Jump to content

Prijepis i nasljedstvo


danXV

Preporučene objave

Pozdrav, molim da mi netko pojasni situaciju: ako roditelji dobrovoljno prepisu nekretninu u kojoj zive na mene i postanem vlasnik za vrijeme njihovog zivota, ima li moj brat/sestra pravo trazit nuzni dio te nekretnine nakon sto roditelji umru?

Mogu li roditelji oporukom pobiti taj prijepis nekretnine ili zahtijevati da se nekome drugome dodijeli dio vlasnistva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , danXV je napisao:

ako roditelji dobrovoljno prepisu nekretninu u kojoj zive na mene i postanem vlasnik za vrijeme njihovog zivota, ima li moj brat/sestra pravo trazit nuzni dio te nekretnine nakon sto roditelji umru?

Ako "prepis"bude temeljen na besplatnom raspolaganju,brat i sestra u ostavinskom postupku mogu isticati prigovor radi povrijede prava na nužni dio.

 

prije 14 sati , danXV je napisao:

Mogu li roditelji oporukom pobiti taj prijepis nekretnine ili zahtijevati da se nekome drugome dodijeli dio vlasnistva?

Ne,obzirom da je nekretnina otuđena,odnosno oni više nisu vlasnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Hulk18 je napisao:

Sklopite s roditeljima ugovor o doživotnom uzdržavanju, jer naime u tom slučaju Vaša braća/sestre neće moći tražiti nužni dio.

Hvala na odgovoru. Gdje mogu procitat vise o dozivotnom uzdrzavanju?

Ako roditelji primaju mirovinu, obvezujem li se ja dozivotnim uzdrzavanjem isplacivat im mirovinu umjesto drzave?

Ako sklopimo takav ugovor, je li nuzno da imamo istu adresu prebivalista? Jer roditelji su sposobni brinuti se sami za sebe, ali mislim da bi pro forma bili voljni potpisati ugovor. Samo sto ja zivim u Zagrebu radi posla, a oni su kod Sinja..

uređeno: od danXV
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, danXV je napisao:
, danXV je napisao:

Ako roditelji primaju mirovinu, obvezujem li se ja dozivotnim uzdrzavanjem isplacivat im mirovinu umjesto drzave?

Ne, Mirovina ostaje, barem je tako u pravu u BiH, vjerujem da je i u RH tako.

Ne morate stanovati na istoj adresi, niko neće gledato do detalja. Da, mnogi potpisuju taj ugovor pro forme radi kako bi osigurali nasljedstvo i onemoućili ostale nasljednike da traže nužni dio iz te imvoine koja je predmet ugovora o dož, izdržavanju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, danXV je napisao:

Gdje mogu procitat vise o dozivotnom uzdrzavanju?

Forum je prepun raznih tema vezanih za konkretnu vrstu ugovora,pretražite putem tražilice foruma

 

, danXV je napisao:

obvezujem li se ja dozivotnim uzdrzavanjem isplacivat im mirovinu umjesto drzave?

Obvezujete se na obveze koje ugovorite sa roditeljima

 

, danXV je napisao:

je li nuzno da imamo istu adresu prebivalista

Ne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija