Jump to content

Novci na računu


leggalis

Preporučene objave

Poštovani samo jedno pitanje, bez ljutnje, da li se supruga, za vrijeme dok ste Vi radili i novčano privređivali, skrbila oko kućanstva, spremala Vama jesti, čistila, peglala i radila sve ostalo po kući.? 

Sve naprijed navedeno pridonosi tome da je, bez obzira tko je novčano privređivao, navedeno bračna stečevina, stečena radom ili proistječe iz rada, za vrijeme trajanja bračne zajednice, dakle dok ste Vi radili i novčano zarađivali, ona je radila i privređivala na način da se skrbila oko Vas, zajedničkog Vam doma, kućanstva i svega ostalog, nema više tko je koliko zarađivao i doprinosio, sve se dijeli, kao bračna stečevina, na jednake dijelove između supružnika...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, leggalis je napisao:

Što zapravo znači bračna stečevina,ako može netko objasniti

Bračna stečevina je sve stečeno radom ili proistječe iz rada za vrijeme trajanja bračne zajednice, dakle, bračne zajednice, ne braka...

Hoćete li, molim Vas, pojasniti odakle ste joj slali novce i tko je čistio, kuhao, radio kućanske poslove, skrbio se za kućanstvo i gdje je supruga bila za to vrijeme, kad navodite da uopće nije bila kod kuće?

Koliko dugo ste Vi u braku?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Željac047 je napisao:

Bračna stečevina je sve stečeno radom ili proistječe iz rada za vrijeme trajanja bračne zajednice, dakle, bračne zajednice, ne braka...

Hoćete li, molim Vas, pojasniti odakle ste joj slali novce i tko je čistio, kuhao, radio kućanske poslove, skrbio se za kućanstvo i gdje je supruga bila za to vrijeme, kad navodite da uopće nije bila kod kuće?

Koliko dugo ste Vi u braku?

 

 

Koja je razlika između braka i bračne zajednice?

Ja sam joj slao novce sa mog racuna na njezin,a kada bi bio kod kuce i u gotovini.Ona neradi godinama.Ja inace radim na brodu.Kod kuce je rijetko kad,sto mi potvrdi sestra koja je u kuci do.Sto se tice pranja,ciscenja i sl.radim ja kad dodem s broda svakuh 6 mj.

 

Dali u bracnu stecevinu ulazi i nenamjenski kredit koji sam ja digao i placam za potrebe njene obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklapanjem braka ne mora nastati i bračna zajednica nije dovoljno da brak formalno postoji, već je potrebno da bračni drugovi stvarno žive u bračnoj zajednici (žive zajedno), imaju zajedničke interese, međusobno se pomažu idr....dakle, brak formalno može postojati, ali ako bračni drugovi ne žive zajedno, nemaju zajedničke interese, ne pomažu se i ostalo, tada nema bračne zajednice.

Da Vam malo bolje pojasnim kada prestaje bračna zajednica, dakle Vi ste vjenčani sa suprugom, u braku ste, zajednički živite, imate zajedničke interese, zajednički privređujete, kako bi se našim riječnikom reklo, dijelite zlo i dobro i u jednom trenutku Vi se odlučite odseliti iz zajedničkog kućanstva, dakle napuštate bračnu zajednicu i ne živite više zajedno, ali se ne rastanete...u tom trenutku prestaje bračna zajednica, dok brak formalno postoji sve dok se sudskim putem ne rastanete, tj. dok ga sud, sporazumno ili tužbom jednog bračnog druga, ne rastavi ili poništi ako ima uvjeta za poništaj braka... 

Sve što je stečeno sredstvima od nenamjenskog kredita, ako je kredit podignut za vrijeme trajanja bračne zajednice, nebitno koji ga je supružnik podigao, spada u bračnu stečevinu, dok je obveznik povrata kredita onaj tko je sa bankom potpisao Ugovor o kreditu (banku ne interesira na što su sredstva kredita utrošena, već da ga potpisnik Ugovora uredno vrati), s time da isti ima pravo potraživanja polovicu otplaćenog, naravno, kad ga otplati...

Poštovani, ali je živjela u zajedničkom kućanstvu (kući), dakle vodila je brigu oko iste i oko kućanstva...ovo što navodite da ste Vi čistili, pospremali kuću i radili druge stvari oko kućanstva i to svakih šest mjeseci kada ste dolazili sa broda, oprostite, izgleda toliko nevjerojatno da Vam zasigurno sud to neće prihvatiti, pa čemu bi ta kuća sličila kada se nebi uređivala i čistila šest mjeseci, iskreno, oprostite, ali nepojmljivo..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Željac047 je napisao:

Sklapanjem braka ne mora nastati i bračna zajednica nije dovoljno da brak formalno postoji, već je potrebno da bračni drugovi stvarno žive u bračnoj zajednici (žive zajedno), imaju zajedničke interese, međusobno se pomažu idr....dakle, brak formalno može postojati, ali ako bračni drugovi ne žive zajedno, nemaju zajedničke interese, ne pomažu se i ostalo, tada nema bračne zajednice.

Da Vam malo bolje pojasnim kada prestaje bračna zajednica, dakle Vi ste vjenčani sa suprugom, u braku ste, zajednički živite, imate zajedničke interese, zajednički privređujete, kako bi se našim riječnikom reklo, dijelite zlo i dobro i u jednom trenutku Vi se odlučite odseliti iz zajedničkog kućanstva, dakle napuštate bračnu zajednicu i ne živite više zajedno, ali se ne rastanete...u tom trenutku prestaje bračna zajednica, dok brak formalno postoji sve dok se sudskim putem ne rastanete, tj. dok ga sud, sporazumno ili tužbom jednog bračnog druga, ne rastavi ili poništi ako ima uvjeta za poništaj braka... 

Sve što je stečeno sredstvima od nenamjenskog kredita, ako je kredit podignut za vrijeme trajanja bračne zajednice, nebitno koji ga je supružnik podigao, spada u bračnu stečevinu, dok je obveznik povrata kredita onaj tko je sa bankom potpisao Ugovor o kreditu (banku ne interesira na što su sredstva kredita utrošena, već da ga potpisnik Ugovora uredno vrati), s time da isti ima pravo potraživanja polovicu otplaćenog, naravno, kad ga otplati...

Poštovani, ali je živjela u zajedničkom kućanstvu (kući), dakle vodila je brigu oko iste i oko kućanstva...ovo što navodite da ste Vi čistili, pospremali kuću i radili druge stvari oko kućanstva i to svakih šest mjeseci kada ste dolazili sa broda, oprostite, izgleda toliko nevjerojatno da Vam zasigurno sud to neće prihvatiti, pa čemu bi ta kuća sličila kada se nebi uređivala i čistila šest mjeseci, iskreno, oprostite, ali nepojmljivo..

 

Neljutim se ja, bitne su mi informacije i hvala Vam.U pravu ste,nepojmljivo je.Da vam pošaljem slike pali bi u nesvjest,prašine,robe po podu,tepih neusisan mjesecima itd.

Ja koliko razumijem ona je 'vodila' brigu obzirom da je prijavljena na istu adresu?

Ali dobro,nije to bitno. Najpametnije mi je razvesti se što prije.Recimo da to odradimo sporazumno, te odluka bude pravomoćna,pretpostavljam da onda više nemam nikakvih eventualnih obaveza prema dotičnoj?

Koliko vremena treba da odluka postane pravomoćna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, Vi meni netrebate ništa dokazivati, to ćete dokazivati u postupku utvrđivanja i podjele bračne stečevine, naravno ako isti bude pokrenut...

Što se tiče novaca na Vašem računu, ako brak nije rastavljen i bračna zajednica još traje, Vi možete podići taj novac i pravdati se da ste ga uložili u svakodnevne potrebe bračne zajednice, ali ga nemojte prevacivati na drugi račun, jer bi ostavili trag da ga niste uložili u svakodnevne potrebe bračne zajednice, moj dobronamjerni savjet...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polovica sve Vaše imovine stečene radom pripada supruzi samo temeljem činjenice postojanja bračne zajednice, kao što Vam je već rekao Željac. To uključuje i nekretnine, pokretnine, automobile i slično. Bračna zajednica je faktična zajednica stola i postelje, s obzirom na to da ste Vi na brodu, malo je specifična, no ja bih se isto usudila reći da ako se svaki put s broda vraćate u isti dom sa suprugom, onda bračna zajednica još uvijek postoji i nije prekinuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Polovica sve Vaše imovine stečene radom pripada supruzi samo temeljem činjenice postojanja bračne zajednice, kao što Vam je već rekao Željac. To uključuje i nekretnine, pokretnine, automobile i slično. Bračna zajednica je faktična zajednica stola i postelje, s obzirom na to da ste Vi na brodu, malo je specifična, no ja bih se isto usudila reći da ako se svaki put s broda vraćate u isti dom sa suprugom, onda bračna zajednica još uvijek postoji i nije prekinuta.

Ona formalno postoji zbog papira,ali praktično ne postoji,jer supruge nema kad se ja vratim doma,ona zivi kod svojih iako je prijavljena na istu adresu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, po opisu koji navodite, ne postoji samo formalno nego i pravno, sve što navodite su obilježja bračne zajednice, svjedok, u konkretnom slučaju, nebitan (nemože osporiti obilježja bračne zajednice), a samo Vaše odsustvo radi posla, na brodu, se ne tretira prestankom (prekidom) postajanja bračne zajednice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

Poštovani, po opisu koji navodite, ne postoji samo formalno nego i pravno, sve što navodite su obilježja bračne zajednice, svjedok, u konkretnom slučaju, nebitan (nemože osporiti obilježja bračne zajednice), a samo Vaše odsustvo radi posla, na brodu, se ne tretira prestankom (prekidom) postajanja bračne zajednice

Koliko sam shvatio bračna zajednica postoji skroz dok su supružnici prijavljeni na istu adresu?Također mogu biti i rastavljeni,ali ako su i dalje prijavljeni na istoj adresi onda postoji i bračna zajednica, a sve dok ona postoji imovina se dijeli pola pola?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, leggalis je napisao:

Koliko sam shvatio bračna zajednica postoji skroz dok su supružnici prijavljeni na istu adresu?Također mogu biti i rastavljeni,ali ako su i dalje prijavljeni na istoj adresi onda postoji i bračna zajednica, a sve dok ona postoji imovina se dijeli pola pola?

Poštovani, opet ste me krivo shvatili, ako brak nije rastavljen i postoje obilježja bračne zajednice, zajednički život prijavljen na istoj adresi, postoji i bračna zajednica, logički da ako se brak rastavi da više ne može postajati niti bračna zajednica...

Dakle da Vam još malo pojasnim, ako je brak rastavljen, onda više nikako ne može postojati bračna zajednica, već izvanbračna zajednica, za bračnu zajednicu je bitna činjenica da postoji brak, no ne i suprotno.., brak može formalno postojati, ali ako supružnici ne žive zajedno i zajednički ne privređuju, nema bračne zajednicu, a ako netko od supružnika napusti bračnu zajednicu, odseli se, ona više ne postoji, ali mu se mora dokazivati da se odselio i napustio bračnu zajednicu, tj. da je nastavio živjeti na drugom mjestu ako se odseljenjem nije odjavio sa adrese bračne zajednice,

Da rezimiram, za postajanje bračne zajednice je bitno da postoji i brak, jer u suprotnom bi se radilo o izvanbračnoj zajednici, dok brak može postajati, ali ne mora nužno postojati bračna zajednica (zajednički život na istoj adresi, zajednički interesi idr.), što Vam je navela poštovana Ruby u svom postu, zajednički stol i krevet..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete li mi malo pojasniti ovo vezano za uzdrzavanje. Ovaj tekst sam nasao iz 2012 i zanima me dali jos vrijedi,te imam par pitanja

1.Što znači nemože se zaposliti?

2.Ako se radi o sporazumnom raskidu braka onda nema glavne rasprave...ili?

3.Na osnovu čega sud donosi zaključak da bi uzdržavanje bila nepravda za uzdržavatelja.

4.Na osnovu čega sud određuje vrijeme uzdržavanja od 1 god. i eventualno ga produljuje. Iz teksta zakljucujem da ako je sporazumni onda nema tužitelja, pa ni ove priče oko uzdržavanja

Konkretno u mom slučaju supruga neradi jer ne želi raditi. Kako da dokažem da sam ja nju uzdržavao ovih 5 god.

Hvala unaprijed

Tekst:

Ako bračni partner nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a pritom nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, on ima pravo na to da ga uzdržava bračni partner. 

Prema članku 218. Obiteljskog zakona bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti. Naravno, sud može odbiti zahtjev za uzdržavanjem bračnog partnera, ako bi to uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog partnera.

Ako je brak trajao kratko ili ako je tužitelj u dogledno vrijeme u mogućnosti na drugi način osigurati sredstva za život, sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog partnera traje do godine dana, dok u opravdanim slučajevima može i produljiti obvezu uzdržavanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, leggalis je napisao:

1.Što znači nemože se zaposliti?

To znači da je nezaposlena, tj. da se iz nekog razloga ne može zaposliti kao npr. bolesti, invalidnosti, nemože pronaći posao iako ga aktivno traži, nema imovine kojom bi ostvarila sredstva za samouzdržavanje isl. (čl. 295. st. 1. Obiteljskog zakona)

prije 1 sat, leggalis je napisao:

2.Ako se radi o sporazumnom raskidu braka onda nema glavne rasprave...ili?

Točno

prije 1 sat, leggalis je napisao:

3.Na osnovu čega sud donosi zaključak da bi uzdržavanje bila nepravda za uzdržavatelja.

Ako je ona kriva za razvod braka (prijevara isl), ako je nezainteresirana za posao, a određivanje uzdržavanja od strane supruga bi njega stavila u nezavidnu novčanu situaciju (nebi imao dovoljno sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba), već ima određeno uzdržavanje za dijete pa bi to uzdržavanje bilo upitno isl.

prije 1 sat, leggalis je napisao:

4.Na osnovu čega sud određuje vrijeme uzdržavanja od 1 god. i eventualno ga produljuje

Na osnovu čl. 298. st. 1. Obiteljskog zakona sud može odrediti uzdržavanje za bračnog druga od strane drugog bračnog druga do godinu dana, a koji rok se može, u opravdanim slučajevima, produljiti (čl. 298. st. 2.), ali Tužba za produljenje vremena uzdržavanja se mora podnijeti do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno čl. 298, st, 1, (do isteka godinu dana od kada je uzdržavanje određeno)..

prije 1 sat , leggalis je napisao:

...ako je sporazumni onda nema tužitelja, pa ni ove priče oko uzdržavanja..

Krivo tumačite, ako zahtijev za uzdržavanjem nije podnesen tijekom postupka razvoda braka, do zaključenja glavne rasprave (čl. 297. st, 1,), bivši bračni drug može Tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka ako su pretpostavke za uzdržavanje iz članka 295. stavka 1. ovoga Zakona, postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje (čl. 297. st. 2. ObZ.)

prije 1 sat , leggalis je napisao:

...Konkretno u mom slučaju supruga neradi jer ne želi raditi. Kako da dokažem da sam ja nju uzdržavao ovih 5 god....

To možete dokazati potvrdom Zavoda za zapošljavanje iz koje će se vidjeti da li je prijavljena u istom i da li je aktivno sudjelovala u traženju posla ili je, jednostavno, odbijala ponuđeni joj posao ili možda, čak, nije niti bila prijavljena na Zvodu za zapošljavanje, radi čega je bila nezainteresirana za traženje i pronalazak posla...

Sve ostalo je tako kako navodite, samo što citirate "stari" Obiteljski zakon, tako da se čl. koje navodite razlikuju od čl. važećeg ObZ iz 2015. godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dakle pretpostavljam da je priču najlakše riješiti sporazumno.Znači, napišem zahtjev za sporazumni raskid u kojem navedem između ostaloga da ja i supruga nemamo zajed.imovine,razloge itd.

Ima li netko primjer zahtjeva.

Odnesem(ili pošaljem?) to na općinski sud i šta onda?Glavne rasprave smo rekli nema jer je sporazumno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to bi Vam bilo najjednostavnije rješenje i najbrže gotovo, naravno ako se možete oko svega dogovoriti......pred nadležnim Općinskim sudom (nadležan sud Vam je onaj sud koji je mjesno nadležan zadnjem Vašem zajedničkom prebivalištu - čl. 455. st. 1. ObZ) zajedničkim Prijedlogom za sporazumni razvod braka pokrenete izvanparnični  postupak ( čl. 433. st. 2. i čl. 453. st. 1. ObZ), sud Vas, ako smatra da je to potrebito, većinom da, obadvoje pozove, sasluša da li ostajete kod podnesenog zajedničkog prijedloga i donese Rješenje kojim se, sporazumno, rastavlja Vaš brak, to Vam je gotovo u jednoj parnici, svako snosi sudski trošak u iznosu, mislim, od oko 100,00 kn..

Razloge zbog kojih predlažete sporazumni razvod braka netrebate niti navoditi, no i možete..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija