Jump to content

ivana31

Korisnik
  • Broj objava

    45
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je ivana31 objavio

  1. može li mi netko odgovoriti na ovo...

     

    Poštovana,

    po odredbama Zakona o radu godišnji odmor se može iskoristiti najkasnije do 30.6. sljedeće godine, ali najmanje 14 dana u kontinuitetu morate koristiti u godini za koju ste i ostvarili godišnji.

    Izmjenama Zakona o radu dozvoljen je izuzetak od ovih 14 dana, ali samo uz pisanu suglasnost radnika.

    Inače, rješenje o godišnjem nije zakonska obveza ali u slučaju inspekcijskog nadzora jasno se vidi na Vašoj platnoj listi jeste li koristili godišnji odmor.

  2. Zar nitko ne zna?

    Pod kojim uvjetima i da li uopće ravnateljica ima pravo uskratiti GO po uvjetima rada navedenima u pravilniku (državni vrtić).

    Dajte vaše mišljenje, molim!

     

    Poštovani,

    ravnateljica se mora pridržavati odredbi zakona o radu, kao i pravilnika o radu koji dodatno razrađuje zakonske odredbe i koji je na snazi.

    Ravnateljice nema pravo pitanja koja regulira važeći Pravilnik slobodno određivati po svojoj volji.

    Ona je dužna pridržavati se Pravilnika jer u protivnom čini prekršaj, odnosno u slučaju inspekcijskog nadzora može se utvrditi da radnici nisu ostvarili zajamčeno pravo i time zaraditi kaznu i za vrtić i za sebe kao odgovornu osobu.

     

    pozdrav!

  3. Ovisno odakle su gosti pa shodno tome su bili ili nisu bili dužni prijavit količinu novca ali to je carinsko-devizni prekršaj koji nema veze sa slučajem.

     

    Što kaže policija,provalna ili samo krađa?

     

    Nije li hotel osiguran po takvim pitanjima?

     

    Radi se o provalnoj krađi, a gosti su Austrijanci. Govorim o prijavi novca na carini koji gosti nisu prijavili, jer kako će dokazati da su u Hrvatsku unijeli toliki novac - 15000 eura.

    Pa može reći i da su imali 100000.

     

    Hotel je osiguran ali u ovom slučaju nije.

  4. Poštovani,

    molim Vas pomoć.

    Radim u jednom hotelu i imali smo slučaj krađe naših gostiju.

    Točnije,

    ukradena imovina je bila u sefu, lopov nije pronađen.

    E sad, gosti su u tužbi naveli veliku vrijednost stvari i novca u sefu i zanima me kako će sud povjerovati da je uistinu tolika vrijednost ukradena??

     

    A čak su gosti naveli i toliku količinu novca koju su bili obvezni prijaviti na carini a to nisu učinili.

     

    Molim Vas savjet, smjernicu, bilo što....

    Hvala!!!

  5. A što ako je meni u interesu da mi se ispalti dio godišnjeg?

     

    Ne smije vam isplatiti god. jer je zakonodavac ocijenio da je god. odmor pravo radnika koje je od izuzetne važnosti za radnika kao osobu koja se mora odmoriti kako bi i dalje bila produktivna.

    Radnik se ne može odreći godišnjeg, a ni birati hoće li ga koristiti ili će biti isplaćen, mora ga iskoristiti.

  6. Ovako,

    imate pravo na godišnji odmor....

    Prvi Poslodavac je pogriješio što Vam nije omogućio korištenje godišnjeg odmora, odnosno isplatio prilikom prestanka radnog odnosa.

     

    Kod drugog Poslodavca također imate pravo na godišnji odmor, razmjerno broju mjeseci koje ste radili kod njega, a to je 5 mjeseci u Vašem slučaju. Za taj razmj. dio Vam je Polsodavac dužan omogućiti korištenje ili isplatiti ako prestaje radni odnos. I naravno, plus razmjerni dio za ova 2 mjeseca iz ove godine.

  7. Drage moje kolege,

    molim Vas za par informacija.

    Što je sa pravnicima u gospodarstvu, koliko sam upućena možemo pristupiti PI nakon 36 mjeseci rada, 6 mjeseci prakse na sudu te 150 sati teoretskog stručnog obrazovanja??

    E sad, ovih 6 mjeseci prakse na sudu....znači li to 6 mjeseci punog radnog vremena na sudu ili?? nejasno mi je jer su neke kolege napisali da su volontirali na sudu 2x tjedno po 2 sata. I još nešto, može li se tih 6 mjeseci podijelit u 2 godine, tj. svake godine da odradim po 3 mjeseca??

    Teoretski dio, jel to Pravosudna akademija?? Kako je ona organizirana i gdje se održava, samo u Zagrebu ili??

     

    Punooo Vam hvala na odgovorima!!

  8. Hvala na odgovoru!!!

    Malo sam se raspitivala i dobila uputu da prvo usmeno zatražim obračun, pa pismeno preporučenom pošiljkom, a ko se i na to ogluši, onda prijavit inspektoratu. Osim što je neisplata plaće kazneno djelo, i nedavanje obračuna je kažnjivo i to jako visokim kaznama i vjerujem da nijednom Poslodavcu nije stalo do toga da plaća vrlo visoke kazne. Probat ćemo pa ćemo vidjet.

    Uglavnom, Poslodavac je čak tražio i da se potpiše platna lista kao da je plaća isplaćena što je navodno odbijeno. Ma zamislite koji bezobrazluk!!!!!

  9. Molim vas savjet.

    Kako pokrenuti ovrhu zbog neisplate plaće?

    Prema ovršnom zakonu potrebno je imati obračun dospjele a neisplaćene plaće. Kako postupiti kad poslodavac samo odmahne rukom na pit o davanju obračuna neisplaćene plaće???

    Je li zakon predvidio takav slučaj?

    Što napraviti i kako stati na kraj takvim bahatim i bezobraznim robovlasničkim poslodavcima??????

  10. Nećete imati pravo na novčanu naknadu sa Zavoda za zapošljavanje s obzirom da se radi o sporazumnom raskidu radnog odnosa. Pravo na naknadu imate samo u slučaju isteka ugovora na određeno vrijeme ili u slučaju poslovno uvjetovanog otkaza što kod vas nije slučaj.

  11. Nema više prenošenja godišnjeg u novu firmu. Godišnji ste imali pravo iskoristiti u prošloj firmi a ako to nije bilo moguće zbog prirode posla, onda vam ga je poslodavac trebao platiti.

    U novoj firmi se kreće od "nule", pravo na puni godišnji odmor ostvarujete nakon 6 mjeseci rada.

  12. Vaša jedina obveza je odraditi otkazni rok kada sklopite sporazumni raskid radnog odnosa-nadam se da oko toga neće biti problema

     

    Pozdrav,

     

    imam mali problem. Naime od poslodavca nikada nisam primio original ugovora o radu. Nadalje u 3.mjesecu sam tražio papire za kredit i dobio potvrdu od poslodavca da sam zaposlen na neodređeno vrijeme, tada nisam podigao kredit, već sam to sada htio učiniti. Međitum sada sam dobio potvrdu na određeno vrijeme, tražio sam ugovor o radu i na e-mail sam dobio Ugovor o radu na određeno vrijeme, na kojem uopće nije moj potpis već pokušaj kopiranja mojeg potpisa.

     

    Znam da sam prijavljen na HZZO i ostalo. Dobivam plaću preko tekućeg računa.

     

    Želim otići iz tog poduzeća, kakve su moje obveze prema poslodavcu?

  13. Poštovani,

    škola nije pogriješila.

    Vaša supruga nije dobila izvanredni otkaz ugovora o radu nego joj je jednostavno istekao ugovor.

    S obzirom da se radi o zamjeni za bolovanje, vaša supruga je sigurno imala ugovor čije je trajanje vezano za događaj, tj. za povratak djelatnice s bolovanja.

    Kako se ona vratila vašoj supruzi automatski prestaje ugovor o radu i tu nema nikakvih nejasnoća.

    Produžit će joj ugovor za vrijeme trajanja godišnjeg i to je to.

    Nakon toga se vaša supruga mora u roku od 30 dana od prestanka ugovora prijaviti na zavod za zapošljavanje (ima pravo na novčanu naknadu) i na zavod za zdravstveno osiguranje.

    Nadam se da sam vam pomogla.

    Srdačan pozdrav

     

    Poštovani,

     

    molim Vas za savjet. Moja supruga radi u 2 škole na određeno (do 31.08.2012). Na određeno radi već 10 godina.

    U matičnoj (glavnoj) školi je zamjena za profesoricu koja je na bolovanju.

    Prije par dana ju je nazvala ravnateljica i rekla da se vraća kolegica sa bolovanja kako bi iskoristila svoj godišnji i da će onda ona opet ići na bolovanje. Shodno tome njoj momentalno daju izvanredni otkaz zbog toga, sa tim danom kad su ju nazvali i kažu joj da nema prava više ni na plaću od tog dana na dalje te da može iskoristiti sve dane godišnjeg koje će joj biti plaćeni, a za drugo ništa. Za sve gore navedeno još nije dobila nikakvu pismenu obavijest.

    S obzirom da ona nije napravila nikakvu povredu radnog odnosa nego otkaz dobiva zbog toga što se kolegica privremeno vraća na radno mjesto, kakva prava ima moja supruga sada.

     

    Unaprijed zahvaljujem

  14. Poštovani,

    zanima me u kojem je roku posodavac obvezan vratiti radnu knjižicu radniku s kojim je sklopio sporazum o prestanku ugovora o radu.

    Kojim Zakonom je to regulirano?

    Hvala puno!!!

     

    Pronađen odgovor,

    rok za vraćanje dokumenata je 15 dana, regulirano je čl. 124. Zakona o radu.

  15. Molim Vas savjet.

    Zakon o radu sadrži dosta jasne odredbe o tjednom odmoru ali naravno, uvijek ima nedoumica.

     

    Ovako, ako radnik radi u smjenama, npr. jedan dan do 14 sati a drugi dan od 14 sati, može li se taj period smatrat tjednim odmorom obzirom da je između dvije smjene prošlo 24 sata???

    Jesam li dobro shvatila da tjedni odmor ako se ne može koristiti u jednom tjednu, mora se koristiti u drugom tjednu, jel to znači da ako ovaj tjedan nisam imala slobodan dan, da drugi tjedan moram imati 2 dana, 1 dan za prethodni tjedan kada nisam imala slobodan dan i 1 dan za taj tekući tjedan???

    Hvala!!!

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija