Jump to content

ostavinska i naknadno pronađena imovina


unlimited

Preporučene objave

Pozdrav, imam više pitanja, pa molim za bilo kakvo pojašnjenje. 

Muči me sljedeće:

1. Kako dobiti podatak o ostavinskoj raspravi koja je bila '60-ih godina? Trebam prvenstveno broj ostavinske ili kopiju iste, jer postoji naknadno pronađena imovina za koju moram predati zahtjev. Pretpostavljam da moram na Općinski sud koji je vodio predmet, ali zanima me što mi je sve potrebno za dokazati vezu, razlog mog pitanja,itd. 

2. Kako pokrenuti ostavinsku raspravu ili predati zahtjev kao zainteresirana strana u slučaju kad nije bilo ostavinske rasprave, pokojnik je umro u inozemstvu, nepoznate zadnje adrese, a ima imovinu u RH za koju smatram da će pripasti meni s obzirom da sam najbliži živući rod. Što je sve potrebno, kako to pokrenuti?

3. Kako provesti na sebe imovinu u slučaju da postoje tri pokojnika koji su svi zavedeni u ZK kao vlasnici više nekretnina, svaki u svojoj trećini, a koji bi redom jedno drugom prenosili nasljedstvo jer nisu imali druge obitelji i nasljednika, a sada bi to pripalo meni? Moram li za svakog od njih pokrenuti novu ostavinsku, naknadno pronađenu imovinu ili mogu samo iza jednoga od koga bih ja to nasljedila, a on je trebao nasljediti od prethodnih dvoje? Znači, recimo 1/3 pripada osobi A, 1/3 osobi B, 1/3 osobi C, osoba C je osoba iza koje ja nasljuđujem (a ona direktno nasljeđuje iza osoba A i B iako do sada nije bilo provedeno jer se nije znalo za tu imovinu).

Puno hvala na svakoj pomoći.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. odete na ostavinsku pisarnicu općinskog suda gdje su bile nekretnine i zamolite ih da kopaju, ti spisi su obično već odavno u arhivi i morat ćete podnijeti zahtjev i čekati. Koliko znam, ne trebate dokazivati pravni interes za traženje uvida u spis.

2. primjenjivat će se odredbe čl. 234. i dalje Zakona o nasljeđivanju o naknadno pronađenoj imovini

3. Samo za posljednju osobu koja je umrla, ako se ne varam, treba dokazati slijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

1. odete na ostavinsku pisarnicu općinskog suda gdje su bile nekretnine i zamolite ih da kopaju, ti spisi su obično već odavno u arhivi i morat ćete podnijeti zahtjev i čekati. Koliko znam, ne trebate dokazivati pravni interes za traženje uvida u spis.

2. primjenjivat će se odredbe čl. 234. i dalje Zakona o nasljeđivanju o naknadno pronađenoj imovini

3. Samo za posljednju osobu koja je umrla, ako se ne varam, treba dokazati slijed.

Puno hvala na odgovoru. 

Evo zbog drugih koji se možda nađu u istom problemu samo da potvrdim da ste me ispravno savjetovali za 1. pitanje, zamolila sam uvid u spis  na Općinskom sudu gdje je bila ostavinska rasprava i bez ikakvog zahtjeva sam mogla dobiti spis na uvid. Morala sam samo reći zbog kako sam povezana sa osobom za koju isto tražim, ali bez daljnjeg dokazivanja. 

 

Što se mog trećeg pitanja tiče, naravno puno mi je lakše ako mogu naknadno pronađenu imovinu zatražiti samo za posljednju umrlu osobu.

Ako netko zna, molila bih samo malo detaljnije pojašnjenje što točno znači dokazati slijed? Znači li to da moram napisati zahtjev za naknadno pronađenu imovinu iza osobe xy i navesti sve čestice redom, i one koje su pripadale njoj i one koje u zk glase na njene pretke pa recimo uz to dodati neki smrtni list, ostavinsko rješenje gdje su vidljive iste adrese i imena ili recimo opisati kako su osobe rodbinski vezane? Može li se isto učiniti ako jedna od osoba u nizu nije do sada imala provedenu ostavinsku (kao iz pitanja br 2 iz prvog posta) ili je ipak potrebno za tu osobu prvo pokrenuti ostavinsku? Pretpostavljam da skicu tog zahtjeva za naknadno pronađenu imovinu mogu dobiti na sudu ili složimo nešto ovako sa svim bitnim podacima? 

Nadam se da nisam preiscrpna i dosadna, totalni sam neznalica...zahvalna sam na svakoj pomoći. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , unlimited je napisao:

molila bih samo malo detaljnije pojašnjenje što točno znači dokazati slijed?

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Samo za posljednju osobu koja je umrla, ako se ne varam, treba dokazati slijed.

Kao što je rečeno,inicira se ostavinski postupak iza posljednjeg umrlog,u istom postupku pri utvrđivanju što čini ostavinu umrlog dokazati pravno sljedništvo od vas preko osobe C do osobe B i A,odnosno dokazati da bi imovina osobe A i B po redosljedu nasljeđivanja pripala osobi C čiji ste upravo Vi zakonski nasljednik,jer u konkretnoj stvari Vi osobu C nasljeđujete po svom vlastitom pravu,dok osobu B ,odnosno osobu A nasljeđujete po pravu osobe C,o čemu se pisalo u Članku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija