Jump to content

Datum odlaska u mirovinu (dugogodišnji osiguranik)


eugen6

Preporučene objave

Poštovani,

duže vrijeme pratim - Legalis - ali još nisam do sada postavljao pitanja što ovom prilikom činim:

Rođen sam 28.03.1957.g. i 11.12.2019.g. ću navršiti 41 godinu ukupnog mirovinskog staža, čime stječem prava odlaska u mirovinu kao dugogodišnji osiguranik. 

Molim odgovor kada je najpovoljniji trenutak za odlazak u mirovinu: 31.12.2019.,  01.01.2020. ili neki kasniji datum, možda 28.03.2020.g. kada navršavam 63 godine života.

Zahvaljujem na odgovoru,

Eugen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste jos u radnom odnosu, ako vas zdravlje jos relativno dobro sluzi i nije vam problem raditi, ako redovito primate placu, radite sto duze, jer ce vam i iznos izracunate mirovine duzim radnim stazom biti i veci.

Ako znate vas "prosjecni vrijednosni bod" PVB, napisite, pa cemo vam informativno izracunati iznose vasih mirovina na spomenute datume.

Ovih 41 godina radnog staza odnosi se na efektivni radni staz, dali imate nesto dana ucestvovanja u DR.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, malicovjek je napisao:

Ako ste jos u radnom odnosu, ako vas zdravlje jos relativno dobro sluzi i nije vam problem raditi, ako redovito primate placu, radite sto duze, jer ce vam i iznos izracunate mirovine duzim radnim stazom biti i veci.

Ako znate vas "prosjecni vrijednosni bod" PVB, napisite, pa cemo vam informativno izracunati iznose vasih mirovina na spomenute datume.

Ovih 41 godina radnog staza odnosi se na efektivni radni staz, dali imate nesto dana ucestvovanja u DR.

Zahvaljujem na promptnom odgovoru te navodim slijedeće:

- prosječni vrijednosni bod PVB iznosi: 1,0098

- polazni faktor:                                 0,9610

- mirovinski faktor:                             1,0000

Učestvovanja u DR nemam, jer sam bio mobiliziran na tzv. građansku dužnost a to se ne priznaje u braniteljski status. Zdravlje je relativno dobro, plaća redovita, međutim problem je dvokratni rad na koji sam slijedom određenih okolnosti svojevoljno pristao, a taj dvokratni rad se svodi u pravilu na cijelodnevni rad, a što mi pričinjava nepremostive probleme.

Lp, Eugen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , eugen6 je napisao:

Molim odgovor kada je najpovoljniji trenutak za odlazak u mirovinu: 31.12.2019.,  01.01.2020. ili neki kasniji datum, možda 28.03.2020.g. kada navršavam 63 godine života.

Sto se tice odlazka u mirovinu s 31.12.19. ili 01.01.20., zavisi kolika ce ukupna bruto primanja imati u 2019. god.

Ako su ona na razini proslogodisnjih ili ce biti manja od prosle godine onda je bolje da ide sa  31.12.19.god. onda se placa ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima za utvrdjivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosjecni vrijednosni bodovi razmjerno stazu osiguranja u toj godini.

Kroz formulu kod izracuna mirovine ta se 2019 god. uprosjecuje i racuna kao prosjek ovih svih prijasnjih godina za broj dana koje je u toj 2019 godini radio (a to je skoro cijela godina).

Ako su ukupna primanja u 2019.god. dosta veca nego u prosloj (2018 god.) onda bi mozda bilo dobro da ide sa 01.01.2020. god.jer ce u tom slucaju place iz 2019. god uzimati za utvrdjivanje vrijednosnih bodova.

Znaci za tu 2019.god mora se procjeniti kolki bi bio "vrjednosni bod", to jest dali bi on bio jednaki - veci ili manji od "prosjecnog vrijednosnog boda" za sve godine rada i prema tome odluciti ili 31,12. ili 01.01.

_______________________________________________________

Polazni faktor vam je sad 0,9610 zato jer nemate jos 41 godinu staza, kad navrsite  taj staz od 41 godine polazni faktor biti ce 1,0

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako uzmemo da ce "vrijednosni bod" za 2019.god. biti slican kao i "prosjecni vrijednosni bod" za sve godine rada, izracun mirovine na dane iz prvog posta izgledaju ovako:

image.png.f7d2698b2f1d700e9243388111e5f9a8.png

Ovo je izracun iznosa mirovine sa sadasnjim AVM-om (65,60 kn), u 2019.god. predvidja se porast AVM-a za cca 3%.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Poštovani,

evo javljam se ponovo. Dana 11.12.2019.g. sam navršio 41 godinu radnog staža i imam 62 godine života. Od 07.01.2020 se nalazim na bolovanju koje može duže potrajati. Zanima me kako bolovanje utječe na iznos mirovine, budući  nakon bolovanja (za koje još ne znam kada će završiti), namjeravam podnijeti zahtjev za umirovljenje kao dugogodišnji osiguranik.

Lp, Eugen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovisi dali cete kao sto vam je napisao i postovani prof na bolovanju provesti nekoliko mjeseci pa u mirovinu otici jos tijekom ove godine, jer vam placa (bolovanje) u godini u kojoj se ostvaruje mirovina ne racuna i ne utjece na izracun visine mirovine, vec se za tu godinu za izracun uzima "prosjecni vrijednosni bod" PVB za sve prijasnje godine rada razmjeno za onoliko mjeseci koliko ste radili u toj godini.

Ali kako bolovanje utjece na visinu mjesecne place bilo bi dobro da sve stavite na papir i izracunate si dali cete mjesecno vise dobiti od bolovanja ili od mirovine.

Ovako bi otprilike iznosila mirovina ako bi otisli u mirovinu pred kraj godine, ali i  "aktualna vrjednost mirovine " - AVM ce sigurno do kraja godine sa 67,97 porasti za neki postotak.

slika.png.9035b2454b9d5fe3ca8294220e551062.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , malicovjek je napisao:

Sve ovisi dali cete kao sto vam je napisao i postovani prof na bolovanju provesti nekoliko mjeseci pa u mirovinu otici jos tijekom ove godine, jer vam placa (bolovanje) u godini u kojoj se ostvaruje mirovina ne racuna i ne utjece na izracun visine mirovine, vec se za tu godinu za izracun uzima "prosjecni vrijednosni bod" PVB za sve prijasnje godine rada razmjeno za onoliko mjeseci koliko ste radili u toj godini.

Ali kako bolovanje utjece na visinu mjesecne place bilo bi dobro da sve stavite na papir i izracunate si dali cete mjesecno vise dobiti od bolovanja ili od mirovine.

Ovako bi otprilike iznosila mirovina ako bi otisli u mirovinu pred kraj godine, ali i  "aktualna vrjednost mirovine " - AVM ce sigurno do kraja godine sa 67,97 porasti za neki postotak.

slika.png.9035b2454b9d5fe3ca8294220e551062.png

Poštovani,

visina plaće na bolovanju je viša od mirovine i to cca za 1.500.- kuna. Otišao bih već i u mirovinu ali poslodavac ne isplaćuje stimulativnu otpremninu (100.000.-Kn) onima koji su stekli uvjete za bilo kakvu mirovinu, već onu običnu neoporezivu od 8.000.- Kn.

Lp

Hvala

uređeno: od eugen6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, eugen6 je napisao:

Poštovani,

visina plaće na bolovanju je viša od mirovine i to cca za 1.500.- kuna. Otišao bih već i u mirovinu ali poslodavac ne isplaćuje stimulativnu otpremninu (100.000.-Kn) onima koji su stekli uvjete za bilo kakvu mirovinu, već onu običnu neoporezivu od 8.000.- Kn.

Lp

Hvala

Pa nemorate iz firme ici direktno u mirovinu, to sto imate uvjet za jednu od mirovina ne znaci da i morate ici u mirovinu, vi po zakonu mozete raditi do 65 godina starosti i otici u punu starosnu mirovinu.

Po ovome sto pisete znaci kad je radnik u vasoj firmi stekao uvijet za prijevremenu starosnu mirovinu vise nema pravo na stimulativnu otpremninu.

Na osnovi cega taj vas poslodavac isplacuje stimulativnu otpremninu od 100000 kn, kao tehnoloskom visku ili... na neku drugu foru.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Pa nemorate iz firme ici direktno u mirovinu, to sto imate uvjet za jednu od mirovina ne znaci da i morate ici u mirovinu, vi po zakonu mozete raditi do 65 godina starosti i otici u punu starosnu mirovinu.

Po ovome sto pisete znaci kad je radnik u vasoj firmi stekao uvijet za prijevremenu starosnu mirovinu vise nema pravo na stimulativnu otpremninu.

Na osnovi cega taj vas poslodavac isplacuje stimulativnu otpremninu od 100000 kn, kao tehnoloskom visku ili... na neku drugu foru.

Uglavnom kao tehnološkom višku za ukinute odjele i radna mjesta, ali prema godinama staža u Društvu s tim da da je maksimalni iznos 100.000.- Kn. Dakle ne dobiju svi taj iznos koji odlaze, to je maksimalni iznos. Ja bih prema svom stažu u Društvu trebao dobiti i 200.000.- ali zbog stečenih uvjeta za mirovinu svega 8.000.- Kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa vi recite da bi otisli kao tehnoloski visak, i da cete si traziti drugi posao jer vam je tu pretesko raditi, prijavite se na burzu, za prvih 90 dana koristenja naknada sa burze iznosi 60%, a za preostalo vrijeme koristenja 30% od osnovice, ali ne vise od 4.369,40 kuna, a to je 70% od iznosa prosječne place isplacene u gospodarstvu RH u prethodnoj 2018 godini.

Nakon 2 mjeseca provedena na burzi pokrenite postupak za umirovljenje, a sa navedenim odlaskom u mirovinu na datum kad vam istjece tih 3 mjeseca na burzi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Pa vi recite da bi otisli kao tehnoloski visak, i da cete si traziti drugi posao jer vam je tu pretesko raditi, prijavite se na burzu, za prvih 90 dana koristenja naknada sa burze iznosi 60%, a za preostalo vrijeme koristenja 30% od osnovice, ali ne vise od 4.369,40 kuna, a to je 70% od iznosa prosječne place isplacene u gospodarstvu RH u prethodnoj 2018 godini.

Nakon 2 mjeseca provedena na burzi pokrenite postupak za umirovljenje, a sa navedenim odlaskom u mirovinu na datum kad vam istjece tih 3 mjeseca na burzi.

Podnio sam zahtjev za odlazak zbog zdravstvenih razloga i molio da me otpuste kao tehnološki višak. Ne pristaju na tu soluciju, jer, na području gdje ja radim ima manjka ljudi te kategorije, a i ne mogu vele, primiti novog radnika 6 mjeseci na to radno mjesto. Mudrolija. Ima jedna druga solucija kako sam čuo da mi mogu dati otkaz ugovora o radu i zbog osobno uvjetovanih razloga zbog određenih zdravstvenih problema, koje u stvari imam, ali bih trebao ići na ocjenu radne sposobnosti na medicinu rada. U slučaju da mi MR dadne ocjenu: nesposoban za rad na tom mjestu, lakšeg radnog mjesta nema te mi u tom slučaju daju otkaz i imam pravo na otpremninu u visini 6 prosječnih plaća. Oni me isto sami neće da upute na ocjenu, trebao bih sam tražiti i dakako sam platiti ocjenu koja iznosi od 500.- do 700.- Kn u medicini rada. Evo velim neznam kako bi bilo pametnije postupiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno, postoja takva mogucnost u ZOR-u clanak 115., stavak 2., tocka 2. "osobmo uvjetovani otkaz ugovora o radu", citiram:

"Redoviti otkaz ugovora o radu

Članak 115.

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

   2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz)"

Ako se poslodavac slaze i omogucit (dati) ce vam takav otkaz, zasto ne pa bolje cca 50000 - 60000 kn nego 8000 kn.

Sto se tice vase procjenu radne sposobnosti, krenite od vaseg izabranog lijecnika opce prakse, prvo porazgovarajte s njim.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, malicovjek je napisao:

Tocno, postoja takva mogucnost u ZOR-u clanak 115., stavak 2., tocka 2. "osobmo uvjetovani otkaz ugovora o radu", citiram:

"Redoviti otkaz ugovora o radu

Članak 115.

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

   2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz)"

Ako se poslodavac slaze i omogucit (dati) ce vam takav otkaz, zasto ne pa bolje cca 50000 - 60000 kn nego 8000 kn.

Sto se tice vase procjenu radne sposobnosti, krenite od vaseg izabranog lijecnika opce prakse, prvo porazgovarajte s njim.

 

Pa zašto ne pokušati, mislim nemam što izgubiti, samo dobiti. Pokušati ću krenuti od liječnice PZZ.

Hvala, Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani,

nalazim se i dalje na bolovanju, točnije već 9 mjeseci. Čekam jednu operaciju ramena cca 8 mjeseci a vjerojatno da se neće to obaviti možda i još godinu dana. Budući već sada imam uvjete za punu mirovinu kao dugogodišnji osiguranik, zanima me; ako bih se nalazio na bolovanju recimo još 2 godine, da li mi to na kraju umanjuje kakve parametre u onoj formuli za mirovinu budući je naknada bolovanja znatno manja od plaće koju sam dobivao, a ujedno veća od pune mirovine koju bih dobivao da recimo sada otiđem u mirovinu?

Hvala, L.p.

Eugen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , eugen6 je napisao:

Poštovani,

nalazim se i dalje na bolovanju, točnije već 9 mjeseci. Čekam jednu operaciju ramena cca 8 mjeseci a vjerojatno da se neće to obaviti možda i još godinu dana. Budući već sada imam uvjete za punu mirovinu kao dugogodišnji osiguranik, zanima me; ako bih se nalazio na bolovanju recimo još 2 godine, da li mi to na kraju umanjuje kakve parametre u onoj formuli za mirovinu budući je naknada bolovanja znatno manja od plaće koju sam dobivao, a ujedno veća od pune mirovine koju bih dobivao da recimo sada otiđem u mirovinu?

Hvala, L.p.

Eugen

Postovani, na bolovanju nemozete biti jos 2 godine, mozete biti do pocetka 2022 godine pa onda prekinuti bolovanje, iskoristiti godisnji od 2021 godine i dio iz 2022. godine i sa navrsenih 65 godina zivota otici u "starosnu mirovinu".

Bolovanje iz 2020 i 2021 godine utjece i djelomicno na vasu bruto placu za te navedene dvije godine, a bruto placa u odnosu na bruto placu u RH koristi se za izracun PVB-a koji se koristi u formuli za izracun vase mirovine.

Kad se vrijednosni bod za 2020 i 2021 godinu pribroji ovim svim prijasnjim godinama rada i podjeli sa ukupnim godinama rada taj prosjecni vrijednosni bod - PVB biti ce nesto zanemarivo manji, a kako cete imati jos nesto oko godinu i par mjeseci staza vise u odnosu da idete sad u mirovinu, ta razlika u izracunu bila bi zanemariva.

Simuliramo:

Ako vam neto placa za 2020 i 2021 padne za cca 70% pa ce vrijednosni bod za te dvije godine dok ste bili na bolovanju biti npr. 0,7, onda bi PVB za sve godine rada bio otprilike 0,9954, kad se to uvrsti u formulu i dodaju jos godine rada do 28.03.2022.god, to otprilike izgleda ovako:

slika.png.3fed3365c31c1349b77a77a9e73126d5.png

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Postovani, na bolovanju nemozete biti jos 2 godine, mozete biti do pocetka 2022 godine pa onda prekinuti bolovanje, iskoristiti godisnji od 2021 godine i dio iz 2022. godine i sa navrsenih 65 godina zivota otici u "starosnu mirovinu".

Bolovanje iz 2020 i 2021 godine utjece i djelomicno na vasu bruto placu za te navedene dvije godine, a bruto placa u odnosu na bruto placu u RH koristi se za izracun PVB-a koji se koristi u formuli za izracun vase mirovine.

Kad se vrijednosni bod za 2020 i 2021 godinu pribroji ovim svim prijasnjim godinama rada i podjeli sa ukupnim godinama rada taj prosjecni vrijednosni bod - PVB biti ce nesto zanemarivo manji, a kako cete imati jos nesto oko godinu i par mjeseci staza vise u odnosu da idete sad u mirovinu, ta razlika u izracunu bila bi zanemariva.

Simuliramo:

Ako vam neto placa za 2020 i 2021 padne za cca 70% pa ce vrijednosni bod za te dvije godine dok ste bili na bolovanju biti npr. 0,7, onda bi PVB za sve godine rada bio otprilike 0,9954, kad se to uvrsti u formulu i dodaju jos godine rada do 28.03.2022.god, to otprilike izgleda ovako:

slika.png.3fed3365c31c1349b77a77a9e73126d5.png

 

Poštovani,

zahvaljujem na iscrpnom objašnjenju,

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija