Jump to content

Loki22

Korisnik
  • Broj objava

    13
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Loki22 objavio

  1. Sukladno čl 30. Zakona o obrtu (NN 143/13), predviđena je i mogućnost pomaganja od strane članova obiteljskog domaćinstva bez prisustva vlasnika obrta ili poslovođe.

    Koliko vidim ovdje, nigdje ne stoji u zakonu da ja moram biti tu prisutan niti je definirano što to znači pomaganje.
    Citiram s HOK-ove stranice:

     

    Citiraj

    Zakon ne propisuje ograničenja za članove kućanstva u pogledu njihova radnog statusa, kao niti u pogledu vremena koliko mogu pomagati u obavljanju djelatnosti obrta. Iz toga proizlazi zaključak da i onaj član kućanstva koji ima vlastiti obrt može pomagati udrugom članu kućanstva u obavljanju obrta, naravno pod uvjetom da kao članovi zajedničkog kućanstva zajednički privređuju i zajednički troše.

    http://infos.hok.hr/faq/a_pravni_savjeti/a5_poslovoda_obrta/pomaganje_u_obrtu

  2. Poštovani

    Dakle, otvorio bi obrt uz stalni radni odnos.
    Do sad imam dva zatvorena obrta iza sebe pa sam vrlo dobro upoznat s koracima no ovo mi je prvi put da otvaram uz stalni radni odnos.
    Pitanje je konkretno: Zanima me da li preskačem korak prijave na HZZO i HZMO, logički, ako sam već prijavljen, trebao bi ?
    Znam da tek na kraju godine na osnovu prinosa u obrtu plaćam doprinose.
    Također me zanima, da li prilikom prijave radnog vremena i poslovnog prostora u poreznoj mogu staviti radno vrijeme od 08-20h s obzirom da će mi sin raditi a on
    može raditi u obrtu bez zasnivanja radnog odnosa. Pitam to jer ako sam zaposlen već na drugom mjestu da li mogu imati problema ?

    Hvala

  3. Daklem, imate npr. pekarski obrt sa sjedištem u Splitu, izdvojeni pogon-mlin u Solinu i izdvojeni pogon-prodavnicu pekarskih proizvoda u Trogiru.

     

    Dakle, koliko sam shvatio a molio bih da me ispravite ako griješim, sjedište obrta podrazumjeva općinu/grad ? Dakle, u mom slučaju štand se nalazi u istom gradu/općini, to se nepodrazumjeva kao izdvojeni pogon ?

     

    Ažurirano

     

    Mislim da mi je jasan odgovor, hvala ! No sad mi to nameće drugo pitanje. Da li se štand (prodaja na tržnici, šetnici i sl.) podrazumjeva kao poslovni prostor. Pitam ovo jer moram iskonfigurirati fiskal kasu - prijaviti poslovne prostore. Dakle, jedan poslovni prostor imam - stambeni sa svojom adresom. Također imam dozvolu za postavljanje štanda na šetnicu, koja nema brojeva ??? Hvala puno !

  4. Dakle

    Imam otvoren obrt sa poslovnim prostorom na istoj adresi gdje je sjedište obrta. Dobio sam odobrenje od grada za postavljanje pokretnog štanda na XY lokaciji za rad u sezoni 2017. Kako se radi o šetnici pa sama lokacija nema ni adresu već na odobrenju stoji samo područje XY na kojem smijem raditi.

    Moje pitanje je, da li taj pokretni štand se podrazumjeva kao poslovni prostor ? Zašto to pitam, zato jer bio onda pretpostavljam morao u obrtnici prijaviti izdvojeni pogon ? Samim time i imati poslovođu no u realnosti ja radim sav posao (jutarnja smjena u trenutnom poslovnom prostoru, popodnevna na štandu). Nitko mi nemože dati konkretan odgovor. Ako je suditi po trenutnim obrtnicima koje poznajem, koji imaju i po 2 ili tri štanda na istoj lokaciji a u obrtnicama nemaju izdvojene pogone, no nisu do sad imali nikakvih poreznih niti inspecijskih nadzora pa sa sigurnošću nemogu reći da su u pravu ili su u prekršaju. Molim pomoć

    Hvala

  5. Pozdrav

    Obrt namjeravam zatvoriti 08.09.

    Imam neke nenaplaćene bezgotovinske R predračune.

    Najvjerovatnije će predračuni biti uplaceni nakon zatvaranja.

    Da li postoji mogućnost da pravnoj osobi (kupcu) izdam bezgotovinski račun s datumom kad je sjela uplata nakon 08.09. Napominjem da namjeravam ostaviti otvoren žiro račun barem mjesec dana od dana zatvaranja obrta.

     

    Ako ne, da li postoji mogućnost izdavanja računa prije 08.09 s odgodom plaćanja od npr 20 dana i da takav račun uredno prolazi njihovo knjigovodstvo bez obzira što je uplaćen nakon 08.09 ?

     

    Hvala

  6. Dakle, želim zatvoriti obrt, obveznik sam paušalnog poreza.

    Koja je daljnja procedura :

    1.U Županijskom uredu državne uprave izvršiti odjavu

    2.S rješenjem o odjavi ići u HZZO i HZMO izvršiti odjavu

     

    e sad, treba li ići poreznu izvršiti kakvu odjavu ili je to automatizirano ???

     

    Hvala

  7. Poštovanje

    18.09.2001.g Odjavio sam Obrt, ostao je porezni dug od oko 30 000 kn i oko 10 000 kn zdrastvenog i mirovinskog dugovanja.

    U stalnom radnom odnosu sam već preko 20 godina. Napominjem da u međuvremenu (do dana danas) nisu dolazile opomene i rješenja za plaćanje doprinosa i poreza.

    2011.g podnio sam zahtjev za otpis poreznog duga, međutim, nisam dobio nikakav odgovor ?

    Prepostavljam da su nastupile apsolutne zastare kako poreznog tako i mirovinskog/zdrastvenog duga.

    Namjeravam ponovno poslati zahtjev za otpis duga.

    No, najbitnije pitanje od svega. Namjeravam ponovno otvoriti novi Obrt

    1. Da li je to moguće ?

    2. Namjeravam ovaj put biti paušalist ? Pitanje: Da li ću imati kakvih problema kad budem plaćao paušalni porez na kraju godine, hoće li mi ovaj "prijašnji" dug utjecat ?

    3. Što je s mirovinskim i zdrastvenim ?

     

    Hvala na odgovorima

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija