Jump to content

KarlPopper

Preporučene objave

Dragi Legalisovci, pozdrav!

Treba mi stručnjak iz obiteljskog prava da mi potvrdi tumačim li točno zakonske odredbe u slučanu kojeg navodim:

Naime, ženska osoba u dobi od 19 godina(u daljnim navodima - kćer) živi s majkom  koja ju uzdržava jer kćer studira u statusu izvanrednog studenta. Majka je liječnica i ima visoka primanja, roditelji su rastavljeni i kćer živi s majkom i sestrom cijeli život...

Odnosi između njih dvije postali su zategnuti u posljednje vrijeme jer kćer (na nagovor polubrata) majci radi probeme i ozbiljno ugrožava obiteljski život konstantno prijeteći da će, ako ne dobije zatraženu svotu novca za određeni dan ubiti majku (afekt), da će iscenirati da ju majka zlostavlja i prijaviti ju Centru za socijalnu skrb i sl. Problematično ponašanje je eskaliralo prije par dana kad je kćer ozlijedila sestru i porazbijala stvari u stanu te zaprijetila da će svima reći da je to napravila majka te ju zbog toga prozvati nadležnim institucijama...E sad, majka ju želi izbaciti iz stana i prestati ju uzdržavati u smislu troškova života i plaćanja izvanrednog visokoškolskog obrazovanja...

 

Moje pitanje glasi: Može li majka to učiniti bez pravnih posljedica, budući da je kćer student koji svoje obveze na fakultetu ispunjava (nije padala godinu, polaže u roku...) ali je IZVANREDAN  student. 

Uzdržavanje punoljetnog djeteta obvezno je ako se dijete školuje te redovito i uredno ispunjava svoje obveze, kako nalaže odredba čl. 210.st. 2. Obiteljskog zakona, ali odnosi li se to na izvanredne studente?

S punom sviješću da situacija nija pravno najkonciznije objašnjena , nadam se brzom odovoru ( još večeras)

 

Unaprijed hvala, 

K.Popper-  student prava 

 

 

uređeno: od KarlPopper
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odnosi. Status studenta je nebitan, već je isključivo i jedino bitno da svoje obaveze ispunjava redovito.

Ako je presudom određeno uzdržavanje i toga se ne pridržava, podložno je sankciji, čak i u vidu kaznene prijave u krajnjem slučaju.

Ako nema presude za uzdržavanje, punoljetno dijete može pokrenuti parnični postupak i tada naplatiti sve sa zaostacima.

Ako nema presude za uzdržavanje, punoljetno dijete svoja prava mora izboriti kroz parnični postupak, a sankcije za neisplatu do nepostojanja presude, nema.

Tu ste i opisali nasilje u obitelji, prijetnje prema bliskoj osobi, afekt je nebitan faktor i sve je to podložno prekršajnoj odnosno kaznenoj odgovornosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon dvije godine neplaćanja alimentacije, pokrenula sam ovrhu. Za vrijeme provedbe ovrhe (firma u kojoj radi bivši obustavlja od plaće), dijete je postalo punoljetno i još pohađalo srednju školu. Zatim dolazi do isplate svog dugovanja po ovrsi.
Međutim, firma u kojoj bivši radi, nastavlja isplatu alimentacije na moj račun, u iznosu određenom temeljem Presude na temelju priznanja, sve do prošlog mjeseca. 
Prošle godine dijete završava srednju školu i upisuje izvanredno fakultet. Bivši i ja dogovaramo plaćanje fakulteta pola pola (svaki dvije rate od ukupno četiri). On plaća samo jednu ratu, drugu odbija platiti, te napominje da više neće ni alimentaciju plaćati.
Kako alimentacija ovaj mjesec nije stigla, dobivam informaciju od njegovog poslodavca da je bivši na bolovanju, te da se od bolovanja ne smije uzimati alimentacija. Ok. Proučavam malo Zakon i shvaćam da zapravo ne smiju ustegnuti alimentaciju, jer nemaju nikakvu zakonsku ispravu (ovrha ili nešto slično).
Sada ispada da je sve stvar njegove dobre volje. Mora po Zakonu, ali hoće li, to je na njemu.
Ono što me zanima je slijedeće:
Kako je dijete punoljetno, bilo kakav postupak vodi ono samo. Točno?
Treba li pokrenuti kakvo utuženje ili nešto da bi nastavilo ostvarivati pravo na alimentaciju dok se školuje? 
Što je s njegovom obvezom alimentacije u slučaju da se dijete u međuvremenu, uz studiranje zaposli?
Molim vas savjete, jer ako se ne isplati ulaziti u bilo kakve postupke, da ne gubimo ni vrijeme ni živce. 
Hvala vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Danijela Lenac je napisao:

Kako je dijete punoljetno, bilo kakav postupak vodi ono samo. Točno?

Točno. Ali može vas opunomoćiti.

prije 1 sat , Danijela Lenac je napisao:

Treba li pokrenuti kakvo utuženje ili nešto da bi nastavilo ostvarivati pravo na alimentaciju dok se školuje?

Da li i dalje stoji odluka suda o uzdržavanju?

prije 1 sat , Danijela Lenac je napisao:

Što je s njegovom obvezom alimentacije u slučaju da se dijete u međuvremenu, uz studiranje zaposli?

Dijete koje samostalno ostvaruje prihode dužno je pridonositi svom uzdržavanju, pa bi roditelj-obveznik uzdržavanja mogao tražiti smanjenje obveze (možda čak i ukidanje, ovisno o vrsti zaposlenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08.11.2012.g. donesena je Presuda na temelju priznanja, u kojem se nalaže uzdržavanje malodobne kćeri u iznosu od 1200,00 kn, na moj račun kao zakonske zastupnice (tada) malodobne kćeri. 
Posao će raditi preko student servisa.
Kako on nije dao kćeri alimentaciju ovaj mjesec i prijeti da ju više neće davati, zanima me da li je jedini način naplate iste da kćer pokrene postupak ovrhe?
 

uređeno: od Danijela Lenac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Naime imam punoljetno dijete koje je pri završetku srednje škole pokrenulo postupak za povečanje alimentacije, tu jesen je upisala 1 godinu studija, spor je završen nagodbom, te sam uplatio sve zaostatke nastale od pokretanja spora do rješenja o nagodbi + ostale troškove)

S tim djetetom nemam kontakt, posebice nakon nagodbe (sada je 20g starosti i 2 godina studija) te me zanima sljedeće:

Da li sud kontrolira njen status na fakultetu (ono - da li je upisala sljedeću godinu) ili ja to trebam, uopšte nije mi jasno šta se smatra "izvršavanjem svojih obaveza u svezi školovanja). Što ako ne upiše treću godinu? Kakav status treba imat? I ovo u svezi 26g života? Da li to znači da na svoj 26 rodjendan gubi sva prava, studirala ili ne radila ili kako god?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , brainsurfer je napisao:

......Da li sud kontrolira njen status na fakultetu (ono - da li je upisala sljedeću godinu) ili ja to trebam...

Ne kontrolira sud po službenoj dužnosti, već bi ona trebala izvjestiti i Vas i sud da su se promjenile okolnosti (činjenice) temeljem kojih je stekla to pravo..odgovorio sam Vam u Vašem drugom postu,

prije 14 sati , brainsurfer je napisao:

... Kakav status treba imat?..

Status redovnog ili izvanrednog studenta,

prije 14 sati , brainsurfer je napisao:

...šta se smatra "izvršavanjem svojih obaveza u svezi školovanja...

Redovito pohađanje nastave i davanje ispita,

prije 14 sati , brainsurfer je napisao:

..I ovo u svezi 26g života? Da li to znači da na svoj 26 rodjendan gubi sva prava, studirala ili ne radila ili kako god?..

Da, ali opet Vi morate pokrenuti postupak za prestanak plaćanja uzdržavanja..

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija