Jump to content

Petra

Korisnik
  • Broj objava

    3
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Pozdrav Da li je netko ima iskustva sa kupoprodajom nekretnina u HR čiji vlasnici se nalaze u Srbiji? Dakle, namjeravam kupiti neki komad zemlje od gospođe koja sada živi u Srbiji. Ona nema putovnicu tako da bih ja trebala ići preko granice da ovjerimo kupoprodajni ugovor. Da li se takav kupoprodajni ugovor prizna u HR? Da li oni tamo isto imaju notare ili se kod njih ovjerava negdje drugdje? Da li ja tamo trebam nešto potpisati? I kakva je procedura kod nas u gruntovnici? Apsolutno ne znam kakvi su njihovi zakoni i kako se to prizna u HR. hvala
  2. Petra

    Hipoteka

    Molim za savjet. Nekretnina sa parkom spomenik kulture prodana je u cijelosti. Polovica je pripala jednoj stranci, a druga polovica drugoj. Ubrzo nakon proaje nekretnina je opterećena hipotekama koje je učinio kupac. Nakon niza godina dokazana je ništavnost kupoprodajnog ugovora, ali u polovici nekretnine. Međutim hipoteke su još uvijek u snazi bez obzira na poništenje ugovora i zapravo tj. logikom trebale bi biti ništavne i hipoteke koje su nastale nakon ugovora. Što je za činiti da nekretnina bude neopterećena kao što je bila i prije kupoprodaje? Da li je hipoteka jača od poništenja ugovora i zašto? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
  3. Molim Vas za pomoć. Imam veliki problem. DENACIONALIZACIJA Prošle godine dobili smo pravomoćno rješenje o vraćanju oduzete imovine nacionalizacijom. Radi se o stanarsko-poslovnoj zgradi, koja se sastoji od nekoliko stanova, poslovnih prostora.... To je stara zgrada koju je kupio moj pradjed pa su je naslijedili moj djed i njegova sestra. Ali kako djedova sestra nije imala nasljednika u prvom koljenu, njezina polovica cijele kuće je pripala državi. Za sada su vraćeni samo poslovni prostori jer je tako bilo jednostavnije. Tako smo dobili na gruntovnici prvi ABC list na kojem smo vlasnici zajedno sa državom i to svaki u polovici dijela kuće. Znaći država je vlasnik pola, a mi pola. Kako se radi o 3 poslovna prostora, dali smo sudskom vještaku procijeniti vrijednost tih prostora kako bi se mogli fizički razdijeliti sa državom. I sve je proišlo ok. Tu sad počinju problemi. Dali smo taj ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice sa državom na gruntovnicu, sa još hrpom papira kako bi dobili novi ABC list u kojem je specificirano kojeg prostora smo vlasnici. Prvu grešku smo napravili (navodno) kada smo dali zahtjev za skidanje "podruštvenjeno". Gospođa na gruntovnici nam je rekla da ne može riješiti taj zahtjev jer mora imati ETAŽNI ELABORAT. Kao što sam već rekla taj poslovni prostor je na jednoj kat. čestici sa zajedno još kojih 10 stanova itd. Dakle mi moramo etažirati cijelu zgradu Upustili smo se u taj pothvat, ali "vlasnici" stanova neće potpisati taj elaborat. U međuvremenu, našli smo kupca za taj prostor (koji je prazan), dao je kaparu i čekao se još samo ABC list kako bi nas isplatio. Mora imati "čisti" ABC list kako bi tražio hipoteku na osnovu tog lista. Ali sad zadnja informacija je da banka neće priznati ABC list jer još uvijek gore piše "podruštvenjeno", iako sam čula da se to atomatski "skida". Sve to mogu nekako shvatiti , ali država je za svoj dio isto tražila ABC list , A NA NJEMU NE PIŠE PODRUŠTVENJENO. Kako je to moguće? Zar država ne mora raditi etažni elaborat kako bi se to "skinulo"? Da li mi možete pomoći? Radi se o egzistenciji nekoliko familija. Prostor za koji smo dobili kaparu je prazan i derutan i vlasnici ostalih stanova imaju problema za instalacijama. Dakle, nije to samo naš problem. Kome da se obratim? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija