređeno: od Alojzija43
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Alojzija43 je napisao:

kako se to ne vidi u sudu ili katastru da ugovor vec postoji  te da se to sprijeci

Jer nije zabranjeno.

 

prije 12 sati , Alojzija43 je napisao:

znaci da primatelj umre ,a napravio je novi ugovor ja kao prvi davatelj imat cu problema sa tom drugom osobom - sudski

Mogućnost postoji da se tako nešto i desi.

 

prije 12 sati , Alojzija43 je napisao:

ako do toga dodje sto s e onda desava

Traje parnica koja se okončava pravomočnom presudom.

 

prije 12 sati , Alojzija43 je napisao:

?  Ja imam dokaze da sam izvrsavala svoje obveze ,, recimo i ta osoba sto onda ? 

Ukoliko bi vi npr osporili tužbeni zahtjev i sud donese presudu kojim odbija zahtjev, tužitelj(davatelj uzdržavanja po drugom ugovoru) ima ugovor koji nije u mogućnosti provesti u z.k.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa .... nema druge nego cekati i vidjeti sto ce biti ..... ima jos jedna stvar ,, ja kao davatelj imam odgovornost , ali ima i on , on kao primatelj obvezao se ugovorom da svoju imovinu ostavi davatelju ,,,cula sam ako pokusa izigrati davatelja da proda imovinu ili da nekome trecem sljedi novcana kazna ...zato s e upisuje u zemljisne knjige da s e vidi da postoji ugovor ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija