Jump to content

Uplate najam na tekuci racun


domyy

Preporučene objave

Postovani,

Zanima me postoje li informacije, imate li iskustva sa poreznim nadzorima tekucih racuna?

Imam podstanare u stanu koji mi redovito uplacuju stanarinu na tekuci racun. Nismo radili ugovor, pa taj prihod nisam prijavljivao u poreznoj. Buduci da porezna od 1.1.2017. ima uvid u tekuce racune brine me sto se najgore moze dogoditi?

Buduci da je svaki put isti iznos mozda bi porezna mogla proaktivno traziti neko moje ocitovanje i sama dorezati porez. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu reći da se dosad nitko nije javio na ovom forumu da mu je porezna temeljem naloga poslovnim bankama vršila uvid u promet po računima (svi smo uvjerenja da porezna zacijelo to radi u slučaju sumnjivo velikih transakcija), mada, a s obzirom da taj porez i nije tako velik (12% na najamninu umanjenu za 30%), ne bi bilo loše da to učinite kako biste otklonili daljnje brige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da je taj porez toliko nizak, nije mi jasno zašto ljudi riskiraju. Manji je od 10% u najgorem slučaju.

Najam: 2.000,00 kn

Porezno priznati izdatci 30%: 600,00 kn
Porezna osnovica: 1.400,00 kn
Porez 12% na 1400: 168,00 kn
Prirez - najveći 18% - na 168: 30,24 kn

Ukupno državi porez i prirez: 198,24 kn
A ako nema prireza, onda samo porez: 168,00 kn

Ostaje 1.801,76 kn, odnosno 1.832,00 kn.

uređeno: od NutCoco
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Realno, ako ide "na ruke", rizik je nikakav. A gotovo da ga i nema i u slučaju uplate na račun. Pomalo je smiješno što pojedini najamodavci ne žele napraviti prijavu, ne plaćaju taj mizerni porez, a po odlasku iz stana zbrajaju štetu i lupaju paušalne svote za nastalu "štetu".

Kolika je kazna za konkretni prekršaj, neprijavljivanje prihoda od stanarine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako dobro čitam, to regulira Opći porezni zakon, propisana prekršajna kazna je od 200,00 do 20.000,00 kn za fizičku osobu.

Mislite li pritom na članak 194. stavak (3) Lakši porezni prekršaji koji glasi:
Novčanom kaznom od 200,00 do 20.000,00 kuna za prekršaj iz stavka 1 točke 8., 10., 11. i 12. ovoga članka kaznit će se fizička osoba.
gdje točka 12. glasi:
ako ne podnese pravovemeno statistička izvješća Poreznoj upravi za potrebe utvrđivanja činjenica bitnih za oporezivanje (članak 79. stavak 9.) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da (više mislim da 8. - da u poreznoj prijavi netočno iskaže podatke potrebne za oporezivanje, ako se ne odazove i sl.), ali sam možda u krivu. Načelno, Zakon o porezu na dohodak ne tretira neprijavljivanje kao prekršaj (prekršaji propisani ZOPD se odnose na obveze poslodavaca, pravnih osoba i odgovornih osoba u njima, vezano uz obračun dohodaka općenito), te djelomično upućuje na OPZ, koji jedini spominje fizičke osobe općenito, no moguće je da se ovo odnosi i na fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost (obrtnike i slobodna zanimanja). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija