Jump to content

Kupovina dvije kuce na jednoj parceli


iphoneutrka

Preporučene objave

Pozdrav, evo ovako. Konacno sam se odlucio na kupovinu kuce i jos sam u pregovorima sa gazdom. Jedan mi podatak bode oci. Na parceli su dvije kuce (fizicki odvojene jedna od druge). Vlasnistvo je u grunotivnici uredno i to nema nikakvih problema (nema tereta). Problem je u gruntovnici pod A pise ovako: *Kuca br.X u ulici XX i dvor. i povrsina 540 m2*. Od te dvije kuce, jedna ima energetski certifikat a druga ne... neznam da li treba i za drugu vaditi kad u gruntovnici pise ovako... Tu je ujedno jos i garaza (kao dio 2 kuce koja nema energetski cerifikat). Zanima me sljedece: da li mora u grunotvnici pisati sve (znaci kuca 1 kuca 2 i garaza)? Ako netko ima savjet, prijedlog - molim da se javi.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Mišljenja sam da u vlasničkom listu (list A) ne treba pisati sve što je izgrađeno na čestici. Isto tako ne treba energetski certifikat za ono što nije upisano u listu A.

Vi kupujete zemljišnu česticu koja je točno individualizirana brojem i katastarskom općinom u kojoj leži. Time ujedno kupujete i sve što je na čestici izgrađeno ili s istom trajno povezano.

U tom dijelu bitno je da u ugovoru o kupoprodaji se napiše što se točno, u naravi, nalazi na čestici, da Vam se sve to prodaje i predaje u samostalan posjed neposredno nakon potpisa ugovora, te da ništa od navedenog nije opterećeno bilo kakvim neupisanim pravima u korist bilo koje treće osobe.

Drugo smatram da Vas ne treba opterećivati.

Eto, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sevo je napisao:

 

Mišljenja sam da u vlasničkom listu (list A) ne treba pisati sve što je izgrađeno na čestici. 

 

U tom dijelu bitno je da u ugovoru o kupoprodaji se napiše što se točno, u naravi, nalazi na čestici, da Vam se sve to prodaje i predaje u samostalan posjed neposredno nakon potpisa ugovora, te da ništa od navedenog nije opterećeno bilo kakvim neupisanim pravima u korist bilo koje treće osobe.

 

Pozdrav i hvala na odgovoru. Ovo mi malo zvuci kontradiktorno, da ne bi trebalo pisati sto je izgradjeno na cestiti a da u ugovoru se te stvari navedu. Mislim, ne bi htio da imam problema radi toga. U katastru se vidi iz snimke da je druga kuca takodjer ucrtana ali nije naznacena u papirima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

U tom slučaju treba zemljišnoknjižno stanje uskladiti sa stvarnim stanjem.

Najprije je potrebno  utvrditi što u posjedovnom listu katastra piše za tu česticu. Kakva je tu kultura, da li su dvije zgrade i garaža ili je stanje identično upisu u list A zk izvatka?

Ako su u katastru upisane dvije zgrade i garaža, tada je potrebno utvrditi gdje je u katastru zapelo, tj. zašto nije išao prijavni list za gruntovnicu po službenoj dužnosti i zatražiti da se to dostavi ZK odjelu, radi upisa u list A.

Ako je stanje u posjedovnom listu identično sa stanjem u listu A, tada je potrebno ishodovati od ureda za katastar uvjerenje da je ta druga zgrada starija od 15.02.1968. Potom angažirajte geodeta da izvrši snimku stvarnog stanja i prijavni list za katastar radi urisa tog drugog objekta i garaže. Nakon što se to uriše i upiše u katastar, on po službenoj dužnosti šalje prijavni list za gruntovnicu gdje vrši promjene na listu A.

I tada je u listu A upisano sve što je na čestici izgrađeno.

Evo nadam se da sam Vam još malo pomogao.

Lp.

 

uređeno: od sevo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. U katastru pise ovako Kuca i Dvorise: 540 m2 (zajedno je sve). Kuca je jedna gradjena iz obnove nakon rata a druga je postepeno dogradjivana... (definitivno je iza 1968. Uglavnom, vlasnika budem trazio da uredi to. Koliko bi bili troskovi svega toga? Jeli moguce da ja kao novi vlasnik to mogu rjesiti bez starog vlasnika? hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija