Jump to content

Dijete povjereno na brigu i odgoj odlukom nadležnog tijela.


Issa2205

Preporučene objave

Poštovani,

Nalazim se u braku i majka sam troje djece od kojih naj starija kćer nije moje bijološko dijete (majka je preminula) ali ju odgajam i vodim brigu o njoj kao i o dvoje ostale djece.Zanima me na koji naćin mogu dobiti odluku nadležnog tijela tj.suda da vodim brigu i odgajam dijete (Odluka mi je potrebna radi ostvarivanja statusa roditelj odgajatelj) ?Do sada sam primila informaciju kako takva mogućnost ne ostoji pošto dijete ima živog skrbnika tj.oca.Na posvojenje se nismo odlučili zbog poštovanja i čuvanja uspomene prema preminuloj majci i obitelji s kojom smo usko povezani kao i zbog djetetovog prava na nasljeđivanje imovine od strane pokojne majke.Zar kao osoba koja zaista odgajam svoje dijete premda ga nisam rodila nemam prava na takvu odluku suda?

Lp,Hvala

uređeno: od Issa2205
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Biti ću slobodna postaviti još jedno pitanje.Naletila sam na članak zakona o dodjeli skrbništva gdje piše da prema zakonu sud može fizičkoj ili pravnoj osobi dodjeliti skrbništvo zajedno sa roditeljem ili umjesto roditelja.Na koje slučajeve se onda odnosi dodjela skrbništva zajedno sa roditeljem?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, za to nisam čuo, znam da se djetetu prilikom donošenja sudske odluke o skrbništvu, kada je prijepor roditelja oko toga, dodjeljuje posebni skrbnik (dodjeljuje ga sud ili CZSS) koji u tom postupku štiti interese djeteta, ali to je privremeni skrbnik, samo do donošenja odluke o roditeljskoj skrbi...

Kažem ja, iskreno, za ovo što navodite, nisam čuo, možda neko drugi od učesnika na forumu, pa Vas neka uputi ako postoji takva mogućnost na koji je način ostvariti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Issa2205 je napisao:

Hvala na odgovoru.Biti ću slobodna postaviti još jedno pitanje.Naletila sam na članak zakona o dodjeli skrbništva gdje piše da prema zakonu sud može fizičkoj ili pravnoj osobi dodjeliti skrbništvo zajedno sa roditeljem ili umjesto roditelja.Na koje slučajeve se onda odnosi dodjela skrbništva zajedno sa roditeljem?

 

Moje je mišljenje, ali ne moram biti u pravu, da Vaš status nije skrbnik, nego udomitelj, odnosno da se radi o privremenom povjeravanju djeteta udomiteljskoj obitelji, i da vi ustvari obavljate srodničko udomljenje. U tom slučaju, tek ako se roditelj odrekne ili liši roditeljske skrbi, imat ćete prednost pri srodničkom posvojenju, kada će to dijete uživati ista prava kao i Vaša biološka djeca. Međutim, drugim institutima Vi možete osigurati tu jednakost, barem što se tiče prava da Vas dijete naslijedi ili da uživa iste pogodnosti kao i druga Vaša djeca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija