Jump to content

Kredit za stan


veivei

Preporučene objave

Poštovani,

nakon razvoda braka 2016-e,  ostao je kredit podignut za kupovinu stana, gdje je korisnik bio bivši suprug, a ja sudužnik. Par godina prije rastave ,vlasničko pravo je darovnim ugovorom preneseno na mene, a bivši suprug

ima zabilježbu doživotnog stanovanja na 1/2 nekretnine. Bivši je suprug iselio iz stana 2016. godine . Od tada, ja plaćam kredit ,kao sudužnik ,jer on je odlučio ne plaćati, iako je zaposlen, a ja ne.Do sada sam nekako uspijevala

plaćati ratu ,međutim uskoro to više neće biti moguće. Jasno mi je da sam kao sudužnik to dužna, međutim, postoje li ikakva mogućnost da se ova mučna situacija barem olakša . U pokušaju da isti stan iznajmim,a sebe preselim kod roditelja,bivsi se suprug zaprijetio policijom. Evidentno je da on svijesno onemogućava rješavanje ove situacije nastojeći mene dovesti u bezizlaznu situaciju.

Molim za odgovor, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stan je, ako dobro razumijem, bračna stečevina, u polovici je Vaše vlasništvo, a u polovici vlasništvo bivšeg supruga (bez obzira na to tko je sada u posjedu stana, bez obzira na knjižno stanje, bračna stečevina proizlazi iz zakona). 

Vi imate pravo od supruga potraživati polovicu uplaćenih rata kredita (zastarni rok za to je pet godina od uplate), a on se može upisati kao suvlasnik u polovicu nekretnine (on to ne mora učiniti jer njegovo suvlasništvo proizlazi iz zakona i on se može upisati u bilo kojem trenutku). Međutim, pretpostavljam da je prijenos prava vlasništva na Vas bio zato što je suprug imao dugova (pa da mu ne "sjednu" na nekretninu) što znači da on nije u mogućnosti snositi polovicu rata kredita. 

Ako ste ipak sklopili neku vrstu pisanog bračnog ugovora temeljem kojega se suprug odrekao bračne stečevine u Vašu korist, onda on ne može ničime više prijetiti, Vi (osim ovog doživotnog stanovanja) možete svojom imovinom raspolagati kako god želite. Nejasno je zašto je suprug zaprijetio policijom i što on ustvari želi. 

Postoji li opcija da stan prodate, podmirite kredit i podijelite ako je što ostalo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Stan je, ako dobro razumijem, bračna stečevina, u polovici je Vaše vlasništvo, a u polovici vlasništvo bivšeg supruga (bez obzira na to tko je sada u posjedu stana, bez obzira na knjižno stanje, bračna stečevina proizlazi iz zakona). 

Vi imate pravo od supruga potraživati polovicu uplaćenih rata kredita (zastarni rok za to je pet godina od uplate), a on se može upisati kao suvlasnik u polovicu nekretnine (on to ne mora učiniti jer njegovo suvlasništvo proizlazi iz zakona i on se može upisati u bilo kojem trenutku). Međutim, pretpostavljam da je prijenos prava vlasništva na Vas bio zato što je suprug imao dugova (pa da mu ne "sjednu" na nekretninu) što znači da on nije u mogućnosti snositi polovicu rata kredita. 

Ako ste ipak sklopili neku vrstu pisanog bračnog ugovora temeljem kojega se suprug odrekao bračne stečevine u Vašu korist, onda on ne može ničime više prijetiti, Vi (osim ovog doživotnog stanovanja) možete svojom imovinom raspolagati kako god želite. Nejasno je zašto je suprug zaprijetio policijom i što on ustvari želi. 

Postoji li opcija da stan prodate, podmirite kredit i podijelite ako je što ostalo?

Dakle, još dok smo bili u braku , stan je ,odnosno polovica stana (jer smo na vlasničkom listu bili pola-pola vlasnici) darovan meni (dakle postoji darovni ugovor).

Prilikom brakorazvodne parnice, bivši suprug nije prisustvovao na dva ročišta , razlog nepoznat, te je brak razveden bez njegovog prisustva. Zahtjev sam ja podnijela. Nije se pokretalo pitanje bračne imovine.

S obzirom da je on u dugovima, što nije teško za pretpostaviti, ja ne znam na koji način da uopće pokrenem postupak za povratom dijela uplaćenih anuiteta.

Ja prodajem stan, jer je tako bilo dogovoreno i aktivna sam u tome. Moj prijedlog njemu je bio da se stan iznajmi ,pa da se od najamnine otplaćuje rata-a odgovor na to je bila njegova prijetnja. Ima li on uopće pravo na takvo postupanje? Njegova je uloga za sada ignoriranje svega ,jer ja otplaćujem isti stan. Prilikom jedne štete u stanu nisam od Allianza imala pravo na isplatu štete jer sam ja "samo" sudužnik i moje ime nije na Ugovoru osiguranja. Naravno da sam zamolila bivšeg da mi potpiše Izjavu o šteti, što je on bahato odbio. Banka mi također nije mogla pomoći jer u trenutku sklapanja police je Korisnik bio i ugovaratelj iste. Sve skupa strašno. Ja plaćam, a nemam nikakvih prava.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, veivei je napisao:

Dakle, još dok smo bili u braku , stan je ,odnosno polovica stana (jer smo na vlasničkom listu bili pola-pola vlasnici) darovan meni (dakle postoji darovni ugovor).

To je odlično, onda, ako je on svoju polovicu bračne stečevine ranije darovao Vama, cijeli stan je Vaša vlastita imovina. U svjetlu toga, moram promijeniti svoje mišljenje i konstatirati da on nema posjed i nema vlasništvo, pa Vi sa stanom možete što god želite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija