Jump to content

MalaMara

Korisnik
  • Broj objava

    30
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je MalaMara objavio

  1. Poštovani, 

    molim Vas da mi protumačite ovaj stavak 6 (članak 86 zakona o radu).

    (6) Radnik po osnovi darivanja krvi, ostvaruje pravo na jedan plaćeni slobodan dan, koji koristi na dan darivanja krvi, osim ako kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno.

    1. Mora li poslodavac omogućiti radniku plaćeni dopust za darivanje krvi ako u firmi nema kolektivnog ugovora, nikakvog sporazuma ili u ugovoru o radu?

    2. Može li u kolektivnom ugovoru, sporazumu ili ugovoru o radu stajati da poslodavac neće isplatiti radniku plaćeni dopust za darivanje krvi?

    3. Što znači "osim ako kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno"?

    Hvala na odgovoru.

     

     

  2. Postovani,

    Na koga treba glasiti ovrsni prijedlog zbog neplacenih racuna za pricuvu ukoliko u stanu zivi osoba koja nije vlasnik stana, vlasnik je preminuo, osoba nije u najmu,nema nikakav ugovor?I drugo,na koga glasi ovrha ukoliko su supruznici u jednakom omjeru vlasnici stana,dal se u tom slucaju izraduju dva ovrsna prijedlog ili?

  3. Bila sam i položila! Radila sam poslove savjetnice, stručni suradnik u ispostavi. VSS-pravo. Posebni dio se sastoji od pisanog dijela na kom ima 5 pitanja i doslovce se prepisuje iz Zakon o posredovanju. Na usmenom isto dovoljan zakon s tim da se mora nešto znat.Ne znam dal si na mjerama radila ili gdje, uglavnom meni za ovo područje bilo dovoljno Zakon o posredovanju pročitati par puta.

    p.s. ne znam jesi li upoznata ,ali osobe koje su bile na sor u Zavodu same plaćaju troškove ispita (500 kn) pa kasnije se šalje na Zavod kopija uplatnice i rješenje o položenom ispitu pa oni refundiraju novce.:namiguje:

  4. Uskoro ću postati vlasnik 11/12 obiteljske kuće. Tetka ima 1/12. Ne želi primite novac za svoj dio, ne želi prodati, kupiti moje...Da napomenem da nije fizički odijeljen njezin dio ,tako da praktički koristi sve.

     

    Također, ta 1/12 je pravo jedina nekretnina koju ona ima,jer je svoj stan prepisala na sina.

     

    Zanima me da li ona mora primiti novce, prisilna isplata.Što je sa nužnim smještajem? I kako pokrenuti postupak prisilne isplate?

     

    Hvala

  5. Hvala na odgovoru!

    Stvarno ne znam.

    Ja sam na osposobljavanju za mjesto savjetnice za zapošljavanje HZZ-A, u ispostavi. Kontaktirala sam gospodina koji radi na ravnim poslovima u Područnom uredu i rekao je da rješenja još nema, da ću ga sigurno dobit 15 dana prije roka :/

  6. Na stručnom sam do 31.8. Poslodavac je prijavio stručni ispit početkom srpnja. Još nije došlo rješenje sa datumom polaganja.

    Zanima me koliko otprilike je bio razmak između datuma završetka osposobljavanja i datuma polaganja?

     

    Sve me strah da ne bude odmah prvi tjedan, čisto sumnjam da ću uz rad i dvoje male djece sve stići :mrki:

  7. Samo imam par pitanja;

    1. kako se izgovara PHARE,ISPA ,SAPARD,CARDS,IPA?

    2. u pitanjima sa stranica ministarstva nema Ugovora iz Maastrichta, znači li to da ga ne treba znat?

    3. što je u biti pitanje povijest Eu, priča li se tu o ugovorima kako je nastajala koja zajednica ili nešto drugo?

  8. Sada je kasno.

    Nakon što si napravio obračune plaća, trebao si idući dan doći na posao.

    I tako svaki dan dok te šef ne potjera.

    Nakon toga je rok od 15 dana da podneseš poslodavcu zahtjev za zaštitu prava gdje tražiš da ti se dodjeli ugovor na neodređeno ( po zakonu ,jer si ostao raditi i nakon isteka ugovora na određeno ).

    Budući da je taj rok prošao, zaboravi.

     

    2 tjedna nakon što sam obračunao plaće šef me opet pozvao da dođem raditi 1 dan jer mi je došla unutarnja kontrola za rad koji sam ranije napravio. Postoji li ikakva šansa da na sudu dokažem (bez obzira na zahtjev za zaštitu prava) da sam potreban na tom radnom mjestu i da dobijem ugovor na neodređeno?

  9. Ugovor mi je istekao 31.10.2014. Par dana kasnije (05. i 06. 11.) šef me pozvao u firmu da obračunam plaće za radnike. Svaku plaću sam potpisao (a to potvrdio svojim potpisom i šef) a na 10 plaća nalazi se i datum 05.11.2014. Ponedjeljak i utorak (03. i 04. 11.) nisam radio. Zanima me smatra li se to automatski ugovor sklopljen na neodređeno vrijeme? Nakon koliko vremena nastupa zastara za ovaj slučaj odnosno imam li vremena sad pokrenut slučaj na sudu? Hvala

    Susjedi

    Iza zgrade u kojoj živim susjedi su sagradili kuću. Kraj zgrade postoji prilaz do njihove kuće (potrebno je sagraditi stepenice). Nagovještavaju već mjesecima da će te stepenice i sagraditi. Na mjestu gdje planiraju izgraditi stepenice prolazi kanalizacija od zgrade. U međuvremenu postavili su drvene stepenice. Smiju li uopće postaviti stepenice (drvene) a da nikog nisu ni pitali i što poduzeti ako krenu u izgradnju ili ako izgrade stepenice?

  10. Moj djed je vlasnik stana, odnosno stan je još u otplati i vlasnički list nije još nikada izdavan.

    Djed je dementan i odvjetnik je rekao da ne postoji način da netko, osim djed podigne vlasnički list, te smo sklopili Ugovor o punomoći za najam stana, s kojim sam ja dobila pravo davati taj stan u najam i poduzimati sve pravne radnje vezano za najam stana.

     

    Međutim, sada sam našla najmoprimca i pri pokušaju da na policiji prijavim njegovo boravište, službenica je tražila vlasnički list i potvrdu o kućnom broju.

     

    Sad sam u situaciji da imam punomoć da dam stan u najam, a istovremeno nisam u mogućnosti najmoprimcu prijaviti boravište, što njemu apsolutno ne odgovara.

     

    Može li mi netko objasniti na koji način riješiti ovu situaciju i tko je ovlašten zahtijevati vlasnički list, te što je sa vlasničkim listom stana koji još nije potpuno otplačen?

     

    Osim toga, u punomoći stoji da sam ovlaštena poduzimati sve pravne radnje u vezi sa najmom stana,jednako kao i vlasnik. Zanima me da li je moguće da je u toj odredbi sadržano moje pravo da zahtijevam izdavanje vlasničkog lista?

  11. Ukoliko majka ugovorom o darovanju prenese vlasništvo nekretnine na svoj tri kćerke, s tim da sebi pridrži pravo boravka u kući do smrti, zanima me dal je moguće taj ugovor opozvati prema jednoj od kćerki i što se događa sa njezinim dijelom kuće te ima li, s obzirom da se radi o obiteljskoj kući pravo na nužni dio.

    Može li razlog za opoziv darovanja biti situacija u kojoj ta kćerka tuži majčinog brata i majku na sud zbog obiteljskog nasilja ( kojeg praktički nije bilo) , u više navrata je bez posebnog povoda pozivala policiju također radi nepostojećeg obiteljskog nasilja, izbjegava boravak u kući kad je majka tamo te izbjegava podmirivanje režijskih i drugih troškova i za ono vrijeme koje je živjela u kući ( dok majke nema)?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija