Predstavljamo vam knjigu "Odštetno pravo", autora Ivice Crnića koja je nedavno objavljena u nakladi nakladničke tvrtke Faber & Zgombić d.. Knjiga predstavlja najopsežniji prikaz sudske prakse s napomenama i propisima koji obrađuje ovo pravno područje.[PRBREAK][/PRBREAK]Odštetno pravo: zbirka sudskih rješidbi s napomenama i propisima 360,00kn
Autor: Crnić, Ivica
Nakladnik: Faber & Zgombić Plus, Zagreb
ISBN: 9536348292
Godina izdanja: 2004.
Broj stranica: 602
Uvez: TVRDI
Cijena: 360,00 kuna
O knjizi:
Ova knjiga je najopsežniji prikaz sudske prakse iz materije odštetnog prava u nas i obuhvaća razdoblje od 01. listopada 1978. kao dan stupanja na snagu Zakona o obveznim odnosima, pa sve do 2004., tj. razdoblje od 26 godina. Odštetno pravo vrlo je često u pravnoj praksi. Odatle i povećano zanimanje pravne teorije i prakse za njega.
Prema strukturi knjiga obuhvaća odgovornost za štetu i popravljanje štete, te više drugih pravnih instituta koji su vezani uz odštetno pravo.
U prvom dijelu koji se odnosi na odgovornost za štetu obrađuju se izvanugovorna, predugovorna i ugovorna odgovornost. Kod ugovorne odgovornosti riječ je o općim ali i o posebnim propisima o odgovornosti za ugovornu štetu, tj. onima koji su specifični za pojedine ugovore. U poglavlju o izvanugovornoj odgovornosti obrađuju se i instituti odgovornosti za štetu koji nisu vezani samo uz ZOO, već uporište imaju u posebnom propisima, primjerice o radnim odnosima, o odgovornosti države, ratnoj šteti, za obavljanje javnih službi (komunalne, održavanje cesta i sl.), za objavu informacije u medijima i dr.
Drugi dio knjige obuhvaća materiju popravljanja materijalne i nematerijalne štete.
Treći dio knjige sadrži institute koji su vrsto česti u primjeni odštetnog prava poput zateznih kamata, zastare, monetarnog nominalizma. Priređen je i poseban pregled sudske prakse u primjeni odredbe o parničnom postupku u dijelu u kojem se razrješavaju odnosi u vezi s odštetnim materijalnim pravom.
Onaj tko uzme knjigu u ruke, već će iz njezina sadržaja razabrati da ona ima uporište ponajprije u općem propisu o naknadi štete, što znači u Zakonu o obveznim odnosima. U tom smislu materija je u osnovi sistematizirana na način koji tu materiju uređuje taj zakon. Ponegdje se, radi bolje preglednosti, od toga odstupilo. U knjizi se upućuje i na druge propise koji uređuju tu materiju, primjerice na Zakon o radu i Zakon o sustavu državne uprave.
U knjizi je objavljen niz sudskih odluka. One ne održavaju uvijek autorov stav, već su prikazane da bi čitatelj imao što potpuniji pregled sudske prakse, ponekad i proturječan, kako bi sam mogao stvoriti vlastiti stav o spornom pravnom pitanju.
Naslov knjige Odštetno pravo daje jasnu naznaku da je ona ponajprije zbirka sudskih odluka. Napomene nemaju za cilj doktrinarnu obradu materije, već služe lakšem snalaženju u materiji, te povezivanju pojedinih instituta. Za sve one koji žele još širu informaciju autor upućuje i na literaturu.
Imajući na umu da je ovo zbirka rješidbi iz sudske prakse, a ne komentar svih zakonskih odredbi koje se odnose na odštetno pravo, ovdje (u pravilu) prikazujemo samo one institute uz koje postoji sudska praksa, a napomene izostavljamo u situacijama kada propisi i uz njih povezana praksa to ne zahtijevaju.
Citirani su brojni autori ili je upućivano na pravnu literaturu kako bi se čitatelju omogućio uvid i u doktrinu, što također može pomoći potpunijem pregledu dinamične pravne materije o kojoj je riječ.
Preporučeni komentari
Još nema komentara.