Jump to content

Jednoroditeljska obitelj prava?


genessis
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovani, bez obzira da li Vaša bivša plaća ili ne plaća uzdržavanje za dijete, Vi se tretirate kao samohrani roditelj, dakle, roditelj s kojim dijete živi tj. sudskom odlukom mu je dodijeljeno na daljnju brigu i odgoj (suživot), tretira se kao samohrani roditelj, malo čudno, iskreno, po meni i nelogično, jer takvo dijete ima i drugog roditelja koji se primjenom čl. 310. Obiteljskog zakona skrbi o njemu, za razliku od djeteta kome je, recimo, jedan od roditelja umro isl., ali je tako, tako da što god Vam izbacuje pod pojmom "samohrani roditelj" primjenju se na Vas... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može se tretirati samohranim roditeljem jer to nije, niti se to primjenjuje na postavljača pitanja. Termine "samohrani roditelj" i "jednoroditeljska obitelj" Obiteljski zakon ne poznaje te je bio izvor pogrešnog shvaćanja mnogih. Jedini zakon koji ih poznaje je Zakon o socijalnoj skrbi te je pravno shvaćanje da su samohrani roditelji oni gdje je drugi roditelj preminuo ili nestao. Termin iz naslova je ispravan jer jednoroditeljska obitelj se odnosi na razvedenog roditelja koji skrbi o djetetu. Tako da ćete za recimo vrtić, u Pravilniku o upisu djece i ostvarivanju prava i obveza korisnika u Dječjem vrtiću XY naći pri Prednostima za upis, termine jednoroditeljska obitelj ili dijete koje živi samo sa jednim roditeljem nosi X bodova a dijete samohranog roditelja Y bodova. U prilog pravnom shvaćanju navedenom iznad je i taj što se kao dokaz koji je roditelj dužan dostaviti, za dijete koje živi samo sa jednim roditeljem presudu o razvodu braka ili drugi dokaz da drugi roditelj ne živi u istom kućanstvu, dok je za dijete samohranog roditelja potreban smrtni list za preminulog roditelja ili potvrda o nestanku drugog roditelja.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Željac, navodite da

prije 5 sati , Željac047 je napisao:

bez obzira da li Vaša bivša plaća ili ne plaća uzdržavanje za dijete, Vi se tretirate kao samohrani roditelj, dakle, roditelj s kojim dijete živi tj. sudskom odlukom mu je dodijeljeno na daljnju brigu i odgoj (suživot), tretira se kao samohrani roditelj,... 

poradi čega je i bila reakcija te dano točno pojašnjenje na sam termin pa podredno baš i na konkretan upit idete s ovakovom konstatacijom,

Prije 46 minuta, Željac047 je napisao:

Kontradiktoran odgovor, oprostite ali je, jer je pitanje bilo usmjereno baš prema pravu na vrtić, socijalno pravo

pa vas molim da mi pojasnite, u kojem djelu je proturječje, na kojem mjestu, u kojoj rečenici ili riječi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani spitke, možda sam upotrijebio krivu riječ, pa djeluje da sam Vam proturiječio, oprostite ako ste tako shvatili, stvarno mi nije bila takva namjera, mora isprika još jednom, mislio sam "kontradiktorno" kao pojam za stjecanjem prava...

Da pojasnim, dakle, definicija samohranog roditelja i jednoroditeljskoj obitelji, definitivno stoji i zakonsko je definirana kao odvojena, no što se tiče prava, dakle u svom postu pokretač teme navodi prava koja mu proistječu iz jednoroditeljske obitelji kakva je njegova, nema nikakve razlike, jer se na oba pojma primjenjuje istovjetan cenzuz, što po meni nikako nije u redu, samo pogledajte Zakon o dječjem doplatnu, ima i niz drugih primjera koje neću navoditi, jer nisu predmet rasprave.....sad ću, ako dozvolite,  pojasniti zašto smatram da to nikako nije u redu, dakle, na dijete jednoroditeljske obitelji i dijete samohranog roditelja, primjenjuje se isti cenzus za ostvarivanje nekog prava, dakle izjednačena su, a dijetetu koje je dijete samohranog roditelja (ima samo jednog roditelja) je, u samom startu, oduzeto pravo na oba roditelja, doduše ne zakonski niti mu je to pravo oduzela Država, ali zašto bi se, što se tiče stjecanja nekih prava, za obadvoje primjenjivao isti cenzus (uvjet za stjecanje prava), zašto se djetetu koje nema jednog roditelja za stjecanje nekog prava ukinuo cenzus, dakle, što se tiče prava djeteta, ona su izjednačena, sama definicija jednoroditeljske obitelji i samohranog roditelja, doduše, je različita, ali su uvjeti za ostvarivanje nekih prava, uglavnom, isti (isti je cenzus)...

Eto na to sam ciljao, nisam Vam mislio proturiječiti, dapače, slažem se sa Vama jer ste citirali zakonske odrednice, ali, kažem, mislio sam na prava djece, no to je stvar zakonodavca i samih zakona uopće...

Otvoriti ću, kada stignem i ako se slažete, zasebnu temu u Caffe-u o tim apsurdima u velikoj većini zakona, pa ćemo tamo o tome...

Još jednom moja iskrena isprika, stvarno mi nije bila namjera proturiječiti Vam i, nedaj Bože, na taj način Vas povrijediti..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate se što ispričavati, niti bih se zbog nečega trebao osjećati povrijeđeno. Samo kao i uvijek želim da neke stvari budu jasne, ponajviše poradi toga jer se nalazimo na pravnom forumu.

Pa kako ne vidim proturječnost u onome što sam napisao iznad ne vidim ni u nastavku.

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

samo pogledajte Zakon o dječjem doplatnu

Dakle, i Zakon o doplatku za djecu razlikuje oba slučaja. Ne i negdje posebno terminološki što ni ne mora, ali u pravima svakako. Tako su jasno razdvojena djeca koja žive s jednim roditeljem i djeca koja su bez jednog roditelja, te ova potonja imaju pravo na 15% uvećan doplatak i za isto se prilažu dokazi kao i za samohranog roditelja navedeni u slučaju oko vrtića.

Što na kraju preneseno na postavljača pitanja znaći da nema prava na povećani iznos doplatka kao samohrani roditelj jer to nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I u tome cenzusu ne vidim što bi bilo sporno ni proturječno jer se radi u biti o sličnom, da dijete živi s jednim roditeljem  Ono što je zakonodavac eventualno mogao napraviti, to je drugačije urediti ukupan dohodak u jednom ili drugom slučaju, ali sam postotak cenzusa bi opet ostao isti.  

Na kraju krajeva, počeli smo sa time da

prije 15 sati , Željac047 je napisao:

... Vi se tretirate kao samohrani roditelj, dakle, roditelj s kojim dijete živi tj. sudskom odlukom mu je dodijeljeno na daljnju brigu i odgoj (suživot), tretira se kao samohrani roditelj...tako da što god Vam izbacuje pod pojmom "samohrani roditelj" primjenju se na Vas... 

 što smo utvrdili da nije točno, te sve ovo ostalo nije ni bitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija