Jump to content

Vlasništvo, posjed


Petko

Preporučene objave

Molim savjet o slijedećem.

Riječ je o vlasništvu i posjedu nad nekretninom - oranicom/vinogradom. Pokušati ću nekako ukratko, što jasnije.

U katastru je predmetna čestica zavedena pod brojem čestice npr. kao 2900/1, veličine 1700m2. Postoji još i čestice 500/2, /3, /4, /5. Za svaku od tih 5 je u katastru različit vlasnik.

U gruntovni postoji samo čestica br. 2900 bez razdiobe podbrojeva s 6-7 udjelnih vlasnika npr. kao vlasništvo 8/24.

Kronologija:

- 1954. moj djed pogodnicom kupuje (nismo našli kupoprodajnog ugovora) cca 400 čhv (oko 1400m2) predmetne čestice, dakle ne cijelu i isplaćuje u 3 rate dogovoreni novac (postoje zapisi s potpisima na pogodnici)

- u katastru se cijela čestica prenosi na mog djeda - nepoznato po kojem dokumentu i kada

- zemljišno knjižno nije ništa riješeno

- nasljeđivanjem je čestica u katastru na moje ime

- prvi vlasnik (nasljednici) ostaje uživati tih 300m2 do danas

Ja sam dogovorio kupnju tih 300m2 od te osobe.

Ja sam prvo razmišljao napraviti kupoprodajni ugovor s uključenom tabularnom ali ne štima. Pa sam mislio neku nagodbu sastaviti gdje bi ta osoba izjavila da je primila određenu količinu novaca na ime odštete uživanja i da se odriče svih prava/zahtjeva prema toj čestici + da mi potpiše zasebno tabularnu.

Pitanje što napraviti kako bi česticu mogao prenijeti na sebe u zemljišnim knjigama. 

Riječ je stvarno minornoj vrijednosti (riječ je zapuštenom vinogradu) koje mi je djedovina i sentimentalno sam vezan za isto. S tim vlasnicima sam u korektnim odnosima.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija