Jump to content

Anitam

Korisnik
  • Broj objava

    20
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Anitam objavio

  1. Poštovani,

     

    molim za savjet. Zadnjih godinu dana radim prema ugovoru o autorskom djelu (provjereno što spada u autorsko djelo) za jednu firmu koja mi uredno isplaćuje honorar na žiro račun i plaća na to sve potrebne poreze. Sad imam priliku isti posao raditi i za jednu drugu firmu pa me zanima da li je bolje i da li je zakonski u redu raditi preko još jednog ugovora od autorskom djelu ili je bolje otvoriti obrt?

     

    Naljepše zahvaljujem.

     

    Lijep pozdrav

    Ana

  2. Pozdrav,

     

    molim Vas za pojašnjenje što to točno znači zastara za kamate je tri godine a apsolutna 5. Da li se to računa jedino pod uvijetom da u te tri godine nije pokrenut nikakav postupak u svrhu naplate potraživanja sa strane suda ili javnog bilježnika? Ili se može govoriti o zastari bez obzira na pokrenuti postupak? Znači, zanima me koje aktivnosti su dozvoljene ili ne da bi se govorilo o zastari od tri godine i apsolutnoj od 5?

     

    Najljepše zahvaljujem.

     

    Pozdrav

  3. Poštovanje,

     

    moram priznati da kad sam čitala Vaš post da nisam bila sigurna da li sam ga ja napisala ili ne jer ja imam ma skoro u dlaku isti problem. Samo mu nisu ništa zapljenili jer nisu imali šta. Da li ste se pomakli sa te točke koju navodite u postu ili nema ništa novo?

     

    Najljepše zahvaljujem.

    Srdačan pozdrav

  4. Poštovana,

     

    ja sam također bila u vrlo sličnoj situaciji.Moram reći da se morate pripremiti na užasno napornu birokraciju glede papira za dječji doplatak. Svi uvijet su navedeni na stranicama HZMO i prema tome se ravnajte. Kada skupite sve te papire odnesete ih na šalter i predate. Ukoliko nešto nedostaje poslati će Vam obavijest doma da donesete naknadno. Isplata doplatka Vam ide retrogradno od dana podnošenja prijave tako da vam je u interesu da što prije predate papire.

    A što se tiče socijajne pomoći, najbolje da odete u najbliži Centar za socijalnu skrb i dobro se raspitate koja sve prava imate. Postoje prava koja imate a da ni sami ne znate i nećete ni znati dok se ne raspitati. Ovisno o situaciji, Centar za socijalnu skrb može uputiti molbu da vas se oslobodi plaćanja vrtića ukoliko vam dijete ide u vrtić, da vam grad plaća režije do određene kvadrature stana šo, naravno ovisi i o broju članova familije, ovisi i o starosti auta koji vozite. Uglavnom, najbolje se raspitati i ne mojte dozvoliti da vas slučajno neko otpili i da ništa ne saznate. I naravno, za sva ta prava je potrebno hrpa papira i izda svega strpljenje.

     

    Nadam se da sam barem malo pomogla.

     

    Sretno a možda i posao nađete prije nego sve to realizirate!

  5. Poštovani,

     

    zaposlena sam za stalno u jednoj državnoj ustanovi. Imam priliku raditi posao koji je okarakteriziran kao autorsko djelo. Ali sam u nedoumici, da li je bolje raditi preko ugovora o autorskom djelu ili otvoriti obrt pa preko obrta raditi. Znam da preko obrta do iznosa zarade od 85.000,00 kn godišnje ne moram biti u sustavu PDV. Da li to vrijedi i kod Ugovora o autorskom djelu? Zanima me, u slučaju kada se radi o autorskom pružanju usluga (web dizajn, slikanje, crtanje vlastitih slika)na koji je način to najbolje provesti a da bude zakonski?

     

    Najljepše zahvaljujem,

    Anita

  6. Poštovani,

     

    možete li mi savjetovati na koji način da pokušamo osporiti dugovanje? Činjenica je da je auto procijenje na okvirno 30 000-ak tisuća kuna više nego za što je prodan. Isto tako me interesira da li je sad kasno za bilo šta jer smo dobili riješenje o pokretanju postupka ovrhe s tim da rješenje o ovrsi nismo dobili pa sad istražujemo tko je to potpisao jer u njihovoj evidenciji je da smo mi to preuzeli. Isto tako na tom rješenju o pokretanju postupka ovrhe piše da se nemamo pravo žaliti..

     

    Najljepše zahvaljujem.

     

    Lijep pozdrav,

  7. Poštovani,

     

    u prosincu 2009 godine smo vratili auto uzet preko operativnog leasinga sa ostatkom vrijednosti zbog nemogućnosti plaćanja rata. Krajem 2010 je postupak došao do javnog bilježnika a sada ujedno i do nas zbog ovrhe na ostatak duga nakon prodaje auta trećoj osobi. Zanima me da da li postoji i koliko je zastara u ovakvim slučajevima i što to točno znači? Negdje sam pročitala da je zastara nakon jedne godine ali mi se to čini suludo pa čisto da provjerim.

     

    Najljepše zahvaljujem.

  8. Poštovani,

     

    zbog nemogućnosti plaćanja rata automobila uzetog preko operativnog leasinga sa ostatkom vrijednosti, odlučili smo suprug i ja vratiti auto leasing kući. Oni su taj auto uspjeli prodati 6 mjeseci nakon što smo ga mi vratili i to za nedovoljno novaca da bi se zatvorio Ugovor. Ostatak iznosa (dio koji je ostao za podmiriti nakon što su se, od ukupne vrijednosti auta prilikom kupnje, oduzele rate koje smo mi plaćali dvije godine, oduzela cijena za koju je leasing kuća prodala auto i dodatni troškovi....) mi trebamo podmiriti kao korisnik leasinga. S obzirom da se radi o dosta velikom iznosu, mene zanima da li postoji neki minimum iznosa, i gdje je to navedeno, ispod kojeg leasing kuća ne smije prodati auto koji se prodaje prije isteka ugovora o leasingu? Jer ako ne postoji, ispada da leasing kuća može prodati auto po stvarno smješnoj cijeni a sve ono što treba podmiriti do ukupne svote mora podmiriti onaj tko je potpisao ugovor o leasingu, bez obzira što on nije bio u mogućnosti plaćati rate i zbog toga odlučio vratiti auto. Da li postoje tu neke "cake" na koje treba obratiti pažnju kad dođe do ovakve situacije jer momentalno nas terete za okvirno 70 000 kn a to nam je došlo nenadano da smo ostali šokirani.

     

    Najljepše zahvaljujem.

     

    Lijep pozdrav,

    Anita

  9. Poštovani,

     

    moj tata je ostavinskom raspravom svojih roditelja dobio u nasljedstvo 1 jutar zemlje oranice koja se nalazi u jednom komadu ukupne površine zemlje od 6 jutara. Molim Vas da mi odgovorite na dva pitanja:

    1. Da li moj otac mora prenijete dio zemlje od 1 jutar na sebe da bi njegov brat koji je vlasnik preostalog komada zemlje od 6 jutara, dobio poticaj od države?

    2. Ako da, kome da se obratimo za izmjeru i prenošenje i koliko bi taj postupak mogao koštati?

     

    Najljepše zahvaljujem na odgovoru.

     

    Srdanač pozdrav,

    Anita

  10. Poštovani,

    imam dijete od 5 godina koja ima dijabetes tip 1. Dijagnosticiran je prije godinu dana i u tom periodu sam koristila pravo na rad u skraćenom radnom vremenu uz naknadu plaće od HZZO. Od 30.07.2011. više nisam u radnom odnosu tj. postajem nezaposlena osoba. Zanima me da li, s obzirom na dijagnozu i dob djeteta imam pravo na bilo kakvu naknadu od strane HZZO-a, Centra za socijalni rad tj. bilo koje državne institucije?

     

    Najljepše zahvaljujem na odgovoru.

     

    Srdačan pozdrav,

    Anita

  11. Poštovani,

     

    od kolovoza radim na skraćeno radno vrijeme zbog bolesti djeteta. Pola plaće (točnije malo više od pola) mi isplaćuje poslodavac a onaj ostatak do neta HZZO. HZZO kod uplate isto navodi da uplaćuje plaću a ne naknadu kako je možda kod nekih slučaj. Prije toga sam sa prekidima bila skoro tri mjeseca na bolovanju. Ne znam kako se u ovoj mojoj situaciji obračunavaju porezi i prirezi iz dohotka niti tko ih uplaćuje državi. Ono što mene interesira je da li da podnosim zahtjev za povrat poreza za 2011. godinu. Ono na što imam pravo kada se radi o povratu poreza za prvu polovicu godine su kamate na kupnju prve nekretnine ali ne bi htjela, da se možda zbog ove gore moje opisane situacije desi, da eventualno možda ja moram, ako podnesem zahtjev za povratom poreza, vratiti novce državi. Ne znam u koji platni razred spadam i kako se to računa u ovoj situaciji kad dobivam plaću od svoje firme i HZZO.

    Isprika ako sam bila nejasna u nečemu.

     

    Najljepše zahvaljujem na odgovoru.

     

    Srdačan pozdrav,

    Anita

  12. Poštovani,

     

    otplaćujem gotovinski kredit. Prošli mjesec sam kasnila sa dijelom rate od prošlog mjeseca pa se 1.3. to pribrojilo novoj rati koja je došla na naplatu. Osobni bankar mi je poslao obavijest da uplatim dio da mi se ne aktiviraju instrumenti osiguranja. 5.3. sa uplatila cijelu jednu ratu i još nešto dodatno tako da je ostao još za platiti dio rate za 3. mjesec što više nije bilo dugovanje jer banka tolerira plaćanje do 15. u mjesecu. 5.3. nakon što sam platila dio poslala sam bankaru poruku da ću ostatak platiti u naredna dva tjedna. Nije mi ništa odgovorio. 10. 3. sam vidjela da mi je banka "skinula" sa računa ono što je još preostalo za platiti bez obzira što to još nije bilo dugovanje (jer nije prošao 15.). Nitko me o tome nije obavijestio, bar za informaciju. Od bankara sam na traženje, dobila objašnjenje da čim je dugovanje od prošlog mjeseca, i ona naredna rata od tekućeg mjeseca je isto automatski dugovanje. To mi nema nikakve logike. Da li ima smisla da se obraćam nekom na višem rangu od bankarice jer se on oglušio na još jedan moj mail? Ili nema uopće smisla za bilo kakve daljnje reakcije? Da li ja imam ikakva prava u ovom slučaju kao njihov klijent? Pa makar na informaciju od svog bankara?

     

    Najljepše zahvaljujem.

     

    Pozdrav,

    Anita

  13. Poštovani,

     

    imamo problem sa održavanje krova zgrade u kojoj živimo na zadnjem katu. Naime prije cca. 5 godina nam je procurilo u dnevni boravak i kontaktirali smo predstavnika stanara koji nije baš bio zainteresiran za naš problem. Potom smo kontaktirali direktno poduzeće koje održava našu zgradu. Prvo smo ih zvali nekoliko puta i fala bogu, došli su nakon 5 puta, pogledali, i rekla da nazovemo za dva tjedna kad se spomenuto osuši ali naravno da se više nisu javljali niti na naše učestale pozive. Da bi spriječili daljnje vlaženje dnevnog boravka sami smo dio krova koji je trebalo sanirati prekrili ceradom i tako spriječili daljnje curenje. Ono u dnevnom boravku smo sanirali na vlastiti trošak. I odlučili smo da nećemo više plaćati pričuvu. Znam da to nije bilo možda najpametnije riješenje ali u ljutnji čovjek pribjegne i takvim stvarima. I nakon 5 godina dobili smo tužbu za neplaćenu pričuvu svih ovih godina. Isto tako u međuvremenu smo upozoravali predstavnika stanara da krov još nije saniran i daje cerada samo privremeno riješenje ali kao ni na početu, njega se to ne tiče. Sad kad nam je došla tužba zanima me što da napravimo?Pretpostavka je da ćemo mi svoje morati platiti ali što nama preostaje? Da li u tom slučaju tužimo predstavnika stanara i poduzeće koje nam treba održavati zgradu? Ili možda imamo nekih osnova da reagiramo na tužbu koju smo dobili? Isto tako da li ima osnove da pronađemo sami firmu koja će nam sanirati krov a to naplate poduzeću koje održava zgradu...

     

    Oprostite ako sam bila preopširna ali htjela sam što vjerodostojnije opisati svoju situaciju.

     

    Puno hvala na pomoći.

     

    Lijep pozdrav,

    Anita

  14. Poštovani,

     

    moja svekrva je živjela sa nevjenčanim suprugom 18 godina u istoj zajednici. On je nažalost umro a oporukom je ostavio sav svoj imetak svojoj kćerki i svojim dvjema unukama. Da li moja svekrva ima pravo na ikakav dio njegove imovine, bez obzira na oporuku, kao npr. neki nužni dio?

     

    Unaprijed zahvaljujem.

     

    Pozdrav,

    Anita

  15. Zahvaljujem na odgovoru. Samo mi nešto nije jasno..Što zakon ne kaže da četveročlana obitelj ima pravo na oslobođenje plaćanja poreza na prvu nekretninu do 90 kvadrata?! Ovaj naš stan ima ukupno 55 kvadrata a ja otkupljujem pola, znači 25,25 što nikako ne prelazi 90 kvadrata prema zakonu? Možda je došlo do nesporazuma u tome da dio stana koji ja otkupljujem ima 55 kvadrata što nije točno, nego cijeli stan čiju polovicu ja otkupljujem ima 55 kvadrata.

     

    Najljepše zahvaljujem na odgovoru.

     

    Srdačan pozdrav,

    Anita

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija