Jump to content

mirovina


NiKola2016

Preporučene objave

Poštovani

Rođen sam 15.03.1960 g imam 31.01.2020 g točno 40 g efektivnog radnog staža

- plus 416 dana domovinskog rata (nisam dragovoljac niti HRVI)

- plus 8 mjeseci beneficiranog staža - bio pomorac 

- plus zaposlen sam još u jednom obrtu na 1,36 minuta dnevno od 01.11.2018 prema čl 61.st 3 ZOR

(ne znam kako se ovaj staž računa)

znači ove tri stavke ne ulaze u ovih 40 g. Prosječni PVB iznosi 0,9195 prema bez 2018 i 2019 g

Pošto sam i u II stupu osobni bod za staz II stup iznosi 12,413.

Mene zanima kada mi je najpovoljnije ići u mirovinu i pod kojim uvjetima i kakav bi bio izračun

prema ZOMO i ZOHB.

Unaprijed hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Nikola,

Uz nekoliko ali, prvi trenutak za priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO i kao branitelj, ako je sve borbeni sektor je 01.02.2021.g. Još je upitnik kako će izgledati Vb za godine u kojim ga nije moguće odrediti.

Što kasniji odlazak u starosnu mirovinu za Vas je povoljnije.

LIjep pozdrav

Nikola mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz prve recenice shvacam da ste jos u radnom odnosu, ali i da radite jos dodatni posao, taj dodatni posao ne ulazi vam u radni staz vec samo kao dodatna primanja koja ce vam podici iznos bruto godisnjeg primanja a s time i malo veci prosjecni bod za te godine u kojima radite dva posla.

Kao sto vam je napisao postovani prof, za vas je najbolje da radite sto duze jer ce vam i mirovina biti veca kad cete imati vise godina zivota i vise staza.

U "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOMO-u mozete kad cete navrsiti 41 godinu efektivnog radnog staza a to bi trebalo biti  cca 01.02.2021.god.

U "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOHBDR-u mogli bi kad navrsite 60 godina zivota 15.03.2020.god, i imate prema clanku 28., stavak 2., pravo jer vam se poseban staz u dvostrukom trajanju uracunava se kao staz osiguranja za uvjete staza osiguranja propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika, pa cete sa provedenih 416 dana u DR imati vise nego sto je potrebnih 41 godina staza.

U punu starosnu mirovinu po ZOHBDR moci cete kad navrsite 63 godine i 10 mjeseci i 5 dana starosti jer vam se prema clanku 26., stavak 2., tocka b)., dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snizava za 416 dana provedenih u DR.

Ako mozete raditi, ako ste relativno zdravi i nije vam tesko raditi, ako vam se redovito isplacuje placa, radite sto duze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na trudu i odgovorima samo me zanima da li će iznos mirovine za dugogodišnjeg osiguranika prema ZOMO i ZOHBDR-a biti isti ili će se razlikovati

Prema izračunu gospodina prof. iznos prema ZOHB je manji 

Unaprijed hvala na odgovoru

 

mislim na izračun kad bi išao sa datumom 01.04.2020 g  prema zakonu u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, NiKola2016 je napisao:

mislim na izračun kad bi išao sa datumom 01.04.2020 g  prema zakonu u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika

Po ZOMO-u u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" mozete tek cca 01.02.2021.god kad cete navrsiti 41 godinu efektivnog radnog staza.

Po ZOHBDR mozete kao sto sam vam napisao kad navrsite 60 godina zivota 15.03.2020.god, ali ta vam je mirovina manja jer se na takvu braniteljsku mirovinu ne racuna 27% dodatka za uskladjivqanje mirovina.

Nazalost po tom novom braniteljskom zakonu nemate dovoljno dana provedenih u DR da bi vam postotak bio isti ili veci od tih 27% (vas postotak je 12% za povecanje vaseg osobnog boda) pa vam je i iznos braniteljske mirovine manji od opce mirovine po ZOMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , NiKola2016 je napisao:

Razmišljam da li bi bilo pametnije da uzmem prijevremenu 01.04.2020 i nastavim raditi 4 sata, primati mirovinu i ići na ponovni izračun , samo ne znam da li moram čekati 65 godina ili 63 i 10 mjeseci kako ste Vi izračunali neznam što bi s tim dobio  

Poštovani Nikola, svima pa i Vama stalno trubim, radite dok god možete, pa čak i poslije, zaboravite mirovinu i rad na pola radnog vremena do ostvarivanja prava na neku od starosnih mirovina.

Pročitajte malo temu usporedni izračun mirovina ovdje na Legalisu.

Kakva prijevremena starosna mirovina od 01.04.2020.g., to Vam znači trajno 18 % niži iznos Vaše mirovine zbog neke Vaše matematike  da ne radite neprekidno najmanje do 01.02.2021.g. (10.mjeseci), do ostvarivanja prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Nikola,

Vi bi rađe primali 2.688 kn prijevremene starosne mirovine (skoro trajno) umjesto 10.mjeseci kasnije najmanje 3.279 kn mjesečno starosne mirovine po ZOMO ?

Daljnjim neprekidnim radom 4.g. nakon prvog prava na starosnu mirovinu taj bi se iznos mirovine popeo na cca 3.610 kn  mjesečno.

Koja je to Vaša matematika, jer sa računom nema veze ?!

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , NiKola2016 je napisao:

Razmišljam da li bi bilo pametnije da uzmem prijevremenu 01.04.2020 i nastavim raditi 4 sata, primati mirovinu i ići na ponovni izračun , samo ne znam da li moram čekati 65 godina ili 63 i 10 mjeseci kako ste Vi izračunali neznam što bi s tim dobio  

Kako got okrenete vama ce uvijek mirovina po ZOMO-u biti veca od mirovine po ZOHBDR-u zbog te razlike od 15%, izmedju onih 27% dodatka za uskladjenje mirovine po ZOMO-u i relativno malo dana provedenih u DR pa stoga i malog postotka za povecanje osobnog boda od samo 12%.

Zato radite sto dulje, ne razmisljajte o umirovljenju pa onda radu na 4 sata barem jos neko vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 8 minuta, NiKola2016 je napisao:

Poštovanje

evo imam još jedno pitanje da li nakon prekida ugovora o radu mogu plaćati produzeno mirovinsko osiguranje i da li se to

računa u efektivni radni staz za ostvarivanje prava za dugogodišnjeg osiguranika prema H Z M O

Ako se poslje prestanka rada prijavite na burzu imate pravo u roku do 12 mjeseci se odluciti za placanje "produzenog osiguranja", bolje sto prije jer produzeno placate od dana kad se prijavite na burzu pa ako bi se eventalno odlucili placati produzeno nakon sto ste na burzi vec proveli 9 mjeseci, onda morate odjednom platiti za tih 9 mjeseci (9 x 600 kn = 5400 kn).

Produzeno osiguranje se racuna u efektivni radni staz za ostvarivanje prava na 41 godinu potrebnog efektivnog radnog staza.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Nikola,

Zaista me zbunjujete svojim zahtjevima za objašnjenje nekih Vaših ideja o skoroj Vašoj budućnosti, te pitanjima što Vam je najbolje ?  - jednom želite:

-prijevremenu starosnu mirovinu i rad na pola radnog vremena, zatim pristajete na

-čekam i radim do 2021 g,    -  potom

-želite dati otkaz i negdje raditi    i kao kraj

želite dati otkaz i ništa ne raditi, ne tražiti mirovinu nego

-plaćati produženo mirovinsko osiguranje

Nikola što Vi želite ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, NiKola2016 je napisao:

Koliko bi to umanjilo mirovinu ako bi jednu kalendarsku godinu uplaćivao od 01.01.do 31.12.2020

 

Lp

Postovani nista vam nebi umanjilo mirovinu ako bi u mirovinu otisli sa 31.12.2020.god., zato jer se godina u kojoj se odlazi u mirovinu ne uzima za obracun mirovine kao novcana primanja vec se ta godina uzima i racuna kao prosjecni vrijednosni bod iz prijasnjih godina.

Ako vam je prosjecni vrijednosni bod npr. 1,0 i za tu zadnju godinu rada (kad ste placali produzeno osiguranje) on ce se kod izracuna mirovine u formuli voditi kao 1,0.

Postovani Nikola na dobrom ste tragu i dobro rezonirate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija