Jump to content

NOVI OBRAČUN MIROVINE


zakonik

Preporučene objave

Poštovani svi , molio bih stručnu pomoć vezano za postupanje po  ZOMO i ZPHBDR .

Situacija je ova:

- Umirovljen sam u veljači 2008.g po članku 6.A  DVO i odmah se zapošljavam na puno radno vrijeme do travnja 2014.g. Od travnja 2014.g. više nisam zaposlen i aktiviram ponovo mirovinu po čl. 6A . Dragovoljac sam , više od 1500 dana, borbeni sektor , nemam invalidnost . Iduće godine punim 60 godina starosti i imam više od 45 godina mirovinskog staža. Nedavno sam predao Zahtjev za utvrđivanje mirovinskog staža koji mi nije bio ranije evidentiran, a radi se o posebnom stažu od nekoliko mjeseci iz domovinskog rata. HZMO mi je upisao staž , ali su mi i poslali i novo Rješenje sa novim izračunom ( neznatno povećenje mirovine zbog uračunatog navedenog staža). 

Molim odgovore na slijedeća pitanja :

1. Da li mogu iduće godine ostvariti pravo na prijevremenu starosnu mirovinu po čl. 34.  ZOMO  

2. Da li mogu iduće godine ostvariti pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po čl. 35. ZOMO  , naime punim 60 godina ali mi je nejasan izračun za 41 godine efektivnog staža tj. da li u izračun ulazi beneficirani staž 12/16 , 12/24  ili se radi samo o efektivnom stažu 12/12.

3. Da li mogu ostvariti pravo na prijevremenu ili starosnu mirovinu po čl. 26 ,27. i 28.  ZPHBDR .

 

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zakonik,

Molim Vas dostavite mi podatke za ispuniti priloženu tablicu (bijela polja) pa Vam mogu pobliže objasniti situaciju i pokušati odgovoriti na postavljena pitanja.

1.Na sva Vaša pitanja odgovor je potvrdan ali od Vas trebam neke podatke,

2.Jeste li u miru radili na zadacima sa beneficiranim stažom, specificirajte od kad do kad i navedite 12/15 ili 12/16

3.Jeste li u Domovinskom ratu bili djelatna vojna osoba ili PS - djelatni sastav ako jeste koliko dugo ?

4.Bila bi dobra preslika Rješenja o prvom umirovljenju kao i Rješenje sa novim izračunom mirovine.

5.Imate li otvoren e građanin kod FINE ?

Lijep pozdrav

PS

Tražene podatke možete dostaviti preko poruka pokraj Vašeg profila.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zakonik je napisao:

Poštovani svi , molio bih stručnu pomoć vezano za postupanje po  ZOMO i ZPHBDR .

Situacija je ova:

- Umirovljen sam u veljači 2008.g po članku 6.A  DVO i odmah se zapošljavam na puno radno vrijeme do travnja 2014.g. Od travnja 2014.g. više nisam zaposlen i aktiviram ponovo mirovinu po čl. 6A . Dragovoljac sam , više od 1500 dana, borbeni sektor , nemam invalidnost . Iduće godine punim 60 godina starosti i imam više od 45 godina mirovinskog staža. Nedavno sam predao Zahtjev za utvrđivanje mirovinskog staža koji mi nije bio ranije evidentiran, a radi se o posebnom stažu od nekoliko mjeseci iz domovinskog rata. HZMO mi je upisao staž , ali su mi i poslali i novo Rješenje sa novim izračunom ( neznatno povećenje mirovine zbog uračunatog navedenog staža). 

Molim odgovore na slijedeća pitanja :

1. Da li mogu iduće godine ostvariti pravo na prijevremenu starosnu mirovinu po čl. 34.  ZOMO  

2. Da li mogu iduće godine ostvariti pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po čl. 35. ZOMO  , naime punim 60 godina ali mi je nejasan izračun za 41 godine efektivnog staža tj. da li u izračun ulazi beneficirani staž 12/16 , 12/24  ili se radi samo o efektivnom stažu 12/12.

3. Da li mogu ostvariti pravo na prijevremenu ili starosnu mirovinu po čl. 26 ,27. i 28.  ZPHBDR .

Srdačan pozdrav

 

Prije 36 minuta, prof je napisao:

1.Na sva Vaša pitanja odgovor je potvrdan ali od Vas trebam neke podatke,

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  prof. i malicovjek  , 

zahvaljujem na odgovorima ali nažalost za sada nemam sve podatke koje tražite . Jasno mi je i kako se izračunava mirovina tabelama koje koristite , ali nemam za sada sve podatke koji mi trebaju. Za sada mi je dovoljno ovo što ste napisali i samo ako možete pojasniti odgovor na 2. pitanje , tj. ukoliko zatražim priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po čl. 35. ZOMO na koji način se obračunava traženi efaktivni staž od  41 godine. U domovinskom ratu i nakon rata do umirovljena sam bio DVO pa me zanima da li se za vrijeme rata računa dvostruki staž 12/24 ili beneficirani 12/16 . 

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko imate sad efektivnog staza,

- Ako bi vam se "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika" racunala samo po ZOMO-u, benificirani staz i vrijeme provedeno u DR se ne racunaju u 41 godinu potrebnog efektivnog radnog staza.

- Ali ako bi vam se "mirovina za dugogodisnjeg osiguranika" racunala po odredbama ZOHBDR-a (clanak 28.) onda vam se vrijeme provedeno u DR racuna u tih potrebnih 41 godinu radnog staza.

Sagledavajuci sve gore navedeno bojim se da ovo sto ste nabrojali necete moci ostvariti ako se jos ne zaposlite bar na 1 godinu na puno radno vrijeme ili 2 godina na 4 sata dnevno.

 

A mozda postovani prof ima neku drugu carobnu formulu za rjesenje vasih pitanja. :ideja:

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zakonik je napisao:

Poštovani  prof. i malicovjek  , 

zahvaljujem na odgovorima ali nažalost za sada nemam sve podatke koje tražite . Jasno mi je i kako se izračunava mirovina tabelama koje koristite , ali nemam za sada sve podatke koji mi trebaju. Za sada mi je dovoljno ovo što ste napisali i samo ako možete pojasniti odgovor na 2. pitanje , tj. ukoliko zatražim priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po čl. 35. ZOMO na koji način se obračunava traženi efaktivni staž od  41 godine. U domovinskom ratu i nakon rata do umirovljena sam bio DVO pa me zanima da li se za vrijeme rata računa dvostruki staž 12/24 ili beneficirani 12/16 . 

Srdačan pozdrav

Poštovani kolega,

Dao sam Vam pozitivan odgovor da Vas privolim na suradnju. Sada za sve što sam tražio od Vas radi cjelovitog odgovora i sagledavanja što bi bilo najbolje za Vas, Vi kažete da nemate ?

Makar nemate ili ne znate to što treba za izračun svih Vaših budućih starosnih mirovina a tražite savjet, kao samo Vam to nedostaje za kvalitetnu spoznaju a pitate ono što smo na Legalisu objavljivali na desetke puta jasno i jednoznačno. 

1.Za priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po članku 35. ZOMO treba ispuniti oba dva uvjeta:

- najmanje 41.g.efektivnog staža

- najmanje 60.g. života

2.Djelatnom sastavu MORH-a i MUP-a  vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima jednako 12/24 za priznavanje ukupnog mirovinskog staža ali također i 12/15, 12/16 ili 12/18 individualno ovisno o dužnostima na kojima je djelatnik bio raspoređen za smanjivanje dobne granice za priznavanje prava na starosnu mirovinu po ZOMO.

3.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu - borbeni sektor smanjuje godine života za priznavanje prava na starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

4.Ipak Vam sigurno nisam odgovorio sve što bi Vas interesiralo i zato očekujem još trostranog piskaranja bez pravog, bitnog rezultata a to je hoće li Vam neka starosna mirovina i kada biti bolja od dosadašnje po članku 6.a ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zakonik je napisao:

Poštovani prof i  malicovjek ,

zahvaljujem na odgovorima , razjasnili ste problem .

 

Srdačan pozdrav

Ako sam dobro razumio, trajno Vam ostaje korištenje mirovine po članku 6.a, kao povoljnije, ništa od starosnih mirovina ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija