Jump to content

ntpr

Korisnik
  • Broj objava

    164
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je ntpr objavio

  1. Poštovani Borbena7, naš predstavnik je oslobođen plaćanja pričuve u dogovoru sa upraviteljem u zamjenu za pripadajuću mu naknadu, a u međuvlasničkom ugovoru to nije navedeno kao niti iznos naknade, dali je to uredu, odnosno je li moguć takav dogovor sa upraviteljem bez znanja ostalih suvlasnika, 

  2. prije 2 sati , Kompa je napisao:

    Članak 37.

    (1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

    (2) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomično bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

    (3) Osobama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,6667.

    (4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

    (5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

     

    (6) Osobama iz stavaka 4. i 5. ovoga članka za vrijeme zaposlenja mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 1,0.

    (7) Nakon zaposlenja ili početka obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, kao ni nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje osobe iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka ne podliježu kontrolnom pregledu.

    (8) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, ako po toj osnovi navrše najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako su ispunjeni uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu, može se priznati pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu.

    (9) U slučaju iz stavaka 4. i 5. ovoga članka, razdoblje zaposlenja ne uračunava se u mirovinski staž niti se nakon prestanka zaposlenja određuje novi iznos invalidske mirovine.

    _________________________________________________

    AMEN !

    Poštovani Kompa;

    U invalidskoj sam mirovini,opća nesposobnost za rad na osnovu ptsp-a,pitanje je ako se zaposlim u jednoj tvrtki koja se bavi raznošenjem letaka (prospekti) ne na ugovor o radu već nekakav "ugovor o djelu"dali ću imati problema sa isplatom mirovine.Radi se 2 dana u tjednu po par sati. Unaprijed hvala.

  3. Prije 16 minuta, Kompa je napisao:

    Idioti. 

    Za vojnu službu osoba treba biti, psihički i fizički sposobna, a što u tvom slučaju očito nije. 

    Idu dužim putem utvrđivanja tvoje vojne sposobnosti. Troše novac. Idioti. 

    Kako bi volio da mene pozovu, pa da mi daju oružje. UF! 

    Poštovani kompa ;nije mi bio problem doći na zborno mjesto,to sam i pitao toga sposobnog gospodina,i sam je rekao " šta bi mi falilo doć se malo družit sa ljudima" reko sam da nije problem i šta da radim sada ,kaže ništa možete ići. E da je to samo to,ako sam sada "dezerter" onda imam problema,kad me šalje na komisiju,malo mi čudan postupak,12 god DVS-a i sad dobijem ovakovu etiketu,

  4. Potkraj prošle godine dobijem poziv za upis ratnog rasporeda,javim se uredno i kažem da sam HRVI-20%PTSP ,za stalno, te priložim rješenje o općoj nesposobnosti omjera 40/60.Mjerodavni kaže da to nema veze da će me pozvat na zborno mjesto radi rasporeda u 3 mjesecu ove godine.Danas dobijem dopis iz ureda za obranu da sam dužan popuniti -zahtjev za ocjenu zdravstvene sposobnosti-  te da prikupim ostalu  dokumentaciju (liječničke nalaze) i hitro pošaljem njima,a oni u Zagreb, na prvostupanjsku zdravstvenu komisiju da se donese odluka jesam li sposoban ili ne za vojnu službu. 63.godište sam,umirovljen 2003. radi profesionalne nesposobnosti,2006. godine razoružan kao civilna osoba (lovac) zbog PTSP-a. Sad neznam šta da radim osim da ispoštujem traženo,pošaljem dokumentaciju ne stariju od 6 mj. kako stoji u dopisu,i čekam,2 mj.da navršim 55 god. starosti,te ne budem više vojni obveznik. Molim dali je netko još dobio ovako nešto da malo pojasni,hvala

  5. , prof je napisao:

    Poštovani,

    Postotak invalidnosti utječe na iznos invalidnine a uzrok bolesti, ozljede ili ranjavanja definira se omjerom od 20 do 100 % kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti za sudjelovanje u Domovinskom ratu.

    Baš taj omjer je najvažniji, što je veći postotak u svezi rata veća je i mirovina, na iznos mirovine utječe i mišljenje medicinskih vještaka, radi li se o invalidskoj  mirovini - profesionalna ili opća nesposobnost.

    Također utječe radni staž, osobni čin te vrijeme provedeno u borbenom sektoru. Sve ovo piše u Zakonu o hrvatskim braniteljima.

    Lp

    poštovani prof; ako vam nije problem nadovezao bih se na temu,u vašoj zadnjoj rečenici odgovora na upit,da pitam vezano za nas "stare branitelje",invalidska mirovina,opća nesposobnost za rad,zadnji puta sam bio prije 4 g na komisiji radi eventualnog povećanja omjera rat-mir i nisu mi odobrili povećanje nego rekli da nema osnova za promjenu tj ostaje omjer 40/60 na osnovu bolesti zadobivene u DR. HRVI 20% za stalno.Kada po zakonu mogu ponovno na vještačenje,te dali bi osim liječničke dokumentacije,kao i mišljenja medicinskih vještaka u obzir moglo ući i vrijeme provedeno u borbenom sektoru kako ste naveli ,sori ako je upit krivo formuliran, lp

  6. , prof je napisao:

    Poštovani ntpr,

    Korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad po službenoj dužnosti prevode se u starosnu mirovinu kad ispune uvjet za starosnu mirovinu po općem propisu. Starosna mirovina se ostvaruje kad se napuni 65.g. života.

    Lijep pozdrav

    poštovani prof;

    img029.thumb.jpg.37988183f8621fea391e3e02b9112706.jpg

    molim vaše mišljenje o navedenom djelu rješenja ,a tiče se pridodanog staža,lp.

  7. , tadija24 je napisao:

    Sve što su vam rekli u HZMO je točno i kako ste napisali vaša mirovina je do 30.09.2017 zabetonirana na iznos od 5.000,00 kn.

    Na vašu mirovinu,  odnosno na jedinstvenu svotu vaše mirovine koja je izražena u osobnim bodovima od 1.1.2017. godine i iznosi 80.2648 , nakon 1.7.2017 godine i povecanja AVM za 2,1%   primjenjuje  se  cl. 3.a    ZoSMPP  (NN 71/10, 130/11 i 157/13.)

    Naime, kod povecanja od 1.1.2017  kada je AVM porasla za 0,65% vasa jedinstvena svota mirovine izrazena u osobnim bodovima od 80.2648  uvecana je za 32,11 kn  pa je bruto mirovina iznosila 4.943,51 kn  i nije se primjenjivao čl.3a.

    Da bi od 1.7.2017 AVM rasla za 2,1% i vasa bruto mirovina iznosila je  5079,96 kn te se na taj iznos od 1. siječnja 2014. primjenjuje cl. 3a odnosno mirovina smanjuje za 10 % ako su veće od bruto 5.000,00 kn. S obzirom na to da se ne smanjuju mirovine i mirovinska primanja koja su manja od bruto 5.000,00 kn, mirovina koja bi nakon smanjena za 10% iznosila manje od 5.000,00 kn određena je u visini od bruto 5.000,00 kn, pa je iz tog razloga vasa mirovina umjesto da je porasla za 2,1% odnosno za 104,33 kn porasla samo 24,37 kn odnosno 0,49%  zbog primjene čl.3.a.

    Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 71/10, 130/11 i 157/13, na pripadajuću svotu mirovine, odnosno dodatka mirovini koja je određena, odnosno ostvarena prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz članaka 2. i 2.a Zakona, prestaje se primjenjivati počevši s isplatom mirovina za mjesec rujan 2017. koje će biti isplaćene u mjesecu listopadu 2017. godine.   Smanjenje po čl.3a stupa na snagu 1. listopada 2017. godine NN 88/17.

    Lijepi pozdrav

    Uređeno rujan 18, 2017 od tadija24

    Poštovani tadija24;

     

    Da li  se korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad (po službenoj dužnosti) prevode u starosnu mirovinu bez obzira ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?

    Sa koliko godina (dobi) mogu u starosnu mirovinu, odnosno dali uopće trebam ići u istu. lp

  8. Prije 42 minuta, dalmatino-39 je napisao:

     

    Dali je Novi Zakon ministra Medveda , uistinu novi. Ako ja ne razumijem Novi Zakon,to nije sramota,ako više kolega na forumu daje oprečna tumačenja istoga onda imamo problem (link Novog Zakona ,na svakom postu).Puno branitelja bi htjelo da se zakon pojednostavi odnosno prevede da ga razumiju,međutim to nije roman,Zakon se tumači upravo onako kako je napisano.Ako ste danas pratili sjednicu Sabora kada je ministar branio Zakon dajući odgovore na predložene amandmane,nije mi promaklo vezano za jedan amandman kada  je" rekao da je isti već sadržan u važećem Zakonu."

  9. Prije 9 minuta, CheKirac je napisao:

    Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja, ako ste pratili raspravu mogli ste zaključiti da se radi samo o objedinjavanju određenih prava za one skupine branitelja za koje do sada nisu bile obuhvačene niti jednim zakonom.Ako bi se zakon odnosio na sve branitelje i postojeće RVI masa sredstava za mirovine bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.

    Ako nisam u pravu Vi mi pokušajte  objasniti suprotno.Ja bih volio da sam u krivu jer bi mi se mirovina povečala za nekih par tisuća kuna,šta kažete na to.:klanja:

     

    Poštovani kolega ne želim raspravljati u smjeru moje tumačenje Zakona protiv vašega,možda da pričekamo,odnosno možda se još netko uključi u raspravu da me uvjeri u suprotno mome pošto je vama već vrlo jasna situacija vezana za pomenuto,lp

  10. prije 20 sati , CheKirac je napisao:
      , PrEsVeTli je napisao:

    A po donošenju ćemo mi ostali auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu jer u zakonu nema djece branitelja za prednost za zapošljavanje, večina love ide za HVO i 100% tne rvi, interesantni članci se primjenjuju tek od 2019-e godine, zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu umirovljeni kao niti na one umirovljene po zakonima o policiji i vojsci, a kako mi se vidi ima još toga.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Sve upučuje  na to da je kolega u pravu,zakon se odnosi  samo na buduće umirovljenike po Zakonu i to večinom za one kategorije koje nemaju nikakva primanja a mogu ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu te one koji su u postupku ostvarenja prava po osnovi bolesti PTSP i to mi se čini sa odgodom od nekoliko godina.Veliki dio se odnosi na nama susjedne branitelje tj.HVO njihove se mirovine povećavaju i proširuju se neka prava.

    Poštovani kolega CheKirac; u današnjoj raspravi u Hrvatskom Saboru o budućem  novom Zakonu  nitko nije pa ni sam Ministar spominjao da se ovdje radi o dvije vrste branitelja,odnosno stari branitelji koji su ostvarili prava po starom Zakonu i oni budući novi koji iz raznih  mislim  opravdanih razloga nisu tražili niti ostvarili status koji im se sada omogućava.Rekao je da je ovo objedinjen odnosno jedinstvan Zakon  braniteljske populacije. Sada stoji po čemu je za zaključit iz vašeg posta da se Zakon odnosi samo na buduće umirovljenike na osnovu stečenih statusa u DR. lp.

  11. prije 6 sati , Kompa je napisao:

    Za sve koji su do stupanja na snagu ovog zakona ostvarili status HRVI-a, odnosi se članak 4.

    Članak 4.

    (1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je i svaka osoba kojoj je priznat status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) do dana stupanja na snagu ovoga Zakona i koji je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona na redovitoj isplati osobne invalidnine s priznatim statusom HRVI iz Domovinskog rata.

    (2) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti prava po ovom Zakonu koja ostvaruju hrvatski branitelji iz Domovinskog rata iz članka 3. ovoga Zakona.

    Poštovani Kompa; za sve nas koji čitamo konačni prijedlog novog Zakona,"nažalost" najvažniji su članci koji propisuju materijalna prava.Materijalna prava nisu sažeta u prvih nekoliko članaka,pa stoga dolazi do problema pa i pisanja koje čega vezano za Zakon.Moje mišljenje članak.4 Zakona je status  HB iz Domovinskog rata kao i prethodni člana.3. Hoću reći dok se dođe do materijalnih prava Zakon izgubi smisao i dolazi do toga da ga neki  razumiju onako kako bi htjeli da bude.Treba proći još vremena da shvatimo ovaj Zakon uistinu kakav i je,ali to je dosta teško ako čitamo,a nerazumijemo.lp.

  12. prije 1 sat , CheKirac je napisao:

    Pročitao sam zakon djelomično, ono najbitnije što me je interesiralo.Nažalost moramo konstatirati da se zakon ne primjenjuje retroaktivno tj. na branitelje koji su već u mirovini ili kao RVI ili su po drugoj osnovi ostvarili pravo na mirovinu.Dakle Zakon se odnosi samo na one branitelje koji će eventualno ostvariti svoja prava od 01.01.2018. god ili za HVO od 01.01.2019. god.Naše povećanje mirovina ide kao i do sada dva puta godišnje sa usklađenjem o rastu plaća u RH.U zakonu se mogu isčitati u čl.34 osnovice za izračunavanje mirovina budućim braniteljima ili RVI koje se po nekoliko desetaka tisuća kuna razlikuju od osnovica po kojima smo mi odlazili u mirovinu pred 15 ili više god., ali i ovi koji su odlazili pred par godina.Ostalo su samo kozmetičke promjene zakona s tim da je veća pozornost i prava prebačena na HVO.Zato smatram da će budući RVI ako ih uopće i bude od 01.01.2018. god. imati daleko veće mirovine sa manjim postotkom udjela rat -mir u ukupnoj sumi mirovine u mjesečnom iznosu.

    Za nepovjerovat, možda je zato ova tema i zamrla,tresla se brda,a ono ništ,podjeliše nas napola. Ovo što spominješ HVO neznam šta bi reko,ali zato se sjećam kad su oni išli vamo mi smo išli tamo,sa dužnim štovanjem prema spomenutom.Pa šta reć,moj vojnik u ratu bio 1 godinu uz invalidnost na osnovu bolesti koja je nastala... ima 8,000 kn mirovinu a je pola od toga za 12 god djelatne VS.lp 

  13. prije 2 sati , PrEsVeTli je napisao:

    A po donošenju ćemo mi ostali auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu jer u zakonu nema djece branitelja za prednost za zapošljavanje, večina love ide za HVO i 100% tne rvi, interesantni članci se primjenjuju tek od 2019-e godine, zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu umirovljeni kao niti na one umirovljene po zakonima o policiji i vojsci, a kako mi se vidi ima još toga.

    PrEsVeTli; nije mi jasno ovo što piše da djeca branitelja neće imati prednost pri zapošljavanju,kao "zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu u mirovini", ništa mi više nije jasno,kakva prava ostvarujemo mi koji smo umirovljeni prije 14 g..Molim ako nije problem da napišeš nekoliko stavki koje se tiču nas starih umirovljenika.Čitajući  novi Zakon nikako ne mogu sagledat razliku između postojećih i novih branitelja DR,malo je to sve izmješano,lp

  14. , KINGBONGO je napisao:

    ..............

    S obzirom da ste u invalidskoj mirovini po čl.6a, nemate pravo na uvećanje mirovine za razdoblje provedeno u Domovinskom ratu jer to je mirovina ostvarena prema Zakonu o pravima DVO, PS i OSO te oni koji su otišli u opisanu mirovinu prema zakonu nemaju pravo na uvećanje prema vremenu provedenom u ratu.

     

    Odredba (uvećanje) ne vrijedi za invalidske mirovine 6a jer su izračunate kao da imate 40 godina staža (dakle, po povoljnijim uvjetima).

     

    Prema novom Zakonu o pravima hrvatskog branitelja ili izmjenama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba pokušava se iznaći mogućnost da se prilikom izračuna mirovine svakako uzme u obzir status dragovoljca i branitelja u borbenom sektoru.

     

     

    taaddaaaa,eto vam ga na...f...za kaj...za dom....pa ti živi....

    KINGBONGO; malo mi čudna ova odredba da nema uvećanja navedene mirovine jer su izračunate kao da imate 40 g.staža (povoljniji uvjeti),a ako je netko i otišao po članku 6.a, a sada je u invalidskoj mirovini (RVI) dali  i za njih važi spomenuta odredba. Djelatne vojne osobe koje su maknute iz sustava umirovljenjem protiv svoje volje gube to pravo odredbom nekog članka novog Zakona o pravima hrvatskih branitelja,ali opet ako nešto tvrdiš onda i stojiš iza toga.Osobno smatram da je učinjena nepravda nama koji neda smo kao imali 40 godina staža,nego smo imali 40 godina staža,  dobra ti je ona na kraju posta " taaddaaa,eto ............

  15. , crny46 je napisao:

    prije nea 3 tjedna nas nekoliko starih isluženih časnika smo dobili pozive za upis u vojnu evidenciju! u MORHU-odjel mobilizacije nemaju ama baš nikakve podatke od DVO osim imena i prezimena,adrese i datuma rođenja. ostali ljudi paffffkad smo došli. ali smo najprije sve ispričali i popunili onaj upitnik. dva bojnika i pukovnik topništva. nama je žao što više ne možemo,a rado bi u pričuvu da možemo!!!

    crni46; i ja sam dobio upitnik prije 3 mjeseca da ispunim i poštom pošaljem u ured za obranu,isti dan ih nazvao da pitam što im je to oni kažu to je ništa samo evidencije radi.Iz upitnika vidjeli gdje stanujem, koji čin imam i ostale regule(RVI 20%teški oblik,razoružan 2005. kao opasan za okolinu,izmožden,bolestan,opća nesposobnost za rad i drugo, drugovi mi pošalju poziv za upis RR. Reci mi šta da im kažem kad dođem na mjesto upisa,da više ne mogu,da sam bolestan ili što već. Što ako uopće ne dođem,dali su zakonom propisane kakve sankcije,što se eventualno može napraviti prije dolaska na mjesto upisa,da ne upadnem u nevolje isprovociran od strane onih koji ne rade svoj posao kako treba, ako imaš volje podjeliti  saznanja, lp.

  16. prije 8 sati , tadija24 je napisao:

    Poštovani ntpr.

    Sve što su vam rekli u HZMO je točno i kako ste napisali vaša mirovina je do 30.09.2017 zabetonirana na iznos od 5.000,00 kn.

    Na vašu mirovinu,  odnosno na jedinstvenu svotu vaše mirovine koja je izražena u osobnim bodovima od 1.1.2017. godine i iznosi 80.2648 , nakon 1.7.2017 godine i povecanja AVM za 2,1%   primjenjuje  se  cl. 3.a    ZoSMPP  (NN 71/10, 130/11 i 157/13.)

    Naime, kod povecanja od 1.1.2017  kada je AVM porasla za 0,65% vasa jedinstvena svota mirovine izrazena u osobnim bodovima od 80.2648  uvecana je za 32,11 kn  pa je bruto mirovina iznosila 4.943,51 kn  i nije se primjenjivao čl.3a.

    Da bi od 1.7.2017 AVM rasla za 2,1% i vasa bruto mirovina iznosila je  5079,96 kn te se na taj iznos od 1. siječnja 2014. primjenjuje cl. 3a odnosno mirovina smanjuje za 10 % ako su veće od bruto 5.000,00 kn. S obzirom na to da se ne smanjuju mirovine i mirovinska primanja koja su manja od bruto 5.000,00 kn, mirovina koja bi nakon smanjena za 10% iznosila manje od 5.000,00 kn određena je u visini od bruto 5.000,00 kn, pa je iz tog razloga vasa mirovina umjesto da je porasla za 2,1% odnosno za 104,33 kn porasla samo 24,37 kn odnosno 0,49%  zbog primjene čl.3.a.

    Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 71/10, 130/11 i 157/13, na pripadajuću svotu mirovine, odnosno dodatka mirovini koja je određena, odnosno ostvarena prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz članaka 2. i 2.a Zakona, prestaje se primjenjivati počevši s isplatom mirovina za mjesec rujan 2017. koje će biti isplaćene u mjesecu listopadu 2017. godine.   Smanjenje po čl.3a stupa na snagu 1. listopada 2017. godine NN 88/17.

    Lijepi pozdrav

    Poštovani tadija24; zahvaljujem se na sasvim jasnom pojašnjenju mog problema,još jednom hvala i lp.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija