Jump to content

Učiteljsko i Radničko vijeće


moljac365

Preporučene objave

prije 1 sat , moljac365 je napisao:

Jesu li učitelji koji su na bolovanju ili porodiljnom dopustu i dalje članovi Učiteljskog ili Radničkog vijeća i smiju li prisustvovati tim vijećima i glasovati u slučaju izbora ravnatelja škole, isto kao i njihove zamjene?

Zahvaljujem! 

Jesu. Zakonski nema zapreka da dođu na sjednicu i glasuju.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, moljac365 je napisao:

Znači ako im je zabranjeno da prisustvuju sjednici UV i glasaju , radi tumačenja da ako su na bolovanju zbog privremene nesposobnosti za rad, ne mogu biti u školi i glasati, vec samo na sjednici RV, postupak imenovanja ravnatelja bi se mogao poništiti?

Hvala

Ne postoji takvo tumačenje. Kao što sam napisao, tim osobama se ne može zabraniti glasovanje. Opisano i u članku Olivere Marinković u jednom od Školskih novina.

Logično bi bilo da ne dođu, ali nema odredbe koja bi isto spriječila.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i stava Ministarstva rada...

 

Svaka osoba koja ima sklopljen ugovor o radu smatra se radnikom te ima pravo sudjelovati u svim oblicima radničke participacije u donošenju odluka na razini poslodavca. Navedeno ne isključuje osobe koje su sklopile ugovor o radu u sklopu neke od mjera za poticanje zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Dakle, osoba koja je sklopila ugovor o radu na određeno vrijeme putem programa javnog rada „Mladi za mlade - pomagači u nastavi" može sudjelovati na skupu radnika.
Budući da na skupovima radnika mogu sudjelovati svi radnici zaposleni kod određenog poslodavca i ravnatelj škole kao osoba koja ima sklopljen ugovor o radu ostvaruje navedeno pravo.
Osoba koja se nalazi na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa nema status radnika jer ne prima plaću koja je bitan sastojak svakog ugovora o radu. Slijedom navedenog ne ostvaruje pravo sudjelovanja na skupu radnika ili glasanja za predstavnike radnika u radničkom vijeću ili nadzornom tijelu poslodavca.
Pravo sudjelovanja na skupu radnika ili pravo glasanja imaju svi radnici u radnom odnosu, uključujući i radnike koji su na bolovanju te koji su zaposleni kao zamjena na određeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, za skup radnika, tamo im je bilo dozvoljeno glasanje, moje pitanje se odnosilo na Učiteljsko vijeće ...iz kojeg je četvero učitelja udaljeno i nije im dozvoljeno glasanje jer su na bolovanju. Glasali su samo njihove zamjene, a ja smatram da su trebali glasati i jedni i drugi. Iz vašeg teksta vidim da pripravnici nisu članovi skupa radnika , a na ovom skupu je bio i jedan pripravnik🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, moljac365 je napisao:

Da, za skup radnika, tamo im je bilo dozvoljeno glasanje, moje pitanje se odnosilo na Učiteljsko vijeće ...iz kojeg je četvero učitelja udaljeno i nije im dozvoljeno glasanje jer su na bolovanju. Glasali su samo njihove zamjene, a ja smatram da su trebali glasati i jedni i drugi. Iz vašeg teksta vidim da pripravnici nisu članovi skupa radnika , a na ovom skupu je bio i jedan pripravnik🤔

Glupost. Svaki radnik s ugovorom o radu ima pravo glasovanja. To uključuje pomoćnike u nastavi, a isključuje osobe na str. osposobljavanju i volontere.

Preletio sam par školskih statuta, neki imaju uglavljeno da radnici na bolovanju mogu glasovati...ravnatelju očito ne paše da ovi na bolovanju glasuju. Iako se slažem da bi trebali ostati doma.

 

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Osoba koja se nalazi na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa nema status radnika jer ne prima plaću koja je bitan sastojak svakog ugovora o radu. Slijedom navedenog ne ostvaruje pravo sudjelovanja na skupu radnika ili glasanja za predstavnike radnika u radničkom vijeću ili nadzornom tijelu poslodavca."- ovo važi za pripravnika koji ne prima plaću pa nije smio biti i glasati na RV, ako sam dobro shvatila.

Ne slažem se da bi trebali ostati kod kuće, pogotovo kad je u pitanju porodiljni ili roditeljski dopust, ako su privremeno nesposobni za rad, ne znači da su privremeno nesposobni za donijeti odluku o tome tko će ih voditi sljedećih pet godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija