Jump to content

Kako izbjeći da djeca naslijede nužni dio ?


StariPurger

Preporučene objave

Imam kuću na moru koju bih nakon svoje smrti poklonio udruzi koja skrbi o djeci sa posebnim potrebama, ili udruzi koja se brine o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Međutim, prema zakonu, moja djeca imaju pravo na nužni dio što bih ja pod svaku cijenu htio izbjeći. Jedna od mogućnosti je ugoovor o doživotnom uzdržavanju, ali mislim da udruge ne mogu sklapati takve ugovore. Razmišljao sam i o ugovoru kojim bi, za recimo 99 kn, dao kuću na korištenje 99 godina. Dakle, želim izbjeći da moja djeca koriste kuću. Ima li zakonske mogućnosti ? P.S. Ispričavam se što sam ovaj post već objavio u rubrici Obvezno pravo jer sam mislio na ugovor/e o najmu, davanju u zakup...... ili neki drugi ugovor kojim će se steći prao na nesmetano korištenje bar 99 godina

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, StariPurger je napisao:

Imam kuću na moru koju bih nakon svoje smrti poklonio udruzi koja skrbi o djeci sa posebnim potrebama, ili udruzi koja se brine o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Međutim, prema zakonu, moja djeca imaju pravo na nužni dio što bih ja pod svaku cijenu htio izbjeći. Jedna od mogućnosti je ugoovor o doživotnom uzdržavanju, ali mislim da udruge ne mogu sklapati takve ugovore. Razmišljao sam i o ugovoru kojim bi, za recimo 99 kn, dao kuću na korištenje 99 godina. Dakle, želim izbjeći da moja djeca koriste kuću. Ima li zakonske mogućnosti ? P.S. Ispričavam se što sam ovaj post već objavio u rubrici Obvezno pravo jer sam mislio na ugovor/e o najmu, davanju u zakup...... ili neki drugi ugovor kojim će se steći prao na nesmetano korištenje bar 99 godina

 
  •  

pa darujte kucu udruzi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, StariPurger je napisao:

A jeste li sigurni da darovni ugovor neće biti moguće osporavati ?

 

 

Nisam pravnik, ali kako itko moze osporavati nesto sto vise nije vase vlasnistvo? Dok ste jos zivi mozete raspolagati s imovinom kako hocete i to se gleda kao transkacija nekretnina, ako su sve okolnosti normalne.

Kad se udruga uknjizi na kucu, prestaje biti dio vase ostavine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, nluketic je napisao:

Nisam pravnik, ali kako itko moze osporavati nesto sto vise nije vase vlasnistvo? Dok ste jos zivi mozete raspolagati s imovinom kako hocete i to se gleda kao transkacija nekretnina, ako su sve okolnosti normalne.

Kad se udruga uknjizi na kucu, prestaje biti dio vase ostavine.

Vi sigurno, kao i ja, znate da su pravo i pravda dvije različite stvari, i to pogotovo ovdje u Hrvatskoj. Želim se 1000% osigurati da djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi dobiju na korištenje kuću, stoga tražim expertno mišljenje pravne struke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, želim da moja djeca iza mene ne dobe od mene ništa. Nisam im pismeno ništa darovao. Dok sam bio u braku imali su sve što su htjeli. Živjeli su bolje i imali su više nego njihovi vršnjaci. Osim kuće na moru imam i vikendicu na kontinentu u kojoj živim 5 mjeseci zimi, a 7 mjeseci na moru. Ne želim niti to da dobiju. Niti novčana sredstva što ostanu niti pokretnine koje imam. Ne bih o razlozima ........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nažalost, tako je, osporavati se može i oporuka, i darovanje, i ustup imovine za života (odnosno, u tim slučajevima i dalje ostaje kao mogućnost zakonskim nasljednicima pravo na nužni dio, to se posebno odnosi na oporuku, dok se darovanje može osporavati kao ništetno ili pobojno), doživotnim ili dosmrtnim uzdržavanjem, ako ćete zaista primati uzdržavanje, raspolažete svojom imovinom za života i za nasljeđivanje zakonskim nasljednicima ne ostaje ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam za tu opciju o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, ali ja želim kuću ostaviti djeci koja nemaju odgovarajuću roditeljsku skrb i žive po raznim  domovima uskraćeni za mnoštvo toga što druga djeca danas imaju. Dosad sam kontaktirao 3 takve ustanove. Među njima i Ministarstvo za socijalnu politiku.......RH u vrijeme dok je ministrica bila Bernardica Juretić. Dogovorili smo sastanak u ministarstvu na kojem su prisustvovale 3 djelatnice ministarstva i koji je trajao otprilike 1 sat, a nakon kojeg mi se nitko više nije javio.

Da pojasnim zašto baš ustanova za brigu o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Zato jer ta djeca nisu, nisu ama baš ništa, kriva za situaciju u kojoj nalaze. Ostali, poput liječenih ovisnika, ili djece sa problemima u ponašanju (što mi je ponudila novinarka NoveTV, Ivana Paradžiković)  imaju ipak dio svoje odgovornosti u tome, pa sam odbio.

Zadnja ustanova sa kojom sam kontaktirao kaže da ne može primiti nekretninu kao donaciju, a kada sam im ponudio da sklopimo neki ugovor o najmu na 99 godina, kažu da već imaju osigurano ljetovanje svoje djece. Citiram :

"Poštovani gospodine .............,

 Zahvaljujemo na prijedlogu. Cijenimo vaša nastojanja da nam omogućite korištenje kuće u najmu od 99 godina međutim mi već dugi niz godina imamo osigurano ljetovanje za našu djecu u suradnji s tvrtkama i privatnim smještajem koji nam omogućava ljetovanje uz vrlo minimalne troškove.

Suradnja je dugogodišnja i nemamo namjeru uzimati nekretnine u najam radi ljetovanja.

 Zahvaljujemo vam još jednom, i želimo sve najbolje."

Možda sam pogriješio u tome što sam zaboravio napomenuti da je cijena najma 99.-kn za 99 godina. To sam im naknadno pojasnio, ali ne javljaju se.

Može li mi netko pojasniti je li bi zaklada mogla biti rješenje i kako se osniva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija