Jump to content

Osiguranje tražbine


everese

Preporučene objave

Pozdrav,

Već dulje vrijeme  jedna firma mi je dužna poveći iznos novca za ugovor o najmu.
Pisao sam razne dopise i opomene, no nikakvog odgovora i nikakvog rezultata.

Stvar je puno kompliciranija nego što se čini, budući da nemam zadužnicu pretpostavljam da bi sudski trebao goniti tu firmu za podmirenje potraživanja, no radi se o tom da ta firma funkcionira na modelu klasičnog hrvatskog poduzetništva, ostani dužan, izvuci lovu i gasi firmu.
 

Moje pitanje je, koja bi preporuka bila kako da se riješi ova situacija, jer se bojim ukoliko firma dobije bilo kakav službeni poziv sa suda da će krenuti u "proces likvidacije" te da svoj novac zapravo nikad neću vidjeti.
Postoji li metoda osiguranja tražbine kako bi se spriječila upravo ova gore navedena situacija?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Možete zadržati njihovu imovinu u svom prostoru do plaćanja računa i naplatiti se iz njihove vrijednosti, možete tražiti (ali vjerojatno ne i dobiti) osobnu zadužnicu od direktora i zadužnicu od trgovačkog društva, ali bez angažmana odvjetnika i suda vjerojatno nema smisla.

Hvala na brzom odgovoru.

Nažalost, nemam pristup njihovoj imovini jer više nisu u prostoru, a direktor niti bilo tko iz firme ne odgovara na pozive/opomene.

Dakle jedini izlaz je pokretanje ovrhe?
Pitanje je koliko će vremena proći prije nego to uputim u proceduru, po mom shvaćanju u roku 8 dana moraju podmiriti te svoje obaveze inače će se blokirati računi, što je zapravo u ovoj situaciju jako puno vremena odnosno sasvim dovoljno za pražnjenje računa i prepisivanje imovine.

Šteta da zakon nije predvidio gore navedenu situaciju, budući da nisam jedini s ovakvim problemom

 

uređeno: od everese
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokretanje sudske tužbe ako ne raspolažete ovršnom ili vjerodostojnom ispravom (jeste li i Vi trgovačko poduzeće ili obrt, pa da izdajete račune ili izvode otvorenih stavaka? Tada možete pokrenuti izravno ovrhu), no ponekad reagiraju na dopis/opomenu upućenu od odvjetnika. 

Vjerujem da niste jedini, postoji razlog zašto cijela hrpa instrumenata osiguranja plaćanja postoji na tržištu (zadužnice, mjenice, hipoteke, suglasnosti o zapljeni i slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Pokretanje sudske tužbe ako ne raspolažete ovršnom ili vjerodostojnom ispravom (jeste li i Vi trgovačko poduzeće ili obrt, pa da izdajete račune ili izvode otvorenih stavaka? Tada možete pokrenuti izravno ovrhu), no ponekad reagiraju na dopis/opomenu upućenu od odvjetnika. 

Vjerujem da niste jedini, postoji razlog zašto cijela hrpa instrumenata osiguranja plaćanja postoji na tržištu (zadužnice, mjenice, hipoteke, suglasnosti o zapljeni i slično).

Ugovor je sklopljen između mene kao fizičke osobe te firme.
Kao što sam rekao, radi se o klasičnom ugovoru o najmu bez dodatnih klauzula koje bi obuhvatile prisilnu naplatu.

Po mom shvaćanju, takav se ugovor smatra vjerodostojnom ispravom što znači da se firma po primitku prijedloga ima pravo žaliti, te se ukoliko dođe do toga, ta ovrha "pretače" u sudski postupak?
Što onda opet znači navlačenje po sudovima te puno vremena i živaca.

Ovrha bi trebalo biti sredstvo osiguranja naplate, a čini mi se da u ovom slučaju može poslužiti samo kao upozorenje dotičnoj firmi da pogase operacije i pređu na novi d.o.o. što je već bezbroj puta viđena situacija.

uređeno: od everese
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerodostojna isprava je po čl. 31. Ovršnog zakona: račun, mjenica, ček s protestom i povratnim računima kad je to potrebno za zasnivanje tražbine, javna isprava, izvadak iz poslovnih knjiga, po zakonu ovjerovljena privatna isprava te isprava koja se po posebnim propisima ima smatrati javnom ispravom.

Ugovor o najmu, po mom mišljenju, nije po zakonu ovjerovljena privatna isprava, i temeljem iste ne možete tražiti ovrhu na temelju vjerodostojne isprave kod javnog bilježnika, već sudskim putem, tužbom, gdje će ovršna isprava biti sudska presuda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija